Protesty

Ukraina: antynatowskie protesty

Świat | Militaryzm | Protesty

W zaplanowanych na dwa tygodnie amerykańsko - ukraińskich ćwiczeniach wojskowych "Morska Bryza" uczestniczy kilkanaście krajów, w tym członkowie NATO. Przeciwnicy członkostwa Ukrainy w NATO rozbili obozy protestacyjne wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego. Kilkaset ludzi bierze udział w protestach.

Większość społeczeństwa jest przeciw wejściu Ukrainy do NATO.

Ponad 200 osób zablokowało drogę do poligonu dzisiaj. Autokary ze żołnierzami nie mogli przyjechać.

Kilkudziesięciu aktywistów w porcie Odessa, trzymało antynatowskie transparenty i wykrzykiwało "Nie zapraszaliśmy do siebie NATO". W sobotę komuniści i nacjonaliści starli się na polskiej granice podczas protestów w czasie przyjazdu wojsk. Protestujący zostali atakowani przez nacjonalistów.

Policja już w zeszłym tygodniu zniszczyła jeden z obozów, ale protestujący wrócili i zbudowali kolejny.

Szczecin: pikieta solidarnościowa z Bartkiem Kantorczykiem

Prawa pracownika | Protesty
2008-07-16 15:00
2008-07-16 16:00

Zapraszamy wszystkich ludzi, którym nieobca jest idea solidarności pracowniczej. Przyjdźmy by wyrazić swoje poparcie dla walki Bartka Kantorczyka o prawa pracownicze.

16.07.2008
Szczecin, poczta główna, godzina 15

Rosja: Demonstracja przeciw fabryce chemicznej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Pomimo napadu na obóz ekologiczny, dziś odbyła się demonstracja przeciw budowie fabryki, która ma produkować fenol i formaldehyd, toksyczne chemikalia, będące półproduktami do wyrobu tworzyw sztucznych w Sasowie (Niżne Malcewo). Ok. 700 osób brało udział w manifestacji. Roseknadzor, rosyjska agencja ekologicznej kontroli, nie dała zezwolenie na budowę fabryki, ponieważ firma "Nowoe", właściciel fabryki, nie miała planów, aby zainstalować wymagane filtry.

Firma "Nowoe" chce uruchomić produkcję w już istniejącej fabryce farb. W lokalnym referendum, ponad 90% mieszkańców regionu głosowało przeciw otwarciu fabryki.

USA: Pracownicy Coca-Coli chcą strajkować

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy butelkowni i transportowcy Coca Coli w Alabamie głosowali za strajkiem w referendum związkowym. Coca-Cola nie chce dalej płacić na fundusz emerytalny swoich pracowników i powiększyła wkład pracowników w ubezpieczenie zdrowotne. Ponad 93% osób głosujących w referendum opowiedziało się za strajkiem.

W Alabamie i w Południowym Mississippi pracuje ok. 300 pracowników. Spośród nich, 275 jest zrzeszonych w związku.

Zielona Góra: Solidarni z Bartkiem Kantorczykiem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

12 lipca przed głównym oddziałem Poczty Polskiej w Zielonej Górze miała miejsce pierwsza, z planowanych pikiet, w obronie zwolnionego działacza OZZ IP Bartka Kantorczyka. Uczestnicy pikiety rozdali ulotki opisujące sprawę zwolnionego związkowca oraz w pobliżu wejścia do urzędu pocztowego rozwinęli transparent z hasłem: „Przywróćcie do pracy Bartka Kantorczyka”.

Przed akcją solidarnościową z Kantorczykiem, na zielonogórskim deptaku odbyła się akcja przeciwko zmianom w kodeksie pracy, jej uczestnicy ustawili się z transparentem z napisem: „Łapy precz od kodeksu pracy”, rozdano ulotki informujące szczegółowo o planowanych antypracowniczych zmianach w kodeksie pracy, a także ulotki o OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz nowy numer szczecińskiej „Akcji Bezpośredniej”.

W kilkuosobowych akcjach brali udział członkowie Inicjatywy Pracowniczej oraz Związku Syndykalistów Polski.

