Protesty

Strajk generalny blokuje Argentynę po zabiciu przez policję demonstrującego nauczyciela

Świat | Protesty

Dziesiątki tysięcy osób wyszły na ulice Buenos Aires i innych argentyńskich miast, transport publiczny, banki i szkoły stanęły po ogłoszeniu przez główny związek zawodowy strajku generalnego.

Powodem jest niedawna śmierć Carlosa Fuentealby, nauczyciela zbitego pojemnikiem z gazem łzawiącym, wystrzelonym przez policję w kierunku demonstracji nauczycieli, żądających podwyżek płac. Władze Argentyny jak na razie nabrały wody w usta, nie wiedząc jak zachować się w tej sytuacji, która pojawiła się na kilka miesięcy przed wyborami.

Egipt: strajk paraliżuje kraj

Prawa pracownika | Protesty

Rząd Egiptu stara się zdławić strajk, który rozprzestrzenia się na cały kraj. Simon Assaf powiedział, że "rząd rozpoczął rozprawę ze związkowcami w samym środku ostatniej fali strajków". Policja ruszyła do akcji zamykając Centrum Pracownicze (the Centre for Trade Union and Workers’ Services). Policja oznajmiła, że w swoich działaniach nie kierowała się tym czy ich poczynania są zgodne czy niezgodne z prawem, ale rozkazami ministra. Teraz zagrażają centrom w mieście Helwan i Mahalla, gdzie 27.000 pracowników rozpoczęło reakcję łańcuchową dzikich strajków. Wspierany przez USA dyktator Hosni Mubarak oskarżył Centra o szerzenie komunizmu i kultury strajkowej.

Wietnam: 700 pracowników przemysłu odzieżowego podjęło dziki strajk

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 700 pracowników rozpoczęło dziki strajk w środę w firmie odzieżowej należącej do Tajwanu z centralą w Wietnamie domagając się lepszych zarobków i standardów socjalnych. Była to reakcja na ignorowanie pracowników przez zarząd firmy.

Argentyna: Ogólnokrajowy strajk nauczycieli

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W całej Argentynie odbyły się wczoraj manifestacje nauczycieli. Żądają oni podniesienia pensji oraz domagają się sprawiedliwości, po tym jak podczas zeszłotygodniowych protestów z rąk policji zginął 40-letni nauczyciel Carlos Fuentealba - o jego śmierci informowaliśmy TUTAJ.

Największa manifestacja przeszła ulicami Buenos Aires, gdzie ponad 30 tys. osób dołączyło się do protestu. Z nauczycielami solidaryzowali się kierowcy środków komunikacji miejskiej, którzy zablokowali stołeczne ulice oraz metro. W proteście wzięli udział także inni pracownicy sfery budżetowej, członkowie dużych związków zawodowych i obrońcy praw człowieka.

Policja jednak zdecydowała się znowu na użycie gazu łzawiącego do rozpędzenia tłumu nauczycieli w mieście Salto.

Imigranci demonstrowali w USA

Świat | Gospodarka | Protesty

Kilkanaście tysięcy osób przemaszerowało w sobotę w Los Angeles domagając się zalegalizowania pobytu imigrantów w USA. Podobne demonstracje odbywały się w innych miastach USA. Wywołał je przeciek z Białego Domu o tym, że za legalizację pobytu trzeba będzie zapłacić kilka tysięcy dolarów.

- Jeśli mnie wyrzuca z kraju, to kto zaopiekuje się moimi córkami? Rząd? Nie sądzę. - powiedział jeden z protestujących, Alfredo Gonzalez.

Szczecin: Ile warte jest słowo prezydenta. Mieszkańcy będą bronić ogródków

Kraj | Protesty

Poprzedni prezydent w obliczu protestów mieszkańców Skolwina, obiecał zrezygnować z planów budowy drogi przy ulic Wiązowej. Niedawno działkowicze dowiedzieli się, że ich ogródki są zagrożone. Ma ruszyć wspomniana inwestycja.

