Protesty

Dziś decyzja w sprawie strajku w szkołach

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego ma zdecydować we wtorek o ewentualnym proteście w szkołach. Z ankiet sondażowych przeprowadzonych przez ZNP wśród nauczycieli wynika, że za jednodniowym strajkiem opowiada się ok. 80 proc. z nich.

Związkowcy chcą przedstawienia przez rząd planu znacznego wzrostu płac w oświacie w następnych latach. ZNP chce również utrzymania możliwości przechodzenia przez nauczycieli na emerytury na dotychczasowych zasadach

W sobotę anarchosyndykaliści zaprotestują w Zagrzebiu

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W sobotę 12 kwietnia w Zagrzebiu na Chorwacji odbędą się duże demonstracje pracownicze przeciw rosnącym cenom chleba, mleka, mąki i innych podstawowych artykułów żywnościowych. Podobnie jak w innych krajach, ceny rosną systematycznie od lat, podczas gdy realne pensje pozostają na tym samym poziomie, a czasem nawet zmniejszają się.

Chorwacka sieć anarchosyndykalistów (Mreža anarho-sindikalista/kinja – MASA) zamierza utworzyć czarno-czerwony blok pod hasłami solidarności pracowników, walki z kapitalizmem i neoliberalnym systemem, oraz hasłem „CENY PODNOSZĄ SIĘ, A MY WRAZ Z NIMI!

Spotkanie bloku anarcho-syndykalistycznego będzie miało miejsce o 10:30 na Zapadni Kolodvor (dworzec zachodni).

Nielegalni imigranci w Szwecji uzyskali zaległe pensje

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

Syndykalistyczny związek SAC od kilku miesięcy prowadzi kampanię o godziwe wynagrodzenia dla nielegalnych imigrantów pracujących w Szwecji. Dzięki kampanii, wypłacono pracownikom tysiące Euro zaległych pensji.

Narzędziem wykorzystywanym przeciwko nieuczciwym agencjom pracy tymczasowej są blokady biur agencji. Agencje i ich klienci wolą nie zwracać na siebie uwagi, tak więc często sama groźba blokady wystarcza, żeby wypłacone zostały pensje. Głównie chodzi o pracę tymczasową w restauracjach (np. w McDonalds, przy sprzątaniu, w hotelarstwie i w budownictwie.

Podanie brudnych rąk w Bydgoszczy

Kraj | Militaryzm | Protesty

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i jego odpowiednik minister spr. zagr. Niemiec udzielili dziś wspólnej konferencji prasowej w Urzędzie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Powitała ich jednoosobowa milcząca pikieta pod hasłem "Politycy na front - żołnierze do domów". Pikietujący został obfotografowany przez BOR oraz dwukrotnie spisany przez policję. Goście złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar faszyzmu, który ma niedługo zostać usunięty z Rynku z inicjatywy PO.

Zgasł ogień olimpijski

Świat | Dyskryminacja | Miejsca | Protesty

Znicz olimpijski został na chwilę zgaszony z powodów technicznych - informuje francuska policja. Wcześniej funkcjonariusze dwukrotnie przerywali sztafetę olimpijską, a ostatecznie, ze względów bezpieczeństwa, umieściła pochodnię w autobusie.

Policja zatrzymała też cztery osoby, które usiłowały powstrzymać 28-kilometrową sztafetę. Kilka minut po godzinie 12.30 rozpoczął ją były francuski biegacz Stephane Diagana. Sztafetę zatrzymano wśród manifestantów trzymających tybetańskie flagi.

Podpisz protest dot. zabójstwa kolumbijskiego związkowca

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Leonidas Gomez Rozo został zatrzelony przed swoim domem w Bogocie. Mężczyzna pracował i był związkowcem w CITI BANK. Był także w opozycji do rządu. Członkowie i liderzy jego związku dostali groźby z grupy paramilitarnej Águilas Negras (Czarne Orły).

Protest:
http://www.uniglobalunion.org/uniindep.nsf/ProtestAssasinationColombia-e...

Amsterdam: demonstracja w obronie squatów

Świat | Protesty

Oto relacja z demonstracji, która odbyła się dziś w Amsterdamie nadesłana przez jednego z naszych czytelników:

Amsterdam, miasto wprost kipi od turystów. Pogoda w szkocka kratke... na dzisiaj, w samym centrum konsumpcyjnego raju, zapowiadana jest demonstracja w obronie autonomicznych przestrzeni czyli squatów. Na umówionym miejscu w samym środku kameralnego placyku, w nonszalanckich pozach, oparci o swoja "bryke" stoją gliniarze...

Po przeciwnej stronie "przycupnęli" squatersi. Maja przyczepę na której rozstawiają sprzęt nagłaśniający. Demonstranci to w większości młoda załoga ubrana na czarno, ale pojawiają sie tez starsi aktywiści przyprószeni doświadczeniem. Deszcz nie wypłoszył, a turyści nie zadeptali.

O POLICJI, czyli kije na pały

Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny

Klasyczna lewicowa definicja państwa określa go jako narzędzie represji w dłoniach klasy uprzywilejowanej. Przy pomocy policji, sądów, więzień, wojska utrzymuje „konsensus” burżuazyjny, rozbija ruchy protestu podważające fundamenty hierarchicznej struktury. Państwo jest ujmowane w tej tradycji jako bezpośrednio represyjne, zbrojne ramie panowania kapitału. Późniejsza „reforma” definicji, czy też jej dookreślenie, rozszerza ją o ideologiczne aparaty, które internalizują system w jednostkach. Nauczają odpowiednich zachowań i wartości, sposoby przemawiania i poruszania, maskując tym samym nagą represyjność państwa. Skolonizowawszy umysły klas podporządkowanych, państwo coraz rzadziej musi używać nagiej przemocy. Wystarczą oceny w szkole...

