Represje

Grecja: Bunt więźniów na Krecie

Świat | Represje

W sobotę około godziny 13 więźniowie opanowali dziedziniec zakładu karnego w Chanii na Krecie, zabarykadowali się i podjęli okupację. Około 17 z Chanii pod bramy więzienia dotarła demonstracja solidarnościowa mieszkańców miasta, po drodze na krótko zajęto lokalną stację radiową, skąd nadano komunikat z poparciem dla okupujących więzienie.

W więzieniu w Chanii, obliczonym na przetrzymywanie 70 osób, przebywa w chwili obecnej 157 skazanych. Mają do dyspozycji jedynie 108 łóżek, jedna toaleta przypada na 57 osób. W więzieniu nie ma też ciepłej wody. Więźniowie powołali komitet okupacyjny i kolektywnie podejmuja wszystkie decyzje. Domagają się przeniesienia do innych, mniej zatłoczonych zakładów karnych.
Władze więzienia w Chanii są znane z okrucieństwa, w zeszłym tygodniu 20 imigrantów, przebywających w zakładzie, stłoczono nago w jednej celi.

Protest w Chanii jest pierwszym tak poważnym buntem od czasów wielkiego powstania w greckich więzieniach wiosną 2007 roku, które wybuchło po skatowaniu przez strażników przebywającego w jednym z więzień anarchisty Yannisa Dimitrakisa. (Za: Czarny Sztandar)

Warszawa: Proces za spalenie flagi

Kraj | Represje

Wczoraj w Warszawie odbyła się rozprawa przeciwko działaczowi lewicy Augustowi Grabskiemu za spalenie flagi amerykańskiej podczas demonstracji antywojennej. Flagę została spalona w dniu podpisania przez rząd Polski i Stanów Zjednoczonych umowy w sprawie tarczy antyrakietowej.

Grabowski jest obwiniony o to, że "mógł dopuścić do czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru".

Gaza w Barcelonie

Świat | Blog | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Widząc opór studentów, policja która się cofała musiała poprosić o wsparcie kolumnę czołgów... ehmmm... przepraszam, wozów policyjnych. Wspaniałe zdjęcia. Video dvactivisme.

http://www.lahaine.org/index.php?p=4861

http://www.flickr.com/photos/datzira/

http://lahaine.org

Rzym: Walki studentów z Policją

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Kilka dni po podpisaniu "Protokołu regulacji protestów" zamówionego przez burmistrza Alemanno i prefekturę Rzymu i za zgodą związków konfederalnych CGIL-CISL-UIL, razem ze związkiem pracodawców CONFCOMMERCIO, widać pierwsze rezultaty.

Manifestacja studentów przeciwko reformie uniwersyteckiej, promowana także przez CGIL, była blokowana wiele razy przez policję i Guardia di Finanza romieszczonymi po wszystkich wyjściach z Uniwersutetu, aby unimożliwić jakąkolwiek próbę opuszczenia kampusu.

To wszystko ma miejsce kilka dni po tym jak na wydziale Nauk Politycznych w Rzymie nr.3, faszyści "Akcji Uniwersyteckiej" oraz Foro753 grozili a później zaatakowali studentów kaskami i kijami.

Ideologia "bezpieczeństwa" i represje idą ramię w ramię i to jest sposób w którym prawo do demonstracji jest obiektem ataków. To wszystko mimo tego, że w Roma3 faszystom udało się przenieść do środka Uniwersytetu łańcuchy oraz nazistowską propagandę i pozwolono im na roznoszenie ulotek i organizację konferencji prasowej.

Baleary: Protesty przeciwko eksmisji Uniwesytetu Barcelońskiego

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Wczoraj po południu, około 100 studentów demonstrowało na Universitat de les Illes Balears przeciwko eksmisji okupowanego Uniwesytetu Barcelońskiego kilka dni temu. Po zakończeniu wiecu, studenci zablokowali na 5 minut drogę do Valldemossa, po czym zostali usunięci siłą przez policję.

