Rasizm/Nacjonalizm

Oriana Fallaci wcale nie zna anarchistów

Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

Oriana Fallaci - znana pisarka rasistka nawołująca do oddzielenia "cywilizacji europejskiej" od "cywilizacji islamu" - wypowiedziała ostatnio dla pisma "New Yorker" następującą kwestię:

"Nie chcę widzieć tego meczetu, to bardzo blisko mojego domu w Toskanii. Nie chcę widzieć minaretu wysokości 24 metrów w miejscowości Giotta, skoro ja w krajach muzułmańskich nie mogę nosić krzyżyka ani mieć Biblii. Jeśli będę dalej żyć, pojadę do przyjaciół w Carrarze, miasta marmuru. Tam jest wielu anarchistów: razem z nimi wezmę materiały wybuchowe i wysadzę ten meczet w powietrze".

Nie wiemy, o jakich anarchistach myśli pani Fallaci i nie znamy takich. Chyba nastąpiło pomieszanie pojęć. Jeżeli już ktoś doszedł by do wniosku, że należy wysadzać budowle religijne, to czemu akurat meczety, a nie np. bazyliki? Aczkolwiek anarchiści są wrogami instytucji religijnych i władzy politycznej kościołów, meczetów i synagog, nie są wrogami zwykłych ludzi dokonujących autonomicznych wyborów o tym, w co chcą wierzyć i nie narzucających tego innym.

Gdyby Oriana Fallaci wypowiadała się wrogo wobec wszystkich rodzajów bigoterii, nie mielibyśmy problemów z jej poglądami.

USA pomagały ukrywać Eichmanna

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Jak wynika z odtajnionych przez CIA danych, władze Stanów Zjednoczonych wiedziały o tym, gdzie ukrywa się Adolf Eichmann, jeden z głównych organizatorów zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej.

W 1958 roku zachodnioniemiecki wywiad poinformował CIA, że Eichmann ukrywa się w Argentynie pod pseudonimem "Clemens". Jednak ani Niemcy, ani CIA nie chciały, aby ujawniono miejsce pobytu Eichmanna, ponieważ obawiały się tego, co mógłby ujawnić na temat doradcy ds. bezpieczeństwa kanclerza Niemiec Konrada Adenauera, Hansa Globke, z którym też współpracowała CIA. Globke w czasie wojny był zaangażowany w tworzenie praw antyżydowskich.

W 1960 roku wywiad izraelski jednak odkrył kryjówkę Eichmanna i porwał go do Izraela, gdzie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w 1962 r.

Podziękowania Maćka dla osób, które okazały mu pomoc po ataku faszystów

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Poniżej przytaczamy treść listu Maćka (pseud. "Chirurg"):

"Najpierw przyszli po socjalistów, ale się nie odezwałem, bo nie byłem socjalistą. Potem przyszli po związkowców, i znowu się nie odezwałem - bo nie należałem do związków zawodowych. Potem przyszła kolej na Żydów, i znowu się nie odezwałem, bo nie byłem Żydem. Wreszcie przyszli po mnie - i nie było już nikogo, kto wstawiłby się za mną".
Pastor Martin Niemoller, odnosząc się do reżimu faszystowskiego w Niemczech

W związku z tym, że bardzo wielu ludzi (w Polsce i za granicą) zaangażowało się w pomoc dla mnie, chciałbym za tą pomoc BARDZO PODZIĘKOWAĆ. Wszystkim organizatorom koncertów, zespołom muzycznym, a także ich uczestnikom. Dziękuję również za pamięć i słowa otuchy wszystkim przyjaciołom i znajomym, którzy wspierali mnie gdy byłem w szpitalu.

Protest przeciwko militaryzacji granicy z Meksykiem

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W San Diego 3 czerwca odbył się protest przeciwko militaryzacji granicy z Meksykiem (o czym pisaliśmy już tutaj). Demonstranci maszerując w stronę granicy wzywali do odejścia Gwardię Narodową, którą niedawno wysłał, dla wzmocnienia Straży Granicznej, prezydent Bush. Drogę zablokowali im członkowie prawicowej milicji - Minutemen Project. Doszło do wymiany zdań. Rasiści do domu! – krzyczeli protestujący. Nielegalni obcy do domu – odpowiadali prawicowcy.

Demonstrantów było około 200. Przeciwników ok. dwudziestu - otrzymali oni wsparcie także od Ku Klux Klanu. Aresztowano jedną osobę.

Redwatch - kolejny neonazista zatrzymany

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Policjanci zatrzymali kolejną osobę stojącą za nazistowskią stroną Redwatch. Na twardym dysku policjanci znaleźli wiele dokumentów potwierdzających jego udział w redagowaniu strony i nawoływaniu do przemocy wobec osób z powodu ich przynależności narodowej i politycznej.

21-letniemu mężczyźnie ze Słupska postawiono zarzuty propagowania ustroju faszystowskiego i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamania ustawy o ochronie danych osobowych.

Chipy dla imigrantów

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Jak podaje Infoshop News, prezes zarządu VeriChip Corporation, Scott Silverman zaproponował implant chipowy RFID, by śledzić imigrantów i zagranicznych pracowników sezonowych. Mógłby on służyć również do kontroli pracowników w fabryce.

Kampania przeciwko rasistowskiej polityce francuskiego rządu

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Rasizm/Nacjonalizm

Francuska organizacja obrony praw imigrantów Edukacja bez Granic (RESF), ogłosiła start kampanii obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko wydalaniu imigrantów z kraju.

