Represje

Animal Liberation Front - WYWIAD Z UWIĘZIONYMI

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Represje

WYWIAD Z UWIĘZIONYMI

Powiecie nam o nocy kiedy was aresztowano?

Kr; Akcję rozpoczęliśmy o dziesiątej wieczorem. Przed opuszczeniem miasta przedyskutowaliśmy, które futrzarskie fermy zaatakować. Mieliśmy przygotowane mapy, narzędzia,ubrania, a wiec wszystko co potrzebne. Wynajętym samochodem skierowaliśmy się wprost do fermy norek. Po zaparkowaniu samochodu, dotarliśmy do niej piechotą i przy pomocy naszych narzędzi dostaliśmy się do środka. Później dowiedzieliśmy się że ferma jest odpowiedzialna za śmierć 70 000 norek rocznie. Wycięliśmy kilka dziur w płocie i zaczęliśmy otwierać klatki. Razem udało nam się otworzyć 600-700 klatek. Następnie wycofaliśmy się do naszego samochodu i zdecydowaliśmy się pojechać do następnej fermy, gdzie otworzyliśmy główną bramę i wycięliśmy dziurę w otaczającym płocie. Otworzyliśmy około 250 klatek, lecz musieliśmy zawrócić i uciekać,gdyż zauważyliśmy jakąś postać na końcu szopy. Później dowiedzieliśmy się, że był to właściciel, który od czasu ostatniego ataku w zeszłym roku sprawdzał fermę co najmniej dwa razy w nocy. Wtedy ruszyliśmy do trzy godzinnej ucieczki. Ponieważ okazało się, że nasz samochód jest pod obserwacją, próbowaliśmy dobiec do oddalonego o pięć mil najbliższego miasteczka. Niestety zostaliśmy złapani przez dwóch gliniarzy z psami.

Egipt: władze boją się protestów organizowanych przez Facebooka

Świat | Represje

Rząd egipski rozważa możliwość zablokowania dostępu egipskim internautom do serwisu Facebook. Bezpośrednią przyczyną jest demonstracja, w której uczestniczyło 80 tys. osób, która została zorganizowana za pomocą sieci kontaktów serwisu. Wiele ludzi dowiedziało się przez sieć o strajku pracowników przemysłu włókienniczego i dołączyło do protestów.

W odpowiedzi rząd aresztował młodych dysydentów i torturował m.in. Ahmada Mahera, który próbował zorganizować kolejną demonstrację. Nowy świecki ruch sprzeciwu łamie dotychczasowy monopol Bractwa Islamskiego na opozycję wobec władz Egiptu. Stanowi to poważne zagrożenie dla reżimu Mubaraka.

Warszawa: Dość represji za konopie!

Kraj | Protesty | Represje

Dziś w Warszawie odbyła się pikieta w sprawie aresztowania Artura Radosza i innych działaczy na rzecz dekryminalizacji konopii. Pod Ministerstwem Sprawiedliwości aktywiści z organizacji Wolne Konopie opowiedzieli o sytuacji Artura i domagali się natychmiastowej zmiany polityki wobec konopii. Aktywiści przekazali także listy do Ministerstwa w sprawie naruszenia ich praw m.in. na marszu za wyzwolenie konopi.

Artur Radosz rozpoczął protest głodowy w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej 28 maja. Obecnie znajduje się w więziennym szpitalu. Artur został skazany na 39 dni więzienia za posiadanie niecałego grama marijuany. Niedługo wyjdzie z więzienia.

Aktywiści także pikietowali pod ambasadami Szwajcarii i USA, domagając się uwolnienia obywateli tych krajów zatrzymanych za posiadanie konopii.

