Represje

Wspierajmy walczących Tybetańczyków!

Świat | Protesty | Publicystyka | Represje

Sprawa walk narodowowyzwoleńczych zawsze dzieliła zarówno środowiska lewicowe, jak i anarchistyczne. Z jednej strony mamy bowiem wątpliwości, czy nie wspieramy przypadkiem nowego państwa o charakterze narodowym, które może być źródłem nowego ucisku wprowadzonego pod płaszczykiem „wyzwolenia narodu”, z drugiej istnieje równie mocna, a zazwyczaj większa obawa, że nasz brak wsparcia oznacza przyklaskiwanie imperium, które okupuje dany obszar. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości – czy powinniśmy wspierać walkę Tybetańczyków o stworzenie bliżej nieokreślonego tworu przybieranego w hasło „Wolny Tybet”.

Moim zdaniem walkę Tybetańczyków trzeba jak najbardziej wspierać. Pomimo, że ludność tej krainy w niektórych jej miejscach stanowi wręcz mniejszość (o co władze w Pekinie zadbały stosując restrykcyjną politykę demograficzną ze sterylizacją Tybetanek włącznie i przesiedlenia „swoich), uważam że ma prawo do życia bez narzuconego odgórnie reżimu. Taka walka musi być poparta, gdyż toczy się przeciw potężnemu państwu, które jest liderem kapitalistycznej produkcji, a nie ma tam praktycznie żadnej ochrony pracy i związków zawodowych (jest to wynik maoistycznego prawodawstwa bazującego na przekonaniu, że w kraju powszechnej szczęśliwości, ze względu na tą właśnie „szczęśliwość” ochrona związkowa i ochrona pracy są zbędne).

Kryzys w Iraku: antyrządowa manifestacja w Bagdadzie

Świat | Militaryzm | Represje

Wczoraj w dwumilionowej dzielnicy Bagdadu Sadr City odbyła się manifestacja antyrządowa. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców najbiedniejszej dzielnicy miasta domagało się ustąpienia premiera Al-Maliki jako marionetki USA.

W Iraku narasta nowa fala przemocy z politycznym konfliktem w tle - między siłami milicji Mahdiego al-Sadra, a koalicją oficjalnej władzy wspieraną przez USA. Armia amerykańska i aparat represji prowadzą od wtorku "akcję oczyszczającą" w rejonie Basry skierowaną przeciwko szyickiej armii Mahdiego. Al-Maliki osobiście dowodził operacją, kreując się na męża stanu. Już dwa dni temu mówiono o kilkudziesięciu ofiarach, setkach rannych, teraz mowa o setkach zabitych. Według Czerwonego Krzyża na południu sytuacja jest najgorsza od czasu inwazji. Na skutek amerykańskiego nalotu na Hilla zginęło co najmniej 60 osób, co najmniej 40 jest rannych.

Również w Bagdadzie w środę w wyniku amerykańskiego nalotu i obław policji w Sadr City według "oficjalnych źródeł" zginęło kilkanaście osób. Personel miejscowych szpitali donosił, że rannych zostało około 100 osób, głównie kobiet i dzieci. Jednocześnie pod regularnym ostrzałem znalazła się "zielona strefa" i również tam są ofiary.

USA: Jest szansa na zniesienie wyroku śmierci dla Mumii Abu Jamala

Świat | Represje

Dziś sąd apelacyjny w Filadelfii w stanie Pennsylvania orzekł, że nie można wykonać wyroku śmierci na jednym z bardziej znanych więźniów politycznych w USA, byłym członku Czarnych Panter, Mumii Abu-Jamalu, zanim nie odbędzie się nowe posiedzenie sądu i nowe orzeczenie wyroku śmierci. Sąd apelacyjny potwierdził to, co było znane od dawna: podczas procesu skazującego Mumię na śmierć, który odbył się w 1982 r. pogwałcono podstawowe zasady postępowania procesowego.

