Protesty
Centrale związków odcinają się od strajkujących
Akai47, Śro, 2008-01-09 06:52 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyZarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał porozumienie płacowe ze związkami zawodowymi z Kopalni Budryk. Mowa w nim jest o 700 złotych podwyżki.
Górnicy protestujący pod ziemią w kopalni "Budryk" wyjechali w nocy z wtorku na środę na powierzchnię. Zdecydowali się na to po kilku godzinach rozmów z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosławem Zagórowskim i zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie płac.
Do wznowienia rozmów ma dojść w środę rano. Górnicy zapowiadają, że będą strajkować do czasu zawarcia ostatecznego porozumienia.
Na razie pod tym dokumentem podpisali się jedynie przedstawiciele tych związków, które nie brały udziału w trwającym od 13-go grudnia strajku. Protestujący od minionej środy pod ziemią związkowcy na zapoznanie się z treścią porozumienia i jego podpisanie mają czas do jutrzejszego południa.
Lublin: Strajk okupacyjny w cukrowni
oski, Śro, 2008-01-09 06:34 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | ProtestyProtest przeciwko likwidacji firmy rozpoczął się 11 grudnia. Pracownicy nie wydawali cukru ani melasy. 3 stycznia protestowali pod urzędem wojewódzkim. Niestety bezskutecznie. W tej sytuacji podjęli decyzję o strajku okupacyjnym.
Pracownicy uważają, że likwidacja firmy to draństwo i będzie miało tragiczne skutki nie tylko dla pracowników, ale całego miasta.
Białoruś: Kampania na rzecz bezpłatnego transportu
Akai47, Wto, 2008-01-08 12:00 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyO kampanii na rzecz bezpłatnego transportu już napisaliśmy na CIA. Wczoraj odbyła się kolejna akcja w Mińsku. Aktywiści przebrani za "antykontrolerów" rozdawali ulgowe talony za cenę zero rubli. Ludzie bardzo pozytywnie reagowali na happening.
Aktywiści kampanii na rzecz bezpłatnego transportu uważają, że swoboda poruszania się po mieście jest nie mniej ważna niż prawo do korzystania z miejskich parków. Według nich wprowadzenie bezpłatnych środków transportu pozwoli oszczędzić znaczące środki budżetowe przeznaczane obecnie na wydawanie biletów, utrzymywanie kiosków zakładu transportu miejskiego, pensje kontrolerów itp.
W kilkudziesięciu miastach europejskich, takich jak Hasselt w Belgii, Lübben w Niemczech, Compiègne we Francji, Türi w Estoni czy Novej Goricii w Słowenii funkcjonuje bezpłatny transport publiczny.
Tekst oświadczenia prasowego znajduje się tu w j. rosyjskim:
Szczecin: Projekcja " Krwawy Smak Coca-Coli"
oski, Wto, 2008-01-08 09:34 Świat | Kultura | Prawa pracownika | Protesty
.
.
.
.
.
.
09.01.2008 (Środa)
godz.18:30
Afterwork Projekcje Filmowe
Alert ul.Śląska 34 Szczecin
"KRWAWY SMAK COCA-COLI"
produkcja: Niemcy (2004) KanalB
gatunek: dokumentalny
Piękne Panie i Mili Panowie,
2008 rok zaskoczył nas Waszą otwartością i wytrzymałością na teorie spiskowe, a przede wszystkim frekwencją pozostawiając na ostatnich seansach przy projektorze największych wyjadaczy filmowych. Tylko najtwardsze sztuki w dość dużej liczbie do końca dźwigały brzemię nieustraszonych sceptyków. Radzi Waszym zainteresowaniem i entuzjazmem prezentujemy tym razem dokument promujący jedną z Kampanii - Killer-Cola. (www.killer-cola.info)
Tym razem zmierzymy się z produkcją niemieckich aktywistów z Kanal B . "Krwawy smak Coca-Coli" jest rekonstrukcją wydarzeń w Kolumbii w latach 1989-2001, kiedy 9 działaczy związkowych, głównie z radykalnego SINALTRAINAL, zostało zamordowanych przez bojówki paramilitarne. Film przedstawia rolę koncernu Coca-Cola w zleceniu tych zabójstw.
Zapraszamy na film i do bojkotu wszystkich produktów Coca-Cola Co. !
