Protesty

Grecja: Kolejne protesty przeciwko cięciom

Świat | Protesty | Tacy są politycy

Tysiące ludzi wzięło udział w proteście społecznym przeciwko rządowym planom cięć pensji w sektorze publicznym, których celem jest znalezienie środków na zaspokojenie roszczeń wierzycieli Grecji.

Protestujący twierdzą, iż kolejne cięcia nie przyniosą żadnych efektów podobnie jak poprzednie. Od początku kryzysu dług Grecji rośnie, maleją też pensje oraz PKB. Na kryzysie zyskują jednocześnie greccy oligarchowie. Nie zgadzają się również na obciążanie kosztami kryzysu emerytów, pracowników i osób młodych.

Protesty przebiegały spokojnie, doszło do kilku przypadków obrzucania policji koktajlami mołotowa. Około 15 osób zostało aresztowanych.

W protestach brali udział m.in. anarchiści, działacze lewicowych partii opozycyjnych wobec Syrizy oraz związkowcy.

Armenia: Masowe protesty przeciwko podwyżkom cen prądu

Świat | Protesty | Represje

Policja w stolicy Armenii, Erewaniu spacyfikowała demonstrację liczącą 5000 uczestników skierowaną przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.

Protest miał miejsce wczoraj pod siedzibą prezydenta. Organizatorami byli młodzi aktywiści nie związani z partiami politycznymi. Powodem wyjścia na ulice była decyzja Państwowej Komisji Regulacji Usług Publicznych, która podniosła ceny prądu o 17 lub 22 % w terminie od 1 sierpnia.

Decyzję podjęto na wniosek dystrybutora energii elektrycznej jaką jest rosyjska firma Inter RAO. Pierwsze protesty przeciwko tym decyzjom miały miejsce 19 czerwca. Kilka osób zostało aresztowanych za palenie opon.

W tamtych działaniach brali udział anarchiści oraz feministki, którymi szczególnie zainteresowała się policja.

Strajk pracowników szpitala psychiatrycznego w Bielsku-Białej

Kraj | Protesty | Strajk

We wtorek 12.05.2015 w Bielsku-Białej odbyły się protesty pracowników służby zdrowia. Akcję strajkową podjęło 30 pracowników Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Ponadto ok. 60 pracowników innych szpitali na podbeskidziu zebrało się na manifestacji pod starostwem bielskim. Demonstracja rozpoczęła się chwilę po zakończeniu strajku pracowników szpitala psychiatrycznego.

Strajk był odpowiedzią na brak podwyżki, na którą czekają od 8 lat. Protestujący pracownicy artykuowali wiele innych zastrzeżeń do funkcjonowania SP ZOZ Psychiatrycznego (niedobór personelu medycznego, zły stan sal chorych, niski poziom zaplecza sanitarnego pacjentów, nieprzystosowanie oddziału całodobowego do nowych kategorii pacjentów, brak dostatecznych środków na zajęcia z pacjentami, rozrost administracji szpitala, brak gospodarności w gospodarowaniu środkami publicznymi). W szatni personelu zebrało się 30 osób (salowych, sanitariuszy, pielęgniarek, terapeutów, psychologów, sekretarek medycznych), którzy podjęli 2 godzinny strajk, aby zwrócić uwagę dyrekcji, starostwa oraz lokalnej opinii publicznej na problemy jednostki medycznej. Strajk objął wszystkie jednostki/oddziały SP ZOZ.

Strajk to jednak nie koniec działań pracowników służby zdrowia na podbeskidziu. Od 11.00-13.00 pod starostwem bielskim Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień oraz sekcja ZSP - Pracowników Służby Zdrowia zorganizowali demonstrację przeciw braku działań ze strony władz lokalnych. Do manifestacji dołączył sie również Ogólnopolski Związek Pielęgniark i Położnych MOZ przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Strajk! Pracownicy Psychiatryka w Bielsku-Białej mają dość!

