Represje

Kolumbia: 40 tysięcy w marszu przeciw państwowemu terroryzmowi

Świat | Protesty | Represje

40 tysięcy ludzi uczestniczyło w czwartek 6 marca w marszu mającym upamiętnić ofiary skrajnie prawicowych bojówek i szwadronów śmieci, które grasują w całym kraju. Protest odbył się w Bogocie i miał miejsce niecały tydzień po tym, jak kolumbijska armia przeprowadziła operację na terytorium Ekwadoru, w wyniku której zabito 24 rebeliantów FARC. Czwartkowy masz został zorganizowany przez Ruch Ofiar Państwowych Przestępstw. Wśród maszerujących znajdował się między innymi Ivan Cepeda, syn zamordowanego w 1994 przez prawicowych paramilitarystów kolumbijskiego senatora.

„Trzeba powiedzieć rządowi, że nie chcemy już więcej bojówek paramilitarnych, trzeba powiedzieć, że nie chcemy więcej naruszeń praw człowieka w stosunku do chłopów, którym odbierane są ich ziemie – zasługują oni na lepszą przyszłość. Chcemy demokracji, to jest polityczna porażka prezydenta Alvaro Uribe, który zaatakował ten marsz mówiąc, że jest on „marszem guerilli” - powiedział Cepeda.

List od więźnia - anarchisty Giorgosa Voutsisa

Świat | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny

Giorgos Voutsis-Vogiatzis został aresztowany w październiku 2007 roku po napadzie na bank w Atenach.

Tego dnia wszystko było gotowe do wielkiego wyzwania w kasach Banku Narodowego. Adrenalina na najwyższym poziomie, minuta – ręce wybijają tempo odliczania, uzbrojony w pistolety mijam nic nie podejrzewających obywateli w ich ukrytych kryptach. Dni stają się godzinami, godziny sekundami – wszystko widziane w obrazkach. Świat pracy ugina się pod twoimi stopami i czujesz, że nielegalność w niewielkim stopniu dotyka totalnej wolności.

Czy jest cokolwiek piękniejszego? Piękniejszego niż te kilka sekund?

W mieście czujesz się jak obcy. Jesteś obcy. Architektura legalności nie pasuje do ciebie i ty to czujesz. Jesteś spięty. Pragniesz odstąpić od tego wszystkiego. Ty jesteś odstępstwem. Społeczna organizacja ciszy zostaje naruszona przez swoje własne zaprzeczenie. Nuda czyni cię całkowicie obojętnym. Jesteś częścią problemu lub rozwiązania.

Nadal nie wiadomo, gdzie jest aktywista

Świat | Represje

17:00 Martin jest na wolności i skontaktował się z kolegami. Bardzo dziękuje tym, którzy dzwonili do Rosji w jego sprawie.

Martin Kramer nie pojawił się nadal. O tym jak zatrzymała go policja napisaliśmy wczoraj. Jego kolega z którym podróżował nie wie gdzie on jest. Sam był zatrzymany na Sachalinie.

Oficerowie FSB ukradli komputer Martina. Są w nim dane o obywatelach rosyjskich, którzy chcieli pojechać do Japonii w lipcu na konferencję esperantystów.

Rosja: Martin Kraemer zatrzymany, pobity przez FSB

Świat | Represje

3 marca Dr. Martin Kraemer został zatrzymany przez policję w Vanino ok. Chabarowska (daleki wschód Rosji) i został pobity przez FSB. FSB twierdzi, że miał dokumenty "o charakterze ekstremistycznym". Odebrano Martinowi dokumenty i zeszyty. Agenci FSB pobili Martina i grozili, że wyrzucą go z okna. Nie pozwolili mu zadzwonić do niemieckiej ambasady.

Martin bada ruch socjalistyczny i miał kopie różnych dokumentów z rosyjskich archiwów. Niektóre dokumenty były do niedawna tajne i są oznakowane jako tajne dokumenty. Agenci FSB traktują te dokumenty jak tajne dokumenty choć Martin zdobył je za zgodą archiwum w Moskwie.

