Represje

USA: Represje na granicy z Meksykiem

Świat | Militaryzm | Represje

Amerykański patrol ostrzelał granatami z gazem łzawiącym przedmieście miasta Tijuana. Nruszyli w ten sposób nietykalności domów obywateli Meksyku mieszkających w pobliżu granicy. Był to już szósty tego rodzaju incydent wywołany przez straż graniczną USA.

Według naocznych świadków, mieszkańców Tijuany, Amerykanie wystrzelili w kierunku zabudowań sześć granatów, z których dwa eksplodowały. Spośród Meksykanów przybywających w 2006 roku do USA aż 80 proc. dostało się nielegalnie. Granica obu krajów ma 3 tys. kilometrów długości. Coraz więcej obywateli Meksyku ginie z pragnienia, głodu i gorąca przy próbie przedostanie się do USA przez pustynie Arizony, stosunkowo najsłabiej strzeżone. W 2006 r. na tym odcinku straciło życie 371 Meksykanów, rok wcześniej - 442, licząc jedynie ciała nielegalnych emigrantów, które odnaleziono.Szacuje się, że w USA przebywa 11 milionów Meksykanów, podczas gdy ludność Meksyku wynosiła pod koniec 2006 r. 105 milionów.

Rosyjski obóz koncentracyjny "Chernokozovo" znowu działa

Świat | Represje

Jak informują rosyjscy obrońcy praw człowieka, rosyjski obóz koncentracyjny „Chernokozovo”, rozmieszczany na północy okupowanej Czeczenii najprawdopodobniej znowu działa. Jeńcy i zakładnicy są trzymani w wykopanych w ziemi dołach, torturowani i gwałceni.

Aktywiści praw człowieka zdobyli list, podpisany przez 124 zakładników, którzy opisują niewyobrażalne wręcz okrucieństwa popełniane na jeńcach przez rosyjskich żołnierzy i lojalne Kremlowi służby. Przypominamy, że obóz koncentracyjny „Chernokozovo” zła sławę zdobył w 2000 roku, kiedy to pojawiły się informacje o strasznych torturach i morderstwach jakie mają tam miejsce.

Warszawa: międzynarodowy dzień akcji za zamknięciem obozu w Guantanamo

Kraj | Świat | Protesty | Represje

Dziś pod Ambasadą USA odbył się happening przeciwników obozu Guantanamo. Dwie osoby przebrane w pomarańczowe kombinezony z workami plastikowymi na głowach, goglach blokujących widok i słuchawkach blokujących dźwięki stanęły w kolejce osób czekających na wizy do USA. Policjanci kazali im klękać i stawać w niewygodnych pozycjach, a więźniowie musieli się słuchać, gdyż bardzo im zależało na powrocie do wymarzonego raju w zatoce Guantanamo, na terytorium USA.

Więźniowie, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach wypadli z helikoptera wiozącego ich na Guantanamo chcieli jednak dostać się na terytorium demokratycznego raju (USA), gdzie w ich mniemaniu przestrzega się podstawowych praw człowieka, takich jak prawo domniemania niewinności i zakaz przetrzymywania ludzi bez sformułowania oskarżeń.

Akcja została zorganizowana przez aktywistów na rzecz praw człowieka i FA-Praga w 6 rocznicę powstania obozu w Guantanamo. Od stycznia 2002 około 800 osób przewinęło się przez obóz koncentracyjny w Guantanamo. 500 z nich zostało zwolnionych, ale wszyscy zachowali fizyczne i psychiczne urazy w wyniku tortur, których doznali w obozie.

Matki dzieci Biesłanu oskarżone o ekstremizm

Świat | Represje

Matki dzieci zabitych w czasie szturmu FSB na zajętą przez ludzi Szamila Basajewa szkołę w Biesłanie zostały oskarżone przez rosyjską prokuraturę o "ekstremizm". Prokuratura chce oskarżyć również o działalność ekstremistyczną obywatelską organizację "Głos Biesłanu"(zrzeszającą krewnych ofiar
zamachu na szkołę, walczących o ustalenie winnych śmierci ofiar).

Wg radia "Swoboda", współprzewodnicząca "Głosu Biesłanu", Ełła Kesajeva otrzymała zawiadomienie z prokuratury o skierowaniu sprawy do sądu rejonowego. Za "ekstremistyczne" uznano jedno z oświadczeń organizacji, w którym prezydent Putin został nazwany "poręczycielem przestępców". Kesajeva uważa, że decyzja prokuratury związana jest również z tym, że jej organizacja prowadzi niezależne śledztwo w sprawie zajęcia szkoły i akcji "uwolnienia" znajdujących się tam zakładników.

