Protesty

Hiszpania: Protest górników przeciwko cięciom

Świat | Protesty | Strajk

 Górnicy docierają nad ranem do Madrytu Aktualizacja: O 22.00 policja po raz kolejny uderzyła w kolejną demonstrację górników i mieszkanców w samym centrum Madrytu na Plaza del Sol gdzie się skończyła demonstracja. Doszło do paniki, gdyż na placu znajdowało się sporo przechodniów, ludzi z dziećmi, część usiłowała schować się w barach, sklepach etc. Policja po raz kolejny użyła broni gładkolufowej. Jest już 80 osób rannych.

Od ponad miesiąca trwa strajk górników w Asturii. Wczoraj miał miejsce masowy protest w Madrycie. Dwie kolumny górników przemaszerowywały obok budynków rządowych. Do górników w hełmach dołączyły dziesiątki tysięcy sympatyzujących z ich sprawą mieszkańców Madrytu.

W Asturii również trwają protesty oraz okupacje kopalń. Górnicy blokują drogi i ścierają się z policją. Wiele protestujących przebyło pieszo drogę liczącą ponad 400 km do stolicy. Podczas demonstracji w Madrycie doszło do starć z policją, w wyniku których rannych zostało około 21 osób, w tym policjant i dziennikarz.

Film ze starć w Madrycie

Wrocław: Pikieta solidarności ze strajkującymi w Chung Hong pod ARP

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 Pikieta pod ARP Aktualizacja 10 lipca: 30 związkowców z fabryki Chung Hong Electronics w Biskupicach Podgórnych zostało dziś dyscyplinarnie zwolnionych z pracy. Pretekstem do zwolnienia miał być rzekomo nielegalny strajk. Jutro odbędzie się kolejny protest. O godzinie 14 zacznie się on pod LG Electronics, która jest odbiorcą produktów Chung Hong. Potem demonstrujący przejdą pod fabrykę Chung Hong z której zostali wyrzuceni.

W poniedziałek o godzinie 12.00 odbyła się pikieta solidarnościowa ze strajkującymi w Chung Hong Electronics, pod hasłami „NIE dla specjalnej strefy wyzysku”, „Chung Hong wyzyskuje, ARP zarządza” zorganizowana przez Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław. Akcja miała miejsce w centrum Wrocławia pod biurem Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. zarządzającej TSSE EURO-PARK WISŁOSAN, której częścią jest podstrefa kobierzycka (Park Technologiczny LG), gdzie ulokowana jest fabryka Chung Hong. Pikieta miała na celu wymuszenie stanowiska ARP-u w sprawie łamania praw pracowniczych i wolności związkowych na strefie kobierzyckiej. Pikietujący uważali, że ARP tworząc i administrując strefą powinna być również współodpowiedzialna za poszanowanie praw pracowniczych i wolności związkowych na jej terenie.

Londyn: Lotne pikiety przeciwko Workfare

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj w centrum Londynu kilkadziesiąt osób wzięło udział w lotnych pikietach przed siedzibami firm korzystających z programów Workfare. Tak rozpoczął się w Wielkiej Brytanii ogólnokrajowy tydzień akcji przeciwko Workfare. Pierwszym miejscem zablokowanym przez pikietujących był lokal firmy GREGGS, gdzie przy głośnych hasłach pikietujący informowali przechodniów o korzystaniu przez tą firmę z darmowej siły roboczej.

Następnie pikieta w szybkim tempie przeniosła się pod Mc Donalda, który z entuzjazmem korzysta nie tylko z pracowników na umowach śmieciowych, ale także z tych darmowych. Wejście do Mc Donalda zostało chwilowo zablokowane, a na szybach pojawiły się naklejki informujące, że tu korzysta się z darmowej siły roboczej. Przybyła na miejsce policja z wielkim zaangażowaniem zdzierała naklejki z szyb. Zastanawiające jest, czy Mc Donald im za to płaci, kiedy nie chcę płacić własnym pracownikom, czy policja robiła to ze szczerego oddania sprawie kapitalizmu korporacyjnego.

