Represje

Węgry: Uchodźcy traktowani gorzej niż zwierzęta

Świat | Represje | Tacy są politycy

Węgierski Komitet Helsiński opisuje nieludzkie warunki w jakich przetrzymywani są uchodźcy syryjscy w obozie w miejscowości Röszke.

Są to osoby o których informowano m.in. w polskich mediach na przełomie sierpnia i września. Około 4000 ludzi zostało umieszczonych w obozie przeznaczonym dla 300 osób. Pierwsze 300 z nich umieszczono w klatkach (co widać na zdjęciu). Pozostałych rozlokowano wokół obozu na gołej ziemi.

Uchodźcy pozbawieni są dostępu do opieki zdrowotnej oraz bieżącej wody, co skutkuje zagrożeniem epidemiologicznym w obozie.

Zgodnie z rządowymi dyrektywami, węgierskie media nie pokazują zdjęć oraz nagrań z kobietami i dziećmi spośród uchodźców, gdyż mogłyby one wzbudzać zbyt duże współczucie.

Źródło: https://www.facebook.com/helsinkibizottsag/posts/978542995500285

Rosja: Kolchenko i Sentsow skazani

Świat | Represje

We wtorek sędzia wojskowy Siergiej Mikhailuk oglosił wyrok przeciwko ukraińskiemu anarchiście Aleksandrowi Kołczence i reżyserowi Olegowi Sentsowowi, obu oskarżonych o akty terrorystyczne przeciw Rosji. Sąd uznał ich winnym zarzucanych czynów. Kołczenko dostał 10 lat więzienia, a Sentsov 20. Prokuratura domagała się odpowiednio 12 i 23 lata.

Oskarżeni nazwali swoją sprawę “sfabrykowaną”- Sentsow niejednokrotnie opowiadał o torturach , a jeden z głównych świadków prokuratury Gienadij Afanasjew, już skazany za sprawę “krymskich terrorystów”, podczas procesu wycofał swoje zeznania, mówiąc że został zmuszony do ich złożenia.

Kołczenko w swojej końcowej mowie powiedział:

“Słyszałem dużo o torturach i groźbach stosowanych przez fukcjonariuszy rosyjskiego FSB wobec Afanasjewa i Sentsowa.

Białoruś: OMON zatrzymał uczestników koncertu punkowego pod Mińskiem

Świat | Publicystyka | Represje

1 sierpnia pod Mińskiem odbył się koncert punkowy pod gołym niebem. Późnym wieczorem na miejsce przyjechały avtozaki (białoruskie radiowozy więźniarki) z OMON-em (Oddział Mobilny Specjalnego Przeznaczenia, jednostka sił specjalnych), który zaczął zatrzymywać uczestników koncertu. Na koncercie ogółem było około 50 osób, większość z nich została zatrzymana.

Zatrzymani zostali odwiezieni na komisariat w dzielnicy Zhdanovichi, gdzie zostali spisani i sprawdzano ich dane. Większość osób wypuszczono, ale zatrzymano na komisariacie trzech chłopaków, na których sporządzono protokoły. Stawiane są im zarzuty o stawianie oporu pracownikom milicji, a jednej z osób dodatkowo postawiono zarzuty o znajdowanie się w stanie nietrzeźwym i picie alkoholu w miejscu publicznym, mimo, że, według zatrzymanego, nie został on poddany analizom na sprawdzenie zawartości alkoholu we krwi. Zatrzymani zostali pobici i zmuszeni do podpisania protokołów.

Dodatkowo zatrzymana została jedna dziewczyna, na którą sporządzona protokół, jednak została wypuszczona. Protokół był sporządzany przez majora Cagajko V.B. (майор Цагайко В.Б.) i porucznika Akulicha (ст. летейнант Акулич). Pracownicy OMON-u nie przedstawili się.