Kraj | Protesty | Strajk

Pracownicy Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej wobec pogarszającej się dramatycznie sytuacji materialnej pracowników SP ZOZ są zmuszeni do przeprowadzenia akcji strajkowej.

Pracownicy SP ZOZ mają już dość ciągłego zasłaniania się przez Dyrekcję i Starostwo brakiem pieniędzy! Mają dość fatalnej polityki kadrowej powodującej rozrost administracji! Mają dość udawania, że SP ZOZ zmierza w dobrym kierunku!

Motorem protestu, jest Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień, powołany z inicjatywy Związku Syndykalistów Polski – Pracowników Służby Zdrowia.

Akcja strajkowa będzie polegała na nie wykonywaniu swoich obowiązków przez pracowników wszystkich działów przez 2 godziny (między 9.00 a 11.00) w dniu 12 maja 2015r. Następnie w godzinach między 11.00 a 13.00 obok Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbędzie się pikieta solidarnościowa, tych pracowników, którzy mają w tym dniu wolne oraz pracowników bielskiego Szpitala Pediatrycznego.

Wrocław: 1-majowa akcja pracownicza ws. warunków pracy i płacy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

1 maja ZSP Wrocław postanowiło przeprowadzić akcję informacyjną w Multikinie w galerii Arkady. Grupa osób ustawiła się przed wejściem do galerii protestując przeciwko warunkom płacy i pracy w branży kinowej i generalnie w usługach. Przypomnieli, że 1 maja, to nie dzień świętowania, ale walki. A prawa pracownicze, które teraz są stopniowo likwidowane, nie zostały nadane z łaski rządzących, ale wywalczone, często krwawo, przez pokolenia pracowników.

Część osób ustawiła się także z transparentem „Dość umów śmieciowych” przed kasą Multikina. Rozdawano ulotki pracownicom i pracownikom. Wiemy także o niskich standardach zatrudnienia w innych kinach i punktach usługowych. Sprawa ta będzie nadal przez nas monitorowana i nadal będziemy podejmować podobne działania w innych miejscach. Do skutku.

Treść ulotki: Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!

Wietnam: Protest ekologów przeciwko wycince drzew

Świat | Protesty

Dziś rano w Wietnamie doszło do protestów społecznych skierowanych przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego w stolicy kraju Hanoi (Ho-Shi-Minh).

Akcje rozpoczęły się po przystąpieniu przez władze do wycinki zabytkowych drzew m.in. z miejskiego parku, celem sprzedaży drewna za wymienialne pieniądze. Gdy rozpoczęły się protesty interweniowała wietnamska policja, która przy pomocy mundurowych i tajniaków doprowadziła do aresztowania 20 osób.

Zatrzymanych wypuszczono po kilku godzinach. Represje podjęte wobec protestujących wydają się jak na standardy wietnamskie łagodne. Akurat zbliżają się obchody 40-lecia państwa.

Wrocław: Demonstracja przeciwko represjom policji rozbita przez policję

Kraj | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj wieczorem odbyła się demonstracja zorganizowana przez FA Wrocław i ZSP Wrocław przeciwko represjom policyjnym w związku z napaścią na skłot w Katowicach. Od początku na Rynku, gdzie miała rozpocząć się manifestacja, było sporo policji. Natychmiast po rozpoczęciu akcji władze przystąpiły do próby uniemożliwienia zawiązania manifestacji otaczając część osób, innych wyciągając z manifestacji i spisując. Mimo to udało się przeprowadzić częściowo demonstrację, zagrała grupa samby. Udało się wygłosić krótkie przemówienie, dopóki policja nie zatrzymała także przemawiającego.

Rozwinięto także transparenty "Kto obroni nas przed policją?", "Rząd na bruk, bruk na rząd" oraz "Jest opresja, jest opór".

Policja teraz wzywa ludzi na przesłuchania i zastanawia się jakie zarzuty konkretnie postawić (chuligańskie zbiegowisko, czy "nielegalna" demonstracja). Uczestnicy i uczestniczki nie mają zamiaru biernie poddać się tym bezpodstawnym zarzutom.

