Protesty
Antyzwiązkowe represje w Auchan-Ukraina
oski, Pon, 2008-07-21 16:24 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPracownicy hipermarketu "Auchan" informują o wypadkach poważnego łamania praw procowniczych. W supermarkecie w praktyce obowiązuje 16. i 20. godzinny dzień pracy. Za niepodporządkowanie się temu grozi zwolnienie z pracy.
Francuski gigant handlowy "Auchan" otworzył swój pierwszy hipermarket w Kijowie w końcu marca. Na 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni rozmieszczono setki stelaży, dziesiątki butików, zatrudniono ponad 500 pracowników. Jednak europejskie logo firmy kryje bynajmniej nie europejskie warunki pracy - twierdzą zatrudnieni.
Giżycko - pikieta pod cyrkiem
Czytelnik CIA, Pon, 2008-07-21 13:50 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyW niedzielę, pod cyrkiem "Arena" w Giżycku odbyła się skromna, 2-osobowa pikieta przeciwko zniewoleniu zwierząt cyrkowych i wykorzystywaniu ich dla potrzeb rozrywki. Dzień wcześniej zaprezentowano filmy odnoszące się do problemu przedmiotowego traktowania zwierząt w cyrkach i zoo. Pikietę odwiedziła miejscowa telewizja internetowa oraz przedstawicielka lokalnej gazety. Tego dnia pikietujący rozdali 200 ulotek.
AlterKino.org: Antyszczyt w Pradze
Tomasso, Pon, 2008-07-21 13:27 Świat | Gospodarka | Protesty | Ruch anarchistyczny Antyszczyt w Pradze - film jest autorską relacją ze spotkania ruchu anty-globalizacyjnego podczas szczytu Miedzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Pradze. Zapis video w formie para-dokumentu prezentuje najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w dniach 25-27 września 2000 roku. Na filmie zobaczysz akcje na linach w pobliżu Centrum Kongresowego (dzien pierwszy); demonstrację, pochód, walki z policją w pobliżu miejsca obrad MFW i BŚ - grupa niebieska (dzien drugi); oraz otoczoną przez policję demonstrację (dzien trzeci).
Lech „Lele” Przychodzki o biedaszybach w Super-Nowej
oski, Nie, 2008-07-20 10:35 Kraj | ProtestyPrzedwczoraj, w trzeciej odsłonie Klubu Prasowego Super-Nowej, goszczono redaktora Lecha „Lele” Przychodzkiego. Znany dziennikarz niezależny przedstawił historię upadku Zagłębia Wałbrzyskiego. Decyzja polskiego rządu o zaprzestaniu wydobycia doprowadziła tysiące rodzin górniczych do skrajnej nędzy. Ludziom nie dano wyboru.
Protest przed KWB Konin
TW Zielony, Sob, 2008-07-19 00:44 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty18 lipca odbyła się pikieta przed budynkiem Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie. Mieszkańcy Kruszwicy, Strzelna, Gniezna oraz gmin leżących nad jeziorami Budzisławskim, Wilczyńskim i Powidzkim protestują przeciwko znikającej wodzie z akwenów. Mieszkańcy chcą również zablokować otwarcie nowej odkrywki Tomisławice, która ma powstać w pobliżu Gopła. Pikietujący domagali się, aby kopalnia nie zabierała wody z jezior, nad którymi mieszkają. Alarmują, że w wyniku działalności przedsiębiorstwa, akweny mogą z zniknąć.
Pakistan: Szturm na giełdę papierów wartościowych
XaViER, Pią, 2008-07-18 20:41 Świat | Gospodarka | ProtestyW Karaczi tłum drobnych ciułaczy przypuścił atak na giełdę papierów wartościowych, po tym jak jej główny indeks KSE 100 spadł w czwartek do najniższego od półtora roku poziomu. Od kwietnia ten indeks stracił już 35 proc. Drobni inwestorzy próbowali wymusić na szefostwie giełdy zawieszenie notowań na dwa dni. Podczas zamieszek, które wybuchły ranne zostały dwie osoby.
Do podobnych scen doszło pod giełdami w Lahaur i Islamabadzie. W Pakistanie kryzys zaostrza także szalejąca drożyzna, tak jak w wielu innych krajach świata.
