Protesty

Chcemy węgla- nie atomu!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty | Publicystyka | Technika

17 maja w Katowicach o godz. 14.00, na placu teatralnym pod Teatrem Wyspiańskiego odbędzie się pikieta antyatomowa "Chcemy węgla nie atomu".

Organizatorzy zaznaczają, iż akcja ta ma na celu nie tyle trzymanie się bieżącego modelu energetycznego, co apel o jego usprawnienie.

Obecnie w dyskusji na temat zastosowania węgla w pozyskaniu energii często podnosi się kwestię dużej emisji zanieczyszczeń co jednocześnie staje się argumentem dla zwolenników energetyki jądrowej (którzy jednak bardzo chętnie pomijają problem składowania odpadów atomowych).

Tymczasem istnieją nowe technologie, które pozwalają na jednoczesne zwiększenie efektywności w pozyskiwaniu energii z węgla, zmniejszenie kosztów tego procesu i znaczną redukcję zanieczyszczania środowiska. Mowa tu o CEEC (Complex Energy Extraction from Coal - Kompleksowe Podziemne Procesowanie Węgla).

Opracowana przez Polaka, Bohdana Żakiewicza, technologia CEEC pozwala wykorzystać zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny, tak z pokładów płytkich, jak również głębokich. W efekcie poddania złoża odpowiednim procesom uzyskuje się energię i gaz syntezowy. Co warte uwagi - robi to w sposób nieinwazyjny, co przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko.

Standardowo regulacje Unii Europejskiej przewidują, że do roku 2020 emisje dwutlenku węgla do atmosfery powinny być zredukowane o 20 procent. W przypadku pozyskiwania energii poprzez CEEC emisje te mogą zejść do poziomu 100 kg na megawatogodzinę, co stanowi wartość kilkukrotnie mniejszą, niż w przypadku elektrowni obecnie stosowanych.

W przeciwieństwie do elektrowni atomowych, stawiając na CEEC nie musimy czekać na wybudowanie całego kompleksu - możemy się skupić na budowie kolejnych mniejszych elektrowni. Co więcej o ile w wypadku energetyki atomowej paliwo jądrowe musiałoby być sprowadzane z zagranicy, o tyle w przypadku węgla dysponujemy największymi złożami w Europie.

Za: http://www.fas.bzzz.net/Chcemy_wegla_nie_atomu

Hamburg: Demonstracja w obronie Rote Flora

Świat | Miejsca | Protesty

W zeszły weekend w Hamburgu odbyła się demonstracja poparcia dla squatu Rote Flora, w której uczestniczyło od 4 do 6 tys. ludzi. Protest miał na celu zwrócenie uwagi na postępującą komercjalizację i gentryfikację miasta, m.in. likwidację wagenburga Zomia w dzielnicy Wilhelmsburg. Demonstrację wsparły grupy autonomistów i anarchistów z innych miast. W tym czasie odbyło się też zajęcie nowego squatu w dzielnicy Altona. Squat został nazwany Autonomes Centrum Altona Bahnhof (ACAB) i mieści się w byłej siedzibie urzędu podatkowego. W tym samym dniu, w Bremie odbyła się demonstracja antyfaszystowska i jej uczestnicy przemieścili się do Hamburga po jej zakończeniu.

Umowa użyczenia budynku w którym mieści się Rote Flora zakończyła się w marcu b.r. Umowa gwarantowała, że w razie sprzedaży budynku, musi on zostać wykorzystany jako centrum społeczne. Teraz może być sprzedany komukolwiek. Jednak władze obawiają się konfliktu. Nawet minister spraw wewnętrznych Hamburga stwierdził publicznie, że to dobrze, że istnieją takie miejsca jak Rote Flora. Budynek w którym mieści się Rote Flora został zajęty w 1989 r.

Poniżej wideo z okupacji budynku w dzielnicy Altona.

RPA: Policja zamordowała aktywistę podczas demonstracji

Świat | Protesty | Represje

Południowoafrykański aktywista Andries Tatane został pogrzebany w zeszłym tygodniu w miasteczku Ficksburg. Został zamordowany przez policję na masowej demonstracji, w której uczestniczyło ok. 4 tys. osób, domagających się godnych warunków mieszkaniowych, dostępu do wody i elektryczności i pracy.

