Protesty
Grecja: Rozszerza się protest rolników
Yak, Śro, 2009-01-28 08:20 Świat | Protesty
Zgodnie z piątkowymi zapowiedziami, rolnicze blokady na drogach Grecji efektywnie sparaliżowały wczoraj komunikację drogową w kraju, dzieląc go na trzy nie mające ze sobą połączenia obszary. W szóstym dniu protestu do blokad dołączyli rolnicy z Peloponezu, setki ciągników zablokowały dziś most przez Cieśninę Koryncką, jedno z dwu drogowych połączeń półwyspu z resztą kraju. Również hodowcy zwierząt z Macedonii na północnym wschodzie kraju wysunęli własne postulaty podniesienia cen skupu żywca.
W centralnej częsci kraju rolnicy blokują autostradę Ateny – Saloniki i inne główne drogi, domagając się wyższych cen na kukurydzę, bawełnę i zboża. Wciąż zablokowane są drogi przowadzące do przejść granicznych z Bułgarią i Turcją, co już wywoławo protest bułgarskich dyplomatów akredytowanych przy Unii Europejskiej.
Rządowe propozycje pakietu pomocowego dla zmagającego się z kryzysem rolnictwa protestujący kwitują stwierdzeniem, że rząd próbuje jedynie przedstawic dopłaty, które i tak się rolnikom należały jako nową propozycję pomocy, podczas gdy tylko wyższe ceny skupu płodów rolnych mogą zapewnić rolnictwu przetrwanie kryzysu. Za: Czarny Sztandar
Liban: Bunt w największym więzieniu w kraju
Vino, Wto, 2009-01-27 19:44 Świat | ProtestyPrzedstawiciele libańskich władz poinformowali, że więźniowie w największym zakładzie karnym w kraju zorganizowali bunt i wzięli trzech strażników jako zakładników. Osadzeni w zakładzie Qubeh położonym w Trypolis domagają się lepszych warunków odsiadki.
Walki wybuchły w niedzielę, nad zakładem unosiły się kłęby dymu, po tym jak rozwścieczenie więźniowie spalili swoje materace. Na miejsce zostały wysłane jednostki policji by pomóc w stłumieniu pierwszego w historii więzienia buntu.
Stan wyjątkowy w ZKZL
Czytelnik CIA, Wto, 2009-01-27 10:50 Kraj | Protesty
Wczoraj o godzinie 15.30 na umówione spotkanie z dyrektorem ZKZL stawiło się osiem osób, w tym nielegalnie eksmitowani mieszkańcy kamienicy na ulicy Żydowskiej, członkowie nieformalnego Komitetu Obrony Skłotersów z Żydowskiej w którego skład wchodzą aktywiście Federacji Anarchistycznej s. Poznań, skłotersi z Rozbratu oraz osoby zajmujące się problemem bezdomności w Poznaniu. Przybyli tez dziennikarze. Już na wejściu ochroniarze zatarasowali wejście do biura dyrektora oświadczając, że na spotkanie mogą wejść tylko dwie osoby, bez obecności mediów. Przybyłe osoby stwierdziły, że problem dotyczy bezpośrednio ich wszystkich, mają pokojowe zamiary, zamierzają dyskutować na zasadach partnerskich i w związku z tym spotykają się z dyrektorem wszyscy albo wcale. Na miejscu było już dwóch oficerów policji w strojach cywilnych. Po kilku minutach zszedł niższej rangi urzędnik informując, że nie ma możliwości wspólnego spotkania i co najwyżej dwie osoby mogą wejść do biura. Zarówno urzędnik, jak i ochroniarze nie podali żadnych przyczyn, dlaczego właśnie taką decyzję podjął dyrektor ZKZL. Przybyłe osoby udzieliły wywiadów dla mediów, oraz przekazały ich przedstawicielom list do dyrektora, po czym czekały do godziny 17.00 na ewentualną zmianę zdania dyrektora co do odwołania spotkania.