Z wypowiedzi dla Kuriera Szczecińskiego: Poprzedni prezydent obiecał wstrzymać inwestycję na ul. Wiązowej ze względu na to, że ludzie mają tam swoje ogródki od wielu lat. A teraz się okazało, że kłamał i nie zrobił nic. To wyszło na spotkaniu. Tymczasem mieszkańcy od czterech lat występowali o zmiany w planach zagospodarowania. Bez echa. Ludzie są zdeterminowani. Zamierzają bronić swoich ogródków.

Radiomaryjowcy: W Krakowie nie ma miejsca dla Miłosza

Kraj | Kultura | Protesty

Ogólnopolski protest w sprawie budowy w Krakowie pomnika Czesława Miłosza zapowiada środowisko związane z Radiem Maryja. Większość krakowskich radnych nie zamierza jednak rezygnować z upamiętnienia poety.

Projekt jeszcze nie nabrał realnych kształtów, a już nie podoba się ultraprawicowemu środowisku. Inicjatorką protestu jest Józefa Doboszewska - prezes związanego z Radiem Maryja krakowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Przed trzema laty - kiedy zmarł Czesław Miłosz - sprzeciwiała się pochowaniu poety w Krypcie Zasłużonych klasztoru Paulinów na Skałce. Powołała wtedy Społeczno-Patriotyczny Komitet Protestacyjny przeciwko Profanacji Narodowego Panteonu.Teraz zamierza protestować przeciwko budowie w Krakowie pomnika Miłosza.

Miłosz był anty-Polakiem. On nienawidził Polski i katolicyzmu. Taka osoba nie może mieć pomnika - uważa Józefa Doboszewska i cytuje wyrwane z kontekstu strofy z twórczości Miłosza: - "Polska to ciemnogród", "Wysadziłbym Polskę w powietrze" i "Na polskość jestem uczulony".

Okupacja fabryki w Toronto

Świat | Prawa pracownika | Protesty

150 robotników rozpoczęło wczoraj okupację fabryki Collins & Aikman w Toronto domagając się wypłacenia zaległych odpraw. Protestujący zabarykadowali drzwi. Kilkuset w tym czasie demonstrowało na zewnątrz.

Fabryka produkuje moduły do samochodowych desek rozdzielczych, sprzęt akustyczny, etc. 200 pracowników zostało zwolnionych z pracy po tym jak firma ogłosiła bankructwo w 2005 roku, ale dotąd nie wypłacono im odprawy.

Ponad 4-godzinna blokada bazy Faslane

Świat | Militaryzm | Protesty

Ponad 50 osób z Nottingham i Derby skutecznie zablokowało dziś Faslane - bazę atomowych okrętów podwodnych w Szkocji. Aktywiści rozdzielili się na mniejsze grupki, przykuwając się do wjazdu oraz wiążąc się w grupki. O 8:30 do akcji wkroczyła policja i zaczęła siłą usuwać protestujących.

Funkcjonariusze mieli problemy z niektórymi grupami, które przykuły się do elementów bazy bardzo solidnymi łańcuchami. Aresztowano 17 osób. Blokada trwała ponad 4 godziny.

Baza Faslane jest obiektem ponad rocznej kampanii na rzecz rozbrojenia atomowego i inicjatywy przeciw wznowieniu produkcji rakiet Trident. O akcjach przeciwko niej pisaliśmy już w artykule "Atak Wikingów na bazę atomową. Hiszpanie we krwi"

Cardiff: Przeciw Starbucks, za Zapatystami

Świat | Protesty

Południowo-walijscy anarchiści na Queen Street - głównej handlowej ulicy Cardiff częstowali przechodniów kawą pochodzącą z upraw Zapatystów . Akcja odbyła się w sobotnie popołudnie, kiedy jest tam największy ruch, przed kawiarnią Starbucks.

Rozdawano darmowe informatory na temat walki i działalności Zapatystów oraz biznesowej działalności Starbucks, która wyzyskuje farmerów kawy, swoich własnych pracowników oraz niszczy środowisko.

Akcja spotkała się z pozytywną reakcją przechodniów, rozdano ponad 15 litrów kawy pochodzącej z upraw Zapatystów.

Sieć Starbucks jest krytykowana za gwałtowną ekspansywność, agresywną strategię marketingową i dystrybucyjną oraz niszczenie środowiska. Korporacja jest postrzegana jako jeden z symboli globalizacji. Niedługo zostanie otwarta pierwsza tego rodzaju kawiarnia w Polsce.