Wielka Brytania: Kampania przeciw Workfare zmusiła firmę Holland & Barrett do wycofania się z programu

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Międzynarodowa firma Holland & Barrett, która była jednym z pionierów programu tzw. „workfare”, czyli zmuszania bezrobotnych do bezpłatnej pracy, pod groźbą utraty zasiłku, wycofała się z tego programu pod naciskiem protestów. Firma oświadczyła, że nie chce już dłużej znosić negatywnej reklamy i protestów w swoich placówkach. Od tego momentu, wszyscy pracownicy firmy będą opłacani według obowiązujących stawek.

Firma podkreśliła, że na jej decyzję wpłynął nacisk aktywistów, m.in. rzekome fizyczne ataki na ochronę, ciągłe telefony, blokady i niszczenie towarów. Firma Holland & Barrett korzystała z około tysiąca nieopłaconych bezrobotnych w 250 sklepach. Była to jedna z pierwszych firm, które zgodziły się przystąpić do rządowego programu „workfare” uruchomionego w czerwcu 2011 r.

Kampanię przeciw firmie prowadzili aktywiści z Boycott Workfare i Solidarity Federation. Jak podkreślali, protesty były wspierane przez pracowników firmy, gdyż po wprowadzeniu programu „workfare” nie było już możliwości dorabiania podczas płatnych nadgodzin, gdyż dodatkowa praca była wykonywana za darmo przez bezrobotnych.

Berlin: Grupa emerytów zajęła świetlicę przeznaczoną do likwidacji

Świat | Protesty

Emeryci zajmują budynek świetlicy Pod koniec czerwca, emeryci mieszkający w berlińskiej dzielnicy Pankow dokonali akcji bezpośredniej zajmując ośrodek dla seniorów, który miał zostać zamknięty w ramach polityki cięć socjalnych lokalnych władz. Członkowie związku pracowników opieki społecznej FAU wsparli ich działania.

Emeryci są zorganizowani w ponad 30 grup o łącznej liczbie 300 osób. W zajętym budynku zorganizowali sobie gry i lekcje językowe, zajęcia gimnastyczne i malowanie bannerów. Brali też udział w demonstracji przeciwko cięciom socjalnym, w której uczestniczyło około 400 osób, mimo działań policji, która starała się zastraszać protestujących. Hasłami demonstracji był sprzeciw wobec cięć socjalnych, podwyżek czynszów i polityki eksmisyjnej miasta.

Warszawa: Udana blokada eksmisji na ul. Łojewskiej

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 Ni ch... się nie ruszymy Wczorajsza eksmisja na bruk 70 letniej kobiety chorującej na schizofrenię i jej rodziny została skutecznie zablokowana podczas akcji zorganizowanej przez Komitet Obrony Lokatorów. Podczas akcji obecni byli liczni lokatorzy, skłotersi i działacze społeczni. Rodzina miała być eksmitowana na czas 3 miesięcy do hotelu kontenerowego na ul. Przeworskiej, a potem na bruk.

O godz. 10 rano grupa blokujących pojawiła się na klatce schodowej w bloku zamieszkałym przez rodzinę. Komornicy, natknąwszy się na blokadę wezwali posiłki policyjne, jednak te reagowały bardzo niemrawo, zwłaszcza że obecne były kamery Kuriera Warszawskiego i niemieckiej telewizji ZDF, która akurat kręciła materiał o gentryfikacji na Pradze.

Przez kilkanaście minut sytuacja była napięta, gdyż przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej, który wyraźnie miał już jakieś plany związane ze sprzedażą mieszkania, koniecznie chciał doprowadzić do eksmisji. Jednak policja oznajmiła, że ponieważ nie została naruszona nietykalność osobista komornika, funkcjonariusze nie mają nic do zrobienia. Sam komornik nie miał ochoty przepychać się z kilkudziesięcioma osobami siedzącymi na schodach. Ostatecznie, postanowił protokolarnie odstąpić od eksmisji.

Poniżej, film z blokady.

Komitet Obrony Lokatorów wzywa do pomocy w zablokowaniu eksmisji starszych chorych ludzi!

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W środę 4 lipca roku o godzinie 10:00 rano ma zostać przeprowadzona eksmisja z mieszkania przy ul. Łojewskiej 9/74. Zobacz dokładne położenie na mapie.