Postronne osoby usiłujące spotkać się z dyrektorem lub zapisać się na spotkanie z nim w sekretariacie również nie były wpuszczane do biura. Po 17.00 dyrektor zaprosił dziennikarzy na spotkanie oświadczając im, że skłotersi nie byli eksmitowani tylko "wyprowadzeni" oraz że mogą spotkać się z nim pojedynczo lub wystawić delegata. Po spotkaniu skłotersi oraz Komitet zostali usunięci z urzędu przez policję oraz spisani. Dwie osoby zostały odwiezione na komisariat, gdyż nie miały przy sobie dokumentów tożsamości i po ustaleniu danych wypuszczone.
Warszawa: Piketa upamiętniająca śmierć aktywistów pod Ambasadą Rosyjską
Yak, Pon, 2009-01-26 21:08 Kraj | Protesty
Dziś w Warszawie, pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej 49, miała miejsce pikieta upamiętniająca działaczy ruchu wolnościowego w Rosji: Stanisława Markelowa i Anastazji Baburowej.
W pikiecie, zorganizowanej przez warszawskie środowisko anarchistyczne, uczestniczyło około 40 osób. Pod portretami zamordowanych Stasa i Anastazji zapalono znicze.
Podczas przemówień, podkreślono bezkarność służb mundurowych w Rosji, które mordują ludzi nie tylko na Kaukazie, ale w całej Rosji. Ludzie walczący z bezprawiem i upominający się o prawa człowieka, sami padają ofiarami represji, czasem są fizycznie likwidowani - jak w przypadku Stasa i Anastasjii. Wspomniano również o cichej akceptacji władz dla działań neofaszystów, z rąk których w samym 2007 r. zginęło już 74 osób.
Kolektyw Wolna Warszawa oświadczył: "Sprzeciwiamy się logice przemocy w ogóle, a przemocy stosowanej przez państwo w szczególności. Dotyczy to każdego państwa, także polskiego. Będziemy protestować przeciwko przemocy, tak przed Ambasadą Rosji jak i gdzie indziej. To co się stało 19 stycznia w Moskwie, któregoś dnia może wydarzyć się tu w Warszawie."
Pracownicy „Lwowskich zakładów autobusowych” zablokowali drogę
Akai47, Pon, 2009-01-26 18:39 Świat | Prawa pracownika | Protesty
Dziś pracownicy „Lwowskich zakładów autobusowych” wrócili z przymusowego bezpłatnego urlopu, nie wpuszczono ich jednak na miejsca pracy. Ochrona tłumaczyła, że "dyrekcja postanowiła przedłużyć wasz urlop". Od 12 grudnia pracowników nie wpuszcza się na teren LZA i nie otrzymują oni wynagrodzenia.
Ok. 1300 oburzonych pracowników postanowiło zablokować skrzyżowanie ul. Naukowej i ul. Stryjskiej. Blokowali skrzyżowanie ale nie podjęli innych akcji.
LZA ma problemy finansowe i pracownicy obawiają się, że już stracili pracę.
Nowy Jork: Marsz przeciwko "niewolnictwu zarobkowemu"
Akai47, Pon, 2009-01-26 13:35 Świat | Protesty
19 stycznia członkowie związku IWW protestowali przeciwko niewolnictwu zarobkowemu. Protest zaczął się pod biurem firmy Starbucks. Domagali się wyższego wynagrodzenia dla pracowników Starbucks za pracę we wszystkie święta. 19 stycznia to święto "Dzień Martina Luthera Kinga", ale pracownicy Starbucks nie dostaną dopłaty, jak podczas innych świąt.
Następnie protestujący przeszli pod Wild Edibles Seafood Market, gdzie 12 związkowców zostało zwolnionych za działalność związkową.
Firma Wild Edibles miała wiele kłopotów po tym, jak zwolniła związkowców. Dzięki kampanii prowadzonej przez Brandworkers International, 33 klientów firmy zrezygnowało z dalszych zamówień od niej. Firma musiała wnioskować o ochronę przed bankructwem.
Gdańsk: Nie dla morderstw politycznych!
