Protesty

Gruzja: Protest przeciwko Saakaszwilemu

Świat | Protesty

Trwa protest przeciwko nowo wybranemu prezydentowi Gruzji, Micheilowi Saakaszwilemu. Został on wybrany prezydentem po raz kolejny, 5 stycznia według wyników wyborów otrzymał 53.47% głosów i wygrał w pierwszej turze. Wyniki zostały podane do wiadomości publicznej kilka godzin przed rozpoczęciem protestu. 20 tys. Gruzinów zebrało się w centrum Tbilisi, w niedzielę na apel opozycji, aby wyrazić swój sprzeciw. Opozycja zarzuca władzy sfałszowanie wyników wyborów i chce rozpisania drugiej tury, mimo, że zachodni obserwatorzy uważają je za uczciwe. Dzisiejszy protest to próba sił opozycji z władza, przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Zaprzysiężenie Saakaszwilego nastąpi 20 lub 21 stycznia.

Tekst ulotki rozdawanej na pikiecie pod Auchan we Wrocławiu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Dość represji za działalność pracowniczą!

Protestujemy przeciwko zwolnieniu z hipermarketu Auchan w Zielonej Górze jednego z organizatorów związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza - Piotra Krzyżaniaka oraz przeciwko notorycznemu uniemożliwianiu rozwinięcia niezależnej samoorganizacji w tym hipermarkecie – kilka lat temu rozbito organizację związkową OPZZ w podobnych okolicznościach.

Krzyżaniak został zwolniony dyscyplinarnie 31 grudnia 2007 r. Dziwnym zbiegiem okoliczności wcześniej, 15 grudnia, odbyła się pikieta związkowa pod tym hipermarketem, której Krzyżaniak był jednym z organizatorów. Zgromadzeni protestowali przeciwko m.in. wyzyskowi nieletnich.

Wszyscy wiemy jak trudno jest organizować się pracownikom hipermarketów i pracowników usług w ogóle. Słyszeliśmy o głośnej sprawie wyzysku w Biedronce. Nie jest to niestety odosobniony przypadek. Wiele podobnych nigdy nie zostanie nagłośniona w mediach, a ludzie wciąż przy najmniejszej próbie sprzeciwu są zwalniani pod byle pretekstem.

Nie możemy się na to godzić! Także pracownicy innych firm powinni zjednoczyć się przeciwko wyzyskowi i łamaniu praw pracowniczych, w szczególności prawa do organizowania się w niezależne od państwa i pracodawcy organizacje pracownicze, o co walczyli pracownicy w II RP, w PRL i o co walczyć muszą nadal w III, czy IV RP, bo ich głos wciąż jest tłumiony i nadal są poddanymi „tych na górze”. Jako organizacja pracownicza zrzeszająca osoby będące w różnych związkach, jak i nieuzwiązkowione będziemy walczyć z takimi praktykami zawsze i wszędzie oraz wzywamy innych pracowników do działania. Dzisiaj zwalniają Krzyżaniaka, jutro być może ciebie!

Związek Syndykalistów Polski, sekcja wrocławska

Kontakt dla zainteresowanych działaniami ZSP: dolnyslask[malpa]zsp.net.pl
Strona internetowa: zsp.net.pl

Robbie Williams i inne gwiazdy wspierają pracowników EMI

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Robbie Williams oraz zespół Coldplay postanowili opóźnić wydanie nowej płyty w ramach protestu przeciwko zwolnieniom pracowników w wytwórni EMI. EMI ogłosiła, że zwalnia 1500 pracowników.

Wytwórnia płytowa została przejęta w sierpniu 2007 przez prywatny koncern Terra Firma, w wyniku czego wielu pracowników może stracić swoje posady. Około 900 osób straci pracę w Holandii i Stanach Zjednoczonych, bowiem firma zdecydowała się przenieść gdzie indziej produkcję płyt CD i DVD.

Robbie Williams nie ukrywa, że poważnie zastanawia się nad zakończeniem współpracy z EMI.

Demonstracja antyfaszystowska w Białymstoku

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę w Białymstoku miała miejsce demonstracja antyfaszystowska. Uczestnicy manifestacji rozdawali przechodniom ulotki i wznosili okrzyki: "Każdy inny wszyscy równi!" oraz "Niszcz nazizm!" Eskortowani byli przez kilka radiowozów, jadących zwartą kolumną przy manifestantach.

Manifestacja ma związek z faszystowskimi i nazistowskimi ekscesami, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy miały miejsce w Białymstoku. Chodzi m.in. o dewastację żydowskich cmentarzy, czy malowanie symboli faszystowskich na murach bloków. Demonstracja odbyła się pod hasłem: "Pokażmy, że nie pozostajemy bierni wobec narastającej faszystowskiej agresji" oraz "Faszyzm nie przejdzie".

