Protesty
Wrocław: Nie będziemy mieszkać na stadionie!
Yak, Pią, 2012-05-04 23:49 Kraj | ProtestyW dniu 4 maja puchar EURO 2012 przyjechał do Wrocławia i - podobnie jak w innych miastach - jego prezentacja miała się odbyć w atmosferze propagandy sukcesu. Prezydent Rafał Dutkiewicz i jego świta przybyła na wrocławski Rynek. Miało być uroczyście i wzniośle i przy współudziale ogromnej liczby mieszkańców i mieszkanek.
Frekwencja jednak nie dopisała – na wrocławskim Rynku tłumów nie było. Gdy tylko prezydent wszedł na scenę, my – grupa kilkunastu aktywistów i aktywistek – rozpoczęliśmy nasz protest, próbując zagłuszyć uroczystości. Zarówno prezydent, jak i prowadząca imprezę radna miejska byli wyraźnie skonfundowani naszym protestem. Ostatecznie impreza zakończyła się bardzo szybko.
Rosja: Fani Pussy Riot zaśpiewają w cerkwi w obronie aktywistek
Araste, Pią, 2012-05-04 00:40 Świat | Klerykalizm | ProtestyFani zespołu, obrońcy praw człowieka i zwolennicy rosyjskiej opozycji wykonają kontrowersyjną pieśń, z powodu której członkinie Pussy Riot trafiły do aresztu. Wokalistki Pussy Riot naraziły się władzom, kiedy w moskiewskiej cerkwii Chrystusa Zbawiciela odśpiewały modlitwę odejścia z rosyjskiej polityki Władimira Putina. W efekcie zostały zatrzymane i od ponad dwóch miesięcy przebywają w areszcie.
Prokuratura uznała wykonanie pieśni "Bogurodzico wygoń Putina" za chuligaństwo, w związku z czym wokalistkom grozi nawet 7 lat więzienia. Teraz w akcie solidarności z artystkami podobnego aktu chcą dokonać fani zespołu, obrońcy praw człowieka i niektórzy przesdstawiciele opozycji.
Osoby popierające członkinie zespołu planują przeprowadzić podobne akcje we wszystkich rosyjskich cerkwiach. Akcja ma się nazywać "Bogarodzico wypędź Putina”.
Warszawa: Rodzice na Mokotowie podejmują akcję przeciw prywatyzacji stołówek
Yak, Czw, 2012-05-03 12:26 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyNie będą dopłacać do kredy, papieru toaletowego i środków czystości. Rodzice uczniów z Mokotowa oraz Śródmieścia zapowiadają protest finansowy, by zablokować prywatyzację szkolnych kuchni. - Na każdym zebraniu słyszymy, że potrzebne są pieniądze: a to na papier do ksero, a to na kredę - mówi Dariusz Warczakoski z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 220 w Śródmieściu. - Przestaniemy płacić dobrowolne składki na Radę Rodziców, jeśli władze nie wycofają się z prywatyzacji szkolnych stołówek.
Władze Mokotowa przyznały w styczniu, że na etatach kucharek dzielnica ma zamiar zaoszczędzić blisko 7 mln zł. Dlatego do szkół wejdą z gotowaniem obiadów prywatne firmy. Teraz już wiadomo, że ajenci wyprą kucharki zatrudnione przez samorząd nie tylko na Mokotowie, ale też w Śródmieściu, na Bielanach, Bemowie oraz w Wesołej.
USA: Pierwszomajowe protesty w całym kraju
Yak, Czw, 2012-05-03 00:30 Świat | ProtestyW tym roku, tysiące demonstrantów wyszło na ulice miast w Stanach Zjednoczonych, by protestować w dniu 1 maja. Około 2 tys. osób demonstrowało na Union Square w Nowym Jorku. Pikietowano pod siedzibą Bank of America, Chase Bank i siedzibą korporacji medialnej Ruperta Murdocha. W parkach organizowano wykłady i warsztaty. Później doszło do starć demonstrantów z policją. Dzień wcześniej, policja nachodziła organizatorów protestów w domach i przesłuchiwała ich na temat ich planów.
