Protesty

Brazylia: Starcia przeciwników Mundialu z policją

Świat | Protesty

Ponowne starcia policji z demonstrantami w Brazylii. Uczestnicy zajść protestowali przeciwko przerzucaniu wysokich kosztów Mistrzostw Świata na społeczeństwo, podczas gdy beneficjentami tychże będzie bogata i wpływowa mniejszość. Były to kolejne zamieszki w Rio de Janeiro i Sao Paulo. Demonstranci rzucali kamieniami, palili opony i zablokowali ulice. Policja użyła gazu łzawiącego, udaremniono też atak na jeden z banków. Zdaniem protestujących Brazylia ma pilniejsze potrzeby finansowe niż organizowanie mundialu.

To haniebne. Nie sam stadion, ale jego koszt. W okolicy w górę poszły ceny najmu mieszkań, służba zdrowia leży, nie mamy lekarzy, chirurgów - dlatego, że oni woleli wydać pieniądze na mundial, a nie na zdrowie czy edukację

- mówi BBC uczestniczka demonstracji.

Bełchatów: Protest sprzątaczek przed szpitalem

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Blisko sześćdziesiąt kobiet, które zostały bez pracy, po tym, jak firma Naprzód zerwała kontrakt ze szpitalem wojewódzkim w Bełchatowie, a nowa firma ich nie zatrudniła, od Świąt Wielkanocnych codziennie przychodzi do szpitala, podpisując listę i zgłaszając gotowość do pracy. Panie postanowiły zorganizować pikietę przed szpitalem i zapowiadają, że będą tak długo protestowały, aż ktoś zainteresuje się ich losem i odzyskają pracę.

Nagonka na anarchistów w Finlandii

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W ramach obchodów Dnia Pracy (Vappu), w dniach 30 kwietnia - 1 maja, w Finlandii odbyły się liczne demonstracje antyrządowe. Podczas Vallaton Vappu (Antyrządowy Dzień Pracy) w Tampere policja jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji zatrzymała 3 osoby pod zarzutami posiadania flag, "mogących zostać użytych jako broń". W czasie samej demonstracji, gdy organizatorzy próbowali wynieść z samochodu sprzęt muzyczny, policja (w liczbie kilkudziesięciu oficerów i kilkunastu radiowozów) przez około godzinę blokowała dostęp do samochodu. Kolejne kilka osób zatrzymano, m.in pod zarzutami picia alkoholu czy zakłócania porządku publicznego.

1 maja, podczas tradycyjnej parady 1-majowej, Vallankumouksellinen Blokki, grupującej radykalną lewicę, próbował zakłócić okrzykami przemowę minister Jutty Urpilainen, co spotkało się z interwencją policji i zatrzymaniem kolejnych 2 osób. W Helsinkach podczas demonstracji zatrzymano około 10 anarchistów pod zarzutem posiadania flag i zakłócania porządku publicznego.

Wrocław: Parada Uliczna "Wrocław dla wszystkich"

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty
2014-05-17 16:00

Dołącz do tanecznego korowodu – radosnego i kolorowego, lecz z ważnym przesłaniem. Kolejny raz wspólnie pokażemy, że nie pozostajemy bierni wobec rozwoju ideologii opartych na nienawiści. Spotkajmy się 17 maja o 16:00 na placu Wróblewskiego we Wrocławiu!

http://www.wroclawdlawszystkich.bzzz.net

Zamiast nienawiści i pogardy, wolimy dialog, pomoc wzajemną i poszanowanie wolności i równości. Chcemy, aby nasza parada była taka jak świat o który walczymy. Silna różnorodnością i kolorytem, zorganizowana oddolnie, bez hierarchii, bez liderów manipulujących masami i bez wskazywania winnych. Chcemy, by każdy mógł na niej poczuć się swobodnie.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ przestrzeń publiczna, tak codzienna jak świąteczna, jest coraz bardziej nienawistna. Wrocław stał się w ostatnich latach ważnym punktem na mapie polskiego nacjonalizmu. Symbolicznym zwieńczeniem tego procesu jest fakt, że w naszym mieście odbył się pod szyldem „Żołnierzy Wyklętych” koncert neonazistowskich formacji muzycznych. Pamiętamy haniebne epizody historii: getto ławkowe, bojówki przedwojennego ONR, pochlebne słowa jakie Jędrzej Giertych wypowiadał po adresem Mussoliniego i Hitlera. Mamy świadomość, że dzisiejsi liderzy ruchu narodowego odwołują się do dokładnie tych samych metod i idei co ich poprzednicy. Ostatnio Wrocław stał się bastionem tego, co dawno powinno znaleźć się już w lamusie historii.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nacjonalizm, faszyzm, ksenofobia i homofobia to fałszywe odpowiedzi na prawdziwe problemy. Ekonomiczny kryzys, relatywnie wysokie bezrobocie, nierówności społeczne, poczucie, że politycy nie reprezentują wyborców sprawiają, że w całej Europie coraz więcej ludzi poszukuje winnych swojego losu. Dostrzegamy te problemy i chcemy promować ich realne rozwiązania.

