Represje

Polskie MSZ nie pomaga działaczce więzionej w Izraelu

Świat | Represje

W izraelskim więzieniu w Ramle przebywa działaczka pokojowa z Polski. Anna została aresztowana w nocy z 29 na 30 października, podczas ataku na wioskę Bilin. Grozi jej deportacja do Polski, czego jednak za wszelką cenę chciałaby uniknąć. Z jednej strony jest to zwyczajna sprawa zagranicznej aktywistki aresztowanej w Palestynie, jednak niektóre okoliczności nadają jej szczególny charakter.

Palestyńczycy, mieszkający zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu Jordanu, żyją w warunkach permanentnej wojny i okupacji. Wystarczy przejrzeć informacje z ostatniego miesiąca, aby przekonać się, że atak, ostrzał rakietowy czy inwazja wojsk izraelskich to dla nich dosłownie codzienność. Niemal każdego dnia lokalne źródła donoszą o co najmniej kilku atakach na palestyńskie cele, w wyniku których zabitych zostaje kilka osób, rannych kilkanaście, a uprowadzonych i uwięzionych przez armię - kilkadziesiąt.

USA-Kanada: Kryminalizacja aktywistów ruchu antywojennego

Świat | Protesty | Represje

60-letnia Ann Wright jest emerytowanym pułkownikiem armii Stanów Zjednoczonych i dyplomatą. Pracowała w ambasadach i konsulatach m.in. w Afganistanie, Uzbekistanie, Sierra Leone i Nikaragui. Otrzymała medal za pomoc przy ewakuacji 2500 osób z Sierra Leone. Ale rząd USA nie uważa jej za bohaterkę.

19 marca 2003 r., dzień przed rozpoczęciem wojny w Iraku, Wright wysłała list do Colina Powella. W liście skrytykowała politykę rządu, plany wojny w Iraku i powiedziała, że chce przejść na emeryturę. Od tego czasu, jest ona jednym z bardziej aktywnych działaczy antywojennych.

Okazuje się, że wraz z innymi aktywistami znalazła się na liście FBI groźnych osób i że trudno jej wyjechać z kraju. Dwa razy próbowała wyjechać do Kanady, gdzie została nawet zaproszona przez tamtejszych parlamentarzystów. Nic z tego. Podobnie jak inna działaczka antywojenna, nie mogła przekroczyć granicy. Dowiedziała się, że ma zakaz wjazdu do Kanady.

W ten sposób rząd USA postanowił represjonować tych, którzy protestowali przeciw wojnie - wprowadzono tysiące nazwisk do bazy danych groźnych przestępców. Najwyraźniej nawet Kanada, która w swojej historii zasłynęła z tego, że pozwalała amerykańskim obdżektorom tam się osiedlić, pomaga rządowi USA w tych działaniach represyjnych.

Bilin: Aktywistka z Polski aresztowana podczas ataku izraelskiej armii

Świat | Represje

W czasie inwazji Izraelskich Sił Okupacyjnych na wioskę Bilin, na Zachodnim Brzegu Jordanu aresztowana została polska aktywistka i redaktorka serwisu Viva Palestyna - informuje tenże portal. Nie wiadomo jeszcze jakie zarzuty zostały jej postawione. Przewieziono ją do Tel Avivu, prawdopodobnie zostanie deportowana do Polski w ciągu kilku dni.

W ataku na Bilin biorą udział cztery pojazdy wojskowe. Niejasny pozostaje jeszcze cel tego najazdu. Prawdopodobnie jest to jedna z rutynowych akcji przeszukań i aresztowań. Wioska Bilin słynie z protestów i oporu wobec muru apartheidu, budowanego przez Izrael na terytoriach okupowanych. Szczególnie aktywna w organizacji tych protestów jest organizacja Anarchiści Przeciwko Murowi.