Scena zabójstwa została sfilmowana i pojawiła się w wieczornych wiadomościach w dniu 13 kwietnia. Sześciu oficerów policji brutalnie biło Andriesa pałkami i strzelało mu gumowymi kulami w pierś. Wydarzenie miało miejsce po tym, jak Andries domagał się wyjaśnienia, dlaczego armatki wodne zostały skierowane na starsze osoby, które brały udział w demonstracjach.

Brutalne traktowanie aktywistów nie jest czymś wyjątkowym w RPA. Od lat działacze kampani przeciw eksmisjom i prywatyzacjom są rutynowo szykanowani przez policję, aresztowani i bici. W 2004 r., członkowie Ruchu Ludzi Bez Ziemi byli torturowani przez policję w Sowito. Dochodziło też do ataków grup paramilitarnych na pokojowe protesty, na które policja nie reagowała.

Za: Libcom.org

Bristol: Walka z Tesco w dzielnicy Stokes Croft

Świat | Protesty | Represje

Siedemnastolatek został zatrzymany przez policję w Bristolu pod zarzutem próby zabójstwa policjanta. Inne osoby zostały oskarżone o atak na policjantów i niszczenie mienia. Do aresztowań doszło podczas gwałtownych protestów przeciw otwarciu supermarketu Tesco w dzielnicy Stokes Croft w Bristolu, które miały miejsce w nocy z zeszłego piątku na sobotę. Protest rozpoczął się pokojowo i przerodził się w zamieszki w godzinach nocnych. Supermarket Tesco został częściowo zniszczony podczas zamieszek.

Protest był częścią kampanii wspierającej lokalne sklepy przeciwko otworzeniu marketu Tesco w dzielnicy Stokes Croft. Jak powiedzieli mieszkańcy: „Jeśli Tesco się nie wyprowadzi, znów dojdzie do zadym”, „Powinni wykorzystać ten budynek, by otworzyć coś pożytecznego dla społeczności”. Policja odpowiedziała na zamieszki atakiem na działający w dzielnicy squat Telepathic Heights. W operacji uczestniczyło 160 policjantów.

Dzielnica znana jest z tradycji walk pracowniczych, które wybuchały tu w czasie rządów Margaret Thatcher w latach 80’tych.

Strona kampanii przeciw Tesco w Stokes Croft

Antykongres: szczegółowa rozpiska na wszystkie dni zaplanowanych protestów.

Kraj | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty | Ruch anarchistyczny

Antykongres coraz bliżej! Na stronie antykongresowej niedawno ukazały się aktualizacje dotyczące wydarzeń zaplanowanych na całe 3 dni Antykongresu!

Nie możesz wpaść na główną demonstrację? Bez obaw, do wyboru wykłady i inne akcje!

Zachęcamy do sprawdzania aktualizacji na stronie antykongresowej! Ukazały się również terminy planowanych prezentacji antykongresowych w poszczególnych miastach, do ściągnięcia plakaty!

Nie może Cie zabraknąć podczas Antykongresu! Wesprzyj protesty stawiając się w Katowicach na dowolnie wybranej demonstracji w dniach od 16-18 maja!

Antykongres

16 maja (poniedziałek) :

- 9.00 – Demonstracja Antykongresowa.

- 14.00 – Zaraz po smacznym, wegańskim posieleniu szarych komórek wystawiamy je na odrobinę wysiłku przy projekcji filmu "Doktryna szoku".
Dokumentalna ilustracja ważnej książki Naomi Klein przekonująco opowiada o praniu mózgów neoliberalną ideologią
i programowaniu ich na nowo prowokowaniem kryzysów. "Doktryna szoku" Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem. Była to książka ważna, celnie uderzająca w aksjomaty neoliberalizmu. Dziś jest bodaj jeszcze ważniejsza, bo przecież tezy zarówno
"Doktryny szoku", jak i "No Logo" w kontekście ostatniego wielkiego kryzysu okazały się w znacznej mierze trafne. W każdym razie trafniejsze niż dogmaty bezkrytycznych wyznawców wolnorynkowej globalizacji, w rodzaju Alaina Greenspana czy zaangażowanego w plan Balcerowicza Jeffreya Sachsa, którzy toczyli zresztą z Klein poważne spory i debaty.

- a wieczorem afterparty!
Music, szaleństwo i rewolucyjne dysputy do samego rana!!! ( DJ Marta ).