Rozprawa sądowa odbyła się w poniedziałek rano, jednak sędzia uznał, że materiały sądowe trzeba odesłać na komisariat, muszą zostać bowiem dopracowane. Okazało się, że według protokołu zatrzymani «stawiali opór» już w avtozakie — a wtedy jeszcze nie przedstawiono im przyczyn zatrzymania.

Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się kolejna rozprawa.

W sądzie wyjaśniło się, że podczas rozpedzania koncertu milicja konfiskowała sprzęt muzyczny i gitary o łącznej wartości około 5 tysięcy dolarów. Nie sporządzono żadnych dokumentów poświadczających konfiskatę. Pytanie o los tych rzeczy oraz o to, kiedy zostaną oddane właścicielom pozostaje na razie bez odpowiedzi.

http://spring96.org/ru/news/78906
http://abc-belarus.org/?p=6268
http://abc-belarus.org/?p=6260

Policyjna prowokacja!

Kraj | Ironia/Humor | Represje

Uwaga uwaga, już w najbliższy czwartek, podczas obchodów zawsze gorącego i niezapomnianego Dnia Policjanta, będzie okazja do licznych rozrywek. Prawdopodobnie wówczas pod kancelarią Premiera odbędzie się liczna pikieta funkcjonariuszy, a może i przemarsz przez miasto w celu wymuszenia podwyżek dla całej niebieskiej strefy kontroli obywateli...

Wydaje się oczywistym, że planowane wydarzenia nie są niczym więcej jak tylko zwykłą prowokacją! Po latach tłumienia protestów, nadużywania władzy, przemocy i represji wobec pikietujących najróżniejszych opcji, policja miałaby pójść w ich ślady i sama żebrać na ulicy o kilka stów podwyżki? Miałaby głośno i tłumnie wznosić okrzyki zaburzając spokój obywatelom? Zakłócać mir miejski? Ignorować wezwania do ciszy czy do rozejścia się? Dać się spałować i poniżać policyjnej "ochronie" demonstracji? Gwizdać i szkalować ignorujących ich polityków? Nie ma mowy!

Grecja: Zamieszki po głosowaniu pakietu reform oszczędnościowych

Świat | Represje | Tacy są politycy

W nocy ze środy na czwartek grecki parlament znaczną większością głosów przeforsował ustawę o reformach oszczędnościowych będących warunkiem udzielenia Grecji pomocy przez kredytodawców. Część posłów Syrizy głosowało przeciw, ale ich głosy nie miały jednak żadnego znaczenia.

Premier Grecji stwierdził, że nie ma innego wyjścia mimo iż sam nie zgadza się z warunkami postawionymi przez Troikę. Ustawa oszczędnościowa będąca konsekwencją porozumienia zawartego na ostatnim szczycie eurogrupy jest według niego najlepszym wyjściem. Alternatywą jest w jego mniemaniu bankructwo Grecji.

Syriza stoi przed trudnym wyzwaniem ponieważ nie spodziewała się, iż większość społeczeństwa biorąca udział w referendum na temat warunków postawionych przez troikę (frekwencja 66%) zagłosuje na "nie".

Armenia: Masowe protesty przeciwko podwyżkom cen prądu

Świat | Protesty | Represje

Policja w stolicy Armenii, Erewaniu spacyfikowała demonstrację liczącą 5000 uczestników skierowaną przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.

Protest miał miejsce wczoraj pod siedzibą prezydenta. Organizatorami byli młodzi aktywiści nie związani z partiami politycznymi. Powodem wyjścia na ulice była decyzja Państwowej Komisji Regulacji Usług Publicznych, która podniosła ceny prądu o 17 lub 22 % w terminie od 1 sierpnia.

Decyzję podjęto na wniosek dystrybutora energii elektrycznej jaką jest rosyjska firma Inter RAO. Pierwsze protesty przeciwko tym decyzjom miały miejsce 19 czerwca. Kilka osób zostało aresztowanych za palenie opon.

