Protesty

Białoruś: Aktywiści antyatomowi brutalnie aresztowani

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Aktualizacja: Polka i Niemcy otrzymali karę grzywny i mają zostać deportowani z Białorusi, jednak nadal pozostają w areszcie w Mińsku. Jeden białoruski aktywista został dodatkowo zatrzymany za filmowanie policji przed sądem. Dzisiaj ma być sądzony, ale jeszcze nie wiadomo z jakiego artykułu.

W dniu 25 kwietnia, 6 aktywistów antynuklearnych z Niemiec, 5 z Białorusi i jeden z Polski, zostało brutalnie aresztowanych na pokojowej akcji antyatomowej w Mińsku. W demonstracji uczestniczyło około 40 osób. Protest wymierzony był przeciwko budowie nowej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Demonstrujący trzymali bannery, m.in, z napisem: „Czernobyl, Fukushima, Ostrowiec?” i rozdawali ulotki. Odbyły się dwa flashmoby, po kilka minut każdy.

Drugi flashmob został brutalnie przerwany. Po około minucie przyjechały dwa samochody policyjne i więźniarka. Demonstranci zostali powaleni na ziemię i aresztowani z użyciem siły.

http://de.indymedia.org/2011/04/305841.shtml

Warszawa: Demonstracja w rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W dniu 26.06.11, w 25tą rocznicę katastrofy w Czarnobylu, odbyła się w Warszawie godzinach 11.30-13.30 manifestacja antynuklearna. Obecni byli przedstawiciele różnych organizacji m.in. Inicjatywy Antynuklearnej, Greenpeace, Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot, Zielonych 2004, Fundacji Dzika Polska oraz liczne osoby nie zrzeszone z rozmaitych środowisk i w bardzo szerokim przedziale wiekowym. Przeplatane przemarszem wiece odbyły się pod Ministerstwem Gospodarki, Urzędem Rady Ministrów oraz Ambasadą Ukrainy, gdzie zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy. Część uczestników, po oficjalnym zakończeniu akcji, udała się jeszcze w pod Ambasadę Japonii aby uczcić ofiary Fukushimy.

Wśród licznych mówców byli m.in. weteran dawnych protestów antynuklearnych z czasów Ruchu Wolność i Pokój Jarema Dubiel – obecnie aktywista Inicjatywy Antynuklearnej oraz Profesor Mirosław Dakowski - fizyk rozszczepienia, którego dogłębna wiedza doprowadziła do opowiedzenia się przeciwko energetyce jądrowej.

Rosja: Pikieta KRAS przeciwko społecznej polityce rządu

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 24 kwietnia w Moskwie odbył się wiec przeciw społecznej polityce rządu, zorganizowany przez rosyjską sekcję MSP, KRAS. W pikiecie uczestniczyli też anarchiści i antyfaszyści z innych grup.

Plac przed pomnikiem, gdzie odbyła się pikieta, został otoczony przez metalowe bariery. Przyłączyć się do pikietujących można było dopiero po przeszukaniu. To typowa metoda używana w ciągu ostatnich lat, by zniechęcić do udziału w protestach. Jednak pomimo tego, wokół barier zebrali się przechodnie, by wziąć ulotki i posłuchać przemówień.

Protestujący mieli duży banner z napisem: “Wolność dla ludzi, nie dla cen!”. Mówiono m.in. o zbyt niskich płacach, nie pozwalających na przeżycie, cięcia socjalne w i tak zbyt skąpych programach socjalnych, o komercjalizacji i braku dostępu do usług socjalnych, ciągłych podwyżkach i łamaniu praw pracowników.

Szczecin: Demonstracja Anty-atomowa

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2011-04-26 15:00
2011-04-26 17:00

Bądź aktywny, nim będziesz radioaktywny!

W dwudziestą piątą rocznicę katastrofy atomowej w Czarnobylu - 26 kwietnia (wtorek) o godzinie 15:00 przyjdź na pl. Grunwaldzki w Szczecinie, by zamanifestować swój sprzeciw wobec energii atomowej.

