Protesty

[Global Action Day] Happening przeciw G8 w Kijowie

Świat | Protesty

Dziś w centrum Kijowa aktywiści z Inicjatywy "Świat nie jest towarem" przeprowadzili parateatralną akcję przeciw Szczytowi G8 w Sankt-Petersburgu.

Aktorzy przebrani za przywódców G8 walczyli o dmuchaną piłkę o wyglądzie globusa. Symbolizowało to Szczyt, na którym liderzy G8 zabawiają się losami świata i ludzi. Aktywiści trzymali transparenty: "8 przywódców (znak nierówności) 6,6 mld ludzi", "Człowiek ważniejszy od zysku"; rozdawali ulotki, odczytywali przemowy przez megafon. Przechodnie żywo interesowali się akcją. Aktywiści byli obserwowani i kamerowani przez tajne służby.

Zdjęcia z akcji.

Nie ma kasy – będzie strajk

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Wczoraj dla TVN Religa powiedział, że nie będzie w 2006 pieniędzy dla lekarzy. "Nigdy nie było mowy o zmianach w płacach w 2006. Podwyżka ma wynieść 30%, ale brutto, czyli realnie 15%."

Pracownicy służby zdrowia odpowiedzieli: „Zatem strajk, generalny, w całej Polsce…”

Południowa Korea: Przeciwko Układowi o Wolnym Handlu

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 10.000 osób wzięło udział we wtorkowym proteście przeciwko liberalizacji handlu oraz prawa pracy. Maszerowano do miejsca, gdzie spotkali się przedstawiciele USA i Południowej Korei omawiający i planujący zmiany. Doszło do starć z policją, która zagrodziła drogę protestującym.

Protestujący mówili, że tzw. uzgodnienia o wolnym handlu (FTA) odbiją się szkodliwie na ekonomii kraju oraz życiu społecznym. Domagają się odrzucenia propozycji USA, które służą tylko interesom mocarstwa oraz korporacji.

Uliczny karnawał przeciw G8 w Moskwie

Świat | Protesty

11 lipca na ulicach Moskwy odbyła się akcja zorganizowana przez Armię Anarcho-Clownów Buntowników (AKAB), grupę bębniarzy Rhythms of Resistance i grupę Radykalnych Chirliderek, oraz ludzi z kolektywów Food Not Bombs z Moskwy, Irkucka, Volzskiego, Ufy, Niznego Novgrodu, Kijowa.

W sytuacji wszechobecnych represji i prób zastraszenia wszystkich protestujących przeciw polityce G8 festiwal uliczny był udaną próbą pokazania, że ruch protestu nie dał się zastraszyć.

Protest KWK pod konsulatem rosyjskim w Krakowie

Kraj | Protesty

Wczoraj odbyła się pikieta Komitetu Wolny Kaukaz pod konsulatem Federacji Rosyjskiej w Krakowie w sprawie morderstwa Szamila Basajewa. Działacze KWK ok. godz. 16 rozłozyli transparenty na deptaku przed budynkiem konsulatu. Juz po paru minutach zjawiły się policyjne suki i radiowozy.

Górnicy wyszli na ulice

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś manifestowało kilkuset ratowników górniczych przed Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach. Domagali się zmian w emeryturach. ZUS nie zalicza im czasu spędzonego na ćwiczeniach i dyżurach w stacji ratownictwa górniczego. Przez co po 25 latach nie mogą przejść na emeryturę. Górnicy mówią, ze to niesprawiedliwe. Nazywają to skandalem. Będziemy walczyć o swoje prawa – zapowiadają. Jeśli protesty nie przyniosą skutku przejdą radykalniejszych metod miedzy innymi blokady stacji ratownictwa górniczego.

Przeciwko Orianie Fallaci

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Paweł Michał Bartolik oraz Zbigniew Marcin Kowalewski potępili Kapitułę Nagrody Orłów Jana Karskiego za uhonorowanie włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci, znanej rasistki i piewczyni nienawiści do muzułmanów. Wyznawczyni skompromitowanej teorii zderzenia cywilizacji.

USA: Czas na akcje bezpośrednią w obronie środowiska!