Lekarze przestaną przyjmować w przychodniach?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim zdecydowali, że od środy nie będą przyjmowali pacjentów w przychodniach.

Sekretarz Porozumienia Zielonogórskiego Bożena Janicka powiedziała dziś, że w związku z brakiem umów, lekarze nie mają podstaw prawnych do dalszego udzielania świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Janicka podkreśliła, że lekarze bez umów pracują już od 2 stycznia.

Natomiast wiceminister Zdrowia Marek Twardowski zapewnił w rozmowie z IAR, że pacjenci mogą być spokojni, bo do porozumienia na pewno dojdzie. Twardowski zapowiedział, że w poniedziałek rozpoczną się rozmowy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia z lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim.

Nie chcą papieża na uniwersytecie

Świat | Protesty

Jak informuje włoski dziennik "La Repubblica" profesorowie i studenci rzymskiego uniwersytetu La Sapienza zapowiadają protesty przeciwko zapowiedzianej na czwartek 17 stycznia wizycie, jak mówią "reakcjonisty Benedykta XVI".

List protestacyjny w tej sprawie wysłało do rektora 66 wykładowców jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Przypominają w nim, że w 1990 roku kardynał Joseph Ratzinger oświadczył w Parmie, że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy". "Słowa te nas obrażają i poniżają" - oświadczyli naukowcy z La Sapienza. Odnosząc się do papieskiej wizyty podkreślili: "W imię laickości nauki wyrażamy pragnienie, by to niestosowne wydarzenie zostało odwołane".

Gazeta pisze również, że w czwartek na La Sapienza może dojść do spektakularnych protestów i antypapieskich pikiet. Pierwsze manifestacje studentów - przeciwników wizyty papieża - mają odbyć się już na początku tygodnia.

Wrocław: ZSP solidarne z represjonowanymi pracownikami Auchan

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Pod hipermarketem Auchan we Wrocławiu odbyła się dziś pikieta zorganizowana przez sekcję wrocławską Związku Syndykalistów Polski w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego związkowca Inicjatywy Pracowniczej z Zielonej Góry. Rozdano kilkaset ulotek (treść ulotek), rozwinięto transparent: "Dość represjonowania za działalność pracowniczą".

W ciągu pierwszych 40 minut akcja przebiegała bez większych zakłóceń. Jedynie jeden z ochroniarzy próbował najpierw przestraszyć aktywistów groźnym głosem, a następnie zapraszał do środka budynku. ZSP-owcy zignorowali go uznając, że jest niespełna rozumu. Akcja toczyła się dalej. Po upływie kolejnych 15 minut, gdy niemal wszystkie ulotki zostały już rozdane, a pikieta miała się ku końcowi, ochroniarz wrócił z ośmioma kolegami, na czele z „panią dyrektor ds. bezpieczeństwa", jak raczyła się przedstawić. Początkowo ochroniarze próbowali usunąć psujących wizerunek firmy aktywistów groźbami w rodzaju "bo wezwiemy policję", "to jest teren prywatny". Ponieważ ci nie dali się zastraszyć, pani dyrektor "ds. bezpieczeństwa" uznała, że pokona ZSP-owców "siłą argumentacji", co okazało się dla niej fatalne w skutkach.

Warszawa: międzynarodowy dzień akcji za zamknięciem obozu w Guantanamo

Kraj | Świat | Protesty | Represje

Dziś pod Ambasadą USA odbył się happening przeciwników obozu Guantanamo. Dwie osoby przebrane w pomarańczowe kombinezony z workami plastikowymi na głowach, goglach blokujących widok i słuchawkach blokujących dźwięki stanęły w kolejce osób czekających na wizy do USA. Policjanci kazali im klękać i stawać w niewygodnych pozycjach, a więźniowie musieli się słuchać, gdyż bardzo im zależało na powrocie do wymarzonego raju w zatoce Guantanamo, na terytorium USA.

Więźniowie, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach wypadli z helikoptera wiozącego ich na Guantanamo chcieli jednak dostać się na terytorium demokratycznego raju (USA), gdzie w ich mniemaniu przestrzega się podstawowych praw człowieka, takich jak prawo domniemania niewinności i zakaz przetrzymywania ludzi bez sformułowania oskarżeń.

Akcja została zorganizowana przez aktywistów na rzecz praw człowieka i FA-Praga w 6 rocznicę powstania obozu w Guantanamo. Od stycznia 2002 około 800 osób przewinęło się przez obóz koncentracyjny w Guantanamo. 500 z nich zostało zwolnionych, ale wszyscy zachowali fizyczne i psychiczne urazy w wyniku tortur, których doznali w obozie.