Czytelnik CIA, Pon, 2009-01-26 13:33 Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny
25 stycznia w Gdańsku o godz. 14.30 zebraliśmy się w kilkanaście osób przed konsulatem Rosji aby wyrazić protest w sprawie pokazowej i zastraszającej ( dla ewentualnych kolejnych odważnych działaczy ukazujących prawdę o łamaniu praw człowieka, zabójstwach, gwałtach na terenie Rosji i na siłę podległych terenach jak Czeczenia za przyzwoleniem władz Rosji oraz poprzez przymykanie oczu władz reszty świata ) egzekucji wykonanej na adwokacie Stanisławie Markelowie i dziennikarce Anastazji Baburowej.
Szczególnie bulwersujące jest, że egzekucja ( ostrzeżenie! ) miała miejsce w biały dzień, w centrum Moskwy. To oczywiste, że było to zlecone morderstwo polityczne i w ten sposób władza pozbywa się osób niewygodnych, a jak wiadomo nie jest to taki pierwszy przypadek . Morderców się nie znajduje, albo wsadza, zatrzymuje się niewinnych, bo jest okazja represjonować innych "wolnościowców", anarchistów oskarżając ich o dokonanie tych morderstwa. Tak jest i w tym przypadku. W najlepszym przypadku sprawy są "zamiatane pod dywanik". Nic się nie zmieniło w Rosji "Jest człowiek jest problem. Nie ma człowieka nie ma problemu". Dlatego protestujemy! Staliśmy na przeciwko konsulatu i zawiesiliśmy transparent "Nie dla morderstw politycznych!" oraz zdjęcia zamordowanych z krótką informacją. Zapaliliśmy znicze.
Szkocja: Okupacja BBC
Akai47, Pon, 2009-01-26 08:03 Świat | Protesty
Aktywiści antywojenni w niedzielę okupowali siedzibę stacji BBC w Glasgow. Okupacja była protestem przeciwko decyzji BBC, na mocy której dyrekcja odmówiła nadawania apeli komitetu "Disasters Emergency Committee" (w skład komitetu wchodzą m.in. Oxfam, Save the Children, Czerwony Krzyż i inne znane organizacje). Okupacja trwała 2 godziny.
Wielka Brytania: Demonstracja przeciwko odmowie BBC nadania apelu o pomoc dla Gazy
Czytelnik CIA, Pon, 2009-01-26 00:08 Świat | ProtestyPonad 2000 osób demonstrowało w sobotę w centrum Londynu przeciwko decyzji stacji BBC, której dyrekcja odmówiła nadawania apeli o wpłaty na pomoc charytatywną dla ofiar konfliktu w Strefie Gazy.
Demonstranci wznosili przed siedzibą rozgłośni, na Portland Square okrzyki "BBC wstyd" i "uwolnić Palestynę". Niektórzy ministrowie rządu brytyjskiego i politycy opozycji krytykowali w sobotę BBC za odmowę przekazania na antenie apelu organizacji charytatywnych o składanie datków na pomoc dla palestyńskiej ludności, która ucierpiała wskutek izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.
27 osób głoduje w szpitalu w Lesku
Akai47, Nie, 2009-01-25 19:17 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyJak podaje PAP od piątku trwa głodówka w szpitalu powiatowym w Lesku. Już 27 pracowników głoduje. Wszyscy domagają się podwyżek płac. Średnia płaca pielęgniarki w leskim szpitalu wraz z dodatkami i dyżurami wynosi od 1200 do 1600 zł netto.
Islandia: Kolejna demonstracja antyrządowa
Akai47, Nie, 2009-01-25 19:12 Świat | ProtestyWczoraj w Reykjaviku odbyła się kolejna demonstracja antyrządowa. Demonstrujący domagali się dymisji rządu. W piątek premier Islandii Geir Haarde wezwał do rozpisania wcześniejszych wyborów.
We wtorek 20 osób zostało zatrzymanych podczas demonstracji. Wideo W czwartek policja użyła gazu wobec demonstrantów, co w Islandii zdarza się bardzo rzadko.