Mastercook jak obóz koncentracyjny
XaViER, Pią, 2008-07-18 14:34 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje- To nie jest zakład pracy, to jest obóz koncentracyjny! - krzyczeli pracownicy wrocławskiego zakładu FagorMastercook podczas dzisiejszej demonstracji przeciwko antypracowniczej polityce zarządu. Pracownicy są zwalniani za samo podejrzenie należenia do związków zawodowych lub popieranie ich postulatów. W rzeczy samej zakład obecnie wygląda jak obóz - postawiono wokół niego metalowe barierki, pracownicy są skrupulatnie kontrolowani, a zarząd wynajął 200-osobowy oddział uzbrojonych m.in. w broń gładkolufową ochroniarzy z Impela za jego pomocą wprowadzając policyjny reżim w zakładzie i wokół niego. Wszystko to zdaniem zarządu w celu ochrony... "samych pracowników".
Mimo totalitarnych środków zastosowanych przez zarząd firmy, ok. 300 pracowników nie dało się zastraszyć i po zakończonej zmianie wyszło przed zakład, by domagać się godnego życia i przywrócenia zwolnionych do pracy.
Film pikieta solidarnościowa w Wilnie
oski, Pią, 2008-07-18 09:47 Blog | Prawa pracownika | ProtestyA to pikieta w Wilnie...
Film z pikiety solidarnościowej z Kantorczykiem
oski, Pią, 2008-07-18 09:03 Blog | Prawa pracownika | ProtestyPikieta w Warszawie w obronie Kantorczyka.
Hiszpania: Strajk pracowników stacji benzynowej
Akai47, Czw, 2008-07-17 21:18 Świat | Prawa pracownika | ProtestyW Hiszpanii, członkowie CNT pracujący na stacji benzynowej Brisamar de Adra podejmą strajk od 21 lipca. Od lat na stacji funkcjonuje CNT i pracownicy nie raz walczyli za lepsze warunki pracy i wygrywali. Niestety teraz stacji grozi likwidacja. Pracownicy zdecydowali, że zorganizują się. Mieszkańcy miejscowości popierają pracowników. W Adrze mieszka 22 tys. osób, a niedługo nie będzie tam żadnej stacji benzynowej.
Gmina Kleczew: stop ekspansji kopalni!
Yak, Czw, 2008-07-17 08:21 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyKopalnia Węgla Brunatnego "Konin" w drastyczny sposób obniża poziom wód gruntowych co skutkuje wysychaniem jezior (zniknęły już dwa jeziora), usychaniem lasów i drzew w parkach oraz zanikaniem stawów. Szkody spowodowane przez eksportację węgla w rejonie Kleczewa odczuwają zarówno turyści, którzy zamiast jezior muszą kąpać się w błotnistych bajorach, jak i leśnicy czy rolnicy.
Stowarzyszenie "Przyjezierze" oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego organizują 18 lipca 2008 o godz. 11.55 demonstrację "IDZIEMY PO WODĘ". Miejsce: przed Urzędem Miasta i Gminy Kleczew. Protest organizuje stowarzyszenie Przyjezierze oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Celem demonstracji jest zablokowanie ekspansji kopalni oraz przymuszenie kopalni do naprawy wyrządzonych szkód ekologicznych. Organizatorzy proszą zabranie pustych wiader - będą symbolem braku wody. Ich hasłem będzie: Woda dla jezior, odszkodowania dla rolników!
Żródło: ekoAlert
Lublin: Pikieta pod dyrekcją poczty
Czytelnik CIA, Śro, 2008-07-16 19:37 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyO godzinie 14:30 rozpoczęła się pikieta solidarnościowa ze zwolnionym z Poczty Polskiej związkowcem Inicjatywy Pracowniczej, Bartoszem Kantorczykiem pod dyrekcją okręgu poczty w Lublinie. Rozwinięto transparent na którym widniał napis „Domagamy się przywrócenia do pracy Bartka Kantorczyka”, pracownikom oraz przechodniom rozdano ulotki informujące o całej sytuacji.
Nikt z dyrekcji nie wyszedł do protestujących.