AlterKino.org: The Weather Underground

Świat | Militaryzm | Protesty | Wideo

Weather Uderground byli radykalnym odłamem antywojennego ruchu studenckiego w Stanach Zjednoczonych.Gdy szeroki ruch społeczny tworzony przez amerykańską młodzież w latach 60-ych zmagał sie bezskutecznie z polityką własnego rządu grupa osób - odczuwajac bezskutecznośc metod pokojowych - postanowiła sięgnąć po przemoc by zatrzymac ludobójstwo trwające w Wietnamie.

Zaczynajac od akcji ulicznych starć z policją pod hasłami "Przenieśmy wojnę do domu" młodzi działacze rozbudowali jednoczesnie strukturę organizacyjną i podziemne zaplecze rozpoczynając ataki bombowe na państwowe placówki i prywatne firmy wspierające imperializm.

Przynieść wojnę do domu - wywiad z dawnymi działaczami WEATHERMAN UNDERGROUND

Zapraszamy do oglądania:
http://www.AlterKino.org

Demonstracja przeciwko płatnym studiom w Lublinie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Około 50 osób z transparentami i flagami Federacji Anarchistycznej uczestniczyło w czwartek 10 stycznia w godzinach popołudniowych w Manifestacji przeciwko pomysłowi wprowadzenia płatnych studiów.

Akcja odbyła się na miasteczku akademickim UMCS skąd skandując hasła: „Darmowe studia", „Akademik za 100zl", „Stop inflacji – wyższe stypendia" przemaszerowano pod rektorat. Rozdawane były również ulotki informacyjne.

Górnicy - jesteśmy z wami!

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj w Warszawie odbyła się pod Ministerstwem Gospodarki pikieta solidarnościowa ze strajkującymi górnikami z Budryka. Pikietujący skandowali m.in. "Śląsk - Warszawa, wspólna sprawa", "Jesteśmy z Wami" i inne hasła wspierające górników.

Pikietujący także skrytykowali akcje zarządów Budryka i JSW oraz stanowisko ministra gospodarki Pawlaka, oraz sposób traktowania górników w mediach. Podczas pikiety, przedstawiciele zarządu JSW byli na spotkaniu w ministerstwie.

Poznań: Pikieta poparcia dla górników z Budryka

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się pikieta solidarnościowa ze strajkiem górników z Budryka. Wzięło w niej udział ok. 20 osób w tym przedstawiciele zakładów Cegielskiego i Goplany, Komisji Środowiskowej Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistyczne s. Poznań. Akcja zaczęła się o godz. 12.00. w momencie rozpoczęcia demonstracji pod kopalnią Budryk.

Budryk: Rozmowy odwolane, zarząd w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Zapowiadane na czwartek, 10 stycznia, negocjacje zarządu i strony społecznej Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze strajkującymi z Budryka w siedzibie spółki zostały odwołane. Zarząd JSW został wezwany na spotkanie w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. (Dziż o godz. 15:00 odbędzie się przed Ministerstwem pikieta.)

Grecja: Kobiety złamały zakaz

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W środę grupa Greczynek wtargnęła na terytorium góry Athos. Akcja miała miejsce podczas protestu rolników. Trwa spór o okoliczne ziemie pomiędzy zakonnikami, a miejscowymi rolnikami. Protest rolników poparła także grupa kobiet.

"Około dziesięciu kobiet przeskoczyło we wtorek przez ogrodzenie, wyznaczające granicę społeczności zakonnej, i spędziło około dwudziestu minut na tym terenie, co jest posunięciem symbolicznym" - powiedziała agencji Reutera deputowana, która brała udział w proteście. "Ta ziemia nie należy do nich i złamałyśmy ich zakaz dotyczący kobiet, by to podkreślić" - wyjaśniła.

Prokuratura zarządziła dochodzenie w sprawie incydentu, bowiem naruszenie zakazu obecności kobiet na górze Athos jest - według greckiego prawa - przestępstwem. Za złamanie zakazu grozi do roku więzienia.

Dotychczasowe rozmowy w sprawie "Budryka" bez przełomu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

O braku przełomu w prowadzonych w środę w Jastrzębiu-Zdroju rozmowach w sprawie postulatów pracowniczych związanych m.in. z przyłączeniem kopalni "Budryk" do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) mówią ich uczestnicy.

W prowadzonych tego dnia w siedzibie JSW negocjacjach uczestniczą m.in. liderzy wszystkich czterech związków, które od 24 dni okupują kopalnię "Budryk", zarząd JSW, która kilka dni temu przejęła okupowany zakład, oraz reprezentanci działających w spółce związków.

Choć żadna z uczestniczących w rozmowach stron nie chce szczegółowo wypowiadać się o ich przebiegu, wychodzący na przerwy związkowcy sygnalizowali, że do godz. 19 nie zostały poruszone m.in. dwie kluczowe dla kontynuowania strajku kwestie: skali i formy wzrostu wynagrodzeń w JSW oraz odpowiedzialności za strajk związkowych liderów.

Kanał XML