Aresztowano 21 uczestników Antykongrsu w Katowicach!

Kraj | Protesty

Wrocław: Demonstracja przeciwko represjom policji rozbita przez policję

Numer telefonu na komisariat pod którym przebywają zatrzymani: 32 200 22 22

Aktualizacja: Środa, 7:30: Wszyscy zatrzymani są już wolni.

Aktualizacja: 11:10: Antykongres: W obliczu wątpliwości, które pojawiły się po opublikowaniu przez policje filmu z pacyfikacji budynku, pragniemy oświadczyć, że jest on niczym więcej jak manipulacją mającą na celu przedstawienie aktywistów w negatywnym świetle. Film zawiera wycięte sceny i pomija całkowicie moment atakowania naszych towarzyszy np granatami dymnymi i hukowymi (co miało miejsce od strony placu oraz podwórka i jest widoczne na zdjęciach z akcji). Policja NIE ZOSTAŁA zaatakowana przez aktywistów jako pierwsza jak twierdzi rzecznik policji i co nieudolnie starają się udowodnić zmontowanym filmem.

Anarchiści solidarnie z górnikami

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W zeszłym tygodniu pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do ostrzału z broni gładkolufowej protestujących górników.

Policja wykorzystała do tego grupy piłkarskich chuliganów, którzy wszczęli zamieszki oraz powszechną w mediach głównego nurtu nagonkę na górników. Wszystkie telewizje podały informację, iż zamieszki wszczęli sami górnicy mimo iż na nagraniach łatwo było zauważyć, iż osoby atakujące policję miały na sobie barwy klubów piłkarskich, a nie emblematy związków zawodowych.

W związku z tym środowiska anarchistyczne w Polsce zorganizowały akcje solidarnościowe z górnikami ostrzelanymi przez policję w sprawie których negocjacje toczyły się za zamkniętymi drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz bez ich udziału.

Kijów: Protesty górników z całego kraju

Świat | Prawa pracownika | Protesty

28 stycznia miał miejsce protest 1500 górników w Kijowie. Żądali powstrzymania procesu zamykania kopalń i utrzymania produkcji oraz uwzględnienia w planach budżetowych na 2015 rok kosztów ubezpieczeń górników i pracowników służb ratunkowych.

Związkowcy podkreślali, że kopalnie są zamykane w sytuacji pełnego uzależnienia Ukrainy od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Proces likwidacji kopalń może doprowadzić do utraty źródeł dochodu nawet przez 50 000 osób.

Dodali również, że część z nich dopiero wróciła z frontu, a część nadal jest na wojnie. Przekazali wiadomość od tych ostatnich, iż w sytuacji gdy rząd nie zaprzestanie niszczyć krajowego przemysłu, będą rozmawiali w inny sposób.

Protest zaowocował obietnicami ze strony rządowej. Górnicy ostrzegają jednak, że jeszcze wrócą do Kijowa.

Bułgaria: Walka z restrukturyzacją kolei

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Na początku roku, bułgarski minister transportu będący reprezentantem prawicowo-liberalnego rządu, postanowił wdrożyć w życie "reformę".

Jej pierwszym obiektem stała się kolej. Restrukturyzacja kolei państwowej polega na likwidacji 140 linii czyli 1/3 wszystkich linii kolejowych w kraju. Natychmiast po ogłoszeniu planu wybuchły protesty.

Powstał masowy ruch pracowników obejmujący wiele miast i miasteczek w całym kraju. Nadzwyczajne posiedzenie rządu i komitetu transportu zostało ustalone na dzień przed planowanymi protestami cele uniknięcia masowych demonstracji.

Organizatorem protestu w Warnie jest anarchosyndykalistyczny Niezależny Związek Pracowników (ARS).

