Represje

Bangladesz: Starcia studentów z policją i wojskiem

Świat | Militaryzm | Protesty | Represje

Tysiące studentów z Uniwersytetu Dhaka starło się ostatniej nocy z policją, żadając usunięcia jednostek armii z kampusu uniwersyteckiego i przeprosin od armii za pobicie dzień wcześniej trzech studentów.

Ponad 150 studentów oraz 4 policjantów zostało rannych. Stróże prawa ostrzelali protestujących z broni gładkolufowej, użyli gazu łzawiącego, armatek wodnych oraz stalowych pałek teleskopowych. Studenci odpowiedzieli kamieniami i kostką brukową.

60 rannych otrzymało pomoc od szpitala działającego w murach uniwersytetu. Podczas starć zostało rannych również 5 niezależnych dziennikarzy.Studenci protestujący przeciwko brutalności policji i wojska wezwali całą społeczność akademicką do strajku studenckiego.

Chiny: Strajk górników zaatakowany

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Ponad 800 górników z kopalni Tanjiashan w prowincji Hubei zostało zaatakowanych przez prywatną firmę ochroniarską, która miała rozbić strajk. Strajk zaczął się 9 sierpnia, kiedy pracownicy dowiedzieli się, że dyrekcja kopalni ukradła 360 miliona yuanów, które mieli dostać pracownicy. Kopalnia będzie prywatyzowana i miała zapłacić pracownikom odprawę.

15 sierpnia wysłano do kopalni ochroniarzy i zaczęła się zadyma. Dwie osoby zostały zabite. Potem górnicy zaatakowali biuro dyrekcji kopalni oraz radiowóz policyjny w którym przyjechali ochroniarze.

Rosja: Policja zatrzymała dwóch anarchistów bez żadnych podstaw

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

28.08.07 We wtorek wieczorem w Moskwie odbyła się pikieta anarchistów na placu przed Łubianką wspierająca aktywistów zatrzymanych w w sprawie wykolejenia „Newskiego Ekspresu”. Akcja została zorganizowana przez „Akcję Autonomiczną”, „Wolnych Radykałów” i inne moskiewskie grupy anarchistyczne. Milicja aresztowała 6 osób, które przewieziono do komisariatu. Według aresztowanych, odbyło się to bezprawnie. Pikieta była zgłoszona do urzędu miasta, jednakże urzędnicy i milicjanci uznali, że pikieta nie była legalna.

USA: Sąd wyznaczył kaucję w wysokości miliona dolarów

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj odbyła się demonstracja w Seattle przeciw rasistowskiej organizacji "the Minutemen". Członkowie "the Minutemen" polują na nielegalnych imigrantów (o działalności tej organizacji pisaliśmy tu i tu ). Podczas demonstracji, policja zaatakowała demonstrantów i aresztowała Marka Weedovena. Jest on oskarżony o napaść na policjanta. Sąd wyznaczył kaucję w wysokości miliona dolarów! Koledzy Marka podjęli protest.

Zakonczył się obóz ekologiczny w Angarsku, policja pobiła aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

15 sierpnia zakończył się obóz ekologiczny w Angarsku. Aktywiści ekologiczni protestowali przeciwko wzbogacaniu uranu w tamtejszych zakładach. Obóz, mimo ataków neonazistów, zakończył się sukcesem ponieważ wielu miejscowych ludzi dołączyło się do protestu i postanowiło utworzyć inicjatywną grupę, która będzie kontynuować protest.

14 sierpnia władze miasta Angarsk spotkały się z aktywistami. Jednak 16 sierpnia, kiedy ruszyła demonstracja mieszkańców w stronę ratusza, już nie chcieli się z nikim spotkać i nie chcieli przyjąć petycji. Dwóch aktywistów zostało zaatakowanych przez policję w momencie kiedy podeszli do drzwi i próbowali wręczyć petycję. Policja przekręciła kark jednego człowieka, w rezultacie coś się stało z jego kręgosłupem i on musiał być natomiast przewieziony do szpitala. Nie wiadomo w jakim stanie jest teraz. Inna osoba z petycją została aresztowana. Miejscowi ludzie krzyczeli na policję "wstyd!" i "uwolnić go!", a później demonstrowali przed budynkiem policji. Aktywista ten nie chciał nic podpisać na komendzie więc policja go pobiła, w celu wymuszenia podpisu pod zeznaniem. Kiedy wreszcie został wypuszczony, trafił do szpitala.