Zachowanie protestujących studentów było cały czas pokojowe: zrobiono sitting i wykrzykiwano hasła przeciwko wdrażaniu Planu Bolonia oraz przeciwko represjom jakie dotykają ruch studencki w całym kraju.

Kiedy przyjechała policja, zaczęła uderzać protestujących aż weszli do kampusu uniwersyteckiego. Policja w końcu weszła także do budynków uniweryteckich aby zastraszać studentów.

Od dziś umocnienie kontroli granicznych zwiazanych z antyszczytem

Świat | Represje

Niemcy wprowadzili wyrywkowe kontrole na wszystkich granicach. Kontrole będą działać od dzisiaj do 5 kwietnia ze względu na szczyt NATO, który odbędzie się w Niemczech i Francji w dniach 3-4 kwietnia 2009 roku.

Sprawdzania należy spodziewać się i na samej granicy ale także mogą mieć miejsce po wjeździe na teren kraju.

Proces Rene - aktywisty zatrzymanego w 2006 r. po Paradzie Równości

Kraj | Represje

Jak donosi ACK-Warszawa, znany jest już termin głównej rozprawy sądowej Rene K., berlińskiego antyfaszysty, zatrzymanego tuż po Paradzie Równości, która miała miejsce 10. czerwca 2006 r. w Warszawie. Jak poinformował pełnomocnik aktywisty, odbędzie się ona 6 kwietnia 2009 r.

Przypomnijmy: Rene został zatrzymany przy Placu Teatralnym [por. "Biuletyn ACK" nr 23]. Policja zarzuciła mu, iż podczas przepychanki z prawicowymi przeciwnikami Parady uderzył jednego z funkcjonariuszy kijem basebolowym oraz użył wobec niego gazu łzawiącego. W wyniku tych fałszywych oskarżeń postawiono mu zarzut czynnej napaści na policjanta (art. 223 KK), za co grozi 10 lat więzienia. Rene K. trafił do Aresztu Sledczego Warszawa - Białołęka, gdzie spędził blisko 2 miesiące. Na wolność wyszedł 10 sierpnia 2006 r., po wpłaceniu Sądowi bardzo wysokiej kaucji [30.000 zł].

ACK - Warszawa będzie monitorować proces berlińskiego aktywisty i na bieżąco informować o jego przebiegu.

Francja: Sąd apelacyjny odmówił wypuszczenia Juliena Coupat na wolność

Świat | Represje

W zeszły piątek, sąd apelacyjny w Paryżu odrzucił kolejną prośbę o wypuszczenie na wolność Juliena Coupat, głównego oskarżonego w sprawie rzekomych sabotaży szybkiej kolei TGV. Julien przebywa w areszcie już 125 dni, jako jedyny z 9 oskarżonych z Tarnac.

8 pozostałych oskarżonych osób zareagowało na wiadomość oświadczeniem, że odtąd będzie odmawiać dalszych wyjaśnień w sądzie. Grupa wyraziła w ten sposób, że nie zgadza się na dyskryminowanie Juliena.

Grecja: Śmierć z rąk policji

Świat | Represje

Jak poinformował dziś serwis Occupied London Katerina Goulioni, więźniarka i działaczna na rzecz praw więźniów, zmarła rano w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie transportu z więzienia Thiva do zakładu karnego na Krecie. Po wejściu na statek, przewożący więźniów na wyspę strażnicy zmusili Katerinę, by usiadła sama, w znacznej odległości od pozostałych, z rękami skutymi na plecach. Rano następnego dnia znaleziono ją martwą, według informacji pochodzących od innych więźniów z ranami na twarzy.

Koroner, który przeprowadził sekcję zwłok aktywistki odmawia wszelkich komentarzy do czasu ukazania się oficjalnego raportu, który spodziewany jest dopiero w przyszłym tygodniu. Katrina była aktywną obrończynią praw innych uwięzionych, za co wielokrotnie spotykały ją represje ze strony władz penitencjarnych. Na wiadomość o jej śmierci więźniowie osadzeni w więzieniu Thiva ogłosili strajk głodowy.