Mumia był dziennikarzem radiowym prowadzącym audycje, które nie były mile widziane przez filadelfijską policję. W 1982 r. został oskarżony o zastrzelenie policjanta Daniela Faulknera na podstawie dowodów sfabrykowanych przez policję. Pomimo licznych zeznań świadczących o tym, że policja manipulowała dowodami na miejscu zbrodni, nigdy dotąd nie udało się podważyć wyroku śmierci dla Mumii.

Jeśli prokuratura nie zdecyduje się na nowy proces, Mumia automatycznie otrzyma wyrok dożywocia. Obecnie, Mumia ma 53 lata.
W celi śmierci spędził już 25 lat.

Protesty anty-NATO. Sytuacja na granicach rumuńskich.

Świat | Protesty | Represje

W dniach 2-4 kwietnia 2008 w Bukareszcie odbędzie się 20. szczyt NATO. W związku z tym aktywiści z wielu krajów – nie tylko europejskich – organizują protest. Dotarły już do nas informacje z Brukseli, jednak mało wiadomo o tym, co dzieje się w Bukareszcie i na rumuńskich granicach.

20. marca grupa niemieckich aktywistów została zatrzymana na granicy w Calafat. Samochody i pasażerów poddano drobiazgowemu przeszukaniu, ze względu na ryzyko posiadania przez podróżujących materiałów wybuchowych, broni, narkotyków. Towarzyszyły temu oględziny ciała pod pozorem poszukiwania śladów po ukłuciach, rekwirowanie laptopów (były otwierane – właściciele stwierdzili uszkodzenia mechaniczne) i wszystkich materiałów przygotowanych na anty-natowskie protesty. Aktywiści wzywani byli następnie pojedynczo na przesłuchania, przeprowadzane przez oficera służb specjalnych z pomocą tłumacza. Przesłuchujący próbowali wprowadzić w błąd aktywistów, powołując się na sfałszowane lub nieistniejące przepisy. Ze względu na wzrastające zainteresowanie mediów, centrala w Bukareszcie zleciła pogranicznikom pozbycie się gości z Niemiec – z zakazem wjazdu na teren Rumunii. W grę wchodziła nawet siłowa deportacja. Aktywiści odmówili podpisania przygotowanego przez oficerów dokumentu, w którym mieliby zobowiązać się, że nie będą wjeżdżać do Rumunii, zwłaszcza Bukaresztu, i nie wezmą udziału w protestach. Całość zajęła ponad 19 godzin. Panikę pograniczników podsycała znakomita świadomość aktywistów w zakresie prawa europejskiego, organizacja (w czasie przetrzymania na granicy rozwiesili przygotowane na miejscu bannery: „Żadnych narodów, żadnych granic”) i opieka z zewnątrz – grup wsparcia i prasy. Część osób próbowała później przedostać się na teren Rumunii, nawet bez materiałów związanych z protestami, jednak blokada granic działa sprawnie... i bezprawnie.

Więcej informacji na stronie www.contra-doxa.com, prowadzonej przez rumuńskich aktywistów.

Alterkino.org: Cesare Battisti – tradycja buntu & Coca-Killer

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Cesare Battisti – tradycja buntu - Cesare Battisti został skazany na dożywocie za cztery zabójstwa, usiłowanie morderstwa i inne rozboje, których miała się dopuścić kierowana przez niego lewicowa organizacja. Dawny działacz komunistyczny nie czuje się winny zarzucanych mu czynów. Kim jest Cesare Battisti? Jak po dwudziestu latach zapatruje się na swoją działalność lewicowca – ekstremisty? W jakim stopniu burzliwa przeszłość wpłynęła na jego twórczość literacką? Autorzy filmu chcieli, aby Battisti osobiście odpowiedział na te pytania.

Coca-Killer - każdego roku w Kolumbii ginie około stu działaczy związkowych. Międzynarodowe korporacje takie jak Coca-Cola czy Nestle mają w tym swój udział. Prześledziliśmy to na konkretnym przykładzie: 5-go Grudnia 1996 bojówki paramilitarne wkroczyły do rozlewni Coca-Coli i zabiły Isidro Gila. W efekcie przemocy prawicowych bojówek robotnicy całkowicie zrezygnowali z działalności związkowej.

http://www.alterkino.org

Nepal: Demonstranci aresztowani

Świat | Represje

W Katmandu odbył się w poniedziałek protest przed ambasadą Chin. Policja aresztowała około 100 uczestników akcji. Tylko w poniedziałek nepalska policja rozpędziła dwa protesty tybetańskich uchodźców, aresztując 475 ludzi. Władze uznały, że nie pozwolą na protesty skierowane przeciwko "przyjaznemu krajowi", takiemu jak Chiny.

