Protesty

Nauczyciele: Ma być strajk, a nie udawanie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

Matury poprzekładane, dyrektorzy proszą rodziców o zatrzymanie młodszych uczniów w domu. Tak szkoły szykują się na strajk nauczycieli we wtorek.

Na drzwiach SP nr 26 w Krakowie od kilku dni wisi ogłoszenie: "Szkoła strajkuje 27 maja". Za strajkiem opowiedzieli się wszyscy nauczyciele. Jedynym, który tego dnia będzie mógł zająć się ponad czterystoma uczniami, jest dyrektor Tadeusz Malicki. Rozdał rodzicom apel, żeby nie przysyłali dzieci. Wzór można ściągnąć ze strony internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego, większość szkół z niego korzysta.

Za mało by żyć, za dużo by umrzeć - protest pracowników DPS w Nowinach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pod takimi hasłem, dziś rano, pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Chełmie, protestowali pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach. Domagali się podwyżek pensji. Po 19 latach pracy otrzymuje 1250 zł na rękę, powiedziała jedna z pracownic.

W pikiecie, która zgromadziła ok. 40 osób jak podaje Dziennik Wschodni, wzięli udział jedynie pracownicy mający wolny dzień. Pozostali na znak solidarności wykonywali swoje obowiązki w czarnych koszulach.

Bilbord "Zero zmian w Kodeksie Pracy na niekorzyść pracowników"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

W nocy z 19 na 20 maja nieznani sprawcy uszkodzili bilbord (na ul. 28 czerwca przy skrzyżowaniu z Hetmańską w Poznaniu) reklamujący nowy produkt korporacji coca cola naklejając nań dużej wielkości plakat odnoszący się do planowanych zmian w kodeksie pracy. Jak śpiewają jaskółki na mieście akcja była odpowiedzią na ostatnie prześladowania działaczy Inicjatywy Pracowniczej przy zakładach Cegielskiego. Ponadto zdaniem owych jaskółek wybór padł na bilbord coca coli ponieważ firma ta bije rekordy, jeśli chodzi o prześladowania związkowców, nie cofając się nawet przed pozbawianiem ich życia. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że podobne akty wandalizmu mogą się powtórzyć w najbliższych dniach.

Szczecin przeciwko płatnym strefom parkowania

Kraj | Protesty

W Szczecinie Stowarzyszenie "Szczecinianie dla siebie" zbierało podpisy w sprawie referendum odnośnie stref płatnego parkowania. Dziś przekazali prezydentowi Szczecina list. Pod wnioskiem podpisało się ponad 35 tysięcy ludzi. Do przeprowadzenia referendum wystarczy 32,5 tysięcy.

Pełnomocnik stowarzyszenie stwierdził, że to pierwsza inicjatywa społeczna w kraju, gdzie mieszkańcy domagają się unieważnienia uchwał władzy. Może być to precedens, który przywróci wiarę ludziom, że mogą coś zmienić, mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.

Akcja w białostockim szpitalu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad stu pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku - techników medycznych, pracowników kuchni, salowych - wzięło urlopy na żądanie. Akcja jest związana z żądaniem podwyżek płac.

Lublin: Emeryci protestują

Kraj | Protesty

Dziś w Lublinie kilkunastu emerytów i rencistów pikietowało pod urzędem Wojewódzkim. Złożyli na ręce wojewody list protestacyjny. Powodem protestu są skandalicznie niskie emerytury i renty, za które nie da rady przeżyć.

Jak można przeżyć miesiąc za 600 złoty, pytali. Brakuje na lekarstwa, jedzenie, odzież.

Źródło: Dziennik Wschodni

Nie posyłajcie dzieci do szkół !

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

O nieposyłanie 27 maja dzieci do szkół i przedszkoli zaapelował w Gorzowie prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Na 27 maja zaplanowany jest ogólnopolski strajk nauczycieli, organizowany przez ZNP; nauczyciele w tym dniu nie będą prowadzić lekcji, pracować nie będą także inni pracownicy oświaty.

Francja: Tysiące nauczycieli protestuje przeciw redukcji etatów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

45 tys. nauczycieli wyszło na ulice Paryża, by protestować przeciwko rządowym planom likwidacji etatów w budżetówce. Rząd zamierza w 2008 roku zredukować zatrudnienie w sektorze publicznym o 22.900 etatów, z czego 11.200 przypada na oświatę. Na 2009 rok planowana jest likwidacja kolejnych 35.000 etatów.