Wielka Brytania: Blokada deportacji pod centrum internowania

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Dziś samolot czarterowy miał deportować 50 uchodźców z Iraku z lotniska Stanstead do irackiego Kurdystanu. Uchodźcy byli więzieni w centrum przetrzymań Tinsley House na lotnisku Gatwick. 20 aktywistów antydeportacyjnych zablokowało bramę o 7:00 rano. 9 z nich zostało zatrzymanych.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów UE, Wielka Brytania odmawia ratyfikacji 4 protokołu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje zbiorowych deportacji cudzoziemców.

Jedna z irackich uchodźców, który miał być dziś deportowany mieszka w Wielkiej Brytanii od 9 lat, ma partnerkę i 18-miesięczny syn. Uciekł z Iraku gdyż groziło mu śmiercią radykalne islamskie ugrupowanie. Ta sama grupa ma obecnie nawet więcej władzy, boje się o życie.

Ponad 350 osób zostało deportowanych z Wielkiej Brytanii do Iraku w ciągu ostatniego pól roku.

Wenezuela: Raport łamania praw pracowniczych

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Represje | Tacy są politycy

29 stycznia 2009- Policja w Stanie Anzoátegui zamordowała dwóch pracowników, podczas próby eksmisji fabryki Mitsubishi w Barcelonie.

Policja Anzoátegui ostrzelała pracowników, którzy okupowali fabrykę od 12 stycznia, w proteście przeciwko zwolnieniu 135 pracowników zatrudnionych na zasadach out-sourcingu i nie wywiązywanie się z kontraktu tej firmy. Zamordowanymi pracownikami byli Javier Marcano pracujący w Mitsubishi i Pedro Suárez pracujący w Macusa.

Prorządowy kanał YVKE Mundial początkowo zatytułował wiadomość w następujący sposób:
"Dwóch pracowników poniosło śmierć w wyniku konfliktu laboralnego".

To jest drugi incydent w mniej niż 2 lata, w którym policja podporządkowana gubernatorowi Tarek William Saab strzela do pracowników. Tarek William Saab zrobił karierę polityczną jako obrońca praw człowieka zanim został dyputowanym i gubernatorem.

22 stycznia 2009- Zatrzymani pracownicy Petropiar, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom.

Protest 250 pracowników zwolnionych przez podwykonawcę Costa Norte, na pasażu Los Potocos w Barcelonie , została rozwiązana przez Gwardię Narodową. Pracownicy Danny Machado i Diobert Torres zostali zatrzymani. Pedro López, który był negocjatorem , wspomina że podczas okupowania strefy administracyjnej tej firmy, też zostali eksmitowani. "Zostaliśmy zmuszeni wyjść z powodu gróźb jakie kierowała w naszą stronę GN... Nie poddamy się przed jakimkolwiek pracodawcą, niezależnie od tego czy będzie biały czy czerwony. Chcemy przywrócenia do pracy oraz odszkodowania", nalegał López. Roszczenia pracowników były oparte o dekret nieusuwalności pracy oraz eliminacji outsorcingu laboralnego.

AlterKino.org: Gaza: Strefa Śmierci

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Represje

Nie wyobrażalny dramat jakiego codziennie doświadczają mieszkańcy Strefy Gazy został ukazany przez pryzmat doświadczeń nie tylko Palestyńczyków, ale także trojga młodych obcokrajowców, którzy zostali brutalnie zabici przez izraelskich żołnierzy za to tylko, że odważyli się zaprotestować przeciwko eksterminacji narodu palestyńskiego...

Film w niezwykle dosłowny sposób pokazuje świat jaki nam europejczykom trudno nawet sobie wyobrazić. Śmierć która jest stale obecna w tym filmie nie jest przypadkowa nie są to przypadkowe ofiary, które jak twierdzi strona izraelska "były w złym miejscu i w złym czasie". Te ofiary były zabite rozmyślnie i celowo, bo czy 12 letnia Hudet Darweesh, kiedy siedziała w szkolnej ławce ucząc się pisać, też "była w złym miejscu i w złym czasie"? To właśnie kiedy siedziała w szkolnej ławce Izraelski pocisk przeszył jej głowę.