W Oakland w Kalifornii, policja użyła gazu łzawiązego, by rozpędzić demonstrujących na skrzyżowaniu głównych ulic. W Seattle doszło do masowych aresztowań. Do walk z policją konną doszło w śródmieściu Portland podczas nielegalizowanych demonstracji. Wcześniej, demonstrujący dokonali okupacji centrum handlowego.
Ukraina: Anarchistyczny 1 maja w Kijowie
wiatrak, Śro, 2012-05-02 10:20 Świat | Antyfaszyzm | ProtestyAnarchistyczna demonstracja 1 maja w Kijowie zgromadziła 400 uczestników. Demonstracja została zorganizowana niezależnie od organizacji stalinowskich i trockistowskich. Pomysł zorganizowania tej demonstracji wyszedł ze strony środowiska antyfaszystowskiego co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony innych środowisk wolnościowych, feministycznych i ekologicznych.
Podczas marszu solidaryzowano się z represjonowanymi aktywistami w tym z zespołem Pussy Riot oskarżanym o znieważenie Putina.
Podczas demonstracji doszło do nieprzewidzianego incydentu. Nieznany nikomu człowiek zaczął wzywać anarchistyczny pochód do walki o niższe podatki i zwiększenie płacy minimalnej. W tłumie pojawiły się reformistyczne materiały propagandowe.
Odpowiedzią był anarchistyczny postulat zniesienia podatków, zniesienia pracy najemnej i zniesienia wszelkiej władzy państwa. Reakcje były mieszane.
USA: Pierwszomajowy strajk pracowników Caterpillar
Yak, Śro, 2012-05-02 09:37 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkOperatorzy maszyn w fabryce Caterpillar w Joliet w stanie Illinois opuścili swoje stanowiska pracy 1 maja rano, odrzucając sześcioletnią umowę, którą starała się im narzucić dyrekcja. Caterpillar zapowiedziało, że w obliczu strajku zamierza wysłać do pracy managerów oraz emerytów.
Strajkujący pracownicy demonstrowali w nocy na zewnątrz fabryki. Nowa umowa miała wprowadzić zasadę zamrożenia pensji, zlikwidować fundusz emerytalny i premie dla wieloletnich pracowników. Sprawa dotyczy 780 pracowników, którzy wytwarzają części hydrauliczne do maszyn Caterpillar. Pracownicy podzieleni są na dwie „kategorie”, około 300 z nich zarabia 13 dolarów za godzinę, reszta 28 dolarów za godzinę.
Warszawa: Demonstracja pierwszomajowa 2012
Yak, Wto, 2012-05-01 18:03 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś w Warszawie odbył się marsz pierwszomajowy zorganizowany przez środowisko anarchistyczne. Organizatorzy w jasny sposób podkreślili, że odcinają się od pseudolewicy, która nie dba o pracowników, od oportunistów i pozorantów z SLD i Ruchu Palikota, a także zbiurokratyzowanych związków zawodowych biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej, które nie dbają o prawa pracowników, lecz pracodawców.
Demonstracja odwoływała się do pierwotnej tradycji pierwszomajowej, starszej, niż to co wielu pamięta z czasów PRLu, do tradycji ruchów pracowniczych walczących m.in. o ośmiogodzinny dzień pracy, prawo do zwolnień lekarskich. Te podstawowe prawa dzisiaj - w dobie umów śmieciowych - nie są już oczywistością. wcale nie są oczywistością. Dziś mamy powrót do tego, co wydawało się zamierzchłą przeszłością, powrót do XIX-wiecznego kapitalizmu. Celem demonstracji było podkreślenie, że walka musi być kontynuowana, w miejscu pracy i zamieszkania, w oddolnych organizacjach działających na rzecz konkretnych ludzi, przez samopomoc i budowanie oddolnych struktur, nie polegając na sprzedajnych politykach.