Szczecin: Pikieta w obronie Kantorczyka
oski, Śro, 2008-07-16 18:19 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś o godzinie 15 w Szczecinie pod pocztą główną zebrała się grupa osób z czarno-czerwonymi sztandarami i takiego też koloru transparentem. Napis na płachcie, którą rozwinęli przed wejściem, głosił: Przywróćcie do pracy Bartka Katnorczyka. Część z przybyłych rozpoczęła rozdawanie ulotek. Nagle rozległ się głos. Jeden z osobników przez tubę tłumaczył dlaczego się zebrali i psują humor dyrekcji. Padły ostre słowa. Po kolei zgromadzeni zabierali głos. Mówili o nielegalnych praktykach dyrekcji wobec działaczy OZZ Inicjatywy Pracowniczej, jak też innych pracowników. O tym, że gdy związkowcy piją kawę z dyrekcją to są akceptowani, gdy zaś realnie walczą o interesy pracowników są kryminalizowani, represjonowani. Podkreślano konieczność solidarności pracowniczej.
Pikieta wywołała żywą reakcję wśród pracowników poczty. Część ulotek sami rozdali wrśód współpracowników.
Do zorganizowania pikiety przyznaje się OZZ Inicjatywa Pracownicza przy wsparciu Związku Syndykalistów Polski. Aktywistów ze Szczecina wsparli ludzie z OZZ Inicjatywa Pracownicza z Zielonej Góry. Aktywiści podobno mają jeszcze wrócić, by zakłócać spokój dyrekcji, tak jak ona zatruwa krew pracownikom.
Gwałtowne protesty we wschodnich Chinach
Yak, Wto, 2008-07-15 20:07 Świat | ProtestyPracownicy-imigranci uczestniczyli w trwających trzy dni zamieszkach w Kanmen, we wschodnich Chinach. Protesty rozpoczęły się 10 lipca, kiedy pracownicy – rozwścieczeni pobiciem swojego kolegi przez policję – zaatakowali posterunek policji. Ataki trwały przez trzy kolejne noce.
Zaledwie kilka tygodni wcześniej 30 tysięczny tłum spalił dziesiątki budynków w prowincji Guizhou protestując przeciwko tuszowaniu sprawy śmierci nastoletniej dziewczyny przez lokalne władze.
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień o lokalnych protestach w Chinach. Najczęstszymi przyczynami są: korupcja, odbieranie ziemi i nadużycia ze strony lokalnych władz.
Solidarność i Stocznia czyli farsa trwa
oski, Pon, 2008-07-14 23:28 Kraj | Blog | Ironia/Humor | Prawa pracownika | ProtestyZwiązek Prywatyzujący „Solidarność” odgrywa kolejny akt w kiepskiej komedii prywatyzacji. Ostatnie spazmy „Solidarności”, podrzędna rólka na strony regionalnych szmatławców, rólka, w której czuła się zawsze doskonale: orędowanie za prywatyzacją.
Związek Prywatyzujący. Związek Prokapitalistyczny, mobilizujący pracowników w celu wprowadzania reform uderzających w interesy pracowników. Związek politycznie stojący po prawej stronie sceny politycznej, troszczący się bardziej o kult Matki Boskiej, niż Prawo Pracy. Ten trup polityczny, w spazmach konania, wychodzi na ulice Szczecina, by domagać się… tak, zgadliście, prywatyzacji.
W zatęchłych głowach działaczy „Solidarności” prywatyzacja jest słowem magicznym, zaklęciem rozwiązującym wszelkie problemy, i oczywiście, słyszeli to na kawce u Balcerowicza, służy wszystkim, a pracownikom w szczególności. Prywatyzacja to dobro, łaska spływająca na wszystkich, wraz z wolnym rynkiem.
W rozumach działaczy o skrzypiących kościach, polujących nieustannie na pozostałości komunistyczne, upiory i zjawy, piszą politykę związku, dla żartu podającego się za związek zawodowy. Opowiadają pracownikom o swoich snach i konieczności walki z marami, zaciskają pięść – drugą ręka kalkulując realne zyski.
„Solidarność” odgrywa swoją rolę doskonale. Przekształcając protesty ekonomiczne w polityczne, blokując rzeczywistą praktykę pracowniczą, wytyczając fałszywych wrogów i równie poronione projekty walki. Klepiąc się po brzuszkach, popijając kawkę z politykami i pracodawcami, mobilizuje pracowników do akcji, które niewiele mają wspólnego z interesem ludzi pracy.
Ostatnie akty farsy, która mało kogo już śmieszy, nie mogą obyć się bez zakurzonego aktora. Aktora, który ramie w ramie z Platformą Obywatelską, z Balcerowiczem pod pachą, mitem wolnego rynku w skolonizowanych głowach, struga z pracowników idiotów.
I tylko jeszcze nieśmiało ktoś krzyczy: takie związki na Powązki.