USA: Pikieta pod konsulatem Kanady

Świat | Militaryzm | Protesty

9 lipca aktywiści antywojenni przeprowadzili pikietę pod konsulatem Kanady w Nowym Jorku. Demonstranci domagają się prawa pobytu w Kanadzie dla amerykańskich obdżektorów. Sytuacja prawna amerykańskich obdżektorów w Kanadzie jest niejasna. Parlament już zdecydował, że chce dać prawo pobytu dla obdżektorów, ale nowe prawa nie zostały jeszcze przyjęte przez rząd.

Peru: Represje wobec amerykańskich studentów

Świat | Protesty | Represje

O masowych demonstracjach w Peru pisaliśmy przedwczoraj na CIA. Po demonstracji, policja obejrzała fotografie z manifestacji. Zidentyfikowano na nich trzech studentów z Nowego Jorku. Policja aresztowała ich w czwartek. Peruwiańskie prawo zakazuje cudzoziemcom udziału w polityce, nawet w demonstracjach. Po interwencji amerykańskich władz oraz przyjaciół studentów, amerykanie zostali wypuszczeni i wyjechali z kraju.

Robotnicze protesty w fabrykach diamentów w Indiach

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Przemoc wstrząsnęła diamentową stolicą Indii – Gujarat, kiedy ostatniej niedzieli co najmniej 40 000 wściekłych robotników domagających się od pewnego czasu lepszych pensji, zaatakowało małe fabryki i domy swoich właścicieli.

Pracownicy ochrony fabryk odpowiedzieli uderzeniem, podczas którego jedna osoba zginęła, a inne zostały ranne w strzelaninie. Robotnicy domagają się 20 procentowej podwyżki. Obecnie dostają od 15 do 25 rupii za diament, co jak mówią jest w tych czasach nieadekwatne do gwałtownie rosnących cen.

Co najmniej 45 robotników zostało rannych podczas paniki towarzyszącej strzelaninie, rzucaniu kamieni i ataku policji. Niektórzy pracownicy ochrony i zarządu zostali ranni od kamieni.

Ostatnie protesty przeciwko G8 w Japonii

Świat | Protesty | Represje | Tacy są politycy

„Podsumowując 10 dni protestów przeciwko G8, setki aktywistów z obozów protestacyjnych znajdujących się w strefie szczytu G8, maszerowało w demonstracji zorganizowanej przez Ajnu, pozbawionej prawa do głosowania , tubylczej populacji wyspy Hokkaido. Marsz przez cały czas był otoczony kilkoma rzędami policjantów. Demonstranci nieśli napisy w języku angielskim i japońskim o treści „Nie dla G8” i „Japonia jest państwem policyjnym.” (Media G8way, 9 lipca)

The New York Times potwierdził, że 8 lipca 200 osób w miasteczku rybackim Date na Hokkaido, „szybko okazało się, że nad demonstrantami przeważa liczebnie policja, która uformowała dookoła nich kordon.” (NYT. 9 lipca)

Przykładem kolejnego zaostrzenia rygorów w stosunku do japońskiej, wywodzącej się ze wsi lewicy. jest rajd policji na biura związku Chiba Rail 4 lipca. Jeden związkowiec, który poprosił o okazanie nakazu, został powalony na ziemię i aresztowany. (International Labor Solidarity Committee of Doro-Chiba, 5 lipca).

Czechy: anarchiści protestują z okazji wizyty Rice

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

8 lipca anarchiści brali udział w demonstracji przeciwko tarczy antyrakietowiej z okazji wizyty Condoleezi Rice w Pradze. Minister Schwarzenberg, który podpisał porozumienie z amerykanami został obrzucony pomidorami.

Peru: Strajk, protesty, atak na biuro rządowe

Świat | Protesty

Policja aresztowała ponad 200 osób wczoraj w stolicy Peru podczas demonstracji związanych ze strajkiem generalnym. Protestujący podpalili biuro rządowe.

Ludzie protestowali przeciw polityce ekonomicznej rządu i wysokim cenom. Pracownicy domagają się podwyżki i twierdzą, że polityka rządowa tylko pomaga bogatym i korporacjom. Wystąpili także przeciwko prywatyzacji komunalnych ziem oraz ziem indian. Na południu kraju demonstranci również blokowali drogi.

Toruń przeciwko tarczy

Kraj | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Nie dla amerykańskiej tarczy antyrakietowej !

W nocy z 9/10 lipca 2008 w Toruniu na moście samochodowym zawisł transparent o treści "NIE DLA TARCZY" !