Rumunia nieprzyjazna aktywistom anty-NATO

Świat | Represje

Sześć osób, które jechały do Bukaresztu przed szczytem NATO zostało zatrzymanych i deportowanych. Straż graniczna i policja zatrzymały ich prawie 20 godzin przed deportacją. Władze Rumunii w oświadczeniu prasowym powiedziały, że są gotowe walczyć przeciwko wszystkim protestom.

USA: Nieletni eko-sabotażysta przed sądem

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje | Ruch anarchistyczny

W Lambertville w stanie Michigan policja zatrzymała 17-letniego Michaela Sykesa, który według śledczych jest odpowiedzialny za podpalenie dwóch luksusowych domów w związku ze sprzeciwem wobec procesów urbanizacyjnych na dzikich terenach. Michael został ujęty przez tajniaków w momencie, gdy rzekomo podkładał ogień pod gazociąg prowadzący do terenów, na których powstawało nowe osiedle z typu „na łonie natury”.

Podczas przesłuchania chłopak przyznał się do innych ataków – podłożenie ognia pod supermarket Kroger, kradzież i palenie amerykańskich flag, zniszczenie ponad 30-metrowego słupa telegraficznego i malowanie w pobliżu miejsc działania symboli anarchistycznych.

Michael jest sądzony jak dorosły, przebywał w zakładzie karnym Monroe County Jail, obecnie został na czas rozprawy zwolniony za kaucją wysokości 1 miliona dolarów. Rozprawa zaczyna się 26 marca. W amerykańskich mediach rozpętała się burza mająca ukazać Michaela jako potwora Detektyw odpowiedzialny za sprawę powiedział: „On nienawidzi społeczeństwa. Pragnie, by społeczeństwo upadło”.

Montreal: Zamieszki podczas antypolicyjnych protestów

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W sobotę 15 marca w Montrealu w stanie Quebec miały miejsce obchody Światowego Dnia Przeciwko Brutalności Policji. W zorganizowanym marszu wzięło udział około 200 osób. Nie obyło się bez atrakcji w postaci star z policją i ataków na korporacyjną własność – placówki McDonald, Subway, Starbucks.

Jedna z policyjnych suk została ograbiona przez protestujących – policja nie podaje, jaki sprzęt zginął. Nadciągające radiowozy zostały obrzucone koktajlami mołotowa. W wyniku walk zniszczonych zostało też kilka prywatnych samochodów i stacja metra. Policja zatrzymała łącznie 32 osoby, którym postawiono zarzuty niszczenia mienia, ataku na funkcjonariusza policji i kradzieży.

Pierwszy Światowy Dzień Przeciwko Brutalności Policji miał miejsce w 1997 roku z inicjatywy aktywistów z Montrealu i grupy Czarna Flaga ze Szwajcarii. Datę tę, wybraną przez przypadek łączy się dziś ze zdarzeniem mającym miejsce 15 marca 2000 roku, kiedy to szwajcarska policja spałowała na śmierć dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat.

Indie żądają wglądu do e-maili obywateli

Świat | Represje | Tacy są politycy | Technika

Możliwości monitorowania oraz przechwytywania poczty elektronicznej domaga się rząd w Delhi od firmy Research in Motion, oferującej usługę BlackBerry.

Kanadyjska firma Research in Motion (RIM), działa w 130 krajach, oferuje szeroką gamę usług bezprzewodowych, w tym smartphone'y pod marką BlackBerry oraz pocztę elektroniczną, z której korzystać mogą użytkownicy innych urządzeń. Urządzenia korzystają z sieci każdego operatora, jaki znajdzie się w zasięgu.

