Protesty
Hiszpania: Protesty przeciwko wyborom
Anarchista49, Śro, 2011-10-19 06:50 Świat | Protesty | Wybory W dniu 20 listopada w Hiszpanii odbędą się wybory parlamentarne, jednak Ruch 15 Maja (Oburzeni) zapowiada bojkot i protesty na ten dzień. Protesty odbędą się pod hasłem „Stop korupcji”. Hasło się odnosi do tego, że całym system tzw. demokracji parlamentarnej jest skorumpowany i należy wprowadzać różne formy demokracji bezpośredniej.
Demonstranci będą także protestować przeciwko ostatnio uchwalonym zmianom w konstytucji, która wg Ruchu 15 Maja są „początkiem nowej fazy dzikiego kapitalizmu, w którym znikają ostatnie resztki państwa dobrobytu i spokoju społecznego, a którego efektem jest prywatyzacja i komercjalizacja wszystkich sfer życia i zanikanie wszystkiego co publiczne.” Protesty hiszpańskich oburzonych w czasie wyborów mają objąć cały kraj. (Telesur)
Chile: Uczniowie i studenci wracają na ulice
Anarchista49, Śro, 2011-10-19 06:49 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk W stolicy kraju Santiago de Chile rozpoczął się wczoraj strajk generalny studentów i uczniów przeciwko planom wprowadzenia opłat za wszelkie studia oraz darmową oświatą na wysokim poziomie. Strajk rozpoczął się demonstracją, w której w solidarności uczestniczyło ponad 70 organizacji społecznych wraz z głównym związkiem zawodowym CUT.
Oczywiście nie obyło się bez represji ze strony policji, która postanowiła zakończyć demonstrację siłą, lecz jej wysiłki zostały zniweczone, ponieważ różne grupy poruszały się różnymi trasami. Na ulicy Villa Francia demonstranci nawet zbudowali barykadę przed policją.
Protesty zostały poprzedzone społecznym referendum (bez aprobaty i uczestnictwa władz) w sprawie edukacji w Chile, w którym uczestniczyło 1,5 mln osób. W plebiscycie 88,7% uczestników wyraziło wsparcie dla żądania darmowej edukacji. (Telesur)
W Grecji strajkują już nawet media i urzędy skarbowe
XaViER, Wto, 2011-10-18 21:02 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Dziesiątki tysięcy greckich pracowników kontynuują we wtorek wielkie strajki w proteście przeciwko radykalnym posunięciom oszczędnościowym rządu, zwłaszcza redukcjom płac i zatrudnienia. W związku ze strajkiem dziennikarzy nie działają m.in. greckie media.
Podobnie jak w poniedziałek, do pracy nie stawiło się wiele załóg promów. Komunikacja promowa między Pireusem a wyspami na Morzu Egejskim jest wstrzymana. Strajki organizowane są także w służbie zdrowia, nie funkcjonują też urzędy skarbowe i inne instytucje.
Ponad 10 budynków administracji publicznej, w tym wiele ministerstw, było we wtorek okupowanych przez urzędników, sprzeciwiających się przewidywanym obniżkom pensji i innych świadczeń.
15 października protesty ogarnęły cały świat
XaViER, Nie, 2011-10-16 13:06 Świat | Protesty Wczorajsze protesty w ramach mobilizacji 15 października ogarnęły cały świat. W Europie, Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Ameryce Północnej protestowano w 1000 miejscowości. W Londynie tysiące protestujących próbowały okupować londyńską giełdę. Demonstranci nie mogąc dostać się na giełdę bronioną przez policję, rozpoczęli okupację placu przed katedrą św. Pawła.
W pobliżu Wall Street w Nowym Jorku zgromadziło się ok. 20.000 osób, gdzie w Parku Wolności nadal trwa okupacja (przypomnijmy, że zaczęła się ona kilka tygodni temu od zaledwie kilkuset osób). Podobne okupacje odbyły się w 100 miastach USA. W Brukseli tysiące osób (w tym niektóre przybyłe piechotą z Hiszpanii i innych krajów) protestowały przed instytucjami unijnymi. W Australii ok. 800 osób zebrało się w dzielnicy biznesowej, gdzie mają zamiar prowadzić okupację, by budować ruch i dyskutować. W RPA kilkadziesiąt osób zebrało się w pobliżu giełdy, mimo faktu, że policja uznała zgromadzenie za nielegalne. Na Tajwanie protestowano przed budynkiem World Financial Center w Tajpej. W Tokio protestowało kilkaset osób.