Wideo: Wywiad z Arturem

Naloty na akademiki Politechniki Gdańskiej

Kraj | Represje | Technika

We wtorek 10 czerwca rano funkcjonariusze policji złożyli niespodziewaną wizytę studentom, mieszkańcom akademików Politechniki Gdańskiej. Przedstawiciele Policji i uczelni potwierdzili już, że naloty miały miejsce. Informację o nalotach otrzymaliśmy od Czytelnika. Ewa Kuczkowska z biura prasowego Politechniki Gdańskiej potwierdziła dla Dziennika Internautów, że jest to informacja prawdziwa.

Przedstawicielka uczelni dodała, że rektor z pewnością musiał wydać pozwolenie na wejście policji na teren akademików, ale w tej chwili był on nieosiągalny i wyjaśnienia z jego strony otrzymamy jutro. Również pracownik biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku nie potrafił podać większej ilości szczegółów.

Japonia: Represje przeciw anarchiście organizującemu protest antyG8

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

O poranku w środę 4 czerwca został aresztowany Tabi Ronin, japoński anarchista zaangażowany w organizowanie protestów przeciwko tegorocznemu szczytowi G8. Postawiono mu zarzuty „nielegalnej rejestracji adresu” – Tabi nie mieszka tam, gdzie jest zarejestrowany, więc uznano to za kłamstwo co do miejsca zamieszkania. Jego dom został przeszukany, zarekwirowano 14 rzeczy, m.in. jego komputer, telefon i ulotki. Aktywiści japońscy zarzucają policji polityczne działania – przeszukanie bowiem czyjegoś domu tylko dlatego, że nie wyrejestrował się jeszcze od rodziców nie jest zachowaniem zwyczajnym.

Tabi przebywa więziony w prefekturze i najpóźniej jutro zostanie postawiony przed sądem. Jest aktywnym działaczem przeciw gentryfikacji – procesowi wyburzania biednych dzielnic i zabudowywania ich apartamentowcami dla klasy wyższej i galeriami handlowymi. Trzeba dodać, że proces ten nie zawsze przebiega jedynie poprzez odkupienie własności od właścicieli – zdarza się również uznanie całych kompleksów mieszkalnych za zagrożenie budowlane, nakaz przesiedlenia do lokali zastępczych i odkupienie przez deweloperów gruntów od miasta.

Kolumbia: Biedni indianie przeciw siłom rządowym i lewicowcom z FARC

Świat | Protesty | Represje | Ubóstwo

W Caloto w kolumbijskim departamencie Cauca trwają nasilone starcia pomiędzy rdzenną ludnością, a siłami rządowymi i partyzanckimi. Indianie Nasa (znani również jako Paez) stawiają czoła z jednej strony policji federalnej, a z drugiej marksistowskim guerillas z FARC. Indianie są uzbrojeni jedynie w maczety, proce, kamienie i pałki. Zbudowali barykady na głównych drogach dojazdowych do terenów, które uważają za swoją ziemię.

Kolumbijskie państwo obiecało respektować prawa Indian Nasa do ponad 545000 akrów ziemi po masakrze w El Nilo w 1991 roku. Rząd obiecał ustępstwa pod naciskiem rosnącego gniewu ludności – mordu dokonały bowiem paramilitarne siły powiązane z Policją zabijając 20 osób – 11 mężczyzn, 5 kobiet i 4 dzieci. Do końca prezydentury Ernesto Sampera w 1998 roku rodziny ofiar i społeczność nie mogły liczyć na odszkodowania.

Fundamentalizm religijny: Dziewczynie odmówiono legalnej aborcji

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

14-latka, która jest w ciąży udała się do warszawskiego szpitala przy ul. Inflanckiej, by dokonać tam legalnej aborcji. Dziewczyna przybyła do szpitala w środę, a już na drugi dzień pojawił się w nim ksiądz i grupa antyaborcyjna związana z Radiem Maryja. Grupa sterroryzowała szpitalny personel, rozpoczęła także okupację sekretariatu szpitala - informuje Gazeta Wyborcza.