Wśród eksmitowanych jest 70 letnia kobieta, która od 30 lat choruje na schizofrenie paranoidalną i cukrzycę. Jej choroby wymagają ciągłej i stałej opieki przez osoby najbliższe, czyli przez rodzinę, a fakt eksmisji ogranicza, a wręcz uniemożliwia prawidłową opiekę nad babcią. Jej syn, który mieszka razem, od 26 lat choruje na chorobę Bürgera kończyn dolnych, jest to ciężka, bolesna i nieuleczalna choroba. Z racji choroby otrzymuje rentę w wysokości 388,84 złotych netto, a jego stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy. Jego żona oraz syn są osobami bezrobotnymi.

Zobacz też: Komitet Obrony Lokatorów odwiedził miejsce zsyłki na Przeworskiej | Hotel (Kontener) na Przeworskiej

Londyn: Protest przeciwko WORKFARE

Świat | Prawa pracownika | Protesty
2012-07-07 12:00
2012-07-07 18:00

W ramach nadchodzącego tygodnia akcji przeciwko programom WORKFARE (o których można przeczytać tutaj) w Londynie odbędzie się szereg lotnych pikiet i akcji bezpośrednich.

7 lipca o godzinie 12 w południe bezrobotni, związkowcy i różni aktywiści zbierają się aby wyrazić swój sprzeciw wobec narzucanego przez rząd i korporacje systemowi darmowej siły roboczej.

Miejsce zbiórki: stacja metra Goodge Street Station, sobota 7 lipca, godz. 12.00

Na akcję zapraszają: Boycott Workfare, IWW, Solidarity Federation, oraz pismo pracownicze "Kurier Syndykalistyczny".

Zdjęcia spod Chung Hong

Blog | Prawa pracownika | Protesty

Zdjęcia z pikiety solidarnościowej i strajku pod Chung Hong.

Warszawa: Omdlenie - akcja happeningowa w Strefie Kibica

Kraj | Protesty

 Kordon sanitarny wokół omdlewających Ok godziny 19:30 na terenie warszawskiej Strefy Kibica odbyła się akcja happeningowa "Omdlenie" w formie flesz moba. Uczestnicy leżeli na ziemi przez 30 minut. Ich twarze były zasłonięte maskami z napisem "Chleba Zamiast Igrzysk". Była to forma protestu przeciwko obciążaniu społeczeństwa kosztami EURO 2012 i antyspołecznej polityce rządu. Wśród pracowników ochrony Strefy Kibica zapanowała konsternacja. Służby porządkowe otoczyły protestujących zwartym kordonem, zasłaniając widok fotoreporterom i zaciekawionym kibicom. Grozili uczestnikom karami w wysokości 2000 tys złotych... za zasłanianie twarzy.

Zdjęcia z akcji: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.381436098577977.95379.33265450...

Moskwa: Protest rodziców przedszkoli przeciw reorganizacji i cięciom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Protest rodziców w Moskwie 26 czerwca w Moskwie odbył się pierwszy protest rodziców przeciw reorganizacji i cięciom w przedszkolach. Reorganizacja dotyczy przede wszystkim obniżenia pensji oraz redukcji etatów szkolnych pielęgniarek, logopedów, a w niektórych przypadkach również kucharzy. Zmiany mają dotknąć około 300 przedszkoli w Moskwie.

Rodzice krytykują nie tylko redukcję etatów, ale także tendencję do karmienia dzieci nienaturalnymi produktami, co jak uważają będzie się nasilać wraz z przejęciem szkolnych stołówek przez zewnętrzne firmy. Protestujący zamierzają zorganizować większe protesty po wakacjach.

Poznań: Demonstracja antyfaszystowska

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

Dziś w Poznaniu miała miejsce demonstracja antyrasistowska pod hasłem "Odcinamy tlen skrajnej prawicy!". Ponad 150 osób przeszło ulicami centrum miasta, by zamanifestować swój sprzeciw wobec prób zaistnienia w przestrzeni publicznej ugrupowań neofaszystowskich. Skandowano antyrasistowskie i antyfaszystowskie hasła, informowano przechodniów o zagrożeniu, jakie mogą stanowić marginalne lecz agresywne grupy skrajnie prawicowe takie jak ONR, Wielkopolscy Patrioci, czy Autonomiczni Nacjonaliści. Kolportowano również ulotki dotyczące bojkotu lokali "Brogans" i "U Honzika", prowadzonych przez Macieja Witzberga i Jana Iżyckiego, którzy dzięki działalności swoich pubów sponsorują działania faszyzujących grup, udzielają im miejsca na spotkania. Maciej Witzberg osobiście brał udział w ataku na Festiwal Sztuki DIY na Rozbracie, o którym pisaliśmy tutaj, z kolei facebookowy adres bojkotu znajduje się tu.