Piertozawodsk: Przeciw proputinowskiemu "samorządowi" studenckiemu

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

We wrześniu, na początku nowego semestru akademickiego anarchiści z Piertozawodska (miasto w północno zachodniej części Rosji, w republice Karelii) rozpoczęli kampanię przeciwko oficjalnemu studenckiemu ciału przedstawicielskiemu na tamtejszym uniwersytecie. Oficjalny "samorząd" studencki nie reprezentuje ani nie robi nic dla studentów, jest za to kontrolowany przez proputinowski ruch młodzieżowy "Nasi".

Zorganizowano również akcję rozdawania ulotek demaskujących poczynania poczynania rady studenckiej, włączając w to oskarżenia o korupcję i skrajne upolitycznienie - oprócz dorocznych juwenaliów, cała reszta wydarzeń inicjowanych przez radę jest związana z organizowaniem poparcia politycznego dla partii Jedna Rosja. W związku ze sprzeciwem wynikającym z zaistniałej sytuacji 28 września powołano do życia "Wolny, Alternatywny Związek Studentów" (ASSP). Najbliższymi celami, jakie postawiła sobie ASSP jest walka z prywatyzacją szkolnictwa wyższego oraz systemem państwowych egzaminów, podczas których dochodzi do korumpowania osób odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie przez bogatszych uczniów.

Spotkanie założycielskie ASSP było przeciętnym sukcesem, ale akcja bojkotu podejmowania działań w wraz z oficjlaną rada studencką można nazwać sukcesem anarchistów. W tym roku z oficjalną rada działa o 70% mniej ludzi niż w roku ubiegłym! To z pewnością zaniepokoiło władze Państwowego Uniwersytetu w Pietrozawodsku.

255 lat więzienia dla 25 aktywistów

Świat | Represje

Sprawy sądowe przeciw osobom biorącym udział w protestach przeciw G8 w Genui w 2001 r. powoli zbliżają się do końca. W zeszłym tygodniu, w mowach końcowych, prokuratorzy Anna Canepa i Andrea Canciani zaatakowali frontalnie uczestników ulicznych demonstracji żądając łącznie kar 225 lat więzienia dla 25 osób, które oskarżono o dewastowanie miasta 20 i 21 lipca 2001 r.

Wg prokuratorów wydarzenia w Genui sprowadzić można do niszczenia mienia, i podpaleń. Zgodzili się oni jednocześnie, że należy ukarać policjantów odpowiedzialnych za naruszenie prawa w trakcie tłumienia protestów, sami jednak nie zdecydowali się na otworzenie dochodzenia w tej sprawie i podkreślali, ze kwestia ta nie ma żadnego związku z zarzutami postawionymi 25 demonstrantom i nie powinna być podnoszona w trakcie ich procesu.

Niemcy: Brutalny najazd policji na obóz uchodźców w Remscheid

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

24 października 2007, wcześnie rano o godz. 6.20, 250 policjantów najechało obóz uchodźców w Remscheid w Niemczech. Włamali się do pokojów uchodźców, powalili ich na ziemię i skuli kajdankami. Mastępnie przeszukali pokoje szukając ¨narkotyków¨. Uchodźcy musieli czekać przynajmniej 2 godziny aż zostali oswobodzeni z zakutych kajdanek. Policyjnemu najazdowi towarzyszyli dziennikarze, którzy zanotowali i sfilmowali w celu rozszerzenia kryminalizacji uchodźców w umysłach społeczeństwa niemieckiego.

Dla uchodźców z obozu ten brutalny najazd policji, ciemnym rankiem, nie był pierwszym razem. Większość z nich doświadczyła już takich najazdów wcześniej i za każdym razem mass media i lokalne społeczeństwo krzyczy ¨Zobaczcie kryminalistów w naszym sąsiedztwie!¨.

