Protesty

Niemcy: Demonstracja antykapitalistyczna w Mannheim

Świat | Protesty

W dniu 22 grudnia w Mannheim w Niemczech odbyła się demonstracja zorganizowana przez anarchistyczną sieć Netzwerkes Südwest pod hasłem „Nie ma alternatywy – trzeba obalić kapitalizm”. Niedawno, sieć organizowała demonstrację w Karlsruhe w tym samym temacie.

W Karlsruhe udział wzięło około 300 osób, w Mannheim około 700 osób ze ścisłego kręgu anarchistycznego. Oprócz członków Niemieckojęzycznej Federacji Anarchistycznej, w demonstracji uczestniczyły związki zrzeszone w FAU.

Włochy: Strajk pracowników szpitala we Florencji

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W dniu 12 grudnia pracownicy szpitala Careggi we Florencji zastrajkowali przeciwko wprowadzeniu nowego grafiku pracy i nowych zasad urlopowych. Zmiany zmuszają pracowników do dużo większej elastyczności. Na zmiany zgodziły się żółte związki CGIL i CISL.

Około 300 pracowników uczestniczyło w demonstracji zwołanej przez związki Cobas i USI-AIT. Około 60 pracowników okupowało lobby w budynku dyrekcji domagając się negocjacji. Pracownicy zostali poinformowani, że CISL wycofało swój podpis pod zgodą na nowe warunki zatrudnienia, co oznacza, że negocjacje będą musiały zostać wznowione. Pikietujący przenieśli się do siedziby regionalnej administracji.

Cobas i USI-AIT zapowiedziały walkę, aż do uchylenia nowych warunków zatrudnienia.

Słowenia: Masowe protesty przeciw politykom

Świat | Protesty

W ciągu trzech grudniowych tygodni, w Słowenii miało miejsce 35 protestów w 18 miastach, w których uczestniczyło ponad 70 tys. ludzi. Doszło do starć z policją, która próbowała siłą rozbić demonstracje. 284 osób zostało aresztowanych, wiele osób zostało rannych. Protesty były skierowane przeciwko establishmentowi, cięciom socjalnym, przybierając niekiedy wyraźną antykapitalistyczną wymowę.

Wszystko zaczęło się od protestów przeciwko skorumpowanemu burmistrzowi Mariboru, pod hasłem „On jest skończony”. Burmistrz zrezygnował ze stanowiska, a hasło było wykorzystane kolejno przeciwko prawie wszystkim politykom w kraju. Podłożem protestu jest gniew z powodu braku pracy i bezpieczeństwa.

Protesty odbywały się w sposób zdecentralizowany antyautorytarny i niehierarchiczny, często z udziałem osób, które nigdy wcześniej nie brały udziału w demonstracjach.

Kolejarze grożą strajkiem. Około 95% załogi powiedziało "TAK" w referendum

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W referendum strajkowym około 95% głosujących opowiedziało się za strajkiem na kolei. Kolejarze domagają się utrzymania świadczeń przejazdowych albo wypłaty rekompensaty. Frekwencja wyniosła 60 proc. – podało „Polskie Radio”.

Pracownicy kolei odpowiadali na pytania, czy są za utrzymaniem dotychczasowych zasad świadczeń przejazdowych w 2013r. lub w przypadku ich ograniczenia – za uzyskaniem rekompensat w wysokości 720 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika, a w przypadku niespełnienia tych postulatów czy popierają podjęcie strajku.

Pracownikom chce odebrać się świadczenia ulgowych przejazdów.

Poznań: Choinką się nie najemy - protest pracownic żłobków

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

6 grudnia pod gmachem Ratusza, podczas uroczystego włączenia do gniazdka z prądem światełek na choince miejskiej przez prezydenta Ryszarda Grobelnego, miała miejsce pikieta zorganizowana przez członkinie i członków OZZ Inicjatywa Pracownicza. Podczas gdy polityk pozował do zdjęć z dziećmi opiekunki najmłodszych poznaniaków przypomniały o swoich żądaniach płacowych i napiętych stosunkach z władzami miasta.