17 maja (wtorek) :

- 14.00 – Demonstracja Antyatomowa "Chcemy węgla nie atomu!". Ze względu na odbywający się w tym samym czasie w ramach EKG Pakiet klimatyczno-energetyczny, wspólnie będziemy demonstrować nasze niezadowolenie wynikające z rządowego planu budowy w Polsce elektrowni atomowej.
O godz. 14.00 spotykamy się na placu teatralnym pod Teatrem Wyspiańskiego. WSZYSCY ubrani w białe kombinezony maszerujemy pod siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego! Chemy węgla nie atomu!!!

Weźcie ze sobą antyatomowe banery, flagi i wszystko co nadaje się do antyatomowej propagandy! Białe kombinezony będą rozdawne
uczestnikom przed rozpoczęciem demonstracji, jeżeli masz taką możliwość, zabierz na demo własny kombinezon.

- 18.00 - jeden z redaktorów "Przeglądu Anarchistycznego" podzieli się z nami wiedzą w charakterze wykładu pt. "Walki globalnej klasy robotniczej w Indiach".

W ciągu ostatnich 20 lat obszar Delhi zmienił się w jedno z największych centrów przemysłowych świata. Budowa kolejnych fabryk wiąże się z równoczesnym rozwojem przemysłowej klasy robotniczej, zachodzącym za fasadą ideologii konsumeryzmu. Wraz z ośrodkami przemysłowymi takimi jak Delta Rzeki Perłowej w Chinach, czy Maquiladoras w północnym Meksyku okręg Delhi stał się centrum formowania globalnej klasy robotniczej.
Wykład i dyskusję uświetni pokaz filmu "Wspólne gniazdo. Proletariackie niepokoje w przemysłowym pasie Delhi".

- wieczorem jeszcze więcej muzyki, zabawy, a dyskusje jeszcze bardziej progresywne!!!

18 maja (środa) :

- 8.30 – Akcja Przeciwko Prywatyzacji.
O godz. 9.00 w Hotelu Monopol ( Sala Cristallo ), w ramach EKG odbędzie się panel "Prywatyzacja". Jednymi z poważniejszych tematów będą m.in.

* Cele rządowego programu prywatyzacji. Bilans dotychczasowych dokonań i ich długofalowe skutki dla polskiej gospodarki,
* Co zostało do sprywatyzowania? Plany prywatyzacyjne na najbliższe miesiące. Atrakcyjność ofert, inwestorzy, potencjalne zagrożenia,
* Prywatyzacja w sektorach trudnych i społecznie wrażliwych (górnictwo, transport, chemia). Warunki powodzenia.
Weź ze sobą bannery z antykapitalistycznymi hasłami, flagi, wszystko co krzyczy sobą, że prywatyzacja jest do dupy.
Zaczynamy o 8.30 na placu teatralnym pod Teatrem Wyspiańskiego!

- 14.00 - Michał Przyborowski, aktywista od lat wspierający ruch anarchistyczny, wygłosi wykład "Dzieje ruchu anarchistycznego w Polsce od zakonczenia II wojny światowej do czasow obecnych- lata 1945-2011".
a) ruch w latach1945-1980
b) ruch w latach 1980-1988
c) ruch w latach 1988-2011
Poczas wykładu będzie się można dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat dziejów takich grup jak Klub Artystow Anarchistow, Grupa im. Emanuela Goldsteina, Ruch Spoleczenstwa Alternatywnego, Międzymiastowki Anarchistycznej, Federacji Anarchistycznej i innych.

Wszystkie eventy, począwszy od fooda po wykłady i aftery, odbędą się w Autonomicznym Domu Kultury "Berza", na ul. Dworcowej 2 w Rudzie Śląskiej.
Wszystkie wspomniane w rozpisce akcje mają charakter zalegalizowanych protestów.

źródło: http://www.fas.bzzz.net/

SPOTKANIA ORGANIZACYJNO-INFORMACYJNE w sprawie szczytu:

Zachęcamy również do zapoznania się z terminami spotkań organizacyjnych ws. Antykongresu w poszczególnych miastach!
Zaznaczamy, że godziny już zaplanowanych mogą ulegać zmianie, by dowiadywać się o terminach spotkań odwiedzaj stronę antykongresową!