My chcemy reprezentować inny Wrocław. Miasto, które w szarych czasach PRL uchodziło za enklawę różnorodności i swobody, miasto, które wydało Pomarańczową Alternatywę i które wreszcie doświadczyło tego, ile jest warta współpraca i samoorganizacja w czasie powodzi w 1997 i 2008 roku. My reprezentujemy Wrocław otwarty dla wszystkich, w którym nienawiść jest zastępowana przez współpracę i rzeczową debata o problemach.

Bądź z nami 17 maja 2014. Śledź naszą stronę internetową, szykuj przebranie i informuj znajomych.

Film promujący wydarzenie:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e_kbBmMpOWQ

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/688520177878655/?ref=5

After party

Koncert:

The Lowest
Fate
Carper

Tekno:

Elbass Sound System – Warszawa
Flk, Radzio
Dj. FLK Elbass
J23 – Poznań
Piro, Defend, C23

Wrocławski 1 maja

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

We Wrocławiu odbyła się demonstracja pierwszomajowa zorganizowana przez Koalicję 1 Maja (Polska Partia Socjalistyczna i OZZIP) pod hasłem "Czas na strajk generalny". W demonstracji brał udział liczny blok anarchistyczny zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski, sekcję Wrocław. Skandowano w jego ramach m.in. "Licz na polityków, umrzesz z głodu", "Przecz z korporacyjnym totalitaryzmem", "Policja broni bogatych przed biednymi", "Faszyści, burżuje, wasz koniec się szykuje". W demonstracji brali udział także członkowie Federacji Anarchistycznej i antyfaszyści z 161Crew. Obecny był także Kolektyw Q Alternatywie oraz członkowie Alternatywy Socjalistycznej.

Ok. 150 osób przeszło z pl. 1 maja (obecnie Jana Pawła II) przez Stare Miasto aż po osiedle Nadodrze. Skandowano, m.in. "Wolność - równość - pierwszy maja", "Rząd na bruk, bruk na rząd", "Demokracja bezpośrednia". Przemarsz zatrzymywał się w różnych punktach miasta, m.in. pod agencją pracy opowiadano o śmieciowych warunkach zatrudnienia.

Demonstracja zakończyła się afterparty zorganizowanym przez Centrum Reanimacji Kultury przy wsparciu ZSP. Przy muzyce Roots Controla Sound System bawiono się do późnej nocy.

Warszawa: Udana blokada eksmisji bezrobotnej na Wawrze

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś w godzinach rannych Kampania Obrony Lokatorów zorganizowała blokadę eksmisji bezrobotnej Kingi. Kinga utracila prawo do lokalu komunalnego nie ze swojej winy - jej matka wymeldowała się w trakcie trwania umowy najmu, a Kinga nigdy nie była wpisana na listę najemców. Coś, co właściwie było zaniedbaniem urzędników, skłoniło urząd dzielnicy Wawer do wypowiedzenia umowy najmu.

Kinga pomagała opiekunom niepełnosprawnych w ich proteście pod Sejmem. Była tam obecna i wspierała innych. Dlatego tak wiele osób wsparło ją podczas blokady. Obecnych było kilkadziesiąt lokatorów i działaczy społecznych. Dziękujemy za wsparcie działaczom KSS.

Zablokowano schody i wejście na klatkę schodową, a część protestujących czekała na komornika pod budynkiem. Pomimo asysty policji, komornik i towarzyszący mu urzędnicy Gminy widząc blokadę nie chcieli przeprowadzać eksmisji. Ważną rolę odegrał również fakt, że Kinga złożyła wcześniej podanie o lokal socjalny, który jej przysługuje ze względu na jej status bezrobotnej, oraz na fakt, że procedura eksmisji nie była do końca zgodna z przepisami (nie wskazano lokalu tymczasowego do którego miała nastąpić eksmisja). Eksmisja została odroczona na 6 miesięcy, co daje Kindze nieco czasu na rozwiązanie sytuacji.