Skażenie po wybuchu w Czarnobylu pozostaje słabo zbadanym zagrożeniem dla środowiska - mówią w 25. rocznicę wybuchu w elektrowni jądrowej na Ukrainie eksperci. 26 kwietnia minie dokładnie ćwierć wieku od jednej z największych w dziejach katastrofy atomowej:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,99039,9454527,25_lat_po_wybuchu...

http://www.ian.org.pl/

Belgia: Protest przeciw energii jądrowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Tysiące aktywistów antyatomowych demonstrowało 24 kwietnia w Brukseli przeciwko energii jądrowej.

Demonstracja była powiązana z nadchodzącą 25 rocznicą katastrofy w Czernobylu.

Protestujący domagali się wycofania z użycia europejskich elektrowni jądrowych. Podobne protesty odbywają się w Niemczech i we Francji.

Grupa osób ubranych na czarno opłakiwała ofiary wypadków elektrowni jądrowych, a każdy uczestnik demonstracji mógł zmierzyć swój poziom promieniowania na specjalnym liczniku.

W Belgii funkcjonują dwie elektrownie jądrowe w Tihange i Doel.

Słowacja: Prezes OTTO Workforce reaguje na akcję w Banskiej Bystricy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Słowacki portal internetowy BBonline.sk umieścił relację z akcji protestacyjnej przeciw agencji pracy tymczasowej OTTO w Banskiej Bystricy. O akcji pisaliśmy też na łamach CIA. Protestujący przekazali zarządowi firmy „czerwoną kartkę” za złe zachowanie. Akcja spełniła swoje zadanie o tyle, o ile potencjalni pracownicy agencji OTTO na Słowacji dostali wyraźne ostrzeżenie, by uważać na brak poszanowania praw pracowników przez agencję.

Prezes Otto Workforce z Holandii, Frank van Gool, na tyle przejął się sprawą, że udzielił wywiadu portalowi, który opublikował informację. Skorzystał przy tym ze starej śpiewki, powtarzanej zawsze, gdy firma zostanie przyłapana na kolejnym oszustwie: "przy takiej liczbie zatrudnionych przez nas osób, zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony". Zasłonił się też korzystnymi wynikami ankiet przeprowadzanych z pracownikami. Stwierdził, również: "zapewne, niektórzy z naszych pracowników popełniają błędy. Zawsze jesteśmy otwarci na dyskusję, ale bez krzyczenia i oskarżania".

OTTO Workforce odmawia pracownikowi wypłacenia wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Kampania na rzecz poprawy traktowania pracowników agencji pracy tymczasowej OTTO Workforce trwa nadal. Jeden z pracowników, M., pracował na terenie Belgii przy przeładunku towarów. Podczas pracy doznał uszczerbku na zdrowiu, który objawiał się silnymi bólami kręgosłupa i okolicy podbrzusza. Pod koniec marca b.r. M. przebywał na urlopie w Polsce uzgodnionym z managerem oddziału i z centralą w Venray w Holandii. Już w Polsce, lekarz placówki medycznej współpracującej z OTTO wydał zwolnienie lekarskie z opisem dolegliwości. Zwolnienie lekarskie zostało przesłane do biura Otto w Warszawie. Jednak pracownicy biura poinformowali pracownika, że nie należy mu się wynagrodzenie za zwolnienie chorobowe, gdyż nie jest już pracownikiem OTTO. Do dnia dzisiejszego, nie otrzymał on należnego mu wynagrodzenia.

Wyślij protest w tej sprawie!

M. jest uprawniony do otrzymywania 91% wynagrodzenia podczas zwolnienia chorobowego. W jego przypadku wynosi to około 1000 euro na rękę miesięcznie. Firma jest zobowiązana pomóc mu rozwiązać problemy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i znaleźć mu pracę zastępczą, która nie wymaga noszenia ciężarów.

Europejski Kongres Gospodarczy - o co chodzi?

Kraj | Gospodarka | Protesty | Publicystyka

Czym jest Europejski Kongres Gospodarczy (EKG)?

