Protesty

Kraków: Stop ACTA

Kraj | Protesty
2012-01-25 18:00
2012-01-25 21:00

 Stop ACTA

W najbliższą środę, o godz. 18:00 spod krakowskich Sukiennic wyruszy manifestacja przeciwko podpisaniu przez polski rząd ACTA.

Katowice: Stop ACTA

Kraj | Kultura | Protesty | Technika
2012-01-26 16:30
2012-01-26 18:00

26.01.2012 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 16:30.

Aktualności tutaj: http://www.facebook.com/events/174724099301513/

Poznań: Przeciwko ACTA

Kraj | Kultura | Protesty | Technika
2012-01-25 18:00
2012-01-25 21:00

Kiedy: Środa 25.01, godzina 18:00
Gdzie: ul. Półwiejska, Stary Browar w Poznaniu.

UWAGA! Manifestacja została przełożona na 25 stycznia tj. środę z powodów prawnych. W poniedziałek zostaną załatwione formalności i manifestacja zostanie zalegalizowana.

Aktualności na http://www.facebook.com/events/226312790787825/?ref=nf

Egipt: Protesty przed zapowiadaną kontynuacją rewolucji sprzed roku

Świat | Protesty

Wtorkowe gazety w Egipcie podkreślają zapowiedź Rady Wojskowej nominacji kandydatow prezydenckich, która rozpocznie się w kwietniu na wybory planowane na czerwiec br. Informacje o kryzysie paliwowym wywołały protesty, choć minister ropy naftowej zaprzeczył kryzysowi, podaje niezależna gazeta Al-Shorouk. Minister twierdzi, że tłumy pod stacjami benzynowymi w kraju są spowodowane przez plotki o wzroście cen paliw.

Personel sprzątający na stacji metra Ramzes zatrzymał pociągi ostatniej nocy, domagając się umów na czas nieokreślony. Kolejny protest zorganizowany przez Ogólny Związek Emerytów rozpoczął się na Placu Lazoghly w Kairze. Protestujący domagają się 10-procentowych podwyżek emerytur, które im obiecano. W odpowiedzi na protest emerytów i rencistów, Minister do Spraw Społecznych i Ubezpieczeń Nagwa Khalil w Al-Shorouk mowi że nie wycofała się ze swojej decyzji o zwiększeniu emerytur, lecz że nie może podjąć tej decyzji na własną rękę.

Warszawa: Pikieta pod Roche Polska w sprawie zwolnionego aktywisty

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

20 stycznia w Warszawie odbyła się pikieta informacyjna pod siedzibą Roche Polska na ul. Domaniewskiej. W dniu 19 grudnia ub. r., firma zwolniła z pracy działacza Związku Syndykalistów Polski. Protestujący domagali się jego przywrócenia do pracy i uznania jego statusu osoby zatrudnionej. W Roche pracuje duża liczba pracowników bez formalnego stosunku z firmą, m.in. na podstawie fikcyjnego samozatrudnienia. W demonstracji uczestniczyli działacze Związku Syndykalistów Polski, oraz działacze lokatorscy.

Pikietujący skandowali "Zwolniliście Jakuba no i teraz jest rozróba" oraz "Śmieć-umowa Ciebie czeka - jak tam Twoja hipoteka?" Rozdano ulotki i tzw. "bullshit-cheki", czyli paski które pozwolą pracownikom sprawdzić, jak szybko mogą wylecieć z roboty.

Podczas pikiety Dyrektor ds. Komunikacji i Rozwoju z Roche Polska oraz tzw. "przedstawicielka pracowników" podeszły by porozmawiać ze zwolnionym aktywistą o jego postulatach. Nie miały one żadnego komentarza dotyczącego sytuacji pracowników nie-pracowników w firmie.

Informacje o konflikcie pracowniczym w Roche zostały już opublikowane w wielu językach przez organizacje stowarzyszone, lub sympatyzujące z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Pracowników: po angielsku, rumuńsku, niemiecku, francusku, norwesku, słowacku, hiszpańsku.