W tamtych działaniach brali udział anarchiści oraz feministki, którymi szczególnie zainteresowała się policja.

Lipno: Komornik zajął wóz strażacki

Kraj | Represje

Wóz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie został zajęty przez komornika, gdyż... stał w warsztacie zadłużonego mechanika.

W samochodzie straży pożarnej popsuła się pompa w związku z czym pojazd trafił do mechanika. Pod koniec maja tego roku, do straży pożarnej trafiło pismo od komornika z Łukowa, iż wóz został przez niego przejęty. Kancelaria prawna do której zwróciła się gmina, złożyła powództwo przeciwegzekucyjne, żądając zwolnienia zajętej ruchomości, jaką jest wóz strażacki.

Komornik poinformował straż pożarną od "zajęciu" samochodu dopiero dwa miesiące po dokonaniu rabunku. Jest to kolejny przykład rozpasania komorników, po głośnym zajęciu ciągnika należącego do sąsiada osoby zadłużonej w związku z "domniemaniem, iż dobro może należeć do dłużnika".

Grecja: Nie żyje anarchista Spyros Dravilas, dwaj inni aresztowani

Blog | Represje | Ruch anarchistyczny

W trakcie operacji oddziałów sił specjalnych greckiej policji niedaleko miasta Wolos stracił życie anarchista Spyros Dravilas dwaj inni anarchiści: Grigoris Tsironis i Spiros Christodoulou zostali aresztowani.

Greckie media alternatywne tak opisują zatrzymanych i martwego towarzysza:

Grigoris Tsironis jest wieloletnim działaczem greckiego ruchu anarchistycznego, uczestniczył między innymi w okupacji Ateńskiej Politechniki w 1995 roku i walkach przeciw gentryfikacji dzielnicy Exarchia. Później zszedł do podziemia.

Spiros Christodoulou - zbuntowany proletariusz, zawsze zachowywał godnośc w najcięższych warunkach takich jak uwięzienie.

Spyros Dravilas - był po raz pierwszy aresztowany za działalność rewolucyjną w wieku 21 lat. Stracił życie w wieku 34 lat.

Według policji trójka towarzyszy należała do grupy illegalistów zajmujących się napadami na banki. Zrabowane pieniądze miały być przeznaczane na wsparcie dla więźniów politycznych i finansowanie działalności rewolucyjnej. Grupa miała współpracować ze słynnym przestępcą Vasilisem Paleokostasem i założycielem organizacji Walka Rewolucyjna Nikosem Maziotisem.

Pomimo wszystkich różnic politycznych jakie dzielą nas z insurekcjonistami:

PAMIĘĆ I SOLIDARNOŚĆ!

Źródła:
athens.indymedia.org
tovima.gr/en/article/?aid=709343

Warszawa: Wolność dla Aleksandra Kolchenki

Kraj | Antyfaszyzm | Represje | Ruch anarchistyczny

Pod ambasadą Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z działaczem anarchistycznym Aleksandrem Kolchenko i reżyserem filmowym Olegem Sentsowem. Obydwaj byli aktywni w organizowaniu protestów przeciwko aneksji Krymu przez Rosję.

Obydwaj od roku przebywają w więzieniu w Lefertowie z zarzutami dotyczącymi działalności terrorystycznej oraz... członkostwa w Prawym Sektorze. Obydwaj są de facto jeńcami wojennymi. Ich sprawa służy "udowodnieniu" istnienia na Krymie banderowskiej organizacji terrorystycznej oraz zastraszeniu mieszkańców Krymu.

Akcję zorganizowało warszawskie środowisko antyfaszystowskie, a wsparli anarchiści przybyli innych części Polski na odbywający się od tego dnia warszawski kongres anarchistyczny. Część przybyła na pikietę prosto z protestu studenckiego, który odbywał się pod bramą UW.