Warszawa: Marsz Oburzonych
Yak, Sob, 2011-10-15 19:57 Kraj | Protesty Dziś pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego zebrało się kilkaset osób, solidaryzując się z globalnymi wystąpieniami przeciw władzy niedemokratycznego establishmentu w ramach ruchu tzw. Oburzonych. Tego dnia demonstracje odbywają się w niemal 1000 miast świata. Warszawską demonstrację zorganizowało "Porozumienie 15 października".
Choć do marszu próbowali dołączyć politycy - licząc na uzyskanie poparcia przez płynięcie na fali ruchu społecznego - spotkali się oni z bardzo mało przychylnym przyjęciem. Tłum skandował "politycy do kostnicy" i doszło do utarczek słownych z Ryszardem Kaliszem z SLD (zarzucano mu m.in., że na protest przyjechał Jaguarem i że jest hipokrytą). Organizatorzy podkreślili wyraźnie, że sprzeciwiają się próbom wykorzystania swojej demonstracji w rozgrywkach polityków i że nie popierają żadnej partii politycznej.
Po przemówieniach pod bramą UW, demonstranci przemaszerowali ulicą Królewską skandując "Nie będziemy płacić za wasz kryzys", "Demokracja teraz, dla nas", "Lud zjednoczony nie będzie zwyciężony", "Kapitalizm - to się leczy". Następnie demonstranci przeszli pod Ministerstwo Finansów, biura Komisji Europejskiej, a także Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie odbył się piknik "okupacyjny". Najciekawsze hasła na transparentach to: "Kapitał ludzki mówi dość", "Chcemy mieszkań, nie kredytów", "Stop tyranii rynku", "Kapitalizm nie działa", "Władza w ręce wyobraźni" i last but not least "Jesteśmy wkurwieni". Było w każdym razie głośno, a "oburzeni" zapowiedzieli, że to nie jest ich ostatnie słowo.
Poznań: Pikieta pod Starym Browarem w ramach globalnej mobilizacji
XaViER, Sob, 2011-10-15 19:17 Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny W Poznaniu odbyła się także akcja w ramach globalnej mobilizacji. Pod centrum handlowym „Stary Browar”, należącym do rodziny najbogatszego Polaka – Jana Kulczyka, zebrało się ok. 70 osób .
Na wezwanie Rozbratu i Federacji Anarchistycznej (oświadczenie w tej sprawie możesz przeczytać TUTAJ) w proteście wzięli udział przedstawiciele kilku środowisk, m.in. Stowarzyszenia My Poznaniacy. Rozpoczynając protest jeden z protestujących powiedział, że „Stary Browar” jest tym dla Poznania, czy Wall Street dla USA i całego świata – symbolem korupcji i dominacji biznesu w życiu społecznym i politycznym. Przypomniano także znaczenie rewolucji arabskich, które wybuchły z początkiem bieżącego roku i szybko objęły wiele krajów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Wyrażano poparcie dla protestów w Hiszpanii i Grecji oraz okupacji na Wall Street. Mówiono o sytuacji w Poznaniu i kryzysie budżetowym miasta.
Animuszu dodawała wszystkim Samba, a przedstawiciele Jedzenia Zamiast Bomb przygotowali gorącą herbatę. Po ponad godzinie manifestację zakończono. Choć miała ona charakter spontaniczny i pojawiło się sporo funkcjonariuszy – policja nie interweniowała. Następne protesty zapowiedziano już na wtorek, na godz. 12.00., kiedy to będzie się kolejnie posiedzenia Rady Miasta Poznania.
Warszawa: Wkurwieni przeciw prekaryzacji pod lokalem Krytyki Politycznej
Yak, Sob, 2011-10-15 17:04 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Dziś przy ul. Nowy Świat, odbyła się pikieta Związku Syndykalistów Polski – sekcji Warszawa. Obecni byli również członkowie Federacji Anarchistycznej Śląsk. Protest był związany ze sprawą zatrudniania pracowników na umowy śmieciowe w barze prowadzonym przez Krytykę Polityczną, Nowym Wspaniałym Świecie. Data demonstracji została zgrana z dniem manifestacji „Oburzonych” ze względu na fakt, iż działacze „Krytyki Politycznej” objęli swoistym „patronatem medialnym” demonstrację oburzonych. Organizatorzy pikiety pod barem uznali za stosowne wyrazić tego dnia oburzenie w sprawie panujących w nim warunków zatrudnienia.
Pikieta rozpoczęła się od nalepienia na szybę Nowego Wspaniałego Światu wielkoformatowego plakatu z napisami: „Prawdziwa demokracja zaczyna się w miejscu pracy", „Skolektywizować Nowy Wspaniały Świat”, oraz „Wszystkie zakłady w ręce pracowników”. Następnie rozpoczęto rozdawanie ulotek Flexi nie jest Sexy - Stop prekaryzacji pracy!
