Protesty

Ateny: Demonstracja brutalnie zaatakowana przez policję

Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W Atenach i Salonikach odbyły się demonstracje upamiętniające powstanie studentów przeciwko dyktaturze w 1973 roku.

Policja zaczęła represje jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji zatrzymując "prewencyjnie" prawie 100 osób. Demonstranci zapowiedzieli, że nie ruszą się dopóki zatrzymani nie zostaną zwolnieni. Wreszcie ok. 17.00 demonstracja ruszyła.

Wtedy policja otoczyła blok anarchistów/antyautorytarystów i niesprowokowana rozpoczęła wściekły atak. W sumie w wyniku starć 100 osób zostało zatrzymanych. 2 studentów jest poważnie rannych, jeden ma pękniętą czaszkę. W czasie manifestacji w atakach na innych demonstrantów wzięli także udział działacze byłej rządzącej partii socjaldemokratycznej PASOK [Zdjęcia].

Zdjęcia z ataku policji.

W Salonikach po spokojnej manifestacji odbyła się dyskusja i impreza muzyczna. W pewnym momencie doszło do krótkotrwałych starć z policją po prowokacji faszystów. Policja użyła dużych ilości gazu łzawiącego, który rozprzestrzenił się po całym centrum miasta

To Marsz Równości, a nie jedynie homoseksualistów

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Agata Teutsch z komitetu organizacyjnego poznańskiego Marszu Równości powiedziała, że dotyczy on sprzeciwu wobec wszelkich dyskryminacji grup społecznych w Polsce, a nie jest marszem wyłącznie homoseksualistów, jak to przedstawiają prawicowe media i organizacje. Homoseksualiści są tylko jedną z takich dyskryminowanych grup - powiedziała w Radiu Merkury Monika Serkowska z komitetu organizacyjnego. - W Polsce zbyt często wyklucza się różne grupy społeczne ze względu na płeć, kolor skóry, status ekonomiczny, wyznanie, wreszcie za poglądy.

Australia: Protesty alterglobalistów

Świat | Protesty

Dziś rozpoczął się w Melbourne szczyt ministrów finansów krajów G-20, zajęto się problemem energetycznym. Na ulicach pojawili się alterglobaliści. Między innymi radykalne Cheerleaderki, "policja anarchistyczna" oraz klauni.

Policja zaatakowała przemarsz alterglobalistów. Doszło do walk ulicznych. Protestujący próbowali sforsować blokadę policyjną.

Więcej informacji i zdjęcia: http://melbourne.indymedia.org/

Akcja w obronie Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś osbyła się akcja protestacyjna w obronie doliny Rospudy, jednej z najcenniejszych przyrodniczo rejonów kraju. O planach zniszczenia jej przez technokratów pisaliśmy już na CIA. Drogowcy zapowiadają rozpoczęcie budowy przecinającej ją drogi jeszcze w tym roku. Tymczasem pod apelami w sprawie ochrony Rospudy podpisało się prawie 200.000 obywateli.

Relacjonowaliśmy poniżej przebieg wydarzeń.

18.00 - Po godzinie 17 zakończyła się akcja i protestujący skierowali się w kierunku dworca kolejowego.

Czarna magia przeciw Bushowi

Świat | Protesty

Znany w Indonezji szaman w czwartek publicznie przeprowadził pierwsze rytuały, których celem ma być zakłócenie przebiegu wizyty amerykańskiego prezydenta poprzez wywołanie chaosu wśród funkcjonariuszy jego ochrony.

"Nie chodzi o to, że nienawidzę Amerykanów - po prostu nie lubię Busha" - szaman powiedział ludziom obserwującym ceremoniał. Czar ma podziałać głównie na ochroniarzy Busha, którzy w zamroczeniu mieliby uznać, że doszło do ataku na prezydenta i tym samym doprowadzić do żenującego zamieszania w toku wizyty.

Bush w czasie swej wizyty pominie stolicę Indonezji Dżakartę, gdzie już od kilku dni protestują przeciwko jego przyjazdowi.

Meksyk: Protesty przeciwko Wal-mart

Świat | Protesty

Ok. 1000 osób protestowało we wtorek przed marketem Wal-Mart, na przedmieściu stolicy, oskarżając firmę o sprzedawanie towarów po nadmiernie zaniżonych cenach. Aktywiści twierdzą, że Wal-Mart sprzedaje, zwłaszcza artykuły rolne, poniżej kosztów produkcji. W rezultacie lokalni producenci ponoszą straty a właściciele małych sklepów są wypierani z rynku. Demonstranci wdarli się do wnętrza supermarketu i przez pewien czas blokowali dostęp do półek z towarami.