Nigeria: Strajkujący wywalczyli częściowe przywrócenie dopłat do paliwa

Świat | Protesty | Strajk

Po pełnym wydarzeń tygodniu, związki zawodowe w Nigerii postanowiły zawiesić swój strajk generalny. Rząd został zmuszony do częściowych ustępstw i przywrócił 60% dopłaty do ceny paliwa, które zostały zniesione na początku roku.

W zeszły piątek pracownicy sektora naftowego zagrozili przyłączeniem się do strajku generalnego, jeśli dopłaty nie zostaną przywrócone do poniedziałku. Ponieważ wydobycie ropy naftowej stanowi 40% PKB Nigerii, rząd musiał ustąpić. W trakcie strajku policja strzelała z ostrej amunicji do protestujących. (libcom)

Globalny strajk internetowy przeciwko SOPA

Świat | Protesty | Technika

Spółka WikiMedia już strajkuje przeciwko drakońskiej ustawie SOPA, która grozi nie tylko wolności słowa w internecie, ale także integralności globalnej sieci. Do protestu dołączają inne popularne strony i serwisy. Polska Wikipedia będzie normalnie działać, ale jej rzecznik sugeruje, że w przyszłości możliwy jest udział w innym strajku, przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu ACTA.

O ustawie SOPA Dziennik Internautów pisał wielokrotnie. Ustawa ta przewiduje blokowanie stron, cenzurowanie wyszukiwarek i wywieranie nacisków na dostawców płatności i reklam, a wszystko w imię ochrony praw autorskich. Mówiąc najprościej - jeśli amerykański przemysł uzna twoją stronę za "piracką", to znikasz z sieci.

Przeciwko SOPA zaprotestowało wiele firm, organizacji i wpływowych osób. Były apele i listy otwarte. Teraz przyszła pora na internetowy strajk. W dniu dzisiejszym swoje strony wyłączą m.in. Wikipedia, Minecraft, Reddit, Mozilla. Efekty można już zobaczyć na stronach anglojęzycznej Wikipedii lub Minecrafta. Firma Google protestuje inaczej - umieściła na swojej stronie tekst "Tell Congress: Please don't censor the web!" z linkiem prowadzącym do dodatkowych informacji.

Warszawa: Pikieta przeciw zwolnieniu aktywisty przez Roche Polska

Prawa pracownika | Protesty
2012-01-20 12:00
2012-01-20 14:00

W dniu 19 grudnia ub. r., firma farmaceutyczna Roche Polska bez przyczyny zwolniła z pracy działacza Związku Syndykalistów Polski. Polecenie wpłynęło bezpośrednio z korporacyjnej centrali w Szwajcarii. Aktywiście kazano natychmiast opuścić miejsce pracy i nie podano mu powodów zwolnienia na piśmie.

Zwolnienie nastąpiło tuż po publikacji w prasie szeregu artykułów na temat działalności społecznej zwolnionego. Z racji braku przekonującego powodu zwolnienia, wydaje się, że decyzja była związana z jego aktywnością w ZSP.

W tej sprawie odbędzie się pikieta na ul. Domaniewskiej 39, w piątek 20 stycznia o godz. 12:00.

Będziemy się domagać przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy i uznania jego statusu osoby zatrudnionej. Będziemy także informować pracowników i opinię publiczną o prawach, które przysługują pracownikom w tej sytuacji.

Praca bez normalnej umowy jest standardową praktyką stosowaną przez Roche Polska. W Roche pracuje duża liczba pracowników na umowach tymczasowych, oraz równie duża grupa osób pracujących bez formalnego stosunku z firmą, m.in. na podstawie fikcyjnego samozatrudnienia. Pracownicy zakładają własne firmy i wystawiają faktury za pośrednictwem firm zewnętrznych. Służy to farmaceutycznemu gigantowi do unikania płacenia pracownikom za urlopy, zwolnienia chorobowe, urlopy macierzyńskie, ubezpieczenia społeczne i odprawy. Jednocześnie, na przestrzeni lat 2010-2011, firma Roche otrzymała potężne subsydia od polskiego rządu na “tworzenie nowych miejsc pracy”.