Gdy rozpoczęły się przemówienia, pracodawcy z Nowego Wspaniałego Światu zerwali plakat nalepiony na szybę. Następnie członkinie zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego prowadzącego bar, Dorota Głażewska (dyrektor finansowy) i Agata Szczęśniak, wspierane przez Kazimierę Szczukę, obległy protestujących i agresywnie zaczęły ich atakować (przy czym zignorowały kobiety uczestniczące w proteście i wolały prowadzić rozmowę z mężczyznami).
Ruda Śląska: Pikieta przeciwko Plaza Center
Czytelnik CIA, Sob, 2011-10-15 16:11 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDzisiaj w Rudzie Śląskiej pod Centrum Handlowym Plaza odbyła się pikieta ZSP-Górny Śląsk w sprawie nie wypłacenia pensji pracownikom na budowie Toruń Plaza. Przypomnijmy, że pracownicy zatrudnieni na budowie przez podwykonawców od wielu miesięcy nie otrzymali swoich pensji w całości, lub w ogóle.
Zainteresowanie ludzi było ogromne. Pojawiły się liczne głosy poparcia. Jeden z przechodniów stwierdził nawet, że skoro pracownicy nie dostali wypłaconych pensji, powinni zburzyć to co wybudowali. Rozdanych zostało około 200 ulotek informacyjnych. Sama pikieta trwała dwie godziny.
Pracownicy Visteon Cadiz Electonica walczą o swoje miejsca pracy
Akai47, Pią, 2011-10-14 21:10 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny 14 października odbyły się demonstracje solidarnościowe z pracownikami Visteon Cadiz Electronica. Firma Visteon chce zamknąć fabrykę i zwolnić prawie 450 osób. Związek anarchosyndykalistyczny CNT działający w zakładzie potępił plan zwolnień grupowych organizuje zgromadzenia pracowników i protesty.
W Jerez de la Frontera CNT zorganizowało akcję pracowników Visteon przeciwko zamknięciu fabryki. Związek w Valladolid także protestował pod inną fabryką Visteon. W Polsce, Związek Syndykalistów Polski protestował przed siedzibą Ford Polska. Rozdawano ulotki opisujące sytuację w zakładzie oraz trwający konflikt ze związkiem. Inne akcje odbyły się we Francji, Norwegii i innych krajach.
Warszawa: Kolejna pikieta ZSP pod Plaza Centers
Yak, Pią, 2011-10-14 19:49 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Dziś rano, pod główną siedzibą firmy Plaza Centers, odbyła się druga już pikieta zorganizowana przez warszawską sekcję Związku Syndykalistów Polski. Protestujący rozdawali pracownikom wchodzącym do kompleksu biurowego ulotki opisujące brak wypłat dla pracowników pracujących na budowie Toruń Plaza. Brak płatności wobec podwykonawców wiąże się z problemami z płynnością firmy. Plaza Centers - międzynarodowa firma działająca na całym świecie - wycofała się w tym roku z Rumunii, gdzie z braku funduszów zawieszonych zostało kilka projektów budowy centrów handlowych.
Po rozdaniu kilkuset ulotek, aktywiści weszli na teren kompleksu biurowego przy ul. Taśmowej, krzycząc "Plaza ma zapłacić". Hasło odbijało się echem w zamkniętej przestrzeni pomiędzy biurowcami i spowodowało, że pracownicy biura Plaza Center pojawili się w oknach, zaalarmowani protestem. Skandowanie trwało, dopóki aktywiści nie zostali usunięci przez ochronę. W najbliższych dniach odbędą się kolejne protesty w ramach kampanii, m.in. w Rudzie Śląskiej.
Warszawa: Skutecznie zablokowana eksmisja dzięki solidarności lokatorów
Yak, Pią, 2011-10-14 18:48 Kraj | Lokatorzy | Protesty Dziś w Warszawie, w dzielnicy Gocław, doszło do blokady eksmisji ciężko chorej kobiety w starszym wieku. Eksmisja miała nastąpić do lokalu tymczasowego w hotelu robotniczym na ul. Przeworskiej, gdzie komornicy rutynowo wyrzucają niechcianych lokatorów. Taka eksmisja nie jest niczym innym niż eksmisją na bruk, gdyż hotel robotniczy jest przyznany tylko na miesiąc - później lokatorzy muszą się wyprowadzić (już bez prawa do innego lokalu). Nielegalne praktyki komorników i władz samorządowych zostaną zalegalizowane od listopada dzięki uchwalonej nowelizacji tzw. "Ustawy o ochronie praw lokatorów".