Ukraina: Protest w zakładzie przemysłu obronnego

Świat | Prawa pracownika | Protesty

21 stycznia, pracownicy zakładu przemysłu obronnego Yuzhmash w Dnipropetrowsku domagali się wydania zaległych wypłat, których nie otrzymują od lipca. Państwowa fabryka wisi im 80 milionów hrywien (około 5 milionów dolarów).

Domagają się również uwzględnienia swoich wypłat w rządowym planie budżetowym na rok 2015, pomocy dla pracowników wysłanych na przymusowy "urlop" w znalezieniu nowej pracy, zlecenia produkcji broni na potrzeby obrony.

Protest zorganizowany został spontanicznie, a związek zawodowy działający w fabryce informuje, iż nie bierze w nim udziału.

Zapowiadają kolejny protest w ciągu dwóch tygodni, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione.

Berkeley: Antypolicyjne zamieszki

Świat | Protesty | Represje

W Berkley trwają zamieszki spowodowane kolejnym uniewinnieniem policjantów odpowiedzialnych za śmierć człowieka. Chodzi w tym przypadku o chorego na astmę Erica Garnera, uduszonego przez pięciu policjantów.

Według sądu, w związku z chorobą ofiary, nie można udowodnić bezpośredniej odpowiedzialności policji za jego śmierć. W Stanach Zjednoczonych w związku z kolejnymi zabójstwami dokonywanymi przez policjantów rośnie społeczne poparcie dla antypolicyjnych protestów.

Wczoraj w godzinach nocnych spacyfikowani zostali studenci przeciwko którym policja użyła gazu.

https://www.facebook.com/video.php?v=418596778293890

Warszawa: Poznański Antyfaszysta zatrzymany przez policję

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Represje

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem odbyła się w Warszawie demonstracja antyfaszystowska pod hasłem „razem przeciwko nacjonalizmowi”. Licznie brało w niej udział poznańskie środowisko anarchistyczne.

Poprzez przemarsz przez stolicę upamiętniono ofiary Nocy Kryształowej atakowane przez faszystów oraz potępiano przemoc stosowaną przez skrajną prawicę i nacjonalistów współcześnie. Ponad tysiąc osób niosło transparenty i wznosiło hasła: „Broń wolności. Zwalczaj nacjonalizm”, „Razem przeciwko faszyzmowi”, „Warszawa wolna od faszyzmu”.

Przeciwko demonstrantom zgromadzono liczne siły policyjne. Już na samym początku doszło do brutalnej interwencji policji i zatrzymania poznańskiego anarchisty. Funkcjonariusze agresywnie zaczęli przepychać zgromadzonych ludzi. Kilkoro policjantów powaliło członka Kolektywu Rozbrat na ziemię, dociskając go kolanami, mimo że leżał i nie stawiał oporu wykręcano mu ręce i głowę. W efekcie tuż po zatrzymaniu antyfaszysta trafił do szpitala. Mimo że to on stał się ofiarą policyjnej agresji, to jemu zostaną przedstawione zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza. Aresztowany działacz wciąż przebywa w warszawskim areszcie.

Bruksela: Antyrządowe protesty przeradzają się w zamieszki z policją

Świat | Gospodarka | Protesty | Tacy są politycy

Co najmniej sto tysięcy ludzi przeszło w czwartek ulicami Brukseli w demonstracji przeciwko planom oszczędnościowym nowego rządu Belgii. Protest sparaliżował na kilka godzin komunikację w centrum miasta.

Demonstrację zorganizowały trzy belgijskie związki zawodowe - chadecki CSC, socjalistyczny FGTB i liberalny CGSLB. Zapoczątkowała ona kampanię protestów przeciwko centroprawicowemu gabinetowi premiera Charlesa Michela, który stanął na czele belgijskiego rządu 11 października. Protesty mają potrwać do 15 grudnia. Na ten dzień zapowiedziano strajk generalny.

Protestujący sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie mają być jak co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Manifestujący są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Kanał XML