Kenia: Pokojowy marsz kobiet rozpędzony

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Pokojowy marsz kilkudziesięciu kobiet rozpędziła w Nairobi kenijska policja. Jak twierdzi reporter agencji Reuters, wiele kobiet wobec których użyto gazu łzawiącego, miało na rękach dzieci.

Po ogłoszeniu wyników wyborów 27 grudnia (które zostały prawdopodobnie sfałszowane na rzecz rządzącego obecnie prezydenta Mwai Kibaki), w Kenii wybuchły zamieszki. Podczas zamieszek, szpital dla kobiet w Nairobi zanotował znaczny wzrost przyjmowanych kobiet będących ofiarami gwałtów.

Proces 2 Chilijczyków przetrzymywanych 2 lata bez wyroku

Świat | Dyskryminacja | Represje

W poniedziałek w Barcelonie rozpoczął się proces dwóch młodych Chilijczyków obwinionych o poważne pobicie barcelońskiego strażnika miejskiego w 2006 roku. Oskarżeni, 23-letni Rodrigo Lanza Huidobro i 24-letni Alex Cisternas Améstica mogą dostać nawet 11 lat więzienia i grzywnę wysokości 1 miliona euro.

Lanza i Cisternas zostali aresztowani 4 lutego 2006 roku za rzekome zaatakowanie strażnika miejskiego z Barcelony w ulicznej konfrontacji. W czasie bijatyki, która miała miejsce gdy władze przystąpiły do wyrzucenia młodych ludzi okupujących budynek samorządowy, strażnik doznał poważnego urazu głowy - policja twierdzi, że obrażenia spowodował kamień rzucony przez Lanzę.

Rząd Japonii: Rakiety Patriot przeciw demonstrantom

Świat | Represje

Jak podały media, japońskie Ministerstwo Obrony rozważa rozmieszenie rakiet Patriot na bazach w Hokkaido niedaleko miejsca spotkań szczytu G8. Ministerstwo także ma plany zmobilizować cały arsenał broni w czasie szczytu, w tym fregaty i krążowniki rakietowe.

Niedawno informowaliśmy, że japońskie ministerstwo sprawiedliwości rozpoczęło przygotowania, by wprowadzić, opierając się na prawie dotyczącym imigrantów „zabezpieczenia przed chuliganami”. Więcej na ten tema można przeczytać w wiadomości Japonia: Prawo imigracyjne wymierzone w alterglobalistów.

6 years on – Shut down Guantanamo now!

English | Represje

6 years on – Shut down Guantanamo now!

On January 11th 1908 Mahatma Gandhi received his first ever prison sentence (2 months) in Johannesburg, South Africa, for failing to register as Asiatic. 100 years later, on January 11th, the world not only celebrates Gandhi's act of resistance against a racist South African State, but also mourns the continued existence of the notorious U.S. prison at Guantanamo Bay, Cuba - 6 years since the first prisoners arrived to the detention camps as 'enemy combatants.'

Izrael zapowiada eskalację ataków w strefie Gazy

Świat | Militaryzm | Represje

Izraelski premier, Ehud Olmert zapowiedział zaostrzenie izraelskich ataków w strefie Gazy, gdzie od ostatniego czwartku armia zabiła co najmniej 14 Palestyńczyków. Olmert bronił akcji wojska twierdząc, że były niezbędne by powstrzymać przeprowadzane stamtąd ataki rakietowe.

Do tego Izrael poważnie zmniejszył dostawy paliwa, które aktualnie trafiają tylko do elektrowni w strefie Gazy. Prąd jest wyłączany na tym obszarze 8 godzin na dobę. Izrael staje się znów coraz większym przedmiotem krytyki ze strony przywódców palestyńskich i Ligi Arabskiej. Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Moussa stwierdził, że ostatnie działania izraelskiej armii na zachodnim brzegu Jordanu zagrażają rozmowom, które rozpoczęły się a Annapolis.

Niemcy: Represje wobec aktywistów anty-G8 nielegalne

Świat | Represje

Niemiecki Sąd Najwyższy uznał, że masowe naloty przed szczytem G8 w Heiligendamm były nielegalne. 9 maja 2007 r. policja nachodziła centrum aktywistyczne oraz wiele mieszkań prywatnych w 6 landach Niemiec, szczególnie w Berlinie i Hamburgu. Podstawą był "§129 - organizacja grupy terrorystycznej". Kilkanaście osób zostało aresztowanych. Policja zabrała wiele komputerów i dokumentów w czasie tych nalotów.

Los Angeles: Anarchistyczny więzień Matt Lamont uwolniony od zarzutów

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Ważne zwycięstwo miało wczoraj miejsce w sprawie politycznego więźnia Matta Lamonta. Otrzymał on informację z sądu, że jego sprawa odrzucona – co oznacza oficjalną kasację wydanego na niego wyroku. Matt Lamont został aresztowany 20 kwietnia 2002 roku i został oskarżony o próbę wysadzenia spotkania środowisk White Power w La Habra w Californi.