W ramach badania praw pracowniczych, rozdawane będą testy "Bullshit-Chek", które pozwolą pracownikom sprawdzić, jak szybko mogą wylecieć z roboty. Dzięki intensywnej kampanii lobbingu firmy Roche, niedługo testy będą w pełni refundowane.

Palestyna, wioska Bil'in: demonstracja przeciw segregacyjnemu murowi

Świat | Dyskryminacja | Protesty

 Mur odzielający wioskę. Za nim okpanci. W wiosce Bil'in odbyła się koljna cotygodniowa demonstracja przeciw izraelskiemu rasistowskiemu murowi, który oddziela społeczność palestyńską od reszty świata, tworząc getto jak za czasow Apartheidu wobec społeczności afrykańskiej czy okupacji nazistowskiej w Europie w stosunku do społeczności żydowskiej.

Demonstracja była dedykowana Jawaher'owi Abu Rahmah'owi, mieszkańcowi wioski Bil'in, który został zamordowany podczas jednej z podobnych demonstracji przez Izraelskie Oddziały Okupacyjne, nazwane przez Izrael, niczym w Orwellowskiej nowomowie, Izraelskimi Oddzialami Obronnymi. Jawaher zmarł zeszłego roku podczas demonstracji, wskutek nawdychania się ogromnej ilości gazu bojowego wystrzelonego przez okupantów.

Izrael, Tel Awiw: okupacja w solidarności z bezdomnymi

Świat | Dyskryminacja | Protesty

 Izraelski aktywista spiacy przed teatrem Habima w centrum Tel Awiwu Hasła takie, jak m.in. "Gdzie powinna pójść bezdomna osoba- jeśli wysyłana jest do aresztu?" można było przeczytać na planszach trzymanych przez aktywistów i aktywistki okupujących deptak przy ulicy Rotschild.

Na wezwanie aktywistów, w dniu 16. stycznia br. dziesiątki osób pojawiły się na ulicy Rothschild w ramach akcji sprawiedliwości społecznej. Niektórzy protestujący mieli zarzucone na siebie namioty, jako symbol obozów namiotowych rozbitych 14 lipca 2011 roku.

Minął już trzeci dzień, odkąd ludzie okupuja ulicę Rotschild w ramach sprzeciwu wobec "eksmisji" namiotowego obozu bezdomnych Ha'Tikva w południowym Tel Awiwie, siłą usuniętego przez wojsko i policję. O tych wydarzeniach pisaliśmy niedawno na łamach CIA.

Turcja, Stambuł: zieloni anarchiści przeciw Targom Wyrobów Skórzanych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

325 firm uczestniczyło w Stambule w tzw. Leather Fair, targach z wyrobami skórzanymi. Bezpośrednio w czasie i po ceremonii otwarcia, "Stowarzyszenie Wyzwolenia Ziemi" walczące m.in. o prawa zwierząt, zorganizowało demonstrację w miejscu odbywania się targów.

W proteście uczestniczyła grupa składająca się z około 50 osób ze środowiska zielonych anarchistów/anarchistek. Następnie grupa samby "Rytmy Oporu" zaczęła swój występ, w przerwach skandując pro animalistyczne hasła wraz z resztą protestujących, którzy trzymali transparenty tematyczne oraz czarne flagi.

Warszawa: Pikieta pod agencją pracy/łamistrajków Adecco

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

16 stycznia odbyła się druga akcja solidarnościowa ze strajkującymi pracownikami z fabryki ABB w Kordobie pod agencją pracy tymczasowej Adecco. To właśnie firma Adecco (Eurocen), która teraz świadczy "usługi" pracodawcom, fabryce ABB i która zastąpiła strajkującą załogą nowymi, nieuzwiązkowionymi "pracownikami - niepracownikami" czyli pracownikami tymczasowymi. Ci pracownicy również mogą zostać zastąpieni w każdej chwili, gdy zrozumieją, że ich warunki pracy nie są tak korzystne, jak warunki zatrudnienia normalnych pracowników i zaprotestują przeciw temu.