Strajk listonoszy w Gdańsku rozszerza się. W Poznaniu pikieta solidarnościowa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Gdańscy listonosze nadal strajkują. Do protestu przyłączają się także listonosze z innych miast: Sopotu i Gdyni. W Poznaniu w dniu 14 listopada Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę solidarnościową pod budynkiem dyrekcji Poczty, w której wzięło udział ok. 20 działaczy IP i Federacji Anarchistycznej. Akcja miała na celu poinformowanie opinii publicznej o sytuacji pracowników Poczty Polskiej. Dalsze pikiety solidarnościowe zapowiada nie tylko Inicjatywa Pracownicza, ale także WZZ Sierpień'80. Z informacjami o sytuacji w Gdańsku Inicjatywa Pracownicza zamierza dotrzeć także do pracowników poszczególnych urzędów pocztowych.

Strajk na poczcie w Gdańsku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Gdańscy listonosze wzywają do strajku generalnego pracowników poczty.

Zła sytuacja pracowników Poczty Polskiej, zwłaszcza listonoszy, jest poważnym problemem od wielu lat. Do największych mankamentów należą: zadaniowy czas pracy, który powoduje, że bardzo często listonosze pracują więcej niż 8 godzin dziennie; nadmierne przeciążenie toreb (m.in. drukami reklamowymi, tam gdzie je jeszcze roznoszą listonosze); wreszcie niskie zarobki i nieprecyzyjny system płac. 13 listopada w listonosze z Gdańska rozpoczęli spontaniczny strajk, domagając się załatwienie wyżej wymienionych problemów.

Protest pracowników cudzoziemców w Hongkongu

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty

Około 2000 opiekunek, kucharek i służących przemaszerowało ulicami Hongkongu. Demonstrantki były głównie z Filipin, Tajlandii oraz Indonezji i protestowały przeciwko nowemu prawu, które nakazuje im opuścić miasto, jeśli po zwolnieniu nie znajdą nowego zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni. Pracownice także domagały się lepszych płac i mniejszej opłaty dla agencji pracy.

W Hongkongu pracuje ponad 216 tys. takich kobiet, może nawet więcej. Związek Indonezyjskich Migrantów Pracowników twierdzi, że większość tych pracowników dostaje od 149-199 euro miesięcznie. Jednak minimalna pensja dla pracowników domowych w Hongkongu jest o wiele wyższa - 338 euro.

F-16 won z Poznania!

Militaryzm | Protesty

Dziś w Poznaniu odbyła się demonstracja przeciwko lokalizacji bazy samolotów F16 w poznańskich Krzesinach, zorganizowana przez Stowarzyszenie mieszkańców osiedla Marlewo, Poznańską Koalicję Antywojenną, Federację Anarchistyczną Poznań, Stowarzyszenie "Lepszy świat" oraz Zieloni 2004.

Protest rozpoczął się o godz. 11.00 na osiedlu Marlewo, skąd ok. 300 osób przemaszerowało 5 km. trasą wiodącą przez Poznań-Krzesiny pod bramę główną lotniska w Poznań-Głuszyna. Z okazji przylotu pierwszych 4 samolotów F16, wojsko zorganizowało na lotnisku festyn. Przybywających na niego ludzi witały okrzyki: "Rząd na front", "Poznań dla ludzi, nie dla F16", "F16, nie nad Poznaniem", "Miasto dla mieszkańców, nie dla armii".

Protesty przeciw "Castorowi"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

12 listopada Cały dzień trwają protesty. Aktywiści zablokowali tory. Poniżej zamieszczamy więcej zdjęć.

11.11 Około 8000 osób i 200 traktorów protestowało przeciw transportowi Castora (pociąg z radioaktywnymi materiałami). Pociąg nie mógł ruszyć przez wiele godzin. Policja pobiła demonstrantów, w tym 12-letnią dziewczynę, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

W piątek wieczorem, pociąg ruszył z fabryki plutonu w Hadze.

W piątek 10 listopada ok. 20 tys. policjantów zostało zmobilizowanych w Niemczech, aby chronić transport radioaktywnych materiałów do miasteczka Gorleben. Transporty te są zwykle powodem ostrych protestów. W tym roku odbędą się protesty w Niemczech i we Francji wzdłuż drogi transportu. Największy protest jest zaplanowany na 12 listopada.