"Na Bialorusi nie ma więźniów politycznych"

Świat | Represje

Przyjęta przez białoruski parlament ustawa o amnestii wejdzie w życie najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2008 roku, najpierw musi ja zatwierdzić prezydent Aleksander Łukaszenko. Może ona objąć 2,5 tys. skazanych.

Ustawa precyzuje, że o amnestię mogą się ubiegać osoby niepełnoletnie, kobiety w ciąży, osoby samotnie wychowujące dziecko, osoby w wieku emerytalnym, które nie popełniły przestępstwa klasyfikowanego jako ciężkie oraz osoby, które otrzymały wyrok mniejszy niż 6 lat pozbawienia wolności, a w chwili wejścia ustawy w życie odbyły już jedną trzecią kary.

Na spekulacje niezależnych portali białoruskich, czy amnestia obejmie również więźniów politycznych minister spraw wewnętrznych Uładzimir Naumou stwierdził, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. W naszym kodeksie karnym nie ma artykułów politycznych, a co za tym idzie więźniów politycznych-powiedział. Na pytania dziennikarzy, czy zatrzymani opozycjoniści, tacy jak Kazulin, Klimau i Daszkiewicz, również będą mogli ubiegać się o amnestię odpowiedział, że jeśli podpadną pod artykuł ustawy o amnestii, który przyjął białoruski parlament, to zostaną zwolnieni.

Nowa Zelandia: Wiadomości o 17 zatrzymanych

Świat | Represje

Jeden z 17 aktywistów zatrzymanych w fali "antyterrorystycznych" nalotów na domy prywatne i centra socjalne w Nowej Zelandii został ciężko pobity w więzieniu w Auckland. O zdarzeniu doniósł wczoraj jego adwokat. Władze więzienne potwierdziły, że aresztant o nazwisku Jamie Lockett z poważnymi obrażeniami trafił w ubiegłą niedzielę do szpitala, jednak odmówił podania danych osoby bądź osób, które go zaatakowały i złożenia skargi. Od wczoraj znajduje się z powrotem w areszcie.

Jamiego odseparowano od innych współwięźniów, co oznacza, że może spędzić w izolacji nawet dwa lata oczekując na wyrok w swojej sprawie.

Włochy: Poważne zarzuty za sprzeciw wobec policji

Świat | Represje

W sobotę 13 października 2007 roku, w Bolonii około godziny 16:00 w stróże prawa zatrzymali dziewczynę, której zachowanie uznali za "nienormalne" i zdecydowali się odesłać ją na przymusowe badania psychiatryczne. Niektórzy próbowali pomóc zatrzymanej i pertraktować z policją, jednakże funkcjonariusze nie byli skorzy do rozmów - od razu wyciągnęli pałki teleskopowe i broń palną ucinając wszelkie dyskusje i przysępując do aresztowania mających wątpliwości obywateli, którzy postanowili uciekać. Ucieczka skończyła się na S. Vitale, gdzie policjanci z wezwanych patroli wyładowali swoją złość na zakutych już w kajdanki "przestępcach" - tym razem znów dochodzi do konfliktu z niebieskimi, gdyż za aresztowanymi ludźmi, którzy wstawili się za dziewczyną, wstawiają się mieszkańcy S.Vitale narażając się na represje.

Sabotaż komisji wyborczych w Łodzi

Kraj | Protesty | Represje

W Łodzi pracownicy urzędu miasta musieli wyważyć łomem drzwi do lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych, po tym jak nieznani sprawcy zablokowali w nocy z soboty na niedzielę zamek, wkładając do niego zapałki.

W nocy na ulicy Sterlinga w centrum Łodzi policjanci zatrzymali 28-letniego studenta z Białorusi oraz 22- letnią mieszkankę Chojnic, którzy wstrzyknęli klej w zamek drzwi lokalu wyborczego.

Aktualizacja 15:40 22.10.2007 Zatrzymani właśnie opuścili areszt. Byli sądzeni w trybie przyspieszonym i otrzymali wyroki więzienia w zawieszeniu oraz grzywny. Czują się dobrze i dziękują za wszelką pomoc.

