Represje

Oskarżony o wyśmiewanie policji

Kraj | Ironia/Humor | Represje

Performer znany pod pseudonimem SA Wadręga zostanie oskarżony za... zamieszczenie na youtube filmu. Film w dość prześmiewczy sposób pokazuje pracę warszawskich policjantów, którzy kiepsko radzą sobie z człowiekiem "pijącym piwo".

Wykroczeniem jakie miał popełnić Wadręga przez swoją prowokację jest utrudnianie pracy policji i "uniemożliwienie" wykonywania swojej "pracy".

Grecja: Eksmisja 2 skłotów

Świat | Miejsca | Represje

W ostatnich dniach, 29 sierpnia oraz 2 września stróże bezprawia na usługach kościoła oraz kapitalizmu dokonały eksmisji oraz aresztowań aktywistów. Pierwszy atak bandytów w mundurach nastąpił 29 sierpnia w mieście Ioannina w Grecji na skłot Antiviosi. Kolejna antyautorytarna przestrzeń została zniszczona przez greckie państwo.

W zeszły czwartek o 7 rano ciężko uzbrojone oddziały policyjne przy asyście straży pożarnej oraz obecności prokuratora dokonały ewikcji Antiviosi. W czasie eksmisji nie było nikogo w środku budynku, lecz oddziały represyjne skonfrontowały się z 60 osobową grupą solidaryzujących się z tym miejscem. Nikt nie został aresztowany.

Sokołów S.A. pozwał blogera za test tatara i parówek

Kraj | Represje

Maciej Budzich z Mediafun.pl doniósł, że Sokołów S.A. pozwał blogera Piotra Ogińskiego za naruszenie dóbr osobistych firmy testem tatara i parówek na kwotę 150 tysięcy złotych. Sąd uznał za zasadne powództwo firmy i postanowił o wstrzymaniu publikacji kontrowersyj­nych materiałów do czasu wydania wyroku.

Historia Sokołów vs. Piotr Ogiński będzie miała ciąg dalszy. Bloger otrzymał zakaz publikacji jakichkolwiek materiałów o firmie Sokołów do czerwca 2014 roku. 18 września 2013 roku odbędzie się rozprawa, na której zapadnie wyrok określający, czy Ogiński będzie musiał zapłacić Sokołowowi 150 tys. złotych za naruszenie dóbr osobistych.

Policja składa doniesienie w sprawie protestu "przeciw brutalności policji"

Kraj | Protesty | Represje

W ubiegłą sobotę w marszu, który przeszedł ulicami gdańskiego Wrzeszcza wzięło udział około 300 osób. Uczestnicy protestowali przeciwko działaniom policji, domagając się zawieszenia funkcjonariuszy, którzy zatrzymywali 29-letniego Pawła T. Mowa o interwencji policji gdzie po zatrzymaniu i przewiezieniu na miejscowy komisariat przy ul. Białej po "intensywnych przesłuchaniach" Paweł T. został przewieziony następnie z ciężkimi obrażeniami do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i gdzie następnie zmarł.

W środę o godzinie 14 przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. pomorskiego złożyli w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 212 par. 1 oraz art. 216 par.1 Kodeksu Karnego.

- To (transparent z napisem "mordercy", który nieśli w sobotę manifestanci - dop. red.) znieważyło policjantów w ten sposób, że zachowanie zebranych tam osób sugerowało jakoby kierowali zarzut, oskarżenia również do tych funkcjonariuszy, którzy na miejscu wykonywali czynności - mówi Partyka.

- Mam nadzieję, że nie będzie problemu żeby ustalić kto trzymał transparent - mówi Józef Partyka i dodaje, że zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.

Oświadczenie organizatorów demonstracji "Stop policyjnej przemocy" i rodziny zmarłego Pawła:

Ukraina: Rozgromiony squat w Sewastopolu

Świat | Represje

W Sewastopolu, rosyjscy wojskowi „wyczyścili” squaterskie centrum kultury. Wydawało im się, że budynek, w którym się znaleźli należy do nich. Nagranie doskonale przedstawia całą sytuację.

W sobotę, 10 sierpnia br., o godzinie 14:00, w Sewastopolu odbędzie się pikieta. Na temat dat i czasu akcji w Kijowie i pozostałych miastach, jeszcze brak informacji.
Rosjanie dziękują za wszelkie przejawy solidarności. Warto wspomnieć, że w lipcu zorganizowali dwie pikiety w Sewastopolu solidarnościowe z Krakowskim skłotem Gromada.