3 lata więzienia dla członka CGT za publikacje na portalu społecznościowym

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

 Victor TormoVíctorowi Tormo, nauczycielowi, kombatantowi walk pracowniczych zrzeszonemu w anarchosyndykalistycznym związku zawodowym CGT z Castellón grozi wyrok za publikacje zdjęcia tajnych policjantów hiszpańskich na portalu społecznościowym.

We wrześniu 2012 Victor brał udział w demonstracji przeciwko cięciom w edukacji. Pretekstem do niej była wizyta tego dnia na uniwersytecie Alberto Fabra prezydenta generalnego Walencji. Podczas demonstracji zatrzymano i aresztowano 20 osób. W związku z tą nadmierną skalą represji w dniu następnym zorganizowano akcję protestacyjną i solidarnościową z zatrzymanymi. Akcja przebiegała spokojnie, gdy się zakończyła a ludzie się rozchodzili tajniacy zaatakowali część uczestników i odmawiając podania przyczyn i identyfikacji. Dla Victora cała akcja miała na celu zastraszenie młodych uczestników ruchu społecznego protestu i można śmiało traktować to jako nadużycie ze strony policji i przekroczyła policyjnych uprawnień. Zamieścił na swym profilu zdjęcie policjantów z komentarzem.

Berlin: Najkrótszy marsz w historii

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Raptem 300 metrów zdołał pokonać wczorajszy marsz neonazistów w Berlinie. Niespełna 100 członków skrajnie prawicowej partii NPD zebrało się w sobotnie południe, by pod hasłem „Przykładem Szwajcarii- powstrzymać masową imigrację” przemaszerować ulicami stolicy. W odpowiedzi na zgromadzenie neonazistów, aktywnie na ulicach stawili się antyfaszyści, związkowcy i mieszkańcy Berlina, którzy w liczbie kilku tysięcy skutecznie powstrzymali marsz NPD. Doszło do potyczek z policją, kilka osób zostało rannych i aresztowanych.

Około 100 neonazistów planowało przemaszerować ulicami Berlina, by finalnie dotrzeć do mostu Jannowitzbrucke w centrum miasta. Plany skutecznie pokrzyżowali im kontrdemonstranci (nieoficjalna koalicja anarchistów, antyfaszystów i związkowców) w liczbie kilkadziesiąt razy większej, którzy zablokowali wszystkie drogi prowadzące w kierunku mostu i uniemożliwili zgromadzeniu przemieszczanie się. W efekcie prawicowcy spędzili 3 godziny stojąc w miejscu, otoczeni szczelnym kordonem prewencji, by po tym czasie pod eskortą policji zacząć się rozpraszać.

Brazylia: Policyjnych morderstw ciąg dalszy

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje | Ubóstwo

W wyniku ostatnich policyjnych nalotów na favele (prowizorycznie powstające dzielnice biedy- przyp. red.) w Rio de Janeiro, policja zamordowała 3 młodych chłopców. To kolejne, w krótkim odstępie czasu, ofiary śmiertelne w niekończących się rajdach sił policyjnych na brazylijskie dzielnice biedy. Niemal codziennie ktoś zostaje zamordowany przez policję, która używa argumentu „wojny z narkotykami” do rozprzestrzeniania swojego terroru i usiłując utrzymywać w pełnej kontroli lokalnych mieszkańców.

Feralny dzień rozpoczął się około południa, gdy policja patrolująca favele napotkała na swojej drodze 26-letniego Douglasa Rafael da Silvę, zawodowego tancerza, który zmierzał na spotkanie ze swoją partnerką i ich dzieckiem, mieszkającymi w favelach nieopodal Copacabana, w południowej części Rio. Gdy bez wyraźnego powodu policja zaatakowała Douglasa, ten uciekł i ukrył się w pobliskiej szkole. Tam też dopadli go gliniarze, skatowali na śmierć i pozostawili jego ciało. Całe zajście widziało kilka osób.

Wrocław: Czas na strajk generalny. Demonstracja 1 Maja!

Prawa pracownika | Protesty
2014-05-01 13:00
2014-05-01 23:00

 1 maja we WrocławiuPierwszy Maja we Wrocławiu!