Hiszpania: Protesty przeciwko cięciom budżetowym
Araste, Nie, 2012-04-29 21:50 Świat | ProtestyDziesiątki tysięcy ludzi wzięły udział w protestach w Madrycie i innych hiszpańskich miastach przeciwko cięciom budżetowym w wydatkach na ochronę zdrowia i oświatę. W sumie pod hasłem "Nie igra się z edukacją i zdrowiem" odbyły się manifestacje w 55 miastach.
Najliczniejszy był protest w Madrycie, gdzie zebrało się - według związkowców - 40 tys. ludzi. - Cięcia w ochronie zdrowia i edukacji są ostatnią rzeczą, którą możemy poprzeć, jako pracujący. Bez tego, co nam zostanie? - pytał retorycznie zatrudniony w sektorze publicznym 60-letni Domingo Zamora, który wziął udział w madryckim proteście.
Detroit: Uczniowie represjonowani za protest przeciw zamykaniu szkół
Yak, Nie, 2012-04-29 08:29 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | RepresjePonad 180 uczniów ze szkoły Western International w Detroit zostało zawieszonych, po tym jak protestowali przeciwko cięciom budżetowym, zamykaniu szkół i komercjalizacji edukacji. Policja groziła osobom, które zostały wytypowane na „przywódców”, że oprócz zawieszenia w szkole mogą ich dotknąć na razie nie sprecyzowane zarzuty.
Zawieszeni uczniowie postanowili utworzyć „wolną szkołę” w parku Clark, na przeciwko budynku szkolnego – by udowodnić, że walkę o dostęp do edukacji będą kontynuować nawet podczas zawieszenia. Lekcje mają być prowadzone przez wolontariszy.
Uczniowie protestowali ze względu na spodziewane zamknięcie sąsiedniej szkoły Southwestern, co mogłoby doprowadzić do zbytniego zagęszczenia w ich szkole. Domagali się też zwiększenia wydatków na edukację i zwiększenia etatów nauczycielskich.
Warszawa: Atomowy zawrót głowy
cyklista, Pią, 2012-04-27 08:06 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyW dniu 26 kwietnia, w rocznicę katastrofy w Czarnobylu, związany z Unią Polityki Realnej fundator fundacji „Volenti non fit iniuria” Jerzy Lipka, zorganizował pod Urzędem Rady Ministrów pikietę pro-atomową. Na stronie swej nie ukrywał nawet, że chodzi o ubiegnięcie przeciwników atomu. W ulotce nawoływał do „obrony energii jądrowej przed populistyczną wrzawą”.
Oprócz kilku zapowiedzianych prawicowców, na miejscu pojawiły się osoby z planszami prezentującymi sugestywne, mroczne grafiki Skaina Maya o anty atomowej treści. Wywiązały się dyskusje, w których prawicowcom trudno było wyjaśnić paradoks łączenia opcji wolno rynkowej i nacjonalistycznej z postulatem państwowego finansowania wielkiej zagranicznej, korporacyjnej inwestycji. Obecne na transparencie i skandowane hasło „Tak dla atomu, nie dla demagogii” zostało szybko przez niespodziewanych uczestników podchwycone i zmodyfikowane: „Nie dla atomu, nie dla demagogii”.
Warszawa: Udana blokada eksmisji na ul. Hożej
Jaromir, Śro, 2012-04-25 17:10 Kraj | Lokatorzy | ProtestyKomornik w asyście policjantów przez 2,5 godziny starał się wykonać wyrok eksmisji z budynku przy ul. Hożej 1 na warszawskim Pl. Trzech Krzyży. Eksmitowanych lokatorów broniło kilkadziesiąt osób. Komornik dwukrotnie bezskutecznie próbował wejść do środka.