Czechy: Naloty na anarchistów

Świat | Represje

28 kwietnia, policja w Czechach rozpoczęła operację "Phoenix", wymierzoną w rzekomych "terrorystów". Policja motywowała swoje działanie podpaleniami, których dokonali insurekcjoniści, szczególnie w 2014 roku. Zniszczonych zostało kilka samochodów, w tym policyjnych. Jak często się zdarza w takich przypadkach, policja dokonała naloty na najróżniejszych anarchistów, szukając insureków. Ok. 20 osób zostało zatrzymanych, ale w większość zostali zwolnieni bez postawienia zarzutów. 6 osób będzie mieć postawione zarzuty, a trzy pozostają w areszcie. Grozi im od 12 do 20 lat węzienia.

Anarchiści skrytykowali operację policji podczas 1 majowych manifestacji. Główna demonstracja w Pradze, pomimo represji, zgromadziła 400 osób. Przemawiała jedna z osób zatrzymanych i zwolnionych podczas operacji, krytykując akcję policji.

Wrocław: Demonstracja przeciwko represjom policji rozbita przez policję

Kraj | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj wieczorem odbyła się demonstracja zorganizowana przez FA Wrocław i ZSP Wrocław przeciwko represjom policyjnym w związku z napaścią na skłot w Katowicach. Od początku na Rynku, gdzie miała rozpocząć się manifestacja, było sporo policji. Natychmiast po rozpoczęciu akcji władze przystąpiły do próby uniemożliwienia zawiązania manifestacji otaczając część osób, innych wyciągając z manifestacji i spisując. Mimo to udało się przeprowadzić częściowo demonstrację, zagrała grupa samby. Udało się wygłosić krótkie przemówienie, dopóki policja nie zatrzymała także przemawiającego.

Rozwinięto także transparenty "Kto obroni nas przed policją?", "Rząd na bruk, bruk na rząd" oraz "Jest opresja, jest opór".

Policja teraz wzywa ludzi na przesłuchania i zastanawia się jakie zarzuty konkretnie postawić (chuligańskie zbiegowisko, czy "nielegalna" demonstracja). Uczestnicy i uczestniczki nie mają zamiaru biernie poddać się tym bezpodstawnym zarzutom.

Wspieraj pracowników walczących z wyzyskiem, dyskryminacją i represjami!

Prawa pracownika | Represje

Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy zbiera środki na pomoc prawną dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz na prowadzenie precedensowych procesów sądowych mających ogromne znaczenie dla wszystkich pracowników w Polsce.

Od wielu lat ZSP pomaga pracownikom w odzyskiwaniu należnych im pieniędzy. W wielu przypadkach, nasze akcje bezpośrednie okazywały się skuteczne i zmusiły pracodawców do uregulowania wynoszących nawet wiele tysięcy zł. zaległości za wiele miesięcy pracy. Taką metodę walki preferujemy. Niestety, zdarza się też, że musimy się bronić przed sądem. Czasem konieczne są długie i wyczerpujące procesy – o zapłatę za nadgodziny, ustalenie istnienia stosunku pracy lub procesy karne przeciw nam za prowadzoną przez nas działalność. Czasem, pracowników nie stać na to, by odbyć podróż do miasta, w którym odbywają się rozprawy.

Obecnie trwa kilka procesów. Jeden z naszych członków broni się przed represjami ze strony firmy BRW Sofa, za akcje solidarnościowe, które miały miejsce ponad 2 lata temu.

Niedługo odbędzie się kilka procesów przeciw agencji Manpower, która nie zapłaciła pracownikom zatrudnianym w Amazonie w Sadach wynagrodzenia za okres postojowy. Ponieważ siedziba agencji Manpower jest w Warszawie, pracownicy będą musieli przyjechać do Warszawy, a także brać wolne z pracy, aby być na rozprawach.

Represje za solidarność: BRW Sofa pozwało członka ZSP

Prawa pracownika | Represje

Przed sądem rejonowym w Olsztynie toczy się postępowanie karne przeciwko członkowi Związku Syndykalistów Polski wytoczone przez BRW Sofa sp. z o.o. Chodzi o artykuły dotyczące spółki BRW opublikowane na stronach Związku Syndykalistów Polski.