USA: Ameryka siedzi za kratkami

Świat | Represje

Stany Zjednoczone pobiły kolejny rekord w ilości więźniów. Za kratkami przebywa co setny dorosły Amerykanin. Wyższy odsetek miał tylko Związek Radziecki za czasów Stalina. USA mają dziś 2,3 mln więźniów, cztery razy bardziej ludne Chiny - około 2 mln. Tradycyjnie najwięcej jest skazanych Murzynów - siedzi co dziewiąty czarny młody mężczyzna!

W ostatnich 20 latach liczba więźniów wzrosła w Stanach dwukrotnie. Częściowo odpowiada za to wzrost liczby ludności - co roku w USA przybywa 2,5 miliona ludzi. Ale główną przyczyną zaludniania więzień w Ameryce jest twarda polityka karania wprowadzana od końca lat 80. Wówczas to zaczęto realizować teorię "zbitych szyb" politologa Jamesa Q. Wilsona.

Dowodził on, że by zmniejszyć przestępczość, trzeba reagować i karać sprawców nawet najmniejszych wykroczeń. Podnoszono więc wysokość kar za pobicia czy włamania, ale też gwałty czy handel narkotykami. Wiele stanów wprowadziło zasadę "do trzech razy sztuka" - skazani po raz trzeci dostają z zasady dożywocie.

27 tys. zł ma zapłacić górnik za podjęcie strajku

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Sad rejonowy w Lubinie skazał Dariusza Kwiatkowskiego na zapłacenie odszkodowania w wysokości 27 tys. jednej z najbogatszych polskich firm - KGHM - za to, że w lipcu przez siedem dni prowadził strajk głodowy pod ziemią.

Górników wyprowadził z równowagi fakt, że cały wypracowany przez nich w 2006 roku zysk firmy: 3,4 mld zł ma zostać przekazany na wypłatę dywidend kapitalistom. Wówczas Kwiatkowski podjął głodówkę w imieniu załogi, ponieważ został wskazany przez Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, jako pracownik chroniony prawnie przed zwolnieniem.

- Nie rozumiem tego wyroku - komentuje Dariusz Kwiatkowski. - Jestem zdziwiony tym wyrokiem. Nie boję się skutków finansowych, bo w razie czego związek zapłaci, a koledzy też powiedzieli, że nie zostawią mnie samego, ale przecież to naprawdę była decyzja wszystkich, nie moja.

Rosja: Policja zatrzymała osobę bez powodu, nikt nie wie gdzie ona jest

Świat | Represje

O tym jak FSB bez podstawnie nękała i represjonowała aktywistów syndykalistycznych już pisaliśmy na CIA. W październiku w pociągu zatrzymano niepełnoletniego Egora Starostina z Omska, syna związkowców Wasilija i Jeleny z Syberyjskiej Konfederacji Pracy (SKT). Władze uważają związek, do którego i tak nie należy, za "organizację ekstremistyczną".

Egor został 26 lutego zatrzymany bez żadnego powodu w Tomsku, ale tam pomogli mu aktywiści z SKT i policja go uwolniła. Egor postanowił wrócić do domu w Omsku, ale został ponownie zatrzymany w pociągu w środku nocy, gdy pociąg przyjechał do miasta Tajga. Rodzice próbują ustalić, gdzie obecnie jest ich syn. Na razie nic nie wiadomo.

Alterkino.org: Szwadrony śmierci & Władza precz!

Kraj | Świat | Militaryzm | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Szwadrony śmierci - film dokumentalny zrealizowany przez francuską dziennikarkę i historyk Marie-Monique Robin, opisuje współpracę wojskowych francuskich z południowoamerykańskimi dyktaturami wojskowymi w latach 70. i 80., a zwłaszcza z juntą argentyńską.