Wietnam: Lokaut i zamknięcie fabryki Nike

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W Wietnamie kilkanaście tysięcy pracowników fabryki Ching Luh strajkowało 1-2 kwietnia. (Wietnamska prasa podaje, że nawet do 20 tys. pracowników strajkowała.) Fabryka Ching Luh produkuje buty dla firmy NIKE. 2 kwietnia kiedy pracownicy wrócili do pracy ktoś zakłócił z ochronę, która wezwała policję. Policja pobiła pracowników a fabryka zastosowała lokaut wobec nich. Fabryka ta nadał nie pracuje.

Pracownicy fabryki zarabiają mniej niż 150 zł. miesięcznie.

Francja: Protest przeciw nowym planom rządu

Świat | Protesty

Kilkadziesiąt tysięcy uczniów demonstrowało wczoraj we Francji przeciwko planom rządu, aby zwolnić z pracy 8800 nauczycieli i innych pracowników szkół w ramach "oszczędności". Uczniowie z ponad 100 szkół brali udział w demonstracjach, które odbyły się w różnych miastach Francji. W Paryżu doszło do starć z policją. 13 osób zostało zatrzymanych.

Wczorajsza demonstracja w Paryżu była już trzecią w ciągu tygodnia. Następna odbędzie się we wtorek.

Haiti: Głodni mieszkańcy okradli magazyny żywności i próbowali podpalić bazę ONZ

Świat | Protesty | Ubóstwo

Demonstranci protestujący przeciwko rosnącym kosztom życia zaatakowali we wtorek bazę sił pokojowych ONZ i okradli magazyny z żywnością w południowej części Haiti. Około 5 tysięcy ludzi demonstrowało w południowym mieście Les Cayes. Skandowano hasła wymierzone w prezydenta Rene Prevala.

Demonstrujący próbowali podłożyć ogień pod bazę policji Narodów Zjednoczonych i ukradli ryż z ciężarówek osłanianych prze haitańską policję. Jeden z demonstrujących został postrzelony w nogę. Setki osób demonstrowały w południowo zachodnim porcie Gonaives. Pracownicy ONZ zostali ewakuowani do baz policyjnych na czas rozruchów.

Rosnące na całym świecie ceny żywności są szczególnie odczuwalne na Haiti, gdzie 80% populacji żyje za mniej, niż 2$ na dzień. Ryż w sklepie w Port-au-Prince kosztuje 60 centów za kilogram – jego cena w porównaniu z zeszłym rokiem podskoczyła o 50%. Ceny fasoli, mleka i owoców również podniosły się o ok. 50%. Za spaghetti trzeba zapłacić dwa razy więcej, niż rok temu.

Zagrzeb: Władze zakazały demonstracji

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Władze miasta zakazały demonstracji, którą miała się odbyć dziś w stolicy Chorwacji. Anarchiści i inni aktywiści zamierzają protestować podczas wizyty George'a Busha w Chorwacji mimo zakazu.

"Połamaliście nasze kości, ale nie złamiecie naszych ideałów! NATO precz z Bukaresztu!"

Świat | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Drugi dzień trwają protesty antymilitarystów w Bukareszcie z okazji odbywającego sie tam szczytu NATO.

Po brutalnym ataku policji rumuńskiej na ośrodek na ulicy Minulescu, w którym środowiska anarchistyczne przygotowywały protesty i warsztaty antymilitarystyczne (około 50 osób aresztowanych, wielu pobitych i rannych) miała miejsce zdecydowana reakcja pozostających na wolności aktywistów. Doszło do serii spontanicznych demonstracji, pikiet pod aresztami, kampanii medialnej i współpracy z organizacjami pozarządowymi i prawnikami, które zaowocowały wypuszczeniem wszystkich zatrzymanych. W czwartek zgromadzeni w Bukareszcie aktywiści ponownie wyszli na ulice.

Wybrzeże Kości Słoniowej: Rząd obniża cła po 2 dniach zamieszek

Świat | Protesty | Ubóstwo

Po dwóch dniach starć na ulicach Abidżanu rząd Wybrzeża Kości Słoniowej zdecydował się obniżyć podatki na podstawowe produkty żywnościowe. Zamieszki rozpoczęły się związku z kolejnym wzrostem cen żywności – wśród protestujących przeważały kobiety i młodzież.

W wyniku strać śmierć poniosła jedna osoba, a nieokreślona ilość jest ranna. Policja, by rozpędzić tłum strzelała ostrą amunicją i gazem łzawiącym. Protestujący blokowali drogi, palili opony i wznieśli barykady.

We wtorek 1 kwietnia Felix Dyela Tyeoulou, rządowy sekretarz generalny wystąpił we wtorek w państwowej telewizji i oznajmił czasowe zawieszenie ceł przywozowych na podstawowe produkty żywnościowe i wznowienie wysiłków by stawić czoło zmowom cenowym, które przyczyniają się do wzrostu cen artykułów spożywczych.

Protesty anty-NATO

Świat | Protesty

2 kwietnia w stolicy Macedonii odbył się protest przeciw NATO. Podobne protesty miały miejsce w w Kijowie oraz w Doniecku.

Uczestnicy szczytu NATO w Bukareszcie zgodzili się wystosować do Chorwacji i Albanii zaproszenie do członkostwa w NATO, jednak zawiesili decyzję w sprawie Macedonii. Nie była żadnej decyzji ws. członkostwa Ukrainy i Gruzji. Władze NATO postanowiły wysłać więcej wojsk do Afganistanu.

Kanał XML