EKG jest największą imprezą biznesową w Europie Środkowej. W jej ramach zostanie poruszone blisko sto dyskusji dotyczących najistotniejszych tematów gospodarki europejskiej w kontekście światowym, a więc: polityka energetyczna, organizacja systemu ochrony zdrowia, zarządzanie przestrzenią miasta, polsko – chińska współpraca gospodarcza, finanse publiczne, uniwersytety, przewozy kolejowe, porty lotnicze, gaz łupkowy w Polsce i wiele wiele innych zagadnień, które rozpatrywane będą w kontekście konkurencyjnej gospodarki Unii Europejskiej. Zjazd przewiduje 4500 gości wśród których znajdą się szefowie europejskich rządów, „perełki” polskiej polityki, przedstawiciele największych koncernów biznesowych, oraz Robert J. Shapiro, doradca Baraka Obamy.

Dlaczego się sprzeciwiamy?

Europejski Kongres Gospodarczy to kolejne wydarzenie podczas którego decyzje zapadną bez udziału osób zainteresowanych. Jego celem jest stworzenie odpowiednich warunków do zawarcia umów na płaszczyźnie najbardziej istotnych, dochodowych sektorów gospodarki. Osobiste interesy zaproszonych polityków i przedsiębiorców załatwione zostaną pod kurtyną neoliberalnej nowomowy.
Sam fakt środków finansowych, które zostały przeznaczone na organizację imprezy jest oburzający. Konferencje będą miały miejsce w najbardziej prestiżowych, katowickich hotelach, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie...

Społeczna pasywność doprowadziła gospodarkę do stanu z którego wyłoniła się ekonomiczna oligarchia. Sprowadziło to przeciętnego Kowalskiego do roli obserwatora „wielkiej polityki”. Dlaczego? To dobrowolność, samorządność i autonomia powinny determinować wszelkie społeczne zmiany.

Konkurencyjność o której mowa w programie kongresu ma na celu podporządkowanie tak specyficznych sfer życia publicznego jak medycyna czy edukacja wolnemu rynkowi, będącemu, jak wiemy, bezwzględnym. Opłakany proces rozprawiania się przez przedsiębiorców ze spółkami węglowymi obserwować możemy na bieżąco, tak jak antyspołeczną politykę miast odsprzedających budynki z eksmitowanymi w efekcie lokatorami (kongresowe zarządzanie przestrzenią miasta). Takie działania pogłębiają jedynie społeczne nierówności. Polityka poszczególnych miast, a idąc dalej państw, zależna jest od ekonomicznych potentatów. Czy wobec tego możemy liczyć na polepszenie sytuacji?

Zamiast słów zarządzanie, konkurencja i kapitał – partycypacja, autonomia, człowiek.

Jako Federacja Anarchistyczna Śląsk pragniemy wyrazić swój sprzeciw przeciwko Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, który jest wydarzeniem przeczącym ideom demokracji.

Nie jesteśmy ludzkim kapitałem!

http://antykongres.pl/

Banska Brystrica: Kolejna czerwona kartka dla OTTO Workforce

Świat | Prawa pracownika | Protesty

20 kwietnia Priama Akcia zorganizowała protest przeciw praktykom agencji pracy OTTO Workforce. Grupa aktywistów protestowała przed biurem OTTO w słowackiej Banská Bystrica aby wyrazić soldidarność z oszukanymi pracownikami. Akcja odbyła się w ramach Dni przeciw granicom w solidarności z pracownikami imigrantami, organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników (IWA-AIT).

Priama Akcia poinformowała dziennikarzy z TA3 i Radio Regina, którzy byli na proteście o przyczynach akcji. Powieszony został baner przed biurem agencji.

Kierownik biura nie chciała przyjąć czerwonych kartek z żądaniami wobec firmy, więc aktywiści zostawili je w biurze i powiedzieli, że będą informować szefa firmy, Franka van Gool, o proteście. (Czerwone kartki są aluzją do systemu kar, które stosuje OTTO, potrącając pozaregulaminowo grzywny od pracowników za drobne przewinienia. Tym sposobem, firma dodatkowo zarabia na pracownikach tymczasowych.)

