Prawa pracownika
Oszustwo w firmie West-Pol
Akai47, Wto, 2006-08-08 12:23 Kraj | Prawa pracownikaJak podaje GW, Firma West-Pol, obiecuje dobrze płatną pracę w Niemczech, ale w rzeczywistości zatrudnia setki robotników w zakładach masarskich w całej Polsce, gdzie muszą pracować za grosze.
Fabryka w rękach pracowników
oski, Pon, 2006-08-07 22:05 Kraj | Prawa pracownikaOd poniedziałku fabryką kontenerów Gulf Intermodal w Szczecinie - Płoni rządzą pracownicy. Przejęli obowiązki zarządu.
Kłopoty finansowe firmy zaczęły się w tym roku. Dług wobec pracowników wynosi ponad milion złotych. Od dwóch lat nie są płacone składki do ZUS. Są zaległości wobec banku i dostawców materiałów. W sumie ponad 7 milionów złotych. Właściciele prawie się nie pojawiają.
W tej sytuacji pracownicy założyli grupę inicjatywną i chcą sami zajmować się zakładem.
Zwolniony z pracy za działalność związkową w Starbucks
Akai47, Nie, 2006-08-06 18:09 Świat | Prawa pracownikaDan Gross, który od trzech lat ma problemy z pracą związane z próbami organizowania związku zawodowego IWW w sieci kawiarni Starbucks został zwolniony.
Związkowcy zapowiadają masowe akcje bojkotowe. Starbucks, jako międzynarodowa sieć, która korzysta z różnych niesprawiedliwych praktyk, ma już dość złą renomę wśród ludzi świadomych politycznie, więc akcja może odbić się sieci na kieszeni.
Będzie strajk MZK w Bełchatowie?
Yak, Czw, 2006-08-03 16:51 Kraj | Prawa pracownikaSpór zbiorowy w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bełchatowie trwa od 15 lipca. Pracownicy MZK domagają się 40 procentowej podwyżki płac. Jak powiedział Grzegorz Siedlecki prezes MZK - Już dziś wiadomo, że w tej wysokości jej na pewno nie dostaną. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej grozi strajkiem.
Marian Samborski przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej mówi, że pracownicy nie cofną się przed niczym, gdyż cała załoga popiera strajk.
Polityka "prorodzinna"
Akai47, Wto, 2006-08-01 22:10 Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownikaNasz rząd "prorodzinny" nie popiera ochrony przed zwalnianiem z pracy po urlopie macierzyńskim. Rada Ministrów twierdzi, że "wprowadzenie ochrony przed zwalnianiem z pracy matek lub ojców po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego może stać się barierą utrudniającą zatrudnianie młodych ludzi". Rząd nie poparł propozycji przewidzianych w projektach nowelizacji Kodeksu pracy.
Dość łamania praw pracowniczych
oski, Pon, 2006-07-31 11:35 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW sobotę o 15.00 na placu Wojska Polskiego w Kostrzynie, odbyła się pikieta w obronie Jacka Rosołowskiego, zorganizowana przez OZZ Inicjatywa Pracownicza. Przybyli ludzie z Gorzowa, Myśliborza, Poznania, Szczecina, Lublina… Przyłączyło się też trochę osób z festiwalu oraz organizacje typu ATTAC i jednoosobowa delegacja Komitetu Obrony i Pomocy Represjonowanym Pracownikom. Łącznie udział wzięło około 40 osób.
Protestujący zwracali uwagę na łamanie praw pracowniczych, ciężką sytuację pracujących, którzy są zastraszani i rozbici. Wypowiadali się też studenci, mówiąc, że są zmuszani wszystkie wakacje spędzać na pracach sezonowych. I nie są pewni, czy to nie będzie praca jedynie dostępna i po studiach.
Protest handlarzy w Łodzi
Czytelnik CIA, Sob, 2006-07-29 14:57 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyKilkudziesięciu sprzedawców demonstrowało przedwczoraj przed Urzędem Miasta Łodzi. Domagają się zaprzestania nalotów policji i straży miejskiej.
„Ta nagonka trwa od ponad miesiąca. Dzień w dzień przyjeżdżają patrole i każą się pakować, wypisują mandaty nawet na 500 zł” – skarży się Ireneusz Grabowski, jeden ze sprzedawców.
Solidarność i pracownicy czasowi
Akai47, Sob, 2006-07-29 14:34 Kraj | Prawa pracownikaDomagamy się zrównania uprawnień pracowników tymczasowych!
Około stu pracowników zatrudnionych w gliwickiej fabryce Opla musi odejść, bo minął termin zawartych z nimi umów o pracę. Pracownicy byli zatrudnieni przez agencję pracy czasowej. Zastąpią ich inni pracownicy, także czasowi. Pracownicy tymczasowi mają mniej praw niż pracownicy zatrudnieni w oparciu o kodeks pracy.