Podkreślono również hipokryzję Autonomicznych Nacjonalistów, którzy demonstrowali dziś "w hołdzie" bohaterom poznańskiego Czerwca '56. Nie dziwne, że nie pojawili się na robotniczych obchodach rocznicowych pod bramą zakładów Cegielskiego. Zależy im bowiem tylko i wyłącznie na promocji swoich chorych poglądów, których bazą jest nienawiść i wykluczenie społeczne będące zaprzeczeniem wolności.

Lekarze rozpoczynają protest w związku z próbą ograniczenia dostępności leków refundowanych

Kraj | Protesty

Lekarze zdecydowali, że od jutra rozpoczną protest, w związku z przepisami karzącymi lekarzy za popełnienie błędów przy wypisywaniu recept na leki refundowane - poinformowali przedstawiciele środowisk lekarskich. Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), rząd chce ograniczyć dostęp pacjentów do leków refundowanych. Na to nie ma zgody lekarzy. Zastraszeni lekarze nie wypisują recept na leki refundowane - mówi Bukiel.

Porozumienie Ogólnopolskie Lekarzy w związku z powyższym postanowiło utrzymać protest od 1 lipca. Jego podstawową formą będzie wypisywanie recept z najwyższą starannością oraz powrót do pieczątki ze stycznia: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Lekarze będą też wypisywać leki spoza listy leków refundowanych oraz będą nie wypisywać kodów NFZ na obowiązujących dzisiaj receptach. Kolejną formą protestu ma być także używanie, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, międzynarodowych nazw leków - zgodnie z przepisami ustawy.

Udział w proteście zapowiedziały największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowego Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Medycy domagają się usunięcia z umów zapisów mówiących o karach.

1956: Robotniczy zryw i święta pamięć

Historia | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Pomnik upamiętniający Poznański Czerwiec, postawiony w 1981 roku, jest obeliskiem gdzie dzisiejsza władza utrwala swoją wersję historii, dodając kolejne daty i postulaty.

W 50 rocznicę wydarzeń (2006 r.) dopisano do hasła „Za wolność, prawo i chleb” słowa „O Boga”; wcześniej (w 1991 r.) rok wprowadzenia stanu wojennego. Monument ma być przede wszystkim świadectwem zrywów przeciwko władzy komunistycznej, a nie wystąpień w obronie praw pracowniczych, socjalnych i przeciw niesprawiedliwej władzy w ogóle.

Historia wybiórcza

Historia jest ciągle na nowo pisana, tworzona. Jest bardziej produktem teraźniejszości, a nawet troski o przyszłości, niż samej przeszłości.

Warszawa: Protest przeciw łamaniu praw związkowych pod siedzibą LG

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 Protest pod LG w Warszawie Wczoraj, pod siedzibą spółki LG w Alejach Jerozolimskich w Warszawie odbyła się pikieta zorganizowana przez Inicjatywę Pracowniczą, w której uczestniczyli też m.in. członkowie Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Kolektywu Syrena. Protest miał na celu nagłośnienie sytuacji związanej z nielegalnym zwolnieniem przedstawiciela komisji zakładowej IP w zakładzie Chung Hong Electronics Poland w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych, oraz działań wymierzonych w 15 członków załogi, którzy przystąpili do strajku.

Ochrona budynku w którym znajduje się centrala LG wielokrotnie próbowała zrywać rozwieszone ulotki i przegonić protestujących. Bezskutecznie. Po krótkiej szarpaninie, ochrona zrezygnowała z dalszych prób, po czym działacze pracowniczy poinformowali pracowników ochrony o możliwości wystąpienia o pomoc w razie gdyby zostali zwolnieni. Pracownicy okolicznych biur i placów budowy otrzymali ulotki informacyjne o sprawie.

Zwalnianie dyscyplinarne działaczy związkowych pod różnymi pretekstami jest działaniem nagminnym. Wystarczy wspomnieć przypadki Lionbridge, Alima Gerber, oraz dziesiątki innych.

Kanał XML