Afganistan: demonstracja przeciwko operacji sił koalicyjnych
Czytelnik CIA, Nie, 2009-01-25 18:40 ProtestyTysiące Afgańczyków protestowały w stolicy afgańskiej prowincji Laghman, na terenie której w operacji sił koalicyjnych zginęło w sobotę 16 osób. Według dowództwa amerykańskiego, zabici to bojownicy talibscy, według mieszkańców regionu byli to cywile.
Bydgoszcz z Palestyną
Czytelnik CIA, Nie, 2009-01-25 15:43 Kraj | ProtestyWczoraj z okazji Palestyńskiego Święta Narodowego odbył się koncert folklorystycznego zespołu palestyńskiego AL-HULECH w Bydgoskim Teatrze Polskim. Zaczęło się od odśpiewania hymnów Polski i Palestyny i uczczenia minutą ciszy pamięć ofiar ataków w Gazie. Program występu ustalony był jeszcze przed ostatnimi wydarzeniami w Strefie Gazy. Nieoczekiwanie w połowie występów, z powodu tragedii w Gazie program został zmieniony. Puszczono wizualizacją ukazującą zdjęcia mordowanych dzieci, kobiet, mężczyzn i starców, wybuchy obiektów cywilnych i demonstracje przeciwko najazdowi. Podczas projekcji odbyło się kilka tańców które wraz z muzyka wydobywały łzy. Znalazły się tez takie utwory i tance, które budziły ducha oporu i sprzeciwu. Podczas tych utworów i tańców obecni unosili ręce z zaciśniętymi pięściami. Po tym pozaplanowym występem, spontanicznie wytworzył się klimat, w którym na parkiet wyszła tańczyć publiczność palestyńska. Po powrocie do ustalonego programu zagrano i odtańczono jeszcze kilka piosenek. Na koniec odbyła się syta degustacja potraw palestyńskich.
Na stolikach w salonach porozkładane zostały plakaty informujące o demonstracji przeciw wojnie i okupacji Palestyny jaka odbędzie się w Toruniu w sobotę 14 lutego. Więcej informacji na stronie: http://www.wolnapalestyna.pdg.pl
Lampedusa: 700 imigrantów uciekło z centrum internowania
Yak, Sob, 2009-01-24 21:50 Świat | Dyskryminacja | Protesty
Dziś, ponad 700 imigrantów obaliło ogrodzenie obozu internowania na wyspie Lampedusa na Morzu Śródziemnym i uciekło na wolność. Akcja rozpoczęła się jako protest przeciwko warunkom, w jakich są przetrzymywani.
Obóz został zbudowany z myślą o 850 więźniach, ale przebywało w nim ponad 2 tys. ONZ niedawno wezwało rząd Włoch do rozwiązania „trudnej sytuacji humanitarnej” w obozie.
Po udanej ucieczce, imigranci udali się do centrum miasta, gdzie demonstrowali, skandując hasła "wolność" i "pomóżcie nam".
Imigranci protestowali nie tylko przeciw warunkom przetrzymywania, ale też przeciwko planom włoskiego rządu utworzenia nowego Centrum Identyfikacji i Deportacji w opuszczonej bazie wojskowej na wyspie. Budowie sprzeciwiają się również mieszkańcy wyspy.
Ateny: Demonstracja za uwolnieniem więzniów
Akai47, Sob, 2009-01-24 21:28 Świat | Protesty
Dziś w Atenach odbył się protest przeciw dalszemu przetrzymywaniu ludzi aresztowanych podczas rebelii. Podobna akcja postulująca uwolnienie więźniów miała miejsce również w Patras.
Ponad 1000 osób, głównie anarchiści, wzięło udział w demonstracji w Atenach. Potem doszło do starć policji z mniejszymi grupami demonstrantów (do 300 osób). Zniszczone zostało kilka banków w Atenach i Patras.
Co najmniej 67 osób - 50 w Atenach - przebywa nadal w areszcie.