Irak: Strajkujący pracownicy zamordowani!
Akai47, Sob, 2006-07-29 11:07 Świat | Prawa pracownika | RepresjeSiły bezpieczeństwa Patriotycznej Unii Kurdystanu, rządzącej północnym Irakiem i będącej najważniejszym sojusznikiem USA w tym kraju, otworzyły ogień do 700-osobowej pokojowej demonstracji robotników fabryki cementu Tasloja w mieście Suleiumanija, zabijając 3, a raniąc 16 osób - informuje Federacja Rad Pracowniczych i Związków Zawodowych Iraku oraz Związek Bezrobotych Iraku. Pracownicy domagali się podwyżek oraz przywrócenia do pracy 300 zwolnionych wcześniej pracowników.
Chińscy robotnicy walczą z globalnym kapitalizmem
XaViER, Sob, 2006-07-29 09:48 Świat | Gospodarka | Prawa pracownikaPonad tysiąc robotników starło się w Chinach z państwowymi i prywatnymi siłami bezpieczeństwa. Demonstranci protestowali przeciwko tragicznym warunkom pracy w fabryce produkującej zabawki dla sieci McDonalda.
Wydarzenia zaczęły się 22 lipca, kiedy robotnicy z fabryki Hengli w mieście Dongguan rozpoczęli protest przeciwko głodowym pensjom, brakowi urlopów oraz tragicznym warunkom życia. Protest rozpoczął się w hotelu robotniczym, a w sobotę przekształcił się w zamieszki na ulicach miasta. Ponad 100 policjantów oraz prywatnych strażników fabrycznych zostało użytych do zdławienia oporu.
Inspekcja pracy apeluje o skrócenie dniówki w upały
XaViER, Czw, 2006-07-27 23:05 Kraj | Prawa pracownikaGłówny Inspektor Pracy zaapelował do wszystkich pracodawców o skrócenie czasu pracy pracownikom z powodu długotrwałych upałów, zwłaszcza osobom pracującym ponad 8 godzin.
Inspektor przypomina, że podczas upałów każdy pracodawca zobowiązany jest do nieodpłatnego dostarczania pracownikom napojów. Gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni, a na otwartej przestrzeni 25 stopni, napoje te powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych. Ponadto, pracownicy młodociani muszą zostać zwolnieni z pracy, jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których pracują przekracza 30 stopni.
Sąd o wypadku przy pracy na czarno
Akai47, Wto, 2006-07-25 09:23 Kraj | Prawa pracownikaJerzy Puanecki, robotnik, który był zatrudniony „na czarno” jest na dobrej drodze do otrzymania odszkodowania za wypadek przy pracy. Jerzy pracował od 23 maja do 10 czerwca 2005 roku przy budowie zajazdu. 10 czerwca Jerzy (mieszkaniec Lubowidza) spadł z dachu i do dzisiaj ma problemy z chodzeniem. Ma też problemy finansowe: szpital wystawił mu słony rachunek za leczenie (3,6 tys. zł), gdyż nie był ubezpieczony.
Jerzy założył sprawę w sądzie o ustalenie stosunku pracy i zadośćuczynienie. Twierdzi, że miał ustną umowę z pracodawcą; ten ostatni zaś twierdzi, że Puanecki nie był u niego zatrudniony i, że samowolnie wtargnął na budowę w dniu wypadku.
[Kostrzyn] Pikieta w obronie Jacka Rosołowskiego
Tomasso, Pon, 2006-07-24 19:50 Kraj | Prawa pracownika29 lipca /sobota/
Kostrzyn
Plac Wojska Polskiego
godz.15.00.
Pikieta w obronie represjonowanego za działalność związkową Jacka Rosołowskiego.
Jacek Rosołowski, działacz Inicjatywy Pracowniczej, w marcu 2006 roku został bezprawnie zwolniony z firmy Impel-Tom w Kostrzynie. Przyczyną zwolnienia Jacka Rosołowskiego były jego próby utworzenia pierwszego związku zawodowego w Impel-Tom.
Do związku Inicjatywy Pracowniczej swój akces zgłosiło 12 pracowników kostrzyńskiego oddziału firmy. Większość z nich podpisała deklaracje członkowskie w dniu 28 lutego. W dniu 2 marca Rosołowski poinformował Komisję Krajową Inicjatywy Pracowniczej o zamiarze utworzenia w Impel-Tom komisji związkowej. O działaniach tych dowiedziało się kierownictwo firmy i w dniu 8 marca wręczono Rosołowskiemu wypowiedzenie. Zwolnienie to miało na celu uniemożliwienie powstania pierwszego w Impel-Tom związku zawodowego i zastraszenie pracowników chętnych do wstąpienia w jego szeregi. Jacek Rosołowski wystąpił do sądu pracy w Zielonej Górze. W pozwie stwierdził, że Kodeks Pracy zabrania dyskryminacji z powodu przynależności i działalności związkowej. Następna rozprawa odbędzie się 22 sierpnia.