Rozdano dziesiątki ulotek, skandowano między innymi "Więcej siana w żłobkach!".

Tym razem prezydent Grobelny nie skomentował swoim zwyczajem protestu i "urwał się" tak szybko, jak tylko dał radę z występu zespołu dziecięcego.

Protest podczas Rady Warszawy

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Loteria Świąteczna W dniu 13 grudnia, aktywiści społeczni oraz lokatorzy protestowali podczas sesji Rady Warszawy. Głównym powodem protestu był sprzeciw wobec uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta stołecznego Warszawy na lata 2013-2017. Krytykowano jednak również budżet miasta i inne uchwały, które zostały przegłosowane tego dnia.

Głosowanie nad budżetem trwało bardzo długo. Padło wiele krytycznych uwag, w tym bardzo krytyczne oceny prognoz budżetowych, oraz wypunktowano elementy budżetu, które są zupełnie nierealne. M.in., miasto, które oprócz przyznania prawa własności do budynków objętych roszczeniami, wypłaciło odszkodowania w wysokości ok. 300 mln złotych w 2012 r., planuje wydać na ten cel 36 mln. w 2013 r, co by było możliwe chyba tylko w przypadku, gdyby sądy otrzymały od władz instrukcję, by przestać orzekać na temat kolejnych napływających roszczeń (co nie jest niemożliwe, ale raczej się nie stanie).

Tydzień akcji przeciwko wyzyskowi w fabrykach H&M

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Aktywiści z kilku europejskich państw zapowiedzieli tydzień akcji informacyjnej skierowanej przeciwko wyzyskiwaniu pracowników w fabrykach H&M w Kambodży. W ramach tych działań będą umieszczać w kieszeniach wystawionych w sklepach ubrań nietypowe "metki" z informacją o głodowych płacach osób zatrudnionych w zakładach wytwórczych w krajach trzeciego świata. Jak informuje Ekonsument.pl akcja odbędzie się także w Polsce.

Przedświąteczne działania zaczną się w poniedziałek 17.12.Aby w nich uczestniczyć wystarczy pobrać wzór „metek”, wydrukować i... działać. Można też wypełnić petycję internetową.

Berlin: Uchodźcy zaskłotowali budynek starej szkoły

Świat | Miejsca | Protesty

Wczoraj, uchodźcy od października protestujący w Berlinie, wraz ze wspierającymi ich mieszkańcami Berlina, zajęli budynek opuszczonej szkoły w dzielnicy Kreuzberg, na rogu Reichenbergerstraße i Ohlauerstraße. W działania zaangażowani są uchodźcy protestujący na Oranienplatz i pod Bramą Brandenburską. Policja jak na razie odstąpiła od działań zmierzających do usunięcia skłotersów aż do najbliższego wtorku.

Okupacja jest dalszym ciągiem protestów przeciw deportacjom, ustawie o ograniczeniu swobody przemieszczania się uchodźców na terenie Niemiec, oraz przymusowego zakwaterowania w obozach dla uchodźców, które rozpoczęły się marszem uchodźców z Wurzburga do Berlina.

Wczoraj w auli okupowanego budynku odbyły się ogólne zebrania podczas których dyskutowano o strategii na najbliższe dni. W dniu dzisiejszym, w budynku odbędą się pierwsze koncerty.

Aktualizacje dostępne na Twitterze: https://twitter.com/maryread9

Berlin: FAU walczy o wynagrodzenia dla imigrantów

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Związek branżowy budownictwo i technika, zrzeszony w FAU Berlin, walczy o wynagrodzenia dla dwóch byłych pracowników firmy Messeshop. Na przełomie lutego i marca 2012 r. dwóch pracowników imigrantów z Hiszpanii pracowało przy budowie stoisk na targach w Eimersleben (koło Magdeburga) oraz na targach „Fruit Logistica” i „ITB” w Berlinie. Pracowali na zasadzie fikcyjnego samozatrudnienia, bez upezpieczenia. Do tej pory nie otrzymali wynagrodzenia.