Czas na strajk Generalny!

Odbierzmy nasze prawa pracownicze!

W lutym 1886 roku trwał strajk w jednej z fabryk w Chicago. Robotnicy domagali się poprawy warunków pracy i wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Strajk zakończył się lokautem, zwolniono wszystkich robotników, a na ich miejsce zatrudniono nowych. W geście solidarności organizowano wiece i demonstracje, w których brało udział ponad kilkadziesiąt tysięcy osób. Podczas jednego z tych protestów, na początku maja, policja zaczęła strzelać do robotników, zginęło kilka osób. By upamiętnić te wydarzenia II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy.

W 2013 roku rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 r.ż. i wprowadził 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Musimy pracować dłużej za te same płace. Dziś, podobnie jak pod koniec XIX w. znowu musimy walczyć o 8-godzinny dzień pracy, a także o wiele innych kwestii wcześniej wywalczonych przez ruch robotniczy, a obecnie stopniowo odbieranych przez kolejne rządy: jak powszechna opieka zdrowotna, zabezpieczenia emerytalne, rentowe i od utraty pracy, publiczne żłobki i przedszkola, ogólnodostępne i darmowe szkolnictwo i kulturę. Śmieciowe warunki pracy i pensje oraz ograniczanie dostępu do usług publicznych dotyczą nasz wszystkich. Dlatego 1 maja we Wrocławiu po raz kolejny wychodzimy na ulice, by przypomnieć, że czas już na strajk generalny!

Dołącz do nas! Przyjedź na ogólnopolską demonstrację 1-ego maja Wrocławiu.

START DEMO: 1.05 (czwartek), g. 13.00, Wrocław, Plac 1-ego Maja (obecnie JPII) przy fontannie.

Po demonstracji zapraszamy na piknik: ciepły posiłek, gry drużynowe i odpoczynek przy muzyce

Więcej na: https://pl-pl.facebook.com/1MajaWeWroclawiu.

Koalicja 1 Maja we Wrocławiu

Bruksela: Związkowa demonstracja starła się z policją

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W piątek (04.04) blisko 50 tys. pracowników z całej Europy, w tym także z Polski, wzięło udział w demonstracji związkowej, która ulicami Brukseli przeszła pod gmach Parlamentu Europejskiego. Głównym hasłem protestu było "Koniec zaciskania pasa!".

W stolicy Belgii manifestowali między innymi działacze związkowi z Niemiec, Francji, Holandii i Litwy. Żądali zmiany polityki rządów szukających oszczędności kosztem najniższych warstw społeczeństwa. Nieśli transparenty z hasłami "Polityka zaciskania pasa równa się bieda", "Europa dla pracowników, nie dla trojki". Tak zwana trojka to przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego, którzy nadzorują realizację reform w krajach objętych programami pomocowymi, m.in. w Grecji.

W trakcie protestów doszło do starć z policją, która przeciw demonstrantom użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Demonstranci rzucali w kierunku policjantów fragmentami płyt chodnikowych, bruku, petardami i butelkami. Nie ma informacji o liczbie rannych.

Warszawa: Protest antywojenny ZSP pod Pałacem Prezydenckim

Kraj | Protesty

W sobotę 29 marca, pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Wojna wojnie!" zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy Warszawa. Protestujący wznosili hasła przeciw militaryzmowi, nacjonalizmowi i imperializmowi. Protest wymierzony był w rządzących Polską, Rosją i Ukrainą, którzy poświęcają dobrobyt swoich obywateli, by przeznaczać środki na awantury wojenne. Na planszach mieliśmy m.in. hasło "Wojna pałacom, pokój chatom!"

Przechodnie, wśród których jak zwykle na Krakowskim Przedmieściu było wielu obcokrajowców, wdawali się w dyskusje. Wśród nich byli zarówno Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, jak i Hiszpanie, Turcy, itp... Ponieważ protestujący mieli przekreślone portrety Putina, Jaceniuka i Sikorskiego, było to przyczynkiem do interesujących dyskusji. Protestujących zaatakowała werbalnie kandydatka SLD do Europarlamentu Weronika Marczuk, która stwierdziła, że wersja Planu Balcerowicza, którą właśnie aplikuje Ukrainie premier Jaceniuk, jest szczytem marzeń Ukraińców.

Poniżej tekst ulotki, która była rozdawana podczas protestu.