Przypadek Jacka Rosołowskiego nie jest pierwszym tego typu działaniem pracodawców w stosunku do działaczy związkowych. Za działalność związkową w ostatnim czasie zwolniono m.in. Krzysztofa Łabędzie (Sierpień’80) z Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk” i Dariusza Skrzypczaka (Solidarność) z poznańskich zakładów Jutrzenka (dawniej Goplana). Dzięki akcjom protestacyjnym organizowanym przez Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, wyrokiem sądu, zostali oni przewróceni do pracy.
Krzysztof Mutwil: SOLIDARNI TYLKO W BIEDZIE
oski, Pon, 2006-07-24 14:38 Kraj | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | PublicystykaOto kolejny tekst z ostatniego, 23-go numeru „Innego Świata”, który od 2 lat pilotuje sprawę wałbrzyskich biedaszybów i walczących o ludzką godność - a oszukanych przez rząd Mazowieckiego - górników tamtego regionu.
Robiłem na biedaszybach głównie w latach 2002-2003. Nigdy wcześniej nie pracowałem jako górnik.
Wszystkiego musiałem uczyć się na miejscu, od kolegów. Co musi umieć biedaszybnik? Przede wszystkim musi mieć troszeczkę siły, bo jest to praca nielekka, a dokopać się do samego węgla jest ciężko. I trzeba mieć głównie bardzo dużo odwagi, żeby wejść tam, do dziupli.
Uczyłem się ustawiania stempli, jak wchodzić w chodnik, jak szukać węgla przede wszystkim... Jak szukałem węgla? To było bardzo proste. Rura o przekroju 4 cm może – taka sonda. Brało się taką rurę, jeden trzymał, drugi wbijał i wyciągaliśmy. Jeżeli końcówka była czarna – był urobek. Plus minus też wiedzieliśmy, jak głęboko.
Robiłem po prostu to, co było trzeba. Trzeba było iść na dół – człowiek schodził na dół, jak chcieli, żeby wyciągać wiadra, to człowiek i to robił. Zmian właściwie nie było, jeżeli było zamówienie, to robiło się dotąd, póki się nie wykonało tego zamówienia – 12-14 godzin non stop. Wtedy TIR-y przyjeżdżały. Przyjeżdżały z Poznania, z Łodzi... Dziećmi ktoś tam się opiekował, padałem na pysk, pracowałem dalej. Zmęczenie nieraz strasznie się dawało we znaki, niejednokrotnie nawet w nocy zostawaliśmy, pilnować miału, czy coś takiego. Musieliśmy pilnować, bo nieroby przyjeżdżali – po co kopać, jak wpadało ośmiu chłopa, wynieśli, załadowali na stara wszystko, co trafili... Godzina czasu i star załadowany.
Kto to widział na własne oczy, wie, że robota jest ciężka, do dupy. Żadna telewizja tego nie odda. W Wałbrzychu wielu ludzi dzięki biedaszybom przeżyło. Nie wiem, ilu naprawdę, mówiło się o kilku tysiącach, ale wątpię... Ale ten tysiąc osób to na pewno! Szczerze mówiąc, pojęcia nie mam, dlaczego „miasto” zaczęło ganiać biedaszybników. Nie oszukujmy się, było wszystko o kay do wyboru Kruczkowskiego na prezydenta. Po wyborach zaczęły się problemy. Straż miejska, policja i – to już chyba była plotka, ale tak nas straszyli – że wojsko ściągną, żeby zasypać te doły.
Szwecja: Policja brutalnie rozbija blokadę związkowców
oski, Nie, 2006-07-23 13:16 Świat | Prawa pracownika | ProtestyW piątek policja brutalnie rozbiła legalną i pokojową blokadę syndykalistycznego związku zawodowego SAC Malmo LS. 80 związkowców domagało się przywrócenia zwolnionych pracowników: Freddiego Svenssona i Nancy Ertl, blokując wejście do Ośrodka Zdrowia, gdzie wcześniej byli zatrudnieni zwolnieni. Administracja nie chciała rozmawiać ze związkowcami na temat warunków zatrudnienia i ogólnej sytuacji pracowników.
- Byliśmy w pełni zaskoczeni policyjną akcją - mówią protestujący. - Policja nie ostrzegła przed atakiem, a jej brutalność można porównać jedynie z akcjami w 1930 roku.