Wywieszenie Baneru w Gdańsku przeciwko Energi Jądrowej + relacja video

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Nieformalna Grupa „26 kwietnia” zawiesiła w Gdańsku Wrzeszczu na wiadukcie kolejowym w pobliżu Galerii Bałtyckiej kilkumetrowy transparent nakłaniający do udziału w demonstracji przeciwko budowie w Polsce elektrowni jądrowej. 26 kwietnia wypada rocznica katastrofy w Czarnobylu i tego dnia o godz. 17.00 w Gdańsku jak i w innych miastach Polski planowane są demonstracje. Właśnie 26 kwietnia warto przypomnieć, że elektrownie atomowe nie są w pełni bezpieczne. Czarnobyl, Fukushima czy niedawne kłopoty w elektrowni w Czechach dowodzą, że awarie w elektrowniach nuklearnych są nieuniknione. Według raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej od początku lat 70–tych na świecie zdarzyło się ok. 400 wypadków tzw. poważnych.

Zarówno w Czarnobylu jak i w Fukushimie władze bagatelizowały początkowo rozmiar katastrofy nie informując w pełni obywateli o zagrożeniu i i skali skażenia powstałego w wyniku awarii. Podobnie zachowują się władze w Polsce, które wmawiają teraz obywatelom, że w Fukushimie nic się nie stało, a wcześniej bez publicznej debaty podjęły arbitralną decyzja o budowie elektrowni nuklearnej. Podczas gdy kolejne kraje jak Włochy czy Niemcy po awarii w Fukushimie wycofują się z programu energetyki jądrowej, rząd w Polsce wciąż nieugięcie stoi na stanowisku, że jest to technologia bezpieczna i opłacalna. Tymczasem dyskusji publicznej czy analizy krytycznej projektu, jak nie było, tak nie ma, a jedyne z czym mamy do czynienia to finansowana przez rząd z publicznych pieniędzy proatomowa propaganda.

Walka pracowników wciąż nie wygasa w “porewolucyjnym” Egipcie

Świat | Protesty

Na początku kwietnia, pracownicy przemysłu włókienniczego w Menoufii, na północ od Kairu, wznowili strajk, z powodu niewywiązania się dyrekcji z obietnic. Jednym z żądań było przywrócenie do pracy zwolnionych pracowników, co nie zostało zrealizowane. Pracownicy oskarżyli dyrekcję o próbę zmuszania ich do podpisania rezygnacji z pracy, w zamian za przywrócenie ich kolegów. Zarząd wezwał armię, by zapobiec okupacji fabryki, która ma zostać zlikwidowana.

W Assiut, pracownicy fabryki włókienniczej odmówili przekazania obiektu nowemu inwestorowi. Począwszy od 11 kwietnia, pracownicy w 14 elektrowniach rozpoczęli strajk, domagając się usunięcia ministrów odpowiedzialnych za korupcję. Jednak rzecznik ministerstwa energetyki wypiera się, że strajki mają miejsce. Ministerstwo energetyki jest jednym z niewielu, gdzie nie doszło jeszcze do czystek skorumpowanych urzędników.

Protestują również pracownicy Kanału Sueskiego, pracownicy przepompowni gazu, poborcy podatkowi, nauczyciele i studenci.

Za: Libcom

Włochy: Strajk przeciw wojnie w Libii

Świat | Protesty

15 kwietnia odbył się strajk przeciw wojnie w Libii. Strajk zwołany został przez anarchosyndykalistyczny związek USI-AIT i poparły go niezależne związki Cobas, SISA i Komitet Imigrantów we Włoszech.

Strajk był zorganizowany, by zaprotestować przecziwko wojnie, uczestnictwie Włoch w interwencji w Libii i także przeciwko socjal-ekonomicznej polityce rządu. Strajk najlepiej się udał w sektorze transportu. Rozpoczął się o godz. 21 dzień wcześniej i trwał cały dzień 15 kwietnia. Odwołano niektóre pociągi, w różnych miastach strajk dotknął transportu publicznego. Pracownicy służby zdrowia, edukacji oraz innych sektorów także wzięli udział w strajku.

Demonstracje miały miejsce w ponad 20 miastach, m.in. w Mediolanie, Turynie, Palermo, Bolonii, Genuii i Rzymie.

