Protesty

Vendetta greckich anarchistów przeciwko policji i państwu

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Podczas kilku ostatnich tygodni anarchisci w Atenach i Salonikach przeprowadzili ataki przeciwko policji i zniszczyli kilka banków. Większosć akcji jest odpowiedzią na ostatnie przypadki policyjnej brutalności w Grecji oraz solidarnością z anarchistami w więzieniu prowadzącymi strajk głodowy.

Strajk głodowy greckich anarchistów

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Dwóch greckich anarchistów siedzących w areszcie od czasu zadym 6 maja na Europejskim Forum Ekonomicznym prowadzi strajk głodowy, domagając się zwolnienia z więzienia. Tarasios Zadorozniy głoduje już 25 dzień i obecnie przebywa w szpitalu. Gerasimos Kiriakopoulos prowadzi głodówkę od 9 dni.

W akcie solidarności z ich protestem anarchiści dokonali ataków ładunkami zapalającymi na 9 banków w Atenach, Pireusie i Salonikach.
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_artic...0/12/2006_77994

Atakowane są też komisariaty policji, do tego stopnia iż greckie władze planują przed tymi budynkami budowę specjalnych betonowych barier mających zamykać ulice i blokować łatwy dostęp do komisariatów.

Grecka strona o akcjach solidarnosciowych : http://www.geocities.com/may6solidarity/

Potrzebna jest solidarność międzynarodowa!

Walka o godne mieszkanie

Gospodarka | Protesty | Ubóstwo

Wczoraj w ponad 20 miastach Hiszpanii odbyły się manifestacje pod hasłem "O godne mieszkanie", przeciwko wysokim cenom mieszkań i ich braku. Na transparentach widniały m.in. takie hasła jak: "Nie mogę wracać do domu rodzinnego, bo jeszcze z niego nie wyszedłem", "Wolny rynek robi z nas bezdomnych". W Madrycie wyszło na ulicę kilka tysięcy osób. W momencie gdy manifestanci próbowali dostać się pod budynek parlamentu, drogę zagrodziła im policja i brutalnie zaatakowała pokojową demonstrację, m.in. strzelając gumowymi kulami.

Jeden z uczestników organizującego protesty "Zgromadzenia na rzecz godnego mieszkania" powiedział serwisowi La Haine: - Prawdopodobnie zatrzymano dwie osoby, choć nie jest to jeszcze potwierdzone. Natomiast pewne jest, że jedna osoba ma poważne uszkodzenie głowy, wiele innych osób zostało rannych.

Fotografie z manifestacji

Aresztowani za obronę Ungdomshuset

Świat | Protesty

Ponad 300 demonstrantów zostało aresztowanych, a przynajmniej dwóch zostało rannych w sobotę w Kopenhadze po starciach z policją. Starcia miejsce podczas demonstracji przeciwko planowanemu zamknięciu centrum młodzieżowego Ungdomshuset.

Według indymedia.dk do wczoraj wszyscy aresztowani narodowości duńskiej zostali wypuszczeni, z wyjątkiem jednej osoby, której policja postawiła zarzuty, a obcokrajowcy zostali przewiezieni na granicę i wypuszczeni.

Jednak Anarchistyczny Czarny Krzyż (ABC) z Kopenhagi informuje, że nadal 21 obcokrajowców znajduje się w areszcie, w tym obywatele Rosji i Litwy. Być może te osoby będą musiały spędzić 2 tygodnie w areszcie deportacyjnym.

Więcej informacji:
www.blackcross.dk
www.indymedia.dk

Marlewo nadal walczy

Kraj | Militaryzm | Protesty

19 grudnia, podczas sesji Rady Miasta reprezentacja mieszkańców osiedla Marlewo i poznańskich grup niezależnych odczytała publicznie list do radnych w sprawie lokalizacji bazy samolotów F-16.

Mieszkańcy Marlewa domagają się od władz Poznania "zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie bazy na Krzesinach i podjęcia wszelkich działań z tego stanowiska wynikających". Pytają również w jaki sposób mają rozumieć całkowite milczenie władz kiedy decyzje zapadały "ponad głowami mieszkańców, bez publicznej dyskusji i konsultacji" i "setki tysięcy ludzi wykluczono z wpływu na istotne warunki ich życia". Pojawienie się mieszkańców na sesji wywołało poruszenie radnych i spore zainteresowanie mediów. Tymczasem nad Poznaniem pojawiły się już pierwsze F-16 i zyskały natychmiast kolejnych wrogów w postaci mieszkańców osiedla Rataje, które jak się okazało, także leży w zasięgu hałasu wywoływanego przez startujące maszyny.
[rozbrat.org]

Protest kolejarzy w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kilka tysięcy pracowników kolei demonstrowało dzisiaj w Warszawie domagając się możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Kolejarze chcą także umożliwienia pracującym w warunkach szczególnych przejścia na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy z zastosowaniem przelicznika 14 miesięcy za rok pracy.

Związkowcy żądają również możliwości wcześniejszej emerytury w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego.

Kolejarze zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostą zrealizowane, będą kontynuowali protest ze strajkiem włącznie.