Władza precz! - film dokumentalny o polskim ruchu anarchistycznym. Powstał w 2004 roku na fali protestów antywojennych i antyglobalistycznych, na zlecenie Telewizji Polskiej. Jego realizacji podjął się młody reżyser Andrzej Wojciechowski. Film niezostał jednak nigdy wyemitowany. 30-minutowy materiał przybliża najpierw działalność poznańskiego skłotu i niezależnego centrum "Rozbrat". Poznańscy aktywiści opowiadają o sobie, swoich protestach, własnej koncepcji zmian i współpracy z robotnikami z zakładów Cegielskiego.

Zapraszamy do oglądania oraz komentowania:
http://www.alterkino.org

Argentyna: Anarchiści demonstrują przed więzieniem w Devoto

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

24 lutego argentyńscy anarchiści przeprowadzili pikietę solidarnościową pod więzieniem w Devoto. Akcja była związana z apelem więźniów-anarchistów z Niemiec, Argentyny, Szwajcarii oraz Hiszpanii. Marco Camenish, Rafa Martínez Zea, Joaquin Garces, Gabriel Pombo, Jose Fernández oraz Diego Petrissans prowadzą strajk głodowy i apelowali o organizowanie akcji międzynarodowych pomiędzy 18 a 28 lutego. Thomas Meyer Falk popiera akcje protestu, ale był przeciwny prowadzeniu strajku głodowego.

http://cnabsas.blogspot.com/

Nasila się konflikt Turcja - PPK

Świat | Militaryzm | Represje

Ponad 150 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu zginęło w walkach w północnym Iraku, podała turecka armia, gdy rozpoczynał się 6 dzień walk w tym regionie. Podano również, że straty tureckiej armii wynosiły na dzień wczorajszy 17 żołnierzy. Dowództwo partyzantów z PPK twierdzi, że straty Turków zostały zaniżone i wynoszą 81 zabitych.

Iracki rząd wyraził obawę, że przedłużająca się operacja tureckiej armii doprowadzi do starć pomiędzy nią a kurdyjskimi oddziałami Irackiej Armii. W poniedziałek w tureckim mieście Diyarbakir doszło do starć pomiędzy ludnością Kurdyjską protestującą przeciw inwazji a policją.

W poniedziałek tureckie samoloty bojowe zaatakowały 30 celi na terenie północnego Iraku. W ataku zastosowano także śmigłowce szturmowe, a przez cały dzień artyleria prowadziła intensywny ostrzał pozycji PPK.

Piąta doba tureckiej inwazji na Irak

Świat | Militaryzm | Represje

Turecka inwazja lądowa na Irak trwa już piąty dzień. Jest to największa ofensywa na Irak od czasu upadku Saddama Husseina. Od czwartku, kiedy rozpoczął się atak, Turcja podała, że w walkach zginęło ponad 100 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu i 15 tureckich żołnierzy. Zarówno iracki, jak też kurdyjski rząd wezwały Turcję do zakończenia ofensywy.

Pod koniec grudnia zeszłego roku informowaliśmy, że Turcja otrzymała dostęp do amerykańskich danych wywiadowczych w północnym Iraku oraz dostawy nowoczesnych bezzałogowych samolotów zwiadowczych produkowanych w Izraelu. Więcej na ten temat w artykule „Turcja dziękuje USA za pomoc w bombardowaniu Kurdów”

Policjant pobił ludzi, którzy wezwali go na pomoc

Kraj | Represje

Policjant pobił cztery osoby, które zostały wcześniej napadnięte. Nad ranem 4 października ubiegłego roku w klubie Cinnamon w Warszawie Michał Król posprzeczał się z innym gościem bawiącym się w klubie, podczas zdarzenia przeciwnik złamał Michałowi nos.