- Oni ją zaszczuli. Prócz księdza pojawili się także dziennikarze albo z Radia Maryja, albo z Telewizji Trwam. Gdybyśmy zrobili ten zabieg, moherowe berety by nas zjadły. - powiedziała gazecie jedna z pracownic szpitala. Do zabiegu nie doszło.

Od gróźb do masowego szantażu - mafijne zagranie dyrekcji poczty

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Dyrekcja poczty polskiej zaczyna wcielać w życie swoje groźby wobec pracowników. Na początek zamierza zwolnić trzech związkowców, którzy blokują sortownię przesyłek we Wrocławiu przy ul. Awicenny. Zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy przekazano komisji związkowej NSZZ "Solidarność.

- Mamy trzy dni, żeby zaopiniować tę decyzję - tłumaczy Kazimierz Kimso z "S". - Oczywiście nie zgodzimy się z nią. Uważamy, że to, co robi dyrekcja jest przestępstwem. Jej przedstawiciele chodzą po urzędach pocztowych i zastraszają pracowników: w jednej ręce mają papier ze zwolnieniem, w drugiej z podwyżką.

Dyrekcja wciąż utrzymuje, że strajk jest "nielegalny". Związek odpowiada, że nielegalne jest zastraszanie pocztowców. Zamierza złożyć w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Aktywisto! Wielki Brat patrzy i to co widzi mu się nie podoba!

Kraj | Represje

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego postanowili wywrzeć presję na jednego z aktywistów Związku Syndykalistów Polski nachodząc jego rodzinę w miejscu zameldowania (w którym od lat nie mieszka). Jak wyraził się jeden z agentów, aktywista powinien "zaprzestać swojej działalności, ponieważ władzom się ona nie podoba". Najście nie odbyło się bez przyczyny. W piątek odbędzie się we Wrocławiu protest przeciwko podwyżkom cen, który organizuje ZSP.

Terrorystyczne metody służb państwowych znane są doskonale aktywistom od lat. Bez względu czy to rządy PZPR, "AWSLD", IV Rzeczpospolita, czy tuskowa "kraina miłości" metody pozostają niezmienne w celu zastraszenia działaczy społecznych. Tego rodzaju działania zamiast złamać opór, stanowią tylko potwierdzenie słuszności podejmowanej walki.

Więcej o jutrzejszym proteście: http://stop-podwyzkom.pl

Chile: Przeciw reformie systemu edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Uczniowie i studenci z ruchu protestu przeciw proponowanej przez rząd reformie edukacji przejęli kontrolę nad 9 szkołami wyższymi i trzema liceami w Santiago. Od wielu tygodni trwają wzmożone protesty i akcje bezpośrednie przeciw „reformie nieadekwatnej do krajowego systemu edukacji”.

Minister Edukacji Monica Jimenez odmówiła rozmów z protestującymi i zamierza przeforsować rządowy projekt. Protestujących dosięgają policyjne represji – w poniedziałek 2 czerwca aresztowano 130 osób. Protestujący zapowiadają, że opór będzie trwał.

Włochy: Więzienie dla przeciwników politycznych Busha

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Ponad dwustu więźniów osadzonych w więzieniu Regina Coeli w samym centrum Rzymu nad Tybrem przeniesiono do innych zakładów karnych, by zrobić miejsce dla osób, które zostaną aresztowane w trakcie protestów podczas zbliżającej się wizyty prezydenta George'a W.Busha.

Dla manifestantów, którzy już zapowiadają protesty przeciwko wizycie Busha, przygotowano dwa piętra w rzymskim więzieniu. George W.Bush będzie w Wiecznym Mieście od 11 do 13 czerwca.

Działacz Inicjatywy Pracowniczej oskarżony o organizacje nielegalnego strajku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Poznańska prokuratura skierowała do sądu oskarżenie przeciwko Marcelemu Szaremu, działaczowi Inicjatywy Pracowniczej z zakładów Cegielskiego (HCP) i jednocześnie delegatowi załogi do prac w zarządzie HCP. Zarzuca mu się organizacje trzech nielegalnych strajków w 2008 roku i spowodowanie strat przedsiębiorstwa w wysokości kilku tysięcy złotych.