Zamieszki w Kopenhadze

Protesty | Represje

Demonstracja w obronie skłotu i centrum kulturalnego Ungdomshuset zakończyła się zamieszkami po tym, jak policja zaczęła zatrzymywać niektórych demonstrantów pod pretekstem zasłaniania twarzy, co jest w Danii nielegalne. Aktywiści obrzucili policjantów butelkami i petardami. Policja odpowiedziała ogromnymi ilościami gazu łzawiącego. Kilka osób straciło przytomność w wyniku zatrucia gazem. Kilka osób zostało rannych w wyniku przejechania przez opancerzony wóz policyjny. Zostało zatrzymanych kilkaset osób.

Blokada przejścia granicznego w Gołdapii

Kraj | Protesty

Mrówki blokują przejście graniczne w Gołdapii. Ponad 50-ciu drobnych handlarzy przygranicznych - protestuje przeciwko wprowadzonym wczoraj przez stronę rosyjską opłatom za wjazd samochodem do Obwodu Kaliningradzkiego. Do tej pory 2-miesięczna opłata za wjazd do Obwodu Kaliningardziego kosztowała 100 rubli - od czwartku Rosjanie żądają 120 rubli za każdy wjazd.

Zapatyści wzywają do akcji solidarnościowych z Oaxaca

Protesty | Represje

Zapatyści wydali komunikat w którym wzywają do podejmowania akcji solidarnościowych 22 grudnia z mieszkańcami meksykańskiego stanu Oaxaca.

"Atak na naszych braci i nasze siostry z Oaxaca nie może zostać zignorowany przez tych, którzy na całym świecie walczą o wolność, demokrację i sprawiedliwość. Dlatego też EZLN wzywa wszystkich uczciwych ludzi w Meksyku i na całym świecie do przeprowadzania akcji solidarnościowych i nagłaśniania postulatów: odnalezienia "zaginionych", uwolnienia aresztowanych, opuszczenia stanu Oaxaca przez gubernatora i siły rządowe oraz ukarania winnych morderstw, tortur i gwałtów." - czytamy w wydanym oświadczeniu zapatystów.

O sytuacji w Oaxaca pisaliśmy już wcześniej.

Zamieszki w Santiago de Chile

Świat | Protesty

Po śmierci byłego dyktatora Augusto Pinocheta na ulicach w Santiago de Chile wybuchły zamieszki. Tłum ustawił płonące barykady na głównych alejach miasta. Policja użyła armatek wodnych przeciwko demonstrantom. Zaatakowano kilku dziennikarzy. Brak doniesień o rannych.

Strajk w fabryce butów na Białorusi

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Pracownicy fabryki Czerwony Październik (Chyrvony Kastrychnik), po otrzymaniu czeków miesięcznego wynagrodzenia, zauważyli że ich pensje za poprzedni miesiąc zostały obcięte o 100,000 Br. Fakt ten stał się głównym powodem wczorajszego strajku w fabryce, jak poinformowało Radio Svoboda. Pracownicy narzekają na złe warunki pracy: brak przerwy obiadowej i przymus pracy w niektóre weekendy.

Według słów strajkujących, pracownicy prywatnej firmy „Marka”, znajdującej się nieopodal, dostają znacznie większe wynagrodzenie pomimo takiego samego planu pracy i realizacji podobnych zadań.

Przeciwko wszystkim dyktaturom

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny
2006-12-12 21:00
2006-12-13 01:00

CK-LA zaprasza na pikietę pod domem byłego wojskowego dyktatora - Gen. W. Jaruzelskiego (Warszawa, ul. Ikara 5), w 25 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

Nasza akcja jest manifestem stanowiska radyklanej lewicy, która z zasady sprzeciwia się wszelkim rządom dykatorskim i systemom autorytarnym.

Kuźnia Polska – szykują się zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W przeciągu trzech lat ma zostać zlikwidowany zakład Kuźni Polskiej w Ustroniu, a cała produkcja ma zostać przeniesiona do Skoczowa – następuje tak zwana konsolidacja firmy. W związku z tym szykować się będą zwolnienia. Oficjalnie co piąty pracownik ma wylecieć z roboty. Według związkowców znacznie więcej.

Już teraz zwalniają, mówią pracownicy i związkowcy. Wiele osób straciło pracę za błahe przewinienia. Na przykład jak podaje Dziennik Zachodni: Jeden z pracowników przyciął sobie palce. Zdaniem pracodawcy, było to nieostrożne podejście do roboty, którego konsekwencją było zwolnienie.

Związkowcy zapowiadają demonstracje w obronie miejsc pracy.

Studenckie protesty w Belgradzie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pod koniec listopada studenci okupowali budynek wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Belgradzie. Okupacja trwała tydzień, dopóki rząd nie zgodził się nie wprowadzać opłat za studia na uniwersytecie.

W maju i czerwcu anarchiści z Inicjatywy Anarcho-Syndykalistycznej i z Socjalnego Frontu zaczęli kampanię przeciw płatnym studiom na uniwersytecie. 12 października, kilkaset osób przyszło na imprezę / protest przed uniwersytetem. 18.10 odbył się protest, gdy Premier spotkał się z Ministrem Edukacji.

Numer #1 Biuletynu anty G8 już jest!

Świat | Pliki PDF | Protesty

Do pobrania w formacie .pdf - zapraszamy do ściągania! Plik jest tutaj.

Kanał XML