Starcia w Tybecie i Nepalu

Świat | Protesty | Represje

W Tybecie trwają protesty i starcia z siłami bezpieczeństwa w związku z 49. rocznicą krwawo stłumionego powstania. W walkach z milicją zginęło prawdopodobnie kilku Tybetańczyków, a kilkunastu zostało rannych.

Reporter BBC James Miles informuje, że protestujący przejęli kontrolę nad centrum Lhasy. Świadkowie donoszą, że w mieście słychać było strzały w najstarszej dzielnicy miasta, w której znajdują się tybetańskie klasztory. Informują także spalonych sklepach i straganach, głównie w starej dzielnicy miasta - Barkhor, wokół głównego klasztoru Potali.

Rozprawa po demonstracji przeciw Radzie Europy 2005

Kraj | Represje

Dzisiaj w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa Adama Pazuryny. Adam został zatrzymany 16 maja 2005 po demonstracji przeciw Radzie Europy. W tym odcinku serialu, show sądowy zaczął się od wypowiedzi świadka Agnieszki W. Po raz pierwszy w historii przedstawienia, świadek musiał złożyć przysięgę, na prośbę prokuratury. Tak prokurator okazał, że specjalnie nie ma zaufania do pani A. i tak będzie ciągnąć farsę dalej i robić wrażenie na widzach. Pani A. nie mogła powiedzieć dużo o samym zatrzymaniu Adama ponieważ sama została aresztowana, natomiast powiedziała o okolicznościach wydarzenia i o pobiciu Adama na komendzie. Jedną z ciekawostek tej historii okazał się fakt, że w dokumentach policyjnych, który zostały odczytane podczas procesu, policjant, który aresztował Agnieszkę nazwał ją "złodziejką" ponieważ ona zapisała dane, które jej podał. Według niego, widocznie to była forma kradzieży danych osobowych.

Sprawa Adama Pazuryny przesunięta na 12:30 w piątek

Kraj | Represje

Kolejna rozprawa Adama Pazuryny, aktywisty oskarżonego w sprawie Rady Europy z 2005 r. odbędzie się w piątek (14.03.2008) o g. 12:30 w sali 361 w sądzie na ul. Marszałkowskiej 82. Poprzednio podawaliśmy późniejszą godzinę.

Indonezja: Represje wymierzone w anarchistów

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W zeszłym roku zostaliśmy wyrzuceni ze studiów – uniwersytetu HKBP NOMMENSEN – za przeprowadzanie akcji bojkotu „zmiany niewłaściwej orientacji studentów” wdrożonej przez uniwersyteckich biurokratów. Rozpoczęliśmy wielomiesięczną okupację niektórych części budynku, jednak nic się nie udało wywalczyć – biurokraci odmówili wycofania rozporządzenia o wyrzuceniu nas ze studiów. W ten sposób zakończyła się nasza studencka „kariera”.

Studenci wyrzuceni z uniwersytetu byli anarchistami, przez ostatnie lata prowadzącymi kampanię przeciw militaryzmowi w Północnej Sumatrze. Rektorat został de facto przejęty przez wojsko i obsadzony wysokimi wojskowymi urzędnikami. Nie jest zatem trudno powiązać obecności wojskowych w rektoracie wylaniem stamtąd anarchistów i wyciągnąć odpowiednie wnioski co do prawdziwego powodu „bezwzględności” rektoratu.

Bush odrzucił ustawę przeciwko torturom

Świat | Represje

Prezydent USA George W. Bush zawetował dziś ustawę, która zakazywała Central Intelligence Agency stosowania 19 technik uważanych powszechnie za tortury, m.in.: podtapiania, czy deprywacji sensorycznej (całkowitego izolowania torturowanego od bodźców zewnętrznych, co doprowadzić może do szaleństwa).

- Bush przejdzie do historii jako prezydent, który popiera tortury - powiedziała po ogłoszeniu decyzji Busha przedstawicielka Human Rights Watch, Jennifer Daskal.

Ze swojej strony Bush odparł: - To jest bardzo zły moment dla Kongresu na zakazywanie metod, które udowodniły swoją skuteczność w zapewnianiu Ameryce pokoju i bezpieczeństwa.

Kanał XML