Na stronie change.org uruchomiono automat do wysyłania listów protestacyjnych do nieuczciwego pracodawcy

Według oficjalnych statystyk, około 173 tys. obywateli z krajów należących do UE sprowadziło się do Berlina w poszukiwaniu pracy. Najliczniejszą grupą są Hiszpanie, Grecy i Włosi. Z powodu braku znajomości miejscowych przepisów, padają oni często ofiarą wyzysku. Niedawno, sekcja branży budownictwo i technika FAU wydało broszurę o prawach pracowników w Niemczech, która ma na celu walkę z tym problemem.

USA: Protest pracowników barów szybkiej obsługi w Nowym Jorku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W zeszły czwartek miała miejsce fala akcji pracowniczych w sieciach barów szybkiej obsługi w Nowym Jorku. Protesty rozpoczęły się już o 6:30 rano na Madison Avenue. Przez cały dzień stanowiska pracy opuszczali pracownicy Burger Kinga, Taco Bell, Wendy’s, McDonald's i innych sieci, domagając się godziwych zarobków.

Akcja o nazwie Fast Food Forward ma na celu uzwiązkowienie pracowników zatrudnionych w barach szybkiej obsługi w Nowym Jorku. Celem kampanii jest m.in. podniesienie zarobków do 15$ za godzinę. Fast Food Forward złożyło sześć skarg do ciała arbitrażowego National Labor Relations Board, z powodu gróźb, jakie zostały użyte przeciwko strajkującym pracownikom. Protest zakończył się wiecem na Times Square, w którym uczestniczyły setki osób.

W USA coraz częstsze są protesty najgorzej zarabiających pracowników. Tydzień wcześniej pracownicy sieci Walmart protestowali przeciwko zamrożeniu stawek na poziomie 8-9$ za godzinę.

Berlin: Protest przeciw wyzyskowi w gospodarstwie "Teltower Rübchen"

Prawa pracownika | Protesty

Prawie pół roku trwa już konflikt pracowniczy pomiędzy niemiecką organizacją anarcho-syndykalistyczną FAU, a gospodarstwem ekologicznym „Teltower Rübchen”. Sprawa dotyczy nie wypłacania właściwego wynagrodzenia pracownikom zatrudnianym na okres przyuczenia, wbrew obowiązującym w Niemczech przepisom, oraz nie przestrzegania przez pracodawcę zasad BHP.

W związku z tym, że pracodawca nie był skłonny uznać postulatów pracownicy zrzeszonej w FAU, organizacja przystąpiła do kampanii nacisku, m.in. do pikietowania stanowisk handlowych gospodarstwa, oraz nacisku na odbiorców produktów ekologicznych (restauracje, hotele, itp.). W dniu 28 listopada FAU pikietowało na targowisku na Karl-August-Platz w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie.

Wielu z odbiorców warzyw ekologicznych zależy na tym, by ich marka była kojarzona z etycznym postępowaniem i wystosowało protest do „Teltower Rübchen”. Do ciekawostek można zaliczyć to, że szef gospodarstwa, Axel Szilleweit, jest członkiem Partii Zielonych, która w swoich postulatach programowych ma również stosowanie minimalnej pensji (pensja wypłacana przez Axela jest niższa, niż by wynikało z programu jego partii).

Rosja: Anarchiści z KRAS - sekcji IWA protestowali przeciwko brutalności milicji

Świat | Militaryzm | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

 KRAS 14 listopada anarchosyndykaliści wzięli udział w proteście przeciwko brutalności policji. Okazją były wydarzenia w Portugalii, podczas których demonstranci okrążyli parlament, a milicja wydała sygnały ostrzegawcze w niebo. 120 osób wpadło tam w pułapkę antyterrorystów, którzy zostali wywiezieni za miasto nie mając dostępu do adwokatów. Mówi się, że nie tylko oni rzucali kamieniami w kordon milicji, ale także inni uczestnicy.