Ukraina: Protest syndykalistów w Kijowie

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

W piątek w Kijowie pod siedzibą partii Julii Tymoszneko i Arsenija Jaceniuka "Batkwiszczina" odbyła się kilkudziesięcioosobowa pikieta związkowców z anarchosyndykalistycznego Autonomicznego Związku Pracujących. Związkowcy protestowali przeciwko kontynuacji przez nowe władze Ukrainy polityki dławienia pokojowych protestów i obniżania poziomu życia pracowników.

Protest dotyczył m.in. wniesionego przez deputowanego "Batkiwszcziny" projektu ustawy, który pozwala na "prewencyjne zatrzymanie" nawet na pół roku osób podejrzewanych o zamiar "zamachu na autorytet władzy państwowej". Uczestnicy pikiety zwrócili uwagę na takie posunięcia rządu Jaceniuka jak np. przesunięcie środków w budżecie państwa przewidzianych na śniadania dla młodzieży szkolnej na potrzeby armii, żeby "było czym zapłacić za paliwo oligarsze Kołomojskiemu". W sumie z programów socjalnych przekazano już na potrzeby wojska miliard hrywien (ok. 300 mln zł).

Akcja przeciw SP Invest na “Warsaw Days”

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na dniach promujących deweloperów nieruchomości, tzw. “Warsaw Days”, odbył się protest lokatorski przeciw SP Invest. Protest jest związany z rozbiórką budynku w którym mieli prawo jeszcze mieszkać lokatorzy przez firmę będącą częścią grupy kapitałowej SP Invest. W styczniu firma wyburzyła kamienicę, w której mieli jeszcze prawo mieszkać lokatorzy, przez co rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem została pozbawiona dachu nad głową. Pomimo wygranego wyroku sądowego o naruszenie posiadania, lokatorzy nie mogą wrócić do budynku, bo już go nie ma. Władze miasta nie rozpatrują wniosku o przyznanie lokalu komunalnego, gdyż “sprawy są w toku”. Rodzina pozostaje więc bezdomna.

Z tego powodu, działacze Kampanii Obrony Lokatorów postanowili pojawić się na wydarzeniu promocyjnym, gdzie wystawiały się różne firmy deweloperskie, również SP Invest, chwaląca się swoimi inwestycjami na ul. Czapelskiej, w sąsiedztwie zburzonej kamienicy. Działacze KOL i ZSP weszli niepostrzeżenie na teren, na którym odbywały się Warsaw Days, rozwinęli transparent “Dość chciwości miasta i deweloperów! Chcemy dostępnych mieszkań komunalnych!”, oraz zaczęli przemawiać przez megafon na temat naruszenia prawa przez spółkę SP Invest. Najpierw hostessy próbowały wyrwać megafon, a następnie ochroniarze wyprowadzili przemawiającego z terenu imprezy. W tym czasie pozostali działacze spokojnie rozdawali dalej ulotki o SP Invest.

Cztery pikiety ZSP przeciw Dino w Ostrowie Wielkopolskim

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związek Syndykalistów Polski zorganizował w sobotę cztery pikiety pod marketami Dino w Ostrowie Wielkopolskim. Udział wzięli nasi działacze i sympatycy z Wrocławia, Warszawy, Barcina i Bełchatowa. Pod każdym ze sklepów klienci byli informowani o niezgodnych z prawe praktykach sieci Dino, które zostały ostatnio potwierdzone przez Państwową Inspekcję Pracy po zażaleniach złożonych przez ZSP. Domagaliśmy się przywrócenia do pracy zwolnionych za działalność związkową pracownic, wykorzystywania zgodnie z przepisami wózków widłowych, które stoją nieużywane z braku szkoleń dla pracowników, oraz przestrzegania zasad BHP.

Pikiety ZSP pod marketami Dino odbyły się już w Pabianicach, Łasku, Ornontowicach, Skarbmierzu, Wrocławiu i Kutnie. Kampania rozpoczęła się po nieprzedłużeniu umowy o pracę pracownicy marketu Dino w Barcinie po tym, jak współzałożyła ona w markecie związek zawodowy. Ponieważ nie otrzymała oczekiwanej pomocy od tego związku, zwróciła się o pomoc do ZSP i przyłączyła się do nas. Kampanię będziemy kontynuować do czasu spełnienia naszych postulatów, tzn. m.in. przywrócenia do pracy zwolnionych pracownic i przestrzegania zasad BHP.

Kanał XML