Rosja: Wizyta FSB na zjeździe anarchistów

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Obecnie trwa XX zjazd ADA - Stowarzyszenia Ruchów Anarchistycznych - w Jarosławlu w Rosji. Wczoraj podczas dyskusji o bojkocie wyborów, przyszli funkcjonariusze FSB. Bez nakazu przeszukali miejsce zjazdu sfotografowali uczestników, itd. Oprócz tego, jeden uczestnik zjazdu został zatrzymany przez MWD - odpowiednik polskiego MSWiA - kiedy udawał się na zjazd. Funkcjonariusze FSB działali bezprawnie i z użyciem przemocy.

Pomimo wizyty FSB, zjazd nadal trwa.

Camp for Climate Action: Obóz ekologiczny pod Heathrow

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

We wtorek rozpoczęła się akcja protestu w pobliżu londyńskiego lotniska Heathrow. Planowany na tydzień protest ma zapobiec budowie kolejnych pasów startowych na Heathrow oraz być protestem mającym zwrócić uwagę na wpływ ruchu powietrznego na zmiany klimatyczne. Samoloty to najszybciej rosnące źródło dwutlenku węgla. Ekolodzy opierają swój protest na opinii naukowców, którzy twierdzą, że transport lotniczy wydatnie przyczynia się do globalnego ocieplenia, a gazy cieplarniane emitowane na wysokości są dużo groźniejsze niż na poziomie morza.

Już od niedzieli aktywiści intensywnie pracowali w miasteczku namiotym i już od niedzieli mają kłopoty z policją. Okolice miasteczka patroluje 1800 policjantów, czyli wiele razy więcej niż uczestników obozu. Dyrekcja lotniska dostała nakaz przeciw demonstrantom z organizacji "Plane Stupid". Wiele osób zostało zatrzymanych na protestach - także bez powodu. Jak napisała jedna z czytelniczek CIA jedna z aktywistek nawet została zatrzymana kiedy filmowała lotnisko z roweru. Policja chciała ją oskarzyć z art. 58 Aktu antyterrorystycznego.

Action for the Climate

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | English | Protesty | Represje

Two independent groups of campaigners from the Camp for Climate Action have this morning stopped private business jets fom operating at two airports in the south east. Executive flights at Biggin Hill and Farnborough airports have been brought to a standstill by climate activists concerned at the huge growth in the use of private jets by business people. The activists D-locked themselves to the gates of the airports.

Police use anti-terror powers against environmental protest

The Camp for Climate Action started Tuesday amidst a major police operation and “terror” scare stories in the media. The week-long camp, is located near the site of a proposed third runway and sixth terminal building at London’s Heathrow airport.

Police tried on Tuesday unsuccessfully to storm the camp. The usual harrassment tactics were used against demonstrators: searches and arrests with crazy charges.

Atak policji na wobblies

Świat | Prawa pracownika | Represje

11.07. policja zaatakowała Wobblies (członków związku Industrial Workers of the World) maszerujących w North Providence, Rhode Island przeciwko nagminnemu łamaniu praw pracowniczych i niewolniczemu systemowi pracy w chińskiej restauracji Jackies Galaxy należącej do HWH/Dragonland w Nowym Jorku. W tej restauracji normą jest 110-godzinny tydzień pracy! Podczas ataku brutalnie potraktowano 2 osoby w tym jednej przetrącono nogę w kolanie, a następnie aresztowano. Jedna z tych osób ma postawiony zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza.

Zdjęcia z akcji do obejrzenia tutaj
Więcej informacji na stronie IWW i nowojorskich Indymediach

Rosyjski rzecznik praw człowieka domaga się wypuszczenia Łarisy Arap z zakładu psychiatrycznego

Świat | Represje

Rosyjski rzecznik praw człowieka Władimir Łukin oświadczył we wtorek, że Łarisa Arap, dziennikarka i aktywistka opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garriego Kasparowa, powinna być leczona ambulatoryjnie, a nie w zamkniętej klinice psychiatrycznej.

"Im szybciej leczenie stacjonarne zostanie zastąpione ambulatoryjnym, tym lepiej pod każdym względem, w tym dla państwa i jego prestiżu" - oświadczył Łukin na konferencji prasowej w Moskwie.