Boliwia: Morales wysłał wojsko na demonstrantów

Świat | Protesty | Represje

Rząd Boliwii rozpędził za pomocą wojska demonstrację przeciwko zajęciu lotniska w Santa Cruz przez wojsko. W czwartek mieszkańcy Santa Cruz demonstrowali przeciwko wojskowej okupacji lotniska, która była wynikiem sporu lokalnej administracji lotniska z rządem.

Pracownicy lotniska chcą, aby linie lotnicze płaciły za korzystanie z lotniska bezpośrednio administracji lokalnej, natomiast władze centralne chcą pobierać opłaty same. Problem polega na tym, że prawicowa burżuazja i kapitaliści są wsród głownych aktywistów ruchu za "autonomią" regionu. Więc mogą mobilizować mieszkańców hasłami o "autonomii", kiedy chodzi im tylko o to, w jaki sposób kapitaliści i biurokraci będą kontrolować kasę: lokalnie czy centralnie. Aktywiści tego ruchu wezwali ludzi, aby walczyć z działaniami centralnego rządu. Centralny rząd korzysta z siły, więc jeszcze więcej osób chciało przyłączyć się do walki, aby przeciwstawić się sile rządu.

ALTERGODZINA antywojenna [mp3]

Kraj | Audio | Militaryzm | Protesty | Represje | Tacy są politycy

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne". Dzisiejsza audycja do pobrania. (format mp3).

Usłyszycie:
W minioną sobotę w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem "Nie wybieraj wojny", której uczestnicy i uczestniczki domagali się jak najszybszego wycofania polskich wojsk z Iraku i Afganistanu oraz sprzeciwiali się umieszczaniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.

Śmierć od paralizatora

Świat | Represje

Policja kanadyjska poinformowała, że zmarł pasażer z Polski po tym jak został rażony paralizatorem przez policjanta, bo był "podejrzanie pobudzony". 40-letni Robert D. z Pieszyc w województwie dolnośląskim, który wylądował w Vancouverze w sobotę po południu, zamierzał wyemigrować do Kanady, gdzie mieszka część jego rodziny. Według lokalnych mediów od 2003 roku aż 15 osób zmarło w Kanadzie w podobnych okolicznościach.

"Może był pijany, a może pod wpływem leków. Jest wiele niejasności" - dodała pani Ashrafina, która zarejestrowała interwencję policji na swoim telefonie komórkowym i podaje w wątpliwość wersję władz. Według niej wbrew temu, co twierdzi policja, Polaka, który wrzeszczał i uderzał w okna, otoczyło nie trzech, a pięciu policjantów.

Mieszkaniec Poznania ukarany za oczyszczanie miasta

Kraj | Represje | Wybory

Organy represji w Poznaniu zatrzymały 22-letniego mieszkańca tego miasta podczas gdy zrywał plakaty i ogłoszenia wyborcze komitetów startujących w wyborach. Zatrzymany odmówił składania wyjaśnień. Policjanci skierowali sprawę do sądu 24-godzinnego. Za zrywanie plakatów wyborczych grozi kara aresztu lub grzywny.

Rosyjscy anarchiści: nie stawimy się w sądzie

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

O protestach anarchistów i mieszkańców Warszawy przeciw budowie elitarnych budynków już pisaliśmy tu. 8 października w Moskwie odbyła się demonstracja przeciw budowie nowego budynku na ul. Czertanowskaja i 19 osób zostało zatrzymanych, w tym 6 członków KRAS-IWA. Anarchiści zostali pobici na komendzie. Tylko jeden poszedł do sądu i został skazany na 4 dni pozbawienia wolności oraz karę w wysokości 2 tys. rubli. Inni zdecydowali nie stawić się w sądzie jako protest przeciw represjom.

Kanał XML