Moskwa: Kolejny protest przeciw policyjnemu bezprawiu

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

15 maja moskiewscy anarchiści organizowali kolejny protest przeciw przemocy policyjnej. Ok. 150 osób brało udział w wiecu na placu Puszkina w centrum miasta. Uczestnicy akcji zamierzają organizować ruch obywatelski przeciwko przemocy policyjnej.

O innych protestach w Moskwie przeciw policyjnemu bezprawiu pisaliśmy tu i tu.

Warszawa: Marsz Wyzwolenia Konopi

Kraj | Protesty

Kilkaset osób brało udział 17 maja w Marszu Wyzwolenia Konopi. Przed Sejmem odbyła się kontrdemonstracja przeciwników marihuany.

Więcej informacji będzie wkrótce na stronie zwolenników marihuany:
http://wolnekonopie.pl.

Grecja: Sezonowi walczą!

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje IMC Patras, ponad 2 tys. pracowników- emigrantów z farm owocowych strajkowało w kwietniu na greckim Peloponezie.

14 kwietnia pracownicy zorganizowali spotkanie, aby przedyskutować problemy i zorganizować się. Spotkanie zostało zaatakowane przez pracodawców. Pracownicy zostali pobici. Cztery osoby trafiły do szpitala. 10 pracowników zostało aresztowanych. Jednak imigranci zdecydowali się dalej prowadzić spotkanie i zaprosili ludzi z różnych gospodarstw.

Pracownicy strajkowali przez 3 dni. Wówczas zarabiali tylko 16 euro dziennie, ale pracodawcy zgodzili na 26. Jednak nadal nie płacą pracownikom na czas, a cena zakwaterowanie, która przed strajkiem wynosiła 100 euro miesięcznie obecnie wynosi 120 euro.

Zdjęcia

Warszawa: Strajk kierowców trwa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziki strajk 32 ukraińskich kierowców trwa. Szef "spółki pracowniczej" PKS Grodzisk Mazowiecki Zenon Marek przyjechał rozmawiać z kierowcami. Kierowcy nie chcą pracować, dopóki nie dostaną wypłat za wypracowane nadgodziny. Niektórzy z nich pracowali od 250 do 350 godzin w zeszłym miesiącu. Firma nie prowadzi jednak prawidłowej ewidencji czasu pracy.

Niestety, 2/3 kierowców nadal pracuje jako łamistrajki.

Niemcy: Tysiące ludzi przeciw żywności modyfikowanej genetycznie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W poniedziałek w Bonn odbyła się wielotysięczna manifestacja przeciw GMO. Akcja była odpowiedzią na konferencję politycznych lobbystów GMO, która odbywała się w tym samym czasie i miejscu. Jest częścią szerszej kampanii, która ma być kontynuowana w nadchodzących dniach.

Demonstranci mówili o niszczeniu tradycyjnych i alternatywnych metod upraw narzucanym przez wielkie koncerny biotechnologiczne takie jak BASF, Bayer-CropScience, Dow-AgroSciences, DuPont/Pioneer, Monsanto i Syngenta. W proteście wzięło udział wiele organizacji pozarządowych "od ewangelickich po Greenpeace" a także prominentni przeciwnicy GMO - Percy Schmeiser z Kanady, Vandana Shiva z Indii i Jose Bove z Francji. Akcji towarzyszyły liczne parady i imprezy.

Aresztowania liderów związkowych w Zimbabwe

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Lovemore Motombo i Wellington Chibebe przywódca związkowy oraz sekretarz generalny "Zimbabwe Congress of Trade Unions" (ZCTU) zostali aresztowani 8 maja, postawiono im zarzut "nawoływania do powstania przeciwko rządowi i mówieniu o fałszywych morderstwach" (o morderstwach związkowców oraz opozycjonistów - przyp. red.). Związkowcy ci zabierali głos w czasie obchodów pierwszomajowych, gdzie mówili o politycznym kryzysie w kraju i rosnących represjach przeciwko opozycji.

Związkowcy wzywają do wysyłania faksów i protestów do ambasad w kraju,
przykładowy faks do Prezydenta Mugabe:

Wietnam: Pracownicy fabryki Nike zwolnieni po strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W kwietniu ponad 20 tys. pracowników fabryki Nike w Wietnamie zastrajkowało. Co najmniej 24 pracowników zostało aresztowanych za strajk. Policja także zatrzymała czterech pracowników, ponieważ rozdawali ulotki innym pracownikom.

Kanał XML