Protesty

Wezwanie do uczestnictwa w III Akcji na Rzecz Emigrantów: 7 października 2006

Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

19 czerwca 2006 - "Pod pozorem zwalczania 'nielegalnej' imigracji, rządy bogatych państw powzięły działania represyjne i poprzez m.in. tworzenie obozów dla uchodźców, wydalenia, wypędzenia oraz selekcję taniej siły roboczej wytyczyły granice oddzielające je od reszty świata". (apel w sprawie Emigrantów, Światowe Forum Społeczne, Bamako/Mali, styczeń 2006)

Unijny reżim nadał emigrantom status 'nielegalnych'. Przejawem tej obecnie uprawianej przez Unię antymigracyjnej polityki - zwalczającej wszelkie ruchy migracyjne - jest tworzenie obozów dla emigrantów w Europie oraz stosowanie podobnych narzędzi kontroli (ograniczaniu emigracji) poza Europą, w tym w afrykańskich i wschodnioeuropejskich krajach (ich 'eksternalizowanie').

Kiedy tysiące emigrantów i uchodźców w październiku zeszłego roku tłumnie szturmowało granice hiszpańskich enklaw w Ceucie i Melilli, słusznie domagając się wolności (swobody przemieszczania się) i równych praw (równouprawnienia), ich głos tylko na krótką chwilę stał się wyraźnie słyszalny dla opinii publicznej. Nieludzkie, barbarzyńskie reakcje, jak śmiertelne w skutkach strzelaniny oraz masowe deportacje na pustynię doskonale odzwierciedlają narastający wciąż opór wobec niesprawdzającego się
unijnego prawa migracyjnego.

Relacja z warszawskiego protestu przeciwko Giertychowi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Prawie 150 osób uczestniczyło dziś w Warszawie w demonstracji przeciwko ministrowi edukacji, Romanowi Giertychowi. Manifestację zorganizowali działacze Inicjatywy Uczniowskiej, których wsparli członkowie Federacji Anarchistycznej, Czerwonego Kolektywu–Lewicowej Alternatywy i górnicy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Protest rozpoczął się o godz. 13:00 pod Kolumną Zygmunta, potem demonstrujący przeszli obok Pałacu Prezydenckiego pod Sejm, skąd przeszli pod Ministerstwo Edukacji Narodowej. Demonstrujący krzyczeli m.in.: "Wszystkie szkoły w ręce uczniów" i "Koniec wakacji – początek demonstracji".

Dzień bez kupowania 2005

Kraj | Gospodarka | Protesty | Wideo

Reportaż z heppeningu pod warszawskim macdonaldem w listopadzie 2005 z okazji Dnia Bez Kupowania możesz ściągnąć stąd.

Plik zajmuje 170 mb, mniejszą wersje można zobaczyć pod tym adresem .

Głodówka pielegniarek w Nowym Targu

Kraj | Protesty

Pielęgniarki oraz położne szpitalu w Nowym Targu, rozpoczęły strajk głodowy. Prostestują przeciwko masowym zwolnieniom w szpitalu. Zwolnienie 69 pielęgniarek jakie ma nastąpić, oznacza paraliż dla placówki. Przyłączenie się do głodówki zapowiadają także lekarze.

Pracownicy szpitala zarzucają dyrekcji, między innymi, szykany i zastraszanie personelu. Protest w nowotarskim szpitalu rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. Bezpośrednim powodem było dyscyplinarne zwolnienie organizatorów strajku, który odbył się w czerwcu.

Blokada brytyjskiej elektrowni atomowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś rano została zablokowana brama wjazdowa do elektrowni atomowej Hartlepool. Dziewięciu aktywistów z organizacji Reclaim Power przykuło się do bramy oraz wzajemnie za pomocą metalowych rur, pozostali stanowili grupę wsparcia. Pojawiła się policja i media. Aresztowano 20 osób, w tym osoby nie uczestniczące w blokadzie.

Ekolodzy protestują przeciwko zapowiedziom brytyjskiego rządu o otwarciu kolejnych elektrowni atomowych. - To prawda, że elektrownie atomowe nie odpowiadaja za emisję gazów cieplarnianych, tak jak tradycyjne elektrownie, ale za to produkują odpady, które pozostają radioaktywne przez tysiące lat. - powiedział jeden z protestujących. - Przemysł nuklearny miał 50 lat na znalezienie rozwiązania problemu odpadów nuklearnych, bez powodzenia. Czas z tym skończyć.

Protest psuje wakacje Busha

Świat | Protesty

Około tysiąca przeciwników wojny w Iraku demonstrowało pod domem Busha w Kennebunkport w stanie Maine, gdzie ten spędzał wakacje. Śpiewając, bijąc w bębny, skandując antywojenne hasła, a nawet grając na skrzypcach, uczestnicy sobotniej demonstracji wzywali Busha do wycofania wojsk USA z Iraku.

USA: Akcje antywojenne

Świat | Protesty

W Stanach Zjednoczonych, oprócz kilku masowych demonstracji przeciw wojnie, odbywa się codziennie wiele małych akcji wykorzystujących różne taktyki. Protestują głownie przeciw wojnie w Iraku, ale także przeciw wojnie w Libanie.