Lokatorka ledwie tydzień przed eksmisją zwróciła się po pomoc na dyżur do stowarzyszeń lokatorskich, m.in. Komitetu Obrony Lokatorów. Aktywiści doszli do wniosku, że nie było innej możliwości niż fizyczne zablokowanie eksmisji. Część organizacji była sceptyczna wobec tego pomysłu, bojąc się "posądzenia o zadymiarstwo". Jednak lista kontaktowa, wypracowana w trakcie licznych porad lokatorskich, zadziałała i około 70 lokatorów, w tym wielu starszych i niepełnosprawnych, stawiło się na blokadzie eksmisji. Obecni byli członkowie głównych stowarzyszeń lokatorskich działających w Warszawie, oraz wiele osób wspierających.
USA: Policja znowu aresztuje pikietujących
Anarchista49, Czw, 2011-10-13 08:42 Świat | Protesty | Represje W Bostonie 141 manifestantów, popierających ruch „Occupy Wall Street” zostało aresztowanych. Rzecznik bostońskiej policji stwierdził, że większość została zatrzymana pod zarzutem „nielegalnego zgromadzenia”. Według świadków zdarzenia policja brutalnie zaatakowała manifestantów. Burmistrz Bostonu oświadczył, że nie będzie tolerował żadnego „obywatelskiego nieposłuszeństwa”.
Tymczasem podczas demonstracji pod bankiem JP Morgan Chase w Nowym Jorku, cztery osoby zostały aresztowane. Jak informowaliśmy wcześniej, ten bank wsparł nowojorską policję sumą 4,6 miliona dolarów.
Informacje o protestach w Stanach Zjednoczonych są blokowane przez media tego kraju. W sondażu opinii publicznej okazało się, że tylko 51% Amerykanów słyszało o jakichś okupacjach w tym kraju.
Na 15 października jest przygotowywane światowe akcje protestacyjne. Jedna z nich ma odbyć się także w Warszawie.
Kolumbia: Strajk generalny studentów
Anarchista49, Śro, 2011-10-12 08:35 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk Tysiące studentów kolumbijskich rozpoczęło strajk generalny, ciągły, aż do odwołania przeciwko reformie edukacji autorstwa prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa.
Strajk spowodował paraliż siedmiu państwowych uniwersytetów. Ze strajkiem solidaryzuja się także kolumbijskie związki zawodowe.
Reforma edukacji przewiduje prywatyzację uniwersytetów. (Telesur)
USA: Okupacja w Waszyngtonie i Los Angeles
Anarchista49, Wto, 2011-10-11 06:16 Świat | Protesty Ruch „Occupy Wall Street” ujawnił plan okupacji ulic stolicy Stanów Zjednoczonych Waszyngtonu przez dalsze cztery miesiące. „Oburzeni” zgrupowali się na placu McPhersona czyli kilka przecznic od siedziby prezydenta USA – Białego Domu. Tysiące osób w dzień i 600 w nocy w weekend okupowało okolice ratusza w Los Angeles.
Protest wymierzony jest przeciwko sytuacji ekonomicznej kraju i braku wpływu obywateli na nią. Manifestacje niezadowolenia odbywają się pod hasłem: „To jest 99% obywateli przeciwko 1%”. Obecnie mówi się o prawie 90 miastach USA, gdzie prowadzone są podobne protesty. Protest amerykański jest częścią protestu oburzonych zapoczątkowanego 15 mają w Hiszpanii okupacja madryckiego placu Puerta del Sol, a 15 października jest przewidywana ogólnoświatowa manifestacja. Podobny protest odbędzie się również w Warszawie. (Telesur, 15pazdziernika.pl)
Londyn: Blokada mostu westminsterskiego
robotnik miesiąca, Pon, 2011-10-10 19:58 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia Około 3000 osób blokowało wczoraj most westminsterski i okolice parlamentu w Londynie w proteście przeciwko planom prywatyzacji służby zdrowia i ustawie rządowej wprowadzającej cięcia i redukcję zatrudnienia w lecznictwie i opiece społecznej (tzw. Health and Social Care bill).
Chciaż politycy Partii Konserwatywnej zaprzeczają, że mają w planach stopniową prywatyzację służby zdrowia, to planowane cięcia wynoszą 20 miliardów funtów, zamykane szpitale i masową redukcję zatrudnienia. Blokada zwołana przez organizację UK Uncut przyciągnęła zarówno pracowników NHS jak również związkowców i pracowników innych branż.