Na podst.: http://avtonom.org/ | http://grani.ru/
Tłum. z jęz. ros.: MrsRadioactive

Rosja: STOP obozom koncentracyjnym dla migrantów

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje

 Etniczne czystki - przedwyborczy PR 7.08.br. w Moskwie przed budynkiem Federalnej Służby Migracyjnej zorganizowano serię pikiet przeciw obozom koncentracyjnym dla migrantów, donosi korespondent Grani.ru. Inicjatorem akcji była organizacja liberalnych komunistów Autonomiczne Działanie. W pikietowaniu wzięło udział około 10 osób. Uczestnicy wyszli z plakatami: Ludzie nie są nielegalni!; Czystki etniczne – przedwyborczy PR!; Migracje to nie „problem”, a prawo – faszyzm to jest problem!.

Pracownicy FSM agresywnie reagowali na działania aktywistów i zadawali im prowokujące pytania, szczególnie zainteresował ich fakt, ile im zapłacono. Jednak nie doszło do żadnych przykrych incydentów. Nikogo nie zatrzymano.

Chevron uzyskał dostęp do kont e-mail jego przeciwników

Świat | Represje

Wyrok Sądu Federalnego Stanów Zjednoczonych z 25 czerwca 2013 zapewnił korporacji Chevron dostęp do tzw. metadanych kont e-mail należących do aktywistów, prawników i dziennikarzy, którzy przez ostatnie 9 lat krytykowali firmę za jej inwestycje w Ekwadorze. Stało się tak, gdy Sąd zatwierdził tzw. wezwanie sądowe. Do ujawnienia kont zobowiązane są firmy Yahoo, Google i Microsoft (HotMail).

W przypadku kont e-mail metadane obejmują loginy, nazwy i adresy zarówno odbiorców jak nadawców oraz datę i czas wysyłania. Chevron nie uzyskał na razie dostępu do treści e-maili.

Wyrok ten dotyczy nie tylko obywateli USA, ale także obywateli wszystkich innych krajów korzystających z kont e-mail w tych trzech firmach.

Grecja: Policyjna prowokacja wobec solidarnych z Kostasem Sakkasem

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W godzinach wieczornych, w sobotę 20-go lipca, policyjni bandyci z oddziałów „Delta” zrobili zorganizowany nalot na dzielnicę Exarhia, jedno z najbardziej tętniących życiem miejsce w Atenach. Tamże, setki zgromadzonych, brało udział w dwóch wydarzeniach solidarnościowych z anarchistycznym więźniem Kostasem Sakkasem, który w skutek 38-dniowego strajku głodowego, w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie przebywa dotychczas (anarchista zatrzymany w grudniu 2010 roku w ramach pierwszej fali aresztowań, będącej wynikiem policyjnej operacji wymierzonej w Konspiracyjne Komórki Ognia; zarówno sam Kostas, jak i oskarżeni członkowie KKO zaprzeczyli jego udziałowi w organizacji;).

Jak można spostrzec na załączonym nagraniu wideo, gliniarze z oddziału „Delta” wjechali w tłum, zaczepiając, prowokując i przeganiając przechodniów bez powodu. Gdy w pewnej chwili zdenerwowany tłum zaczął zacieśniać swoje szeregi i okrążać policjantów, ci obrzucili ich granatami błyskowo-hukowymi, z gazem łzawiącym, flarami a nawet pustymi szklanymi butelkami. Tłum odpowiedział kamieniami i butelkami. Zgromadzeni na balkonach mieszkańcy ciskali czym popadnie w kierunku gliniarzy, aby ich przepędzić.

Kraków: Eksmisja skłotu Gromada

Kraj | Represje

19 lipca w godzinach popołudniowych grupę Gromada eksmitował przedstawiciel części współwłaścicieli, nie mający ku temu podstaw prawnych. Mężczyźnie asystowała policja. Wynajęci robotnicy zdemolowali sprawne okna i drzwi, pozostawiając po nich wyrwy w ścianie, a następnie je murując.

Ewikcja trwała około czterech godzin. Squatersi zamierzają wystąpić do sądu o ochronę swojego statusu posiadania i praw lokatorskich.

W sobotę odbyła się pikieta pod komisariatem policji "Biały Domek" przeciwko nadużyciom i brutalności policji wobec mieszkańców, którzy zajęli i wyremontowali kamienicę. Przeciwko sobiepaństwu mundurowych i w obronie prawa do mieszkania ramię w ramię stanęli anarchiści, lokatorzy kamienic, osoby poszkodowane przez służby mundurowe i “zwykli” krakowianie.

Włochy: Areszt domowy dla bezdomnego

Świat | Represje

Co zrobić, gdy skazany na areszt domowy nie ma domu? Dylemat ten rozwiązał sąd w Mediolanie, skazując bezdomnego na odbycie kary w jednym i tym samym miejscu - na ulicy.