W kilku miastach ludzie z antywojennymi T-shirtami chodzą przez centrum handlowe z ulotkami. Kiedy burmistrz Nowego Jorku zaprezentował nowy pomnik dla żolnierzy w Iraku także przyszłą grupa demonstrantów. Kiedy republikanie zorganizowali sobie benefit, przyszli demonstranci. Kiedy pro-wojenni mówcy przyjeżdżają do różnych miast, spotykają ich demonstranci. Jest kilka głodówek. Także demonstranci korzystają z taktyki "die in", polegającej na tym, że ludzie nagle padają na ziemi i leżą jak trupy.

Nauczyciele opanowali stacje radiowe i nadają swój apel

Świat | Protesty

Strajkujący nauczyciele ze szkół publicznych w meksykańskim stanie Oaxaca, uzbrojeni w metalowe rurki, pałki i kije, zajęli w poniedziałek rano osiem prywatnych stacji radiowych i potępiają w eterze władze, intelektualistów i media za odmowę poparcia ich żądań płacowych. Strajk trwa od 22 maja. Nauczyciele domagają się podwyżek płac. Stanowy rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy i deklaruje gotowość spełnienia niecałych 10 proc. nauczycielskich żądań.

Miami - policja mówi "sorry", że strzelała do kobiety plastikowymi pociskami

Świat | Protesty

W 2003 odbył się szczyt FTAA w Miami. Policja reagowała nieopowiednio i strzelała do ludzi plastikowami kulami. Kilka lat później, korzystali z filmu wideo z tych wydarzeń dla celów treningowych, ale prasa, która dostała kopię zobaczyła coś niewłaściwego na tym filmie. Gazeta Miami Herald zdecydowała się ujawnić zdjęcia, na których widać, że policja strzelała do zupełnie spokojnej demonstrantki - bizneswoman.

Potem widać, jak policjanci dyskutują o wydarzeniach i śmieją się. Pytają, czy mają teczki na tą kobietę. Publikacja wideo wzbudziła skandal i policja musiała "przeprosić".

Seattle 1999r.

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny | Wideo

Ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa w Seattle [1999r.]
http://www.anarchiwum.bzzz.net/tomasso/seattle.avi

Emerytka wzywa do protestu przeciw ZUS

Kraj | Protesty

Zofia Suliga, 69-letnia emerytka, wzywa do zbiorowego protestu przeciwko praktykom stosowanym przez ZUS i sądy. Przez to, że nie została poinformowana o możliwości przeliczenia emerytury, straciła około 2 tysięcy złotych.

Pikieta solidarnościowa z aresztowanym w Poznaniu

Kraj | Protesty
2006-08-18 15:00
2006-08-18 16:00

Piątek, 18.08.06 r. godzina 15.00, przed więzieniem ulica Młyńska Pikieta jest pierwszym z cyklu działań solidarnościowych z uwięzionym aktywistą - o następnych będziemy informować

Smrodliwy biznes senatora Stokłosy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu rozpoczęło głodówkę 9 osób, które przyjechały z okolic Śmiłowa w Pilskiem. W ich miejscowości mieści się zakład utylizacji padliny należący do byłego senatora Henryka Stokłosy. Wedle mieszkańców, odór wydzielany przez zakład jest tak nieznośny, że nie mogą już tego dłużej wytrzymać. Dotychczasowe starania mieszkańców spełzły na niczym. Protestujący mają transparenty z napisami: "Stowarzyszenie Przeciwko Bezradności Społecznej".

Przygotowania do szczytu G8 w Niemczech w 2007 r.

Świat | Protesty

Dobiegł końca obóz informacyjny i przygotowawczy przed szczytem G8 w Heiligendamm na północy Niemiec. Szczyt odbędzie się w 2007 r., ale już teraz odbywają się protesty. W piątek 11 sierpnia 400 osób uczestniczyło w pikiecie na plaży przed kompleksem hotelowym, gdzie ma się odbyć szczyt. Część osób przyjechało na wydarzenia za darmo, przejmując wagony kolejowe. Policja użyła gazów łzawiących w zamkniętych wagonach, pomimo że wśród osób obecnych w przedziałach były dzieci i niemowlęta i osoby cierpiące na astmę. Jedna osoba została aresztowana.

Aktywiści rozpoczęli kampanię informacyjną wśród mieszkańców miejscowości i chodzili od drzwi do drzwi, wyjaśniając przyczyny protestu. W Rostocku, mieście znanym z działalności neo-nazistów, odbyła się demonstracja antyfaszystowska.

Anarchiści w kolejnej akcji na lotnisku

Świat | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Policja zatrzymała 4 osoby na akcji na lotnisku RAF w Wielkiej Brytanii. To była kolejna akcja antywojenna tego typu. Aktywiści antywojenni od paru tygodni protestują i robią akcje bezpośrednie na lotniskach, gdzie lądują amerykańskie samoloty wojenne z bronią dla Izraela. W sobotę odbyła się akcja w Walii.

Kanał XML