Uznano go winnym i skazano na 3 lata więzienia. Od czasu zwolnienia Matt stał się obiektem nieustających prześladowań ze strony lokalnej policji i federalnych agentów – więzienia w czasie zwolnienia warunkowego, przeszukań domu, bezpośrednich gróźb itp. W listopadzie zeszłego roku Mattowi grozili agenci FBI – chcieli informacji i grozili, że w jeżeli ich nie otrzymają, pójdzie odsiedzieć do końca wyrok. Odmówił współpracy pomimo tego, że nie miał żadnych informacji na dotyczących działalności „kryminalnej”.

Chile: Policja zastrzeliła wspierającego Indian studenta

Świat | Dyskryminacja | Represje | Ruch anarchistyczny

Policja zastrzeliła 22-letniego studenta, anarchistę Matiasa Catrileo Quezadaę wspierającego Indian Mapuche podczas próby zajęcia zabranych plemieniu terytoriów w pobliżu południowego miasta Vilcun. Indianie Mapuche, żyjący w południowym Chile regularnie ścierają się z władzami, ponieważ te kontrolują ich ojczyste ziemie. Ostatni przypadek śmiertelny podczas zamieszek miał miejsce w 2003 roku.

Incydent zdarzył się 3 stycznia, w czwartek o świcie, kiedy to 25 Indian Mapuche i ludzi ich wspierających zajęli farmę i spalili karmnik dla zwierząt. Policja, która została wezwana, by bronić farmy, rozpoczęła pościg za grupą. Padły strzały w stronę uciekających. Niedaleko budynku szkoły policyjne kule dosięgły Matiasa - upadł z przestrzelonym żołądkiem i zmarł na miejscu.

Atak Kurdów na tureckie wojsko i zapowiedź dalszej "wojny z terroryzmem"

Świat | Militaryzm | Represje

4 żołnierzy zginęło, a 50 zostało rannych w bombowym ataku na turecki pojazd wojskowy w południowym kurdyjskim miasteczku w Turcji. Turecki premier, Recep Tayyip Erdogan powiedział, że ten atak tylko potwierdza jego determinację, by atakować pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym Iraku.

„Tego rodzaju zdarzenia nigdy nas nie powstrzymają ani nie zmniejszą naszej determinacji. Będziemy walczyć z terroryzmem z tą samą determinacją na naszej ziemi i na całym świecie. Nasza determinacja jest w tej sprawie pewna.” – powiedział premier.

"Wojna, jak strach, również ma zapach." - o nowej eskalacji konfliktu w Chiapas

Świat | Publicystyka | Represje

Bożonarodzeniowe ozdoby są bardzo obfite w San Cristóbal de las Casas, kolonialnym mieście na wyżynach stanu Chiapas w Meksyku. Ale osoba witająca gości w wejściu do centrum kulturalnego TierrAdentro sprzedaje lokalny wyrób: figurki przedstawiające jadącego na ośle człowieka w kominiarce, z drewnianym karabinem.

Właśnie w najlepsze trwa sezon "Zapaturystyki", przemysłu napędzanego przez międzynarodowych podróżników, który został zapoczątkowany przez indiańskie powstanie, a TierrAdentro jest jednym z jego ognisk. Wyprodukowane przez Zapatystów tkaniny, afisze i biżuteria idą jak woda. W położonej w podwórku restauracji, gdzie o 10 wieczorem panuje świąteczny nastrój studenci popijają piwo „Sol”. Młody mężczyzna trzyma fotografię Podkomendanta Marcosa - jak zwykle zamaskowanego, z nieodłączną fajką - i całuje ją. Jego przyjaciele wyciągają jeszcze jedno zdjęcie prezentujące ten najlepiej udokumentowany ruch.

Rozprawa aresztowanego działacza anarchistycznego odbędzie się 31 stycznia

Kraj | Represje

O sprawie Adama, uczestnika demonstracji przeciwko Radzie Europy w 2005 r. zatrzymanego w areszcie na Białołęce w Warszawie pisaliśmy już wcześniej.

Rozprawa Adama odbędzie się 31 stycznia o godz. 10:30 w sali 379 w sądzie na ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie. Adam zostanie doprowadzony na rozprawę z aresztu.

Adam jest wieloletnim działaczem Federacji Anarchistycznej. Uczestniczył w wielu demonstracjach antywojennych, m.in. przeciwko wojnie w Czeczenii. Jest też zaangażowany w polski Ruch Przyjaciół Indian.

Kanał XML