Aresztowano każdego, kto się ruszał - starców, dzieci, kobiety, mężczyzn. W ich obronie wystąpili internauci, pisząc, że przecież nikogo nie można winić za to, że walczy o lepsze warunki życia.

Szczecin: Protest Antyatomowy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Szczecin: ANTY atomowy bus

Dzisiaj w Szczecinie pod Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, grupa aktywistów protestowała przeciwko planom atomowym w naszym kraju. Miejsce to, nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie dzisiaj na WNEiZ, gościł atomowy bus.

To projekt propagujący energię jądrową i budowę elektrowni atomowej w Polsce. Sztab specjalistów przekonywał o bezpieczeństwie i korzyściach w korzystaniu z tego typu energii.

Zobacz zestawienie tekstów dotyczących energetyki jądrowej.

Słowacja: Związki zawodowe torpedują strajk pracowników edukacji

Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk

Aktualizacja 6 grudnia: Związki zawodowe odrzuciły propozycje rządowe. "Strajk sztafetowy" ma przetoczyć się przez całą Słowację od wschodu na zachód.

Aktualizacja 4 grudnia: W akcji protestacyjnej uczestniczyło około 2 tys. - 3 tys. osób, w tym strajkujących pracowników, uczniów i osób wspierających. Niektóre szkoły zgodziły się kontynuować strajk, a niektóre wycofały się w obawie przed utratą zarobków. Ogólnie przyjęto formułę "strajku sztafetowego", co oznacza, że każdego dnia przynajmniej jedna szkoła nie będzie działać. Pracownicy już informują o próbach zastraszania ze strony władz. Uczniowie aktywnie uczestniczą w proteście.

Jednocześnie brakuje informacji o stanie negocjacji pomiędzy rządem a oficjalnym związkiem, który nie potwierdził, że będzie popierać postulat 10% podwyżki, co jest żądaniem pracowników. Rząd proponuje podwyżki pod warunkiem zwolnienia 5 tys. tysięcy nauczycieli.

Siedemnaście szkół, które uczestniczy w strajku, utworzyło sieć wymiany informacji i koordynuje swoje działania.

Wrocław: Akcja uliczna Koalicji Na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty

25 listopada wrocławska grupa stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Ekostraż zorganizowały uliczną akcję informacyjną z okazji ogólnopolskiego Dnia Bez Futra. Podczas happeningu przechodnie mogli zapoznać się z warunkami panującymi na fermach zwierząt futerkowych zarówno wizualnie - oglądając standardowe klatki przeznaczone dla hodowli lisów oraz zdjęcia ofiar polskiego przemysłu futrzarskiego, jak i przez instalację dźwiękową składającą się z odgłosów takiej fermy. W trakcie akcji zbierano podpisy pod petycją wspierającą zakaz hodowli zwierząt na futro, umieszczony w projekcie obywatelskiej ustawy o ochronie zwierząt - popartej 200 tysiącami podpisów i oczekującej w Sejmie na dalsze prace.

Akcja miała związek z najnowszymi publikacjami dochodzeń przeprowadzanych na fermach futrzarskich w całym kraju, nagłośnionymi przez stowarzyszenie Otwarte Klatki, dostępnymi na stronie internetowej Stowarzyszenia. Materiały zgromadzone na ponad 50 fermach w całej Polsce (z 800 istniejących) ujawniają tragiczny stan zwierząt - między innymi obrażenia ciała spowodowane agresją lub autoagresją, zaburzenia zachowania wynikające z braku bodźców (apatia i stereotypia), rażące zaniedbania sanitarne (składowanie odchodów i oskalpowanych zwłok poza fermą).

Kanał XML