4 maja - środa - 18:00 - Poznań
Squat Rozbrat - ul.Pułaskiego 21a

5 maja - czwartek - 18:00 - Łódź
Kryzysowa Kawiarnia Sztuki - ul.Piotrowska 83

10 maja - wtorek - Kraków
Kawiarnia Naukowa - ul. Jakuba 29-31

11 maja - środa - Opole
Klub Inicjatyw Niezależnych "Fabryka" - ul. Oleska 35

12 maja - czwartek - 20:00 - Szczecin
Społeczny Infopunkt Alert - ul.Śląska 34

W późniejszym terminie prezentacje odbędą się w takich miastach jak:

Wrocław, Trójmiasto, Lublin, Warszawa

Nowa Sól: Demonstracja pierwszomajowa

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Około 100 osób wzięło udział w demonstracji pierwszomajowej zorganizowanej w Nowej Soli przez OZZ Inicjatywę Pracowniczą. Protest odbył się pod hasłami: „Nie dla pracy czasowej! W obronie praw lokatorów”. Poza aktywistami i aktywistkami z Nowej Soli uczestniczyli ludzie z Kostrzynia, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Warszawy Krakowa, Śląska, Gorzowa Wielkopolskiego, Łobza, Zielonej Góry, Torunia i Krakowa.

Manifestacja zaczęła się o godzinie 12:00, by następnie przemaszerować przez całe miasto. Skandowano m. in.: „Mieszkanie prawem nie towarem”, „Solidarność naszą bronią”, „Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść”, „Dość łamania praw pracowniczych”, „Samorządność pracownicza”.

Dania: Manifestacja w Christianii

Świat | Dyskryminacja | Miejsca | Protesty

Od 27 kwietnia Christiania była zamknięta dla odwiedzających. Mieszkańcy zdecydowali się na taki ruch w ramach protestu przeciwko polityce rządu próbującego zmusić ich do zrezygnowania z kolektywnej własności terenów Christianii i tzw. unormowania prawa własności, czyli odsprzedania kawałków ziemi indywidualnym nabywcom. Na ulotce informacyjnej można przeczytać:

„Próbowaliśmy wynegocjować legalne prawo, które chroniłoby wartości, z których jesteśmy dumni. Uważamy, iż ultimatum, jakie otrzymaliśmy od duńskiego rządu, dotyczące podziału Christianii i sprzedaży ziemi, będzie oznaczało zniszczenie otwartej, samorządnej, eksperymentalnej i społecznie inkluzywnej Christianii, jaką znamy. (…) Mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas w próbach znalezienia drogi przez prawa, ekonomię i biurokrację – drogi, która zapewni, że twórcza i żywa Christiania pozostanie żywa.”

Warszawa: Demonstracja przeciw nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Miejsca | Protesty

Dziś w Warszawie odbyła się demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów i Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów przeciw nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów. Demonstranci zebrali się pod Ministerstwem Infrastruktury, by przekazać protest na ręce ministra. Przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów przekazali stanowisko KOL ministrowi i zażądali, by projekty zmiany w ustawie były konsultowane z organizacjami lokatorskimi, a nie tylko z właścicielami nieruchomości i przedstawicielami biznesu. Minister Infrastruktury obiecał, że w niedługim czasie odbędą się takie konsultacje nad ostatecznym projektem ustawy. Jednak zdaniem organizacji lokatorskich, projekt powinien być w całości odrzucony.

Po zakończeniu rozmów, protestujący przeszli ul. Hożą na pl. Trzech Krzyży i dalej na Wiejską, by zebrać się przed Sejmem. Przez cały czas przemawiali działacze organizacji lokatorskich wzywając do wysyłania petycji i zintensyfikowania protestów. Skandowano hasła „Lokatorzy to nie towar”, „Eksmitować polityków”. Kolejne protesty odbędą się już niebawem.

Francja: Protesty przeciw redukcjom w szkołach podstawowych i przedszkolach

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Od początku marca, we francuskich szkołach coraz częściej dochodzi do okupacji. Najczęściej do protestów dochodzi w szkołach podstawowych i przedszkolach, ze względu na likwidację prawie 16 tys. stanowisk pracy, zamykanie klas i całych szkół. Niektórzy oceniają, że doszło nawet do 250 okupacji.