Poznań: Baner solidarnościowy z Ungdomshuset

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

W nocy z 30 na 31 marca nieznani sprawcy natchnieni wieściami o dzisiejszym dniu solidarności z Ungdomshuset powiesili w Poznaniu na wiadukcie transparent, który ku uciesze czytelników załączamy na zdjęciu.

Słowa otuchy dla ludzi wciąż przebywających w więzieniach od solidaryzujących się z nimi Poznaniaków:

Życzymy naszym braciom i siostrom z Kopenhagi szybkiego wypuszczenia wszystkich zatrzymanych obrońców Domu, oraz tego, żeby miasto poszło po rozum do głowy i szybko udostępniło młodzieży nowy dom. Nie zatrzymamy się, dopóki nie dostaniemy nowego domu. A jak już dostaniemy nowy dom, to i tak się nie zatrzymamy!

Poza tym, Porozumienie Środowisk Anarchistycznych z Polski północno-zachodniej wydało z okazji dzisiejszego dnia ulotkę o Ungdomshuset, która była rozdawana na masach krytycznych m.in. w Poznaniu i Bydgoszczy. Ulotka do przeczytania TUTAJ

Puck: Przeciwko likwidacji szpitala

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Około 200 pracowników i mieszkańców Pucka demonstrowało na ulicach miasta przeciwko likwidacji szpitala.

- Obawiamy się, że po prywatyzacji placówki, po kilku latach zostanie ona zlikwidowana, przekształcona w hotel. Nowy właściciel nie będzie inwestował w szpital, tylko ogłosi jego upadłość, pozwalnia personel i szpital zamknie - powiedziała Bogusława Wirkus ze szpitalnej "Solidarności".

- Szpital w Pucku musi funkcjonować, w okresie letnim +obsługujemy+ praktycznie cały Półwysep Helski i nadmorskie miejscowości wypoczynkowe, jeśli nie będzie tu szpitala, kto będzie chciał do tych miejscowości przyjechać" - powiedziała Ewa Subocz, pracownica szpitala.

Chile: Protesty uczniów, ponad 819 aresztowanych

Świat | Protesty

W Santiago i niektórych innych miastach Chile w czwartek do północy trwały aresztowania wśród uczestników gwałtownych zamieszek, które wybuchły tego dnia; zatrzymano 819 osób, w tym 60 proc niepełnoletnich. Podjęto próbę ataku na komisariat policji. 28 karabinierów odniosło rany, niektórzy zostali przewiezieni do szpitala w ciężkim stanie.

29 marca była rocznica śmierci dwóch nastolatków, Eduardo i Rafaela Vergara Toledo, zabitych przez policję w czasach dyktatury gen. Augusto Pinocheta.

Francja: Strajk solidarnościowy z aresztowaną nauczycielką

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Francuskie nauczycielskie związki zawodowe wezwały do jednodniowego strajku, który ma się odbyć dziś we wszystkich paryskich szkołach podstawowych, by w ten sposób wspierać aresztowaną nauczycielkę.

Valérie Boukobza, dyrektorka szkoły z północnej dzielnicy Paryża została aresztowana 20 marca w czasie interwencji policji. Nauczyciela próbowała bronić przed funkcjonariuszami nielegalnego chińskiego imigranta, który przyszedł do szkoły po swoje dwie wnuczki.

Uszkodzony został policyjny samochód, jedne z policjantów „został ranny” w wyniku przepychanki. Wobec nauczycielki użyto gazu obezwładniającego.

Francja: 7 antyfaszystów aresztowanych

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Siedmiu antyfaszystów przebywa obecnie w więzieniu w Tuluzie. Są oskarżeni o użycie niebezpiecznych przedmiotów i zaatakowanie nimi funkcjonariuszy policji.

Wszyscy zostali aresztowani w niedzielę podczas demonstracji przeciwko zlotowi Frontu Narodowego, który odbył się w mieście. Protestujący podpalili śmietniki i zaczęli budować barykady. Policja użyła gazu łzawiącego i ostrzelała zgromadzonych gumowymi kulami. Aresztowano 12 osób, 5 zwolniono w poniedziałek, reszta czekała w areszcie na proces, który odbył się w środę.

Kanał XML