Anarchiści przeciw MW w Lublinie

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

7 listopada na lubelskiej Akademii Rolniczej odbyło się otwarte spotkanie wyborcze LPR, na którym gościem był minister Roman Giertych. Miał mówić o edukacji, programie zero tolerancji i roli samorządu w programie LPR. Na miejscu pojawiła się również kilkuosobowa grupa anarchistów, którzy przyszli zadać ministrowi garść pytań.

Reakcją na pojawienie się nietypowych gości było nerwowe obstawienie wejścia na salę przez członków Młodzieży Wszechpolskiej. Zastępując drogę anarchistom stwierdzili, że „komuniści” nie mają prawa wstępu oraz że stanowią „potencjalne zagrożenie” dla ministra edukacji. Anarchiści przekonywali, że nie są komunistami oraz, że nie ma to nic do rzeczy ponieważ spotkanie jest otwarte i każdy może na nie wejść. „Zaskarżcie nas do sądu, jeśli chcecie” „Uspokójcie się bo was wyprowadzimy” – odpowiadali Wszechpolacy.

Strajk na kolei w niedzielę

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W niedzielę, między 10 a 12 odbędzie się na kolei strajk. Leszek Miętek, szef komitetu strajkowego, nie wie jeszcze jak rozszerzy się strajk i ile pociągów stanie, ale jako że pod informacją o akcji strajkowej podpisali się szefowie największych central związkowych, więc może to przybrać rozmiary strajku całej kolei. Protestujący walczą o podwyżki dla pracowników.

W niedzielę odbędą się także tzw. wybory "samorządowe".

List protestacyjny ws. wydarzeń w Oaxaca

Protesty | Publicystyka

27 października w stanie Oaxaca w Meksyku został zastrzelony William Bradley Roland, aka Brad Will, dziennikarz i fotograf. Zabójstwa dokonały siły paramilitarne powiązane z rządzącą partią PRI. Jako dziennikarz Will filmował protesty miejscowej ludności przeciwko reżimowi kontrolującemu terytorium Oaxaca, podtrzymującemu korupcję i przemoc. Według raportu Centrum Mediów Niezależnych z Nowego Jorku (IMC New York) i La Tornada, Will (36 l.) został postrzelony w brzuch z odległości 30-40 metrów przez oddziały paramilitarne na barykadzie Santa Lucia. Zmarł w drodze do punktu Czerwonego Krzyża.

Centro de Medias Libres w Meksyku podało, że na taśmach, które Will nagrał przed śmiercią, można zidentyfikować Jego zabójców. Byli to: Pedro Carmona i Felipe Carrillo, były prezydent Puerto de Santa Lucia del Camino, kolonii w Oaxaca.

Brad Will był jedną z 5 osób, które zostały zabite przez siły rządowe w ciągu ostatnich dni. 17 innych osób zostało rannych podczas odbijania miasta z rąk sił paramilitarnych i rządowych. Will jest pierwszym Amerykaninem zabitym w czasie trwającej niemal 5 miesięcy konfrontacji pomiędzy pokojowo nastawianą ludnością Oaxaca a siłami rządowymi, chcącymi powtórnie przejąć władze w regionie.

Wzywamy rząd Meksyku do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa Brada Willa i zabójstw 4 innych działaczy społecznych oraz do zniesienia terrorystycznego reżimu (uosabianego przez postać Ulisses’a Ruiz), który do tej tragedii doprowadził.

Wzywamy do zaprzestania działań mających na celu wykorzystanie śmierci Brada Willa do dyskredytacji APPO (the Popular Assembly of the Peoples of Oaxaca). Nie zgadzamy się również na powoływanie się przez rząd Meksyku na śmierć Willa jako na pretekst do ataku na miasto i jego mieszkańców. Wzywamy do wycofania wojsk federalnych ze stanu Oaxaca.

Warszawskie Środowiska Wolnościowe
Warszawa, 7 listopada 2006 r.

Do: Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Akcja solidarnościowa z Oaxaca w Warszawie

Kraj | Protesty

Kilkoro aktywistów i aktywistek z warszawskich grup wolnościwych i Anarchistycznego Czarnego Krzyża złożyło dziś w ambasadzie Meksyku listy protestacyjne w sprawie brutalnego tłumienia społecznych protestów w Oaxaca i morderstw działaczy społecznych dokonanych przez siły rządowe i oddziały paramilitarne, w tym - zabójstwa Brada Willa, dziennikarza indymediów z Nowego Yorku.

Treść listu protestacyjnego
Fotki z akcji: IMC Pl

Kanał XML