Akcja jest wyrazem niechęci środowisk wolnościowych wobec planów lokalizacji na terenie Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Chcemy wyrazić sprzeciw wobec instalacji na terenie Polski, a dokładnie w Redzikowie pod Słupskiem, u.s. - amerykańskich baz wchodzących w skład tak zwanej "tarczy antyrakietowej" National Missile Defence. Uważamy, że "tarcza antyrakietowa" to anachroniczne politycznie i destabilizujące strategicznie podejście do zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. System obrony antyrakietowej nie polepszy obronności Polski, a wręcz przeciwnie - wzrośnie realne zagrożenie ze strony wrogich rządowi U.S.A. państw. Tarcza będzie służyć tylko Stanom Zjednoczonym, a Polska stanie się pierwszym celem w przypadku ataku, ponieważ przeciwnicy U.S.A. będą chcieli w pierwszym rzędzie zniszczyć systemy chroniące. Obawę wzmaga fakt, że system ten nie jest do końca sprawdzony (pozytywnie przeszło zaledwie 6 na 12 prób - www.publik.wikidot.com/md-czydziala). Polska tak naprawdę otrzyma dziurawą "kamizelkę kuloodporną" w zamian za narażenie się na strzał.

Czy pikiety solidarnościowe mają sens?

Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny

Co jakiś czas, ktoś zadaje mi pytanie, często zahaczające o sarkazm - czy kilkuosobowe pikiety solidarnościowe cokolwiek mogą zmienić?

Aby nie powtarzać się za każdym razem tych samych argumentów, postaram zebrać je poniżej.

Ostatnio, jako uczestnik Związku Syndykalistów Polski, brałem udział lub organizowałem pikiety solidarnościowe ws. zwolnienia związkowców z Auchan, Starbucks i Lionbridge. W każdym z tych przypadków część zaproszonych na pikietę osób nie przyszła, stwierdzając, że "akcja nie ma sensu". Pomijając już, że może być to zwykła racjonalizacja nieróbstwa - znakomita, "rozsądna" wymówka, aby nic nie robić i zostać w domu i w najlepszym przypadku czytać Marksa lub Bakunina. Wierzę jednak że część osób, cierpiąc na polityczną depresję, która trawi obecnie całe społeczeństwo, autentycznie nie wierzy, że można tego rodzaju niewielkimi akcjami mieć jakikolwiek wpływ na rzeczywistość - i do nich kieruję ten tekst, bo "racjonalizatorów" nic nie przekona, zawsze znajdą sto innych wymówek.

AlterKino.org: Behind the Mask : Historia Ludzi, którzy ryzykują wszystko aby ratować zwierzęta

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Behind the Mask : Historia Ludzi, którzy ryzykują wszystko aby ratować zwierzęta - Reżyserką filmu jest prawniczka, zajmująca się prawami zwierząt - Shannon Keith. Dokument ten (którego tworzenie trwało 3 lata) powstał jako odpowiedź na zakłamany przekaz mediów mainstream'owych na temat ruchu praw zwierząt.

Film opowiada o aktywistach i aktywistkach włamujących się do laboratoriów i innych okrutnych miejsc, gdzie wykorzystywane są zwierzęta. Kim są Ci ludzie i dlacego wierzą, że łamanie prawa jest najskuteczniejsza i najlepszą drogą do wyzwolenia zwierząt? Co ich inspiruje ich do kwestionowania statusu quo? Behind The Mask przedstawia nie pokazywaną wcześniej pełnometrażową historię mówiącą o tym, co kieruje poszczególnymi ludźmi aby poświęcać swoje życia dla ratowania życia zwierząt. Ludzie w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, z całego świata - opowiadają historie wyzwolenia, o własnym oddaniu dla ratowania czyjegoś życia, o aresztowaniach, o pobycie w więzieniu oraz o własnej determinacji.

http://www.alterkino.org

Czechy: Demonstracja przeciw tarczy

Świat | Militaryzm | Protesty

Około dwóch tysięcy osób protestowało w centrum Pragi przeciwko amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Manifestacja przeszła przez czeską stolicę w kilka godzin po tym jak czeski rząd podpisał umowę na wybudowanie radaru. Marsz zorganizowała grupa "Ne zakladnam" czyli "Nie bazom".

Kanał XML