Nowy Jork: Firma zwolniła 20 członków IWW

Świat | Prawa pracownika | Represje

Firma Flaum Appetizing zwolniła 20 członków związku Industrial Workers of the World. W czwartek firma zwolniła kobietę, akwistkę z IWW. Kiedy pracownicy protestowali, Flaum zwolnił jeszcze 19 osób. Zaplanowane są dalsze protesty.

Adres firmy:
Flaum Appetizing
288 Sholes Street
Brooklyn, NY 11206

FRONTEX: Kampania Sarkozy'ego na rzecz "twierdzy Europa"

Świat | Dyskryminacja | Represje | Ubóstwo

Rząd Francji, który w przyszłym miesiącu ma objąć przywództwo w UE, rozpoczyna szeroko zakrojoną kampanię skierowaną przeciwko imigrantom. W tym kontekście należy także odczytywać mętne "partnerstwa strategiczne" Sarkozy'ego ze wschodnimi krajami UE, w tym z Polską.

Kampania Sarkozy'ego forsuje więc zaostrzenie kontroli granicznych i ułatwienie procedur przymusowego wydalenia. Ponieważ francuscy politycy zdają sobie sprawę, że ze względu na "społeczne i międzynarodowe realia" migracja będzie przybierać na sile, konieczne jest też bardziej "efektywne" wydalanie nielegalnych imigrantów, jak to określił Financial Times Deutschland.

Pomysłodawcy projektu ujmują sprawę szczerze: "jest rzeczą jasną, że Europa nie dysponuje środkami, aby przyjąć godnie wszystkich, którzy widzą w niej Eldorado". Dlatego domagają się zaostrzenia kryteriów imigracyjnych, utrwalenia praktyki deportacji do krajów trzecich bądź ościennych wobec UE oraz - co najważniejsze - przebudowy agencji FRONTEX w specjalną policję graniczną.

Tajne negocjacje USA, Kanady i Unii Europejskiej w sprawie policyjnej kontroli plików w urządzeniach przenośnych

Świat | Represje

Rządy USA i Kanady, oraz Komisja Europejska są w trakcie negocjowania tajnych porozumień zwanych jako Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) – Porozumienia Handlowe, których celem jest przeciwdziałać „fałszerstwom” tzw. „własności intelektualnej”.

Rozmowy nie są ujawniane publicznie, aby uniknąć możliwości wpływu opinii publicznej na ostateczny kształt porozumień. W podobny sposób, pod koniec lat 90’tych był negocjowany projekt MAI (Wielostronnych porozumień ws. inwestycji) - który miał dać prawo korporacjom do pozywania do międzynarodowego sądu arbitrażowego niewygodnych ustaw poszczególnych państw i uzyskiwania od nich odszkodowań. Podobnie, jak w przypadku MAI (które ostatecznie w planowanej formie nie zostało przyjęte – m.in. dzięki protestom w Seattle), treść negocjowanych umów ACTA przeciekła do wiadomości publicznej. Kopia podstawowych propozycji została opublikowana tutaj.

Postanowienia układu zwiększałyby uprawnienia straży granicznej do przeszukiwania elektronicznych urządzeń w poszukiwaniu „pirackiej” treści i dawałaby organom władzy uprawnienia do ścigania z urzędu tzw. „kradzieży własności intelektualnej”. W praktyce, oficerowie straży granicznej mogliby na mocy porozumień przeszukiwać urządzenia elektroniczne pasażerów i decydować o tym, które pliki są nielegalne (ciężar udowodnienia ich legalności spoczywałby na oskarżonych). Karą za posiadanie nielegalnej treści mogłyby być grzywny, konfiskata sprzętu lub nawet zniszczenie sprzętu.

Kanał XML