Nicolas Sarkozy, minister spraw wewnętrznych, wywołując falę rasistowskich nastrojów stara się zdobyć urząd prezydenta. Wydał rozkaz, aby na początku lata francuska policja rozpoczęła polowanie na "nielegalnych", ich zdaniem, imigrantów.

Kanada: Walka o prawa imigrantów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

31 maja w Ottawie w Kanadzie miało miejsce Doroczne Spotkanie Mieszkańców dla Sprawiedliwości Publicznej, tym razem odbywające się pod hasłem „Witamy obcych: Zostańcie sąsiadami”.

Na spotkanie przybył kanadyjski Minister do Spraw Imigrantów Monteo Solberg oraz działacze Solidarność Ponad Granicami (Solidarity Across Borders) oraz Żaden Człowiek Nie Jest Nielegalny (No One Is Illegal), którzy zakłócili wystąpienie państwowego urzędnika. Zarzucali mu hipokryzję z powodu zastopowania próby uregulowania sprawy bez-statusowych imigrantów. Ludzie zaczęli opowiadać o znajomych, których deportowano za jego pozwoleniem. Minister ratował się ucieczką luksusową limuzyną. Demonstranci zablokowali na chwilę ulice. Kilka osób został zatrzymanych przez policję.

Kolejne morderstwo na tle rasowym

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Nieznani sprawcy zamordowali pod Moskwą 19-letniego Ormianina z rosyjskim paszportem. Świadkowie twierdzą, że mordercy krzyczeli: "Chwała Rosji!". Napastnicy zadali ofierze liczne ciosy nożami, w tym w okolice serca. Wedle najnowszego raportu Amnesty International tylko w 2005 r. doszło w Rosji do 366 ataków i napadów na tle rasowym, które skończyły się śmiercią 28 cudzoziemców.

Rząd USA zamknie nazistowską stronę Redwatch ?

Rasizm/Nacjonalizm

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało prośbę do rządu USA o zamknięcie nazistowskie strony internetowej "Redwatch", firmowanej przez organizację Krew i Honor.

Rzecznik polskiego rządu Konrad Ciesiołkiewicz, podkreślił w prośbie, że na stronie "występują treści nazistowskie, w sposób oczywisty sprzeczne z polskim prawem, konstytucją i nawołujące do nienawiści".

Neo-naziści wrócą do Myślenic

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

Na 24 czerwca (sobota) Obóz Narodowo-Radykalny planuje Najazd na Myślenice, upamiętniający tzw. wyprawę myślenicką z 1936 roku. Rok temu ONR zorganizowało podobną akcję. Na miejscu antyfaszyści zorganizowali kontrakcję.

Wszechpolacy nie lubią demokracji

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Studenci z Bednarskiej zebrali 60 tys. podpisów, kiedy zaczeli akcję zbierania podpisów parę tygodnia temu. Zebrali tak wiele, że musieli ulepszyć system i zamierzali znowu zbierać podpisy. Ale prawicy zależy na tym, aby nikt nie dowiedział się, ile podpisów można zebrać. Czy da się zebrać milion podpisów? Nacjonaliści tego nie chcą. Boją się demokracji, ponieważ tylko mniejszość w społeczeństwie ich popiera.

Na angielskojęzycznej wersji strony Młodzieży Wszechpolskiej zainstalowano program, którego uruchomienie powoduje wysyłanie co trzy sekundy fałszywego podpisu. Ten program walczący z www.bezgiertycha.rp4.pl reklamowany jest na forum strony nacjonalistów. Tam wyjaśniony jest jego cel: "utrudnienie pracy moderatorom filtrującym wpisy" oraz "blokada bazy danych lub serwera na którym leży strona".

Neonaziści planują demonstracje podczas Mundialu

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

"Dzięki mundialowi idee narodowego socjalizmu odżyją". W kwietniu przedstawiciele chuliganów i neonazistów spotkali się w austriackim Braunau am Inn, rodzinnym mieście Hitlera. Niemieccy neonaziści i skrajnie prawicowa partia NPD planują demonstracje pod stadionami.

Giertych – Demonstracje za i przeciw

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Po wydarzeniach 20 maja wiemy na 100%, że Młodzież Wszechpolska to wpływowa organizacja, ale mała mniejszość, nawet o wiele mniejsza niż ci, którzy według Giertycha powinni być najbardziej marginalnymi elementami społeczeństwa.

MW zorganizowała pikiety w różnych miastach, podczas których frekwencja była na poziomie od 20-50 osób na każdej. Natomiast kilkaset osób przyszło na demonstrację uczniów i anarchistów w Warszawie i w Białymstoku. Jednak pomimo tego, ta wywrotowa mniejszość (MW) ma władzę nad naszym życiem. Większość Polaków jest z nami w opozycji w stosunku do Giertycha.

Demonstracja przeciwko Giertychowi w Białymstoku

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę w Białymstoku odbyła się akcja antygiertychowska firmowana przez Federację Anarchistyczną i Kolektwy DeCentrum. Wszechpolacy zapowiedzieli akcję niemal w tym samym miejscu, ale dzień wcześniej ją odwołali, mówiąc otwarcie, że się boją konfrontacji.

Na akcję przyszło około 100 osób, w tym połowa to studenci i uczniowie. Były transparenty, przemówienia, rozdano około 800 ulotek. Zainteresowanie mediów było ogromne.

Kanał XML