Kraków: Gdzie umieścimy polskie elektrownie atomowe? - happening

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Ironia/Humor | Protesty

W zeszłą sobotę na krakowskim Rynku odbyły się konsultacje społeczne z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie rozlokowania na terenie Polski elektrowni atomowych.

Mieszkańcy naszego miasta rzucając do tarczy tzn. mapy Polski mogli wskazać gdzie chcą umieścić elektrownie atomowe. Niestety wiele osób wykazało aspołeczną, roszczeniową postawę i w tym niezwykle ważnym momencie z niezrozumiałych przyczyn odmówiło rzutu. Na szczęście niektórzy obecni odważyli się włączyć do rządowych konsultacji i pod okiem Pana premiera wytypowali miejsca pod budowę. Najwięcej osób wybrało Warszawę, co zaprzecza istnieniu antagonizmów pomiędzy krakusami i mieszkańcami stolicy.

Szef naszego rządu przywiózł ze stolicy również płyn Lugola oraz maski przeciwgazowe. Osobiście rozdawał je zebranym osobom. Jak wiadomo rozwój kosztuje i czasem warto zaryzykować napromieniowanie czy to w przypadku awarii czy przy składowaniu radioaktywnych odpadów, by zrealizować interesy wielkiego kapitału.

Więcej na: FA Kraków

Opole: kontrdemonstracja wobec marszu neofaszystów

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

Wczoraj po południu odbył się w Opolu zapowiedziany przemarsz Obozu Narodowo Radykalnego. Zgodnie z planem przy końcowej stacji krótkiego marszu, pod pomnikiem nieopodal Pl. Wolności, zgromadzili się kontr manifestanci z koalicji „Opole Bez Uprzedzeń”.

Ponad 100 nacjonalistów, dzierżących w dłoniach polskie flagi, przemaszerowało w ostatniej chwili zmienioną trasą spod katedry, pod pomnik „Bóg, Honor Ojczyzna”. Skandowali hasła o „wielkiej” Polsce, katolicyzmie, nie obyło się również bez nieodłącznych dla tej organizacji haseł homofobicznych. Tymczasem na odbywającej się w bezpośrednim sąsiedztwie kontr manifestacji trwały przemówienia aktywistów oraz występy artystyczne. Stojący w pierwszej linii blok zamaskowanych, ubranych na czarno osób skandował hasła „Cała Polska antyfaszystowska”, „Opole bez uprzedzeń”, „Cała Polska się z was śmieje”. Po mniej więcej godzinie obie demonstracje rozwiązano. Część uczestników kontr manifestacji udała się na miejscowy squat, gdzie czekała na nich ciepła wegańska zupa. Niestety planowany koncert zespołu AJKS nie wypalił, jednak większość osób pozostała do wieczora, kiedy to na squat’cie odbywał się afterparty po imprezie „Ulica Kultury” z występami Dj’ów.

Wielka Brytania: Dzień walki z cięciami socjalnymi w Brighton

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Członkowie grupy SolFed z Brighton wzięli udział w pikiecie pod placówką służby zdrowia prowadzoną przez firmę ATOS, w ramach dnia protestu przeciwko cięciom. Protest został zorganizowany przez grupę pracowników służby zdrowia i osób pobierających świadczenia. ATOS jest firmą prywatną, która otrzymuje miliony funtów od państwa, by wydawać orzeczenia o zdolności do pracy chorym i niepełnosprawnym. Diagnozy wydawane są przy pomocy programu komputerowego, który wydaje absurdalne diagnozy, które np. uznają osoby, które doświadczyły amputacji dłoni, jako „lekko” niepełnosprawnych i w pełni zdolnych do pracy.

Podczas pikiety, demonstranci rozwinęli bannery i rozdawali ulotki z hasłami przeciw kolaboracji firmy ATOS z systemem odbierającym świadczenia chorym i niepełnosprawnym. Pracownicy i chorzy odegrali teatr uliczny, ilustrujący sposób, w jaki ATOS przeprowadza „weryfikację” osób pobierających świadczenia.

Za: Solfed

Kanał XML