Rozkaz strzelania do uciekających z państwa

Świat | Represje | Tacy są politycy

Instytut Gaucka, przechowujący akta tajnej policji Stasi, odkrył "rozkaz strzelania do uciekinierów" dla wojsk granicznych wschodnich Niemiec. "Nie wahajcie się użyć broni nawet wobec kobiet i dzieci - jeśli próbują nielegalnie przekroczyć granicę" - brzmi fragment rozkazu. Pochodzi on z lat siedemdziesiątych i został znaleziony w aktach personalnych sierżanta granicznej jednostki Stasi.

Od kul enerdowskiej straży granicznej zginęło ponad tysiąc osób. Tylko przy murze berlińskim ofiarą "rozkazu strzelania do uciekinierów" padły sto trzydzieści trzy osoby. Po zjednoczeniu Niemiec za strzelanie do uciekinierów na lata więzienia skazano wysokich oficerów wojsk granicznych NRD, łącznie z ostatnim sekretarzem partii komunistycznej - Egonem Krenzem.

Zatrzymano grupę imigrantów

Kraj | Represje

9 sierpnia funkcjonariusze Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Policji ujawnili 30 "nielegalnych" imigrantów, którzy wbrew przepisom, ukryci w naczepie litewskiego tira, usiłowali przekroczyć granicę RP.

Wśród zatrzymanych było 12 osób narodowości czeczeńskiej ( w tym czwórka dzieci), 4 Dagestańczyków ( w tym jedno dziecko), 8 ob. Sri Lanki, 3 ob. Bangladeszu, 1 ob. Sudanu, 1 ob. Pakistanu i 1 ob. Indii oraz 2 obywateli Litwy, za organizowanie przerzutu wymienionych osób oraz pomocnictwo.
Część z nich nie posiadała dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy państwowej. Wszyscy imigranci byli w stanie wyczerpania fizycznego, a dwóch z nich wymagało hospitalizacji. Okoliczności przybycia cudzoziemców do Polski dotychczas nie ustalono. Zatrzymani pozostają w dyspozycji oddziału.

Kuba: Więzień sumienia na wolności

Świat | Represje

Na wolność, po ponad 13 latach więzienia, wyszedł jeden z "najdłużej przetrzymywanych więźniów sumienia na świecie" 54-letni dysydent Francisco Chaviano Gonzalez. Gonzalez opuścił więzienia na dwa lata przed terminem, został zwolniony warunkowo - podała kubańska Komisja Praw Człowieka i Pojednania Narodowego (CCDHRN). Gonzalez to były profesor matematyki, obrońca praw człowieka, założył organizację badającą przypadki utonięć Kubańczyków chcących dostać się nielegalnie do USA. Został aresztowany pod zarzutem zdrady tajemnicy państwowej w maju 1994 roku. Przed aresztowaniem założył nielegalną organizację walczącą o prawa obywatelskie. W kubańskich więzieniach przebywa obecnie ponad 200 więźniów politycznych, nazywanych przez władze w Hawanie "najemnikami na usługach USA". Międzynarodowy Czerwony Krzyż decyzją władz nie ma wstępu do więzień.

Rosja: opozycyjna dziennikarka pozostanie dłużej na "leczeniu"

Świat | Represje

Sąd w mieście Apatyty na Półwyspie Kolskim, na północy Rosji, zgodził się na kontynuowanie przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym Łarisy Arap, rosyjskiej dziennikarki i aktywistki opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garriego Kasparowa.

Sąd orzekł, że poza szpitalem pacjentka mogłaby nie otrzymać właściwej pomocy medycznej, przez co jej stan zdrowia mógłby się pogorszyć. Rozprawa toczyła się bez udziału mediów. Bliscy pani Arap nie zgadzają się z tym werdyktem i zapowiedzieli już złożenie apelacji.

Kolejna fala represji wobec aktywistów w Niemczech

Świat | Represje

Pod pretekstem walki z terroryzmem zatrzymano w Niemczech kilku działaczy ruchów anty-G8. Zarzuca im się tworzenie organizacji terrorystycznej. To już czwarta z rzędu akcja policji przeciw ugrupowaniom alterglobalistycznym dokonana na tej podstawie od 9 maja 2007 r.

Czterech niemieckich aktywistów zatrzymano pod koniec lipca pod zarzutem przynależności do organizacji terrorystycznej MG bądź wspierania jej działań. Niemiecka policja podejrzewa, że tzw. Militante Gruppe, która wg Prokuratury Generalnej rozpoczęła działalność w 2001 r., jest odpowiedzialna za kilkanaście podpaleń policyjnych i wojskowych samochodów.

Kanał XML