Eksmisja z jednego z mieszkań w wysokiej, narożnej kamienicy przy ul. Hożej 1 (przy pl. Trzech Krzyży) miała się zacząć o godz. 12. Przeciw wyrzucaniu lokatorów zaprotestowały organizacje lokatorskie. W blokadzie budynku uczestniczyli ich działacze, ale też squattersi z "Syreny" na ul. Wilczej. Głośno manifestowali i blokowali wstęp do budynku siedząc na schodach. Na rogu kamienicy zawisła płachta z napisem: "Lokatorzy to nie towar". Całe zdarzenie asekurowała policja. Pod kamienicą było ok. 20 funkcjonariuszy. Wszyscy czekali na decyzję komornika, który dwukrotnie próbował dostać się do środka. W końcu, po 2,5 godzinie, zrezygnował i odstąpił od wykonania wyroku.
Poniżej fotografie i film z akcji.
Rosja: policja aresztuje opozycjonistów
Araste, Śro, 2012-04-25 16:38 Świat | Protesty | RepresjePolicja w Moskwie zatrzymała troje opozycjonistów, którzy próbowali rozbić namiot na Placu Czerwonym, by w ten sposób zażądać odejścia Władimira Putina. Wśród zatrzymanych jest przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego- Jewgienia Czyrikowa.
- Namiot przed Kremlem - to symbol oporu wobec nielegalnej władzy - napisała Czyrikowa z policyjnego aresztu w swoim mikroblogu na Twitterze. Przekazała też, że oskarżono ją o stawianie oporu policji, za co grozi kara do 15 dni aresztu.
Włochy: Protest pracowników w kraterze Wezuwiusza
Yak, Śro, 2012-04-25 10:08 Świat | ProtestySześciu pracowników zadłużonej spółdzielni "Wezuwiusz, Natura, Praca" rozpoczęło protest w kraterze wulkanu o tej nazwie na południu Włoch. Z zapasami żywności zeszli do krateru, zapowiadając, że pozostaną tam, póki nie otrzymają wsparcia finansowego.
"Jesteśmy bez pracy i bez przyszłości" - transparent z takim hasłem pozostawili przy kraterze przedstawiciele załogi spółdzielni rolniczo-leśnej, którzy zeszli na linach na głębokość 10 metrów. Na miejsce nietypowego protestu przybyli policjanci i strażacy. Wywołał on również zainteresowanie turystów.
Wietnam: Policja zatrzymuje protestujących przeciwko przejmowaniu gruntów
MarcheVa, Śro, 2012-04-25 09:08 Świat | Protesty | UbóstwoWieśniacy spod Hanoi protestowali przeciwko przejmowaniu ich gruntów przez państwo. W miejscu ich działek rolnych ma powstać nowe luksusowe miasteczko na obrzeżach stolicy. Policja zatrzymała 20 osób spośród protestujących. Po wczorajszych pokojowych manifestacjach dzisiejszej nocy doszło do starć. Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów, którzy rzucali cegłami i kamieniami.
Według mieszkanki położonego na wschód od Hanoi okręgu Van Giang, która przedstawiła się jako Thinh, ok. 3 tys. policjantów złamało opór około tysiąca protestujących wieśniaków. Na miejscu nadal jest niespokojnie. Na 70 hektarach odebranej rolnikom ziemi ma powstać miasteczko Ecopark.
Honduras: pracownicy rolni masowo okupują grunty
Jaromir, Wto, 2012-04-24 23:08 Świat | Gospodarka | Protesty | Tacy są politycyTysiące honduraskich rolników i farmerów okupuje tereny rolne w ramach protestu przeciwko rządowi i właścicielom ziemskim.
Lokalni urzędnicy i aktywiści donoszą, że zaplanowane i skoordynowane najazdy grup rolników miały miejsce w kilku lokalizacjach w całym Hondurasie. Rolnicy twierdzą, że przejmowane przez wielkich właścicieli ziem rolnych treny są obszarami publicznymi, gdzie ludzie biedni mają możliwość uprawiania żywności na własne potrzeby, oraz że powinno chronić ich honduraskie prawo.
Przedstawiciele rządu uznali, że najazdy rolników były niezgodne z prawem i dotyczyły w szczególności prywatnych farm i gospodarstw.