źródło: Fight&Fun Service
USA: Ceremonia Golden Globes odwołana
Akai47, Wto, 2008-01-08 07:04 Świat | Prawa pracownika | ProtestyO strajku scenarzystów w Hollywood i o akcjach zaplanowanych w czasie wręczania nagród Złotych Globów już pisaliśmy na CIA. Gwiazdy ze związku zawodowego aktorów Screen Actors Guild w sobotę ogłosiły bojkot tegorocznej ceremonii. W ten sposób chcieli wyrazić swoje poparcie dla strajkujących w Hollywood scenarzystów.
Organizatorzy ceremonii postanowili odwołać galę. W niedzielę ma odbyć się konferencja prasowa, podczas której zostaną wręczone nagrody.
Wietnam: Fala strajków, wiele zakończonych sukcesem
Vino, Wto, 2008-01-08 01:28 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | UbóstwoOkoło 2000 pracowników zastrajkowało w należącej do tajwańskiej spółki kapitałowej fabryce tekstylnej w południowym Wietnamie. Strajkujący uważają, że ich płace nie są skorelowane z rosnącymi cenami.
Pracownicy wyszli w czwartek 3 stycznia z fabryki firmy CCH Top położonej w mieście Ho Chi Minh twierdząc, że nowa płaca podstawowa od 1 stycznia - 1,070,000 dongów (67 dolarów) to za mało. „W związku z błyskawiczną zwyżką cen produktów wynagrodzenie nie wystarcza na życie” powiedział reprezentujący pracowników Pham Dao Nguyen.
Opisywane zdarzenie jest jednym z kilku podobnych, które w tym tygodniu miały miejsce w Wietnamie – 85 milionowym kraju, rezerwuarze „taniej siły roboczej” i jednym z największych producentów ubrań, butów, jak również elektroniki i jedzenia.
Spotkania informacyjne kampanii przeciwko budowie tarczy antyrakietowej
Yak, Wto, 2008-01-08 00:20 Kraj | Świat | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistycznyW zeszłą sobotę i niedzielę w Berlinie i Hamburgu odbyły się spotkania aktywistów z Polski zaangażowanych w kampanię przeciwko budowie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.
Podczas spotkań omówiono przykłady skutecznych blokad niechcianych inwestycji (blokada budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu) i znaczenie współpracy międzynarodowej dla osiągnięcia wystarczającej mobilizacji. Omówiono też mankamenty kampanii takich, jak kampania w Rospudzie, która – choć skuteczna – niepotrzebnie zantagonizowała ludność miejscową i opierała się na autorytecie odgórnych instytucji (Komisji Europejskiej), a nie oddolnej działalności społeczności lokalnej.
Okręgowy Urząd Górniczy stara się wywrzeć nacisk na strajkujących
Yak, Pon, 2008-01-07 23:53 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) w Gliwicach nakazał w poniedziałek bezzwłoczne wznowienie wydobycia węgla na dwóch z trzech ścian kopalni "Budryk" w Ornontowicach, powołując się na „nasilające się zagrożenie pożarowe”.
Jeden z organizatorów strajku, Wiesław Wójtowicz, dowiedział się o zaleceniach OUG od dziennikarzy. Według niego, jest to pretekst, służący przerwaniu protestu.
- O tym, czy przystąpić do pracy, zdecydują sami górnicy. Być może odpowiedź sztabu będzie taka: jeśli zarząd chce wznowić wydobycie - proszę bardzo. Ale czy górnicy przerwą protest i przystąpią do pracy - to ich decyzja - powiedział Wójtowicz, podkreślając, że jest wiele różnych metod zwalczania zagrożenia pożarowego bez uruchamiania ścian wydobywczych.
Strajk w Budryku trwa
Akai47, Pon, 2008-01-07 17:08 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyTrwa podziemny strajk w kopalni Budryk. Wczoraj dwóch górników zasłabło i musiano ich wywieźć na powierzchnię. Około 260 górników od piątku protestuje 700 metrów pod ziemią, w pobliżu szybu zjazdowego.
Starcia w Neapolu zasypanym śmieciami
Akai47, Pon, 2008-01-07 10:20 Świat | ProtestyNa przedmieściach Neapolu doszło do kolejnych starć między policją a manifestantami, blokującymi drogę do wysypiska śmieci w dzielnicy Pianura. Wysypisko zostało zamknięto w 1996 ponieważ poziom toksyn był zbyt wysoki. W Neapolu zalega 100 tysięcy ton niewywiezionych śmieci i władze miasta nie wiedzą co z tym robić.