Przypomnijmy, że pracownicy firmy EULEN, pracujący w fabryce ABB, założyli związki zawodowe i próbowali uzyskać odpowiednie dla ich pracy warunki wynagrodzenia, m.in. według stawek wynikających z odpowiednich porozumień zbiorowych. Spowodowało to represje wobec związkowców i ABB postanowiła znaleźć innych pracowników. 28 października rozpoczął się bezterminowy strajk. Zwolnionych zostało najpierw 9 członków komitetu strajkowego, a potem cała załoga.

Warszawa: Eksmisja na bruk na Żoliborzu skutecznie zablokowana

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskim Żoliborzu została zablokowana eksmisja na bruk lokatorki wraz z dziećmi. Do blokady eksmisji wzywał Komitet Obrony Lokatorów. Akcja rozpoczęła się już rano, o godz. 10 pod siedzibą komornika Marcina Jachowicza, który miał dokonać tzw. "wprowadzenia we współposiadanie" (eufemistyczna nazwa dla eksmisji). Działacze lokatorscy zapowiedzieli, że nie dopuszczą komornika do mieszkania. W prywatnej rozmowie komornik przyznał, że doskonale sobie zdaje sprawę z faktu, że wymiana zamka do mieszkania jest jedynie wstępem do wyrzucenia rodziny na bruk.

Na samej akcji blokującej, na ul. Tucholskiej, pojawił się tłum około 50 osób, które skutecznie zablokowały dostęp do mieszkania komornikowi, skandując hasło: "Lokatorzy to nie towar". Po chwili bezowocnego wyczekiwania, komornik widząc, że nie zostanie dopuszczony do głosu, postanowił się wycofać, podobnie jak policja, która została wezwana do asysty. Komornik zawiesił wykonywanie czynności, prosząc jedynie przedstawicieli organizacji lokatorskich o przyspieszenie działań zmierzających w kierunku przyznania lokatorom lokalu socjalnego.

Izrael/Palestyna: Akcja przeciw budowie muru segregacyjnego

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

8 stycznia br. odbyła się akcja bezpośrednia, przeciw budowie rasistowskiego muru segregacyjnego, oddzielającego palestyńską społeczność na Zachodnim Brzegu będącym pod okupacją izraelską.

Grupa aktywistek oraz aktywistów z izraelskiego środowiska anarchistycznego, usiadła przed buldożerem pracującym na drodze dokańczanego odcinka 12-metrowego muru, który planowo, po ukończeniu budowy całkowicie otoczy palestyńską wioskę Al-Walajeh, izolując ją nie tylko od strony granicy okupacyjnej z Izraelem, lecz również od Zachodniego Brzegu i miasta Jerozolimy.

Rumunia: Starcia z policją podczas protestów przeciw prywatyzacji i cięciom socjalnym

Świat | Protesty

W sobotę wieczorem w Rumunii wybuchły poważne protesty antyrządowe. W demonstracji w Bukareszcie uczestniczyło około 2 tys. ludzi. Protestujący starli się z policją. Obrzucono policję kamieniami i petardami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym. Zatrzymano 29 osób pod zarzutem napaści na policjanta. Kilkanaście osób zostało rannych, w tym policjanci. Mniejsze demonstracje odbyły się w Sibiu, Suczawie, Iassach, Klużu i innych miastach.

Bezpośrednią przyczyną protestów była rezygnacja zastępcy sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dr. Raeda Arafata, który zaprotestował przeciw rządowym planom prywatyzacji służby zdrowia, wprowadzeniu prywatnych ambulansów i firm ubezpieczeniowych składając swoją rezygnację. Dr. Arafat cieszy się dużym zaufaniem społecznym, ze względu na jego duży udział w zorganizowaniu skutecznego ratownictwa medycznego w Rumunii.

Jak dotąd, protesty przeciw cięciom socjalnym i zwolnieniom narzuconym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy były bardzo słabe lub ograniczone do poszczególnych grup społecznych (emerytów, młodych matek, itp...), bez oznak solidarności ze strony innych grup społecznych. Tym razem jest jednak inaczej i społeczeństwo wykazało większą mobilizację. Film z demonstracji poniżej.

Kanał XML