Ten film mówi o rzeczach które nigdy nie powinny mieć miejsca...
Ten film mówi o wydarzeniach w które trudno uwierzyć...
Tego filmu nie zobaczycie w polskiej telewizji...

http://www.alterkino.org/

Milion złotych za strajk?

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

W szpitalu im. Barlickiego w Łodzi pielęgniarki protestowały we wrześniu 2008 r. Teraz dyrektor szpitala żąda od związku pielęgniarek rekompensaty za nielegalny protest i chce dać pieniądze tym, którzy nie strajkowały.

Prokuratura uznała, że protest w szpitalu im. Barlickiego był nielegalny. Zarzut kierowania nielegalnym strajkiem postawiono czterem osobom, ale śledczy złożyli wniosek o umorzenie.

Rosja: Docent uniwersytetu w Niżnym Nowogrodzie został zwolniony z uczelni za anarchistyczne poglądy polityczne

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Buczenkow pracował przez pięć lat na Państwowym Uniwersytecie Pedegogicznym Wołgi jako docent na wydziale Filozofii. Zwolniono go w pięć minut. Odbyło się to w ten sposób:

Dnia 5 marca b.r. dziekan wydziału filozofii Prochorow wszedł na salę w trakcie mojego wykładu i poprosił, bym poszedł z nim do prorektora. W biurze prorektora spytał mnie, czy jestem członkiem Akcji Autonomicznej (AD) i czy mam coś wspólnego z pismem "Sytuacja". Buczenkow przyznał się, że jest członkiem AD i że wydał pismo.

Wtedy dziekan zaczął wyliczać niedociągnięcia wykładowcy, twierdząc, że jak na docenta, jego aktywność nie jest wystarczająca i że seminarium "System polityczny Federacji Rosyjskiej na poziomie lokalnych samorządów" nie jest na wystarczająco dobrym poziomie.

Jak opowiedział Buczenkow, od początku było jasne, że zarzuty przeciwko niemu są stronnicze. Jeśli uznano, że docent nie wykłada na poziomie uniwersytetu, dlaczego pozwolono mu tam pracować przez 5 lat? Prawdziwym powodem były jego poglądy polityczne. Postawiono mu następującą propozycję: albo odejdzie „dobrowolnie”, albo zostanie powołana specjalna komisja, do oceny jego pracy i zostanie zwolniony z adnotacją w świadectwie pracy.

Izraelski żołnierz postrzelił aktywistę

Świat | Militaryzm | Represje | Ruch anarchistyczny

37-letni Tristan Anderson z Kaliforni został ranny po tym, jak izraelski żołnierz wystrzelił z bliskiej odległości w twarz puszką z gazem łzawiącym. Incydent miał miejsce w wiosce Ni’lin, gdzie od wielu lat toczy się walka przeciw budowie muru separacyjnego. Jednak jak informuje Jonathan Pollack z organizacji Anarchiści Przeciwko Murowi, incydent nie zdarzył się w pobliżu ogrodzenia. Co prawda w wiosce doszło do starć kilka godzin wcześniej, jednak Tristan w nich nie uczestniczył, nie rzucał kamieniami, nie znajdował się w pobliżu. "Naprawdę nie było żadnego powodu, by do niego strzelać. Dziewczynie z Holandii stojącej obok nic się nie stało. Zraniło tylko jego, tak jakby dostał pociskiem." - mówi Jonathan.

Tristan obficie krwawił z nosa i ust, stracił przytomność. Komando zajęte wprowadzaniem apartheidu nie chciało nawet pozwolić na to, by do rannego podjechała karetka. W końcu jednak pomoc dotarła - pracownicy Czerwonego Półksiężyca wzięli mężczyznę na nosze i przy ciągłym ostrzeliwaniu gazem łzawiącym przenieśli do izraelskiego ambulansu. Poniżej publikujemy nagranie wideo ze zdarzenia:

Kanał XML