ZSP zajęło się firmą BRW Sofa już w 2013 r., gdy zwolniony został Jarek P. pracujący w fabryce w Nidzicy należącej do spółki. Jarek został zwolniony po opublikowaniu artykułu na temat warunków pracy w fabryce, w którym opisywał uchybienia przepisom kodeksu pracy polegające na odmowie zapłaty za okres postojowy spowodowany awarią. ZSP zorganizowało w 2013 r. kampanię solidarnościową z Jarkiem P. Presja kampanii solidarnościowej zainicjowanej przez Związek Syndykalistów Polski przyspieszyła podpisanie ugody z pracodawcą. Jak się okazało, kierownictwo BRW Sofa bardzo obawiało się pikiet pod salonami meblowymi. Akcje solidarnościowe odbyły się w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Uzyskanie ugody przez Jarka można nazwać najszybszą kampanią solidarnościową w historii ZSP.

DOŁĄCZ DO MIĘDZYNARODOWEJ KAMPANII WSPIERANIA ALEKSANDRA KOLCHENKI!

Świat | Antyfaszyzm | Represje

Aleksander Kolchenko to krymski anarchista, antyfaszysta i aktywista społeczny, który został aresztowany przez rosyjskie władze. Razem z innym krymskim aktywistą, Kolchenko został porwany przez rosyjskie FSB (dawne KGB) i jest teraz przetrzymywany jako polityczny więzień w moskiewskim więzieniu Lefortovo. Jest oskarżony o popełnianie aktów terroryzmu i przynależność do grupy terrorystycznej.

Dlaczego Aleksander Kolchenko jest w więzieniu?

Aleksander, który przez wiele lat udowodnił niezaprzeczalnie swą antyfaszystowską postawę, otrzymał niedorzeczne oskarżenia o przynależność do Prawego Sektora, czyli ukraińskiej, radykalnie prawicowej organizacji, której prawdziwa rola w ukraińskich wydarzeniach jest rozdmuchiwana przez rosyjską propagandę.

We współczesnej Rosji wszyscy aktywiści lewicowi, anarchistyczni czy lewicowo-liberalni mogą zostać pomówieni o bycie członkami lub sympatykami Prawego Sektora. Jest to sytuacja porównywalna do polowania na nieistniejących trockistów za Stalina lub na komunistów za Mc Carthy’ego. Putinowski autorytarny i nacjonalistyczny reżim, który stosuje w propagandzie wszystko (od religijnych uprzedzeń, poprzez teorie spiskowe, aż po jawny rasizm), bezwstydnie kradnie antyfaszystowską retorykę. Stąd każdy uważany za kłopotliwego jest określany jako “faszysta”, nawet jeśli on/ona stoi po przeciwnej stronie politycznego spektrum.

Kolejne represje w Hiszpanii

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W dniu 30 marca, hiszpańska policja dokonała serii aresztowań anarchistów w ramach tzw. akcji „antyterrorystycznej”. Celem działań policji było 12 osób, a 14 osób zostało zatrzymanych z powodu zakłócania pracy policji podczas akcji represyjnych. Policja nazwała akcję Operacją "Piñata”

Do zatrzymań doszło w Madrycie, Barcelonie, Palencii i Granadzie. Podczas operacji przeszukano 17 mieszkań, nawet bez nakazu. 5 zatrzymanych osób nadal znajduje się w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją.

W odpowiedzi na tę falę represji, zorganizowano protesty w wielu miastach Hiszpanii i poza granicami kraju. Podczas tych demonstracji doszło do kolejnych represji i zatrzymań. Na filmie poniżej widać, jak wyglądała reakcja policji na wiec zorganizowany w Madrycie pod siedzibą związku CNT.

Kanał XML