48-letni Domenico C. był kiedyś właścicielem baru w regionie Friuli, ale gdy zaczął mieć kłopoty z narkotykami, stracił wszystko i przeniósł się do Mediolanu. Tu nie umiał już inaczej zarabiać na życie, jak dokonując drobnych kradzieży czy napadów rabunkowych.

Wielokrotnie trafiał do więzienia i tam chyba czuł się najlepiej. Był bowiem rozczarowany, gdy po kolejnym procesie sąd zdecydował, że karę będzie mógł odbyć w areszcie domowym. Okazało się wtedy, ze jest bezdomny. Sąd jednak nie znalazł mu dachu nad głową, a jedynie adres.

USA: Nielegalne sterylizacje w kobiecych więzieniach

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Niemal 150 kobiet osadzonych w kalifornijskim więzieniu w Chowchilla pomiędzy 2006 a 2010 r. zostało tam wysterylizowanych, choć nie uzyskano na to wymaganej zgody władz stanowych – wynika z raportu organizacji pozarządowej Center for Investigative Reporting (CIR). Autorzy/ki raportu podejrzewają, że kolejna setka kobiet była poddana sterylizacji w latach wcześniejszych (co najmniej od końca lat 90. ubiegłego wieku).

Sterylizacji dokonywano poprzez podwiązanie jajowodów. Zabiegi wykonywano u kobiet ciężarnych, tuż po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie. Kilka byłych więźniarek ujawniło ostatnio, że przez cały okres ciąży wywierano na nie silną i nieustającą presję, aby zgodziły się na sterylizację. Szczególnie silnej presji poddawano ciężarne, które personel medyczny uznał za predysponowane do powrotu za kratki w kolejnej ciąży (niektóre z kobiet, nie posiadających żadnego ubezpieczenia zdrowotnego, celowo łamały prawo po zajściu w ciążę, aby trafić do więzienia, gdzie miały zapewnioną opiekę medyczną na czas ciąży i porodu).

Związkowiec z bełchatowskiego szpitala zwolniony

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Wojciech Jendrusiak, przewodniczący Związku Zawodowego Konfederacja Pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie i sekretarz komitetu protestacyjnego prowadzącego od roku spór zbiorowy z dyrekcją, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w administracji szpitala.

Wojciech Jendrusiak uważa, że dyscyplinarne zwolnienie to kara za jego działalność związkową i podżeganie do zaostrzenia protestu związkowców w szpitalu, którzy żądają podwyżek i zablokowania zwolnień. - Od dawna dało się odczuć, że jestem pracownikiem, którego chętnie by się pozbyto - mówi Wojciech Jendrusiak. - Dostał wypowiedzenie, bo pyskował przy zmianach, które są planowane w szpitalu i kiedy dyrektor otrzymał nagrodę, a sam proponował, by obniżyć pracownikom pensję - dodaje Grzegorz Ilnicki, prawnik związkowca.

Brazylia: Protest przed stadionem. Policja zaatakowała demonstrantów.

Świat | Protesty | Represje

W niedzielę odbyła się demonstracji w Rio de Janeiro w pobliżu stadionu Maracana, gdzie rozgrywany był finałowy mecz piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Grupy demonstrantów próbowały wedrzeć się na stadion. Doszło do starć z policją. W odpowiedzi, na policjantów posypały się kamienie.

Ponad 10 tysięcy policjantów wzięło udział w akcji przeciw demonstrantom.

Portugalia: Represje podczas strajku generalnego

Świat | Protesty | Represje

27 czerwca w Portugalii odbył się strajk generalny przeciwko polityce zaciskania pasa wymuszona przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jest to już czwartym strajkiem generalnym od 2011 roku.

Podczas strajku 226 osób zostało zatrzymanych podczas blokady mostu łączącego obie części miasta. Grozi im za to od roku do pięciu lat pozbawienia wolności.

Rosja: W Moskwie zatrzymano 60 osób

Świat | Dyskryminacja | Represje

Policja zatrzymała około 60 osób po walce w schronisku w północno-zachodniej części Moskwy. Rano 29 czerwca o zdarzeniu poinformowała RIA Novosti, tuż po otrzymaniu wiadomości z biura prasowego głównego zarządu MSW.

Do starć doszło 28 czerwca w schronisku. W konflikt zaangażowani byli: mieszkający w budynku migranci z krajów sąsiednich oraz przedstawiciele organizacji społecznych, którzy przybyli na m-ce aby sprawdzić legalność pobytu migrantów na terenie kraju.

Na komisariat policji zawieziono 35 migrantów oraz 25 przedstawicieli organizacji społecznych.

Wg MSW, organizacja nosi nazwę Tarcza Moskwy. Członkowie tego ruchu przeprowadzają naloty na m-ca publiczne, w których przebywają migranci.

Kanał XML