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

10 lipca aktywiści radykalnego ekologicznego ruchu Earth First! zablokowała wejście do American Electric Power's (AEP), która używa węgiel. „Wszyscy jesteśmy ofiarami uzyskiwania energii z węgla – mówili – Węgiel to zanieczyszczone powietrze, to ocieplenie klimatu, to zdewastowane góry i wspólnoty… Czas podjąć akcje bezpośrednią w obronie naszego pięknego świata.”

Działacze wezwali do natychmiastowego zaprzestania usuwania gór i innym fatalnym skutkom kopalni odkrywkowych. Nawoływali też do stosowania czystych źródeł energii.

Strajk głodowy w Barcelonie trwa

Świat | Protesty | Represje

W ten poniedziałek rozpoczął się czwarty tydzień strajku głodowego trójki zatrzymanych 4 lutego w Barcelonie. W strajku głodowym bierze udział również matka jednego z więzionych.

Przeciwko spalarni śmieci

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy zabrzańskich Mikulczyc protestują przeciwko budowie spalarni śmieci. Protest zorganizowała Rada Dzielnicy, która o budowie dowiedziała się przez przypadek. Nikt nie konsultował z nimi pomysłu. Chciano obiekt zbudować „po cichu”, w dodatku tuż obok przedszkola i postawić mieszkańców przed faktem dokonanym.

Protest mieszkańców gmin Kórnik i Mosina trwa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wciąż protestują mieszkańcy przeciwko przeprowadzeniu linii wysokiego napięcia w pobliżu ich domów. Na swojej stronie wzywają do akcji solidarnościowych i wsparcia ludzi w nierównej walce.

Irak: Starcie USA z szyicką milicją.

Świat | Protesty

Dziś nad ranem wojska okupacyjne wkroczyły do dzielnicy Sadr City, próbując dokonać obławy na jednego z przywódców szyickiej milicji. Doszło do starcia. Zabito co najmniej 9 osób, a 31 zostało rannych.

Muktady as-Sadra, przywódca szyickiej milicji, oskarżył Amerykanów o zabijanie ludności cywilnej. Że ofiarami ich interwencji byli ludzie biorący udział w pogrzebie, a nie tylko i wyłącznie członkowie milicji. Amerykanie nie przyznają się. Mówią, że ich akcja miała związek z porwaniami przez milicję szyicką sunnickiej deputowanej Tajsir Nadżah al-Maszhadani.

Oddziały "antyterrorystyczne" blokują wjazd do Petersburga

Świat | Protesty | Represje

Członkowie ekologicznej organizacji "Ekozaszczita" (EkoObrona) z Kaliningradu dostali "zakaz" wyjazdu z Kaliningradu w czasie szczytu G8. Dzwonił do nich przedstawiciel organów represji i powiedział, że "lepiej żeby nikogo nie wysyłać do Sankt Peterburga" i zostali zaproszeni do oddziału "na rozmowę".

Bytom: PKM zlikwidowane, a portfele niektórych napchane

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

1 lipca 2006 zlikwidowano Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Bytom. Około 300 pracowników straciło pracę. 650 osobom grozi zwolnienie. 5 lipca odbyła się pikieta zwolnionych pracowników przed siedzibą firmy. Zablokowano wejście zarządowi oraz spuszczono powietrze z opon samochodu Piotra Heine, prezesa PKM Bytom.

Protestujący wskazywali, że firma nie liczy się z ludźmi, że traktuje ich jedynie jako cyferki w tabeli zysków i strat. Dowiedzieli się również, że na koncie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej nie ma pieniędzy. Powinno być 130 tys. zł, a jest 160 zł 56 gr. - Co się z nimi stało? To są nasze pieniądze. Nikt nie miał prawa ich ruszać – powiedział dla Dziennika Zachodniego Mirosław Kolasa, protestujący związkowiec. Prezes PKM Bytom stwierdził, że takich pieniędzy nigdy nie było, że były ważniejsze wydatki.

Policja w Salwadorze atakuje protestujących uczniów

Świat | Protesty | Represje

5 lipca w Salwadorze odbyła się demonstracja uczniów protestujących przeciwko drastycznym podwyżkom cen przejazdów autobusem. Oddziały policji do tłumienia zamieszek odpowiedziały przemocą na pokojowy protest studentów na Uniwersytecie Narodowym w Salwadorze. Uniwersytet został otoczony, użyto również helikopterów i snajperów.

Kanał XML