Za kryzys z śmieciami odpowiedzialne są mafia i lokalne władze. Firmy związane z mafią Camorra nielegalnie zwożą do południowiej części kraju śmieci z północy. W odpadach tonie kilka miast Kampanii, bo śmieci nie ma dokąd wywozić. W wielu gminach w obawie przed epidemią zamknięto szkoły i targowiska. Dlatego mieszkańcy demonstrują.
Demonstracja wsparcia dla górników z Budryka
XaViER, Sob, 2008-01-05 23:55 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyPod kopalnią "Budryk" odbyła się dzisiaj demonstracja w której brały udział żony protestujących górników i ich dzieci oraz inne osoby popierające strajk. Kobiety zapaliły pod bramą zakładu znicze. Po jej drugiej stronie stali górnicy. "Popieramy!", "Kochamy was" - skandowały kobiety, górnicy odpowiadali: "Dziękujemy!".
Górnicy protestują na poziomie 700 m. Według komitetu strajkowego, po południu tę formę protestu prowadzi ok. 400 osób. Największym problemem jak na razie jest zimno - na dole temperatura utrzymuje się na poziomie około sześciu stopni celsjusza. Jeden z protestujących pod ziemią zasłabł i znalazł się w szpitalu. Strajkujący zapowiedzieli, że nie wyjadą z dołu do momentu zawarcia satysfakcjonującego ich porozumienia płacowego. Jak poinformował rzecznik kopalni Mirosław Kwiatkowski, zarząd kopalni nie planuje w weekend rozmów z protestującymi górnikami.
Wenezuela: walka klas w socjalistycznym raju
Yak, Pią, 2008-01-04 18:06 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Tacy są politycyJaki ma sens walka o prawa pracownicze w kraju, gdzie władza sama daje ludowi wszystko? Ba, gdzie władza SAMA jest ludem? Pracownicy w Wenezueli zdają się mieć inne zdanie niż pragnący ich dobra sympatycy tzw. "Rewolucji Boliwariańskiej" rozsiani po całym świecie. W zeszłym roku, doszło do szeregu wystąpień pracowniczych w Wenezueli, które jasno pokazują, że pracownicy nie chcą dać się przekonać, że żyją w pracowniczym raju. W jednym Chavez i pro-amerykańska opozycja są zgodni: pracownicy mają pracować, a nie żądać podwyżek. Jak nie - mogą odejść.
Strajk scenarzystów w Hollywood trwa nadal
Yak, Pią, 2008-01-04 14:05 Świat | Prawa pracownika | ProtestyStrajkujący pracownicy zrzeszeni w Gildii Scenarzystów Amerykańskich zamierzają pikietować ceremonię wręczania nagród Złotych Globów, która odbędzie się 13 stycznia. Jednym z organizatorów ceremonii wręczania nagród jest firma Dick Clark Productions, przeciwko której jest prowadzona akcja strajkowa.
Scenarzyści z Hollywood strajkują od 5 listopada po fiasku negocjacji na temat nowej umowy pomiędzy Gildią a Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP). Scenarzyści domagają się zwiększonych udziałów w zyskach z dystrybucji ich dzieł w internecie i innych nowych mediach. W wyniku trwającego już osiem tygodni strajku została zawieszona emisja wielu seriali telewizyjnych, a produkcja wielu filmów Hollywood została opóźniona.
Represje wobec związkowca z IP
Czytelnik CIA, Czw, 2008-01-03 21:27 Kraj | Protesty | RepresjePolicja dokonała dziś rewizji w mieszkaniu Piotra Krzyżaniaka, z OZZIP, zwolnionego z supermarketu Auchan w Zielonej Górze. Krzyżaniak został przewieziony na komisariat i przesłuchany. Powodem działań policji było oskarżenie o przywłaszczenie bonów towarowych na kwotę 4050 złotych, wysunięte przez dyrekcję supermarketu.
Zarząd "Budryka": organizatorzy strajku odpowiedzą przed sądem
Akai47, Czw, 2008-01-03 21:16 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | RepresjeOrganizatorzy strajku w kopalni "Budryk" "zostaną pociągnięci do odpowiedzialności na drodze sądowej" - napisał zarząd kopalni w oświadczeniu, skierowanym w do pracowników zakładu.
Pracodawca od początku uważa protest za nielegalny. W liście do załogi zarząd przypomniał, że osobom biorącym udział w strajku nie przysługuje wynagrodzenie, a strajkujący powinni zwracać się w tej sprawie do organizatorów protestu. Ci apelowali wcześniej o pomoc finansową dla strajkujących.