Wezwany przez narzeczoną Michała policjant starszy posterunkowy Mikołaj Fałkowski zaatakował kogo popadnie, także pokrzywdzonych, którzy go wezwali. Próbują agresywnemu policjantowi wytłumaczyć, że to oni wezwali patrol i że to oni są pokrzywdzeni. Fałkowski wybucha bez powodu i atakuje za pomocą pałki stojących spokojnie ludzi.

- Zachowywał się jak dzikie zwierzę albo jakby chciał zrobić pokazówkę przed kumplami, którzy stali na bramce w klubie. Byłam w totalnym szoku, nie wiedziałam, co zrobić - opowiada Kamila, narzeczona Michała, która wezwała policję.

Czy wietnamska bezpieka przesłuchuje uchodźców zatrzymanych przez polską Straż Graniczną?

Kraj | Dyskryminacja | Represje

Dochodziła godz. 6, gdy w środę do trzech hoteli w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej weszło stu uzbrojonych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Według mieszkających tam uchodźców z Azji funkcjonariusze nie mieli tłumacza i nie informowali, dlaczego chcą ich przesłuchać. Zatrzymali 89 Wietnamczyków i sześciu Chińczyków.

- Siłą wyciągali z pokoju wszystkich, nawet kobietę w ciąży. Jak ktoś nie zdążył otworzyć drzwi wyważali je, zakuwali ludzi i kazali kłaść się na ziemi - relacjonuje jeden z zatrzymanych. Został wypuszczony, bo jest w Polsce legalnie.

- Powtarzałem, że mam prawo pobytu. Wyciągałem paszport, ale wytrącili mi go, uderzyli kolbą i wyprowadzili ze wszystkimi - opowiada ze łzami starszy Wietnamczyk. pokazuje nam młodego Chińczyka: - Chłopak legalnie przebywający w Polsce skarżył się, że ma zbyt mocno skrępowane ręce. Strażnik uderzył go w twarz i kazał milczeć - mówi.

Kalifornijski sędzia krytykowany za zamknięcie WikiLeaks.org

Świat | Gospodarka | Represje | Technika

Organizacja Reporterzy bez Granic skrytykowali kalifornijskiego sędziego za zamknięcie strony WikiLeaks.org. Umieszczona na amerykańskich serwerach strona została stworzona, bo można było publikować na niej w systemie wiki niejawne dokumenty, które w jakiś sposób wyciekły z różnych instytucji i firm („leaks” znaczy „przecieki”)

W zesżłym tygodniu kalifornijski sędzia Jeffrey White nakazał administratorowi usunięcie strony i zablokowanie domeny wikileaks.org. White uzasadnił wyrok pozwem, jaki wytoczył bank Cayman Islands, którego wycieknięte dokumenty opublikowano na stronie.

Według Reporterów bez Granic, jest to pierwszy przypadek, w którym sąd w USA zdecydował o zamknięciu całej strony ze względu na klika dokumentów na niej opublikowanej. Strona oczywiście nie zniknęła z sieci i aktualnie znajduje się pod adresem www.wikileaks.be

Peru: Blokada kraju i 4 policyjne morderstwa

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Represje

W wyniku wtorkowych starć pomiędzy policją i farmerami w Peru zginęło czterech protestujących. Farmerzy wezwali do ogólnokrajowych blokad komunikacyjnych w celu nacisku na rząd w sprawie dopłat do produkcji rolnej jako części umowy o wolnym handlu z USA, a także w sprawie obniżenia cen nawozów i wstrzymania konfiskat farm przez banki. Peru jest największym na świecie producentem kawy, szparagów i papryki – w zeszłym roku eksport produktów rolnych do USA i Chin wzrósł o 10% osiągając poziom 2 miliardów dolarów.

Wczoraj rząd zdeklarował państwową pomoc i zagwarantował że siły zbrojne stojące na rogatkach Limy, Ancash i La Liberdad pozwolą jechać ok. 1000 autokarów zatrzymanych podczas blokad po protestach.

Kanał XML