Represje

Greccy anarchiści potrzebują pomocy!

Świat | Represje

Od majowych protestów przeciwko Europejskiemu Forum Ekonomicznemu minęło ponad pół roku. Przez cały ten czas w greckich więzieniach przetrzymywani są podejrzani o udział w zamieszkach Tarasios Zadorozniy i Gerasimos Kiriakopoulos. Od kilkunastu dni więźniowie prowadzą strajk głodowy. Według opinii opiekujących się nimi lekarzy stan ich zdrowia jest dramatyczny - przedłużanie się głodówki w niedługim czasie doprowadzi do śmierci strajkujących.

WYŚLIJ EMAIL DO AMBASADY REPUBLIKI GRECKIEJ I DO MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI. Ich życie zależy od nas! Greckie państwo z rozmysłem skazuje tych aktywistów na śmierć!!!

USA: Zabity za to, że nie chciał pojechać do Iraku

Świat | Militaryzm | Represje

29 letni James Dean służył w wojsku amerykańskim i spędził rok w Afganistanie. Wrócił z