Wszystko zaczęło się od 3-godzinnej okupacji w przedszkolu w Breście. Protesty rozlały się stamtąd na cały kraj, czasem osiągając rozmiary wielodniowych okupacji i miasteczek namiotowych na dziedzińcach szkół. Blokowane były również urzędy Prefektury ds. edukacji.

Najwięcej protestów spowodował pomysł likwidacji klas dla uczniów z trudnościami w uczeniu się. Inicjatorami blokad są głównie rodzice. Nauczyciele przyznają, że są pod taką presją, że ciężko im jest demonstrować. Protesty mają być kontynuowane po świętach.

Warszawa: OTTO obiecuje zapłacić zaległe świadczenia chorobowe

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś miała miejsce wizyta kilku członków ZSP-Warszawa w biurze OTTO Workforce. Aktywiści przypomnieli w ten sposób firmie o sytuacji Macieja, który czeka na wypłatę wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu chorobowym. W biurze spotkaliśmy Giudo Vreulsa, dyrektora OTTO dla Europy Centralnej. Wręczyliśmy mu czerwoną kartkę za zachowanie firmy, która ociąga się z wypłatą świadczeń chorobowych pracownikowi.

Podczas akcji obecny był też dziennikarz Radia Warszawa, który nagrał materiał ze spotkania. Przebieg rozmowy był zupełnie inny, niż w czasie rozmów, które przeprowadzał sam pracownik, próbując doprosić się o wynagrodzenie. Pod odpowiednim naciskiem, pan Guido Vreuls obiecał, że OTTO wypłaci zaległe wynagrodzenie w dniu 3 maja. Trzymamy za słowo. W przeciwnym wypadku, ZSP zapowiada kolejne wizyty w biurach OTTO, nie tylko w Polsce.

Materiał z Radio Warszawa.

Wrocław: Akcja pod OTTO ws. odzyskania chorobowego

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 Praca niewolniczaDzisiaj odbyła się akcja informacyjna pod biurem agencji pracy OTTO przy ul. Komandorskiej zorganizowana przez ZSP Wrocław. Akcja odbyła się w związku z niewypłaceniem przez tę firmę wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe (około 1000 euro na rękę miesięcznie od marca). Pracownik doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu i wymaga leczenia, nie ma jednak pieniędzy.

Zetespowcy rozdawali potencjalnym pracownikom oraz przechodniom ulotki informujące o praktykach firmy OTTO oraz o przysługujących im prawach zarówno w Polsce, jak i Holandii. Jeden z przechodniów powiedział, że "należałoby ich czołgami wykurzyć", inny opowiadał o podobnych praktykach innych firm pracy tymczasowej. Aktywiści/stki poprosili go o skontaktowanie się w tej sprawie z ZSP.

Po pewnym czasie weszli do biura i przekazali żądania pracownikom biura, aby ci wraz z informacją o akcji przekazali je szefostwu. Pracownicy biura powiedzieli, że wiedzą o kampanii i czytają stronę OTTO.ZSP.NET.PL. Zapytali także, czy aktywiści są "zapaterystami czy anarchistami".

Po otrzymaniu odpowiedzi i zapewnieniu, że aktywiści/stki ZSP wrócą, jeśli chorobowe nie zostanie w ciągu tygodnia wypłacone, a także że jeśli praktyki OTTO względem pracowników nie ulegną zmianie, kampania będzie kontynuowana w całej Europie - tam gdzie biura ma firma.

Łódź: Czernobyl 1986 Fukushima 2011 teraz Polska?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 pochódW godzinach popołudniowych łódzkie środowiska anarchistyczne i ekologiczne rozpoczęły już po raz trzeci w ostatnich dniach akcje przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. Kilka dni wcześniej odbyła się pikieta i spotkanie w jednym z łódzkich klubów z weteranem protestów antyatomowych, Januszem Waluszką.

Tym razem przeciwnicy zgromadzili się w centrum miasta na Placu Wolności, gdzie przemawiano do zgromadzonej publiczności i Łodzian, informując o zagrożeniach i kosztach inwestycji atomowej w naszym kraju. Następnie pochód ruszył ul. Piotrkowską symbolicznie wywożąc na taczkach atomowe beczki, za którymi niesiono transparent „Czernobyl 1986 Fukushima 2011 teraz Polska?".

Pochód po 40 minutach przy dźwiękach samby dotarł do pasażu Rubinsteina, gdzie ponownie odbył się odczyt i rozdawanie ulotek przechodniom. Po kilkunastu minutach zgromadzeni w tym miejscu rowerzyści ruszyli karawaną rowerową do Rogoźna, gdzie wieczorem odbyło się ognisko i impreza integracyjna.

Wrocław: Milczący protest przeciwko elektrowni atomowej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Protest antyatomowy pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu O godzinie 13 pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, 25 lat po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, 25 aktywistów i aktywistek ubranych w kombinezony, z zaklejonymi ustami, wzięło udział w niemym proteście przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce.

W czasie protestu na żółtych beczkach ze znakami radioaktywności, bębniarze wybijali równomierny rytm, który miał symbolizować zagrożenie, jakie niesie energetyka jądrowa. Ekolodzy wręczyli Wojewodzie Wrocławskiemu list otwarty do premiera Tuska zatytułowany: "Energia atomowa - niebezpieczna, droga, niepotrzebna".

Protestujący domoagali się merytorycznej debaty dotyczącej energii jądrowej a nie propagandy, którą rząd formuuje w strategicznym dokumencie promującym energię atomową "Bezpieczeństwo, które się opłaca". Dokument jasno opisuje cele tej kampanii 'przeknowyania do atomu', a ostatecznym argumentem, który ma nas wszystkich skłonić do poparcja elektrowni atomowej jest jej faktyczne uruchomienie (str. 27, url: http://bip.mg.gov.pl/files/przetargi/11280/KONCEPCJA%20PO%20MODYFIKACJI_...).

Poznań: Protest w 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś popołudniu na ulicy Półwiejskiej poznańska Federacja Anarchistyczna zorganizowała protest przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej pod hasłem: „Czarnobyl, Fukushima, Klempicz – elektrownie atomowe nie są i nie będą bezpieczne”. W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób i towarzyszyło jej duże zainteresowanie ze strony przechodniów i lokalnych mediów. Do protestu przyłączyła się poznańska samba oraz Jedzenie Zamiast Bomb rozdając wegański poczęstunek

We wcześniej wydanym oświadczeniu poznańska Federacja Anarchistyczna podkreślała, że elektrownie atomowej funkcjonujące nawet w krajach o zaawansowanej technologii, nie są bezpieczne, czego awaria w japońskiej Fukushimie jest najlepszym dowodem. Dziś faktyczne poparcie dla tego rodzaju rozwiązań jest nawet mniejsze niż w drugiej połowie lat 80. - po katastrofie w Czarnobylu. Na początku lat 90., po serii masowych i gwałtownych niekiedy protestach społecznych przeciwko energetyce j jądrowej (w tym przede wszystkim w Gdańsku, Poznaniu, Gorzowie i Wrocławiu), oraz przegranym w ówczesnym województwie gdańskim referendum, władze musiały wycofać się z planów budowy reaktorów w Żarnowcu, Klempiczu i Darłowie.

Warszawa: Protest przeciw nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W piątek 29 kwietnia, o godz. 16:00 pod Ministerstwem Infrastruktury na ul. Wspólnej 2/4 odbędzie się protest lokatorski przeciwko projektowi nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów. Około godz. 17:00 protestujący przejdą pod Sejm. Organizatorami są Komitet Obrony Lokatorów i Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

Po raz kolejny, rząd zamierza uderzyć w mieszkańców zasobów komunalnych. Proponowane przez rząd zmiany prawne nie tylko nie rozwiążą problemów mieszkaniowych trapiących lokatorów, ale przyczynią się do znacznego pogorszenia i tak już tragicznego położenia ludzi ubogich.

Środki publiczne powinny być przeznaczone na zaspokajanie potrzeb publicznych, takich jak mieszkalnictwo, edukacja, służba zdrowia i transport publiczny. Jednak rząd planuje cięcia we wszystkich tych podstawowych dziedzinach życia, budując Polskę dla wybranych, a nie dla wszystkich.

Przyjdź, jeśli chcesz powstrzymać odbieranie praw lokatorom!

WYŚLIJ PROTEST: Komitet Obrony Lokatorów uruchomił stronę do wysyłania protestów przeciw nowelizacji.

Przeczytaj stanowisko Komitetu Obrony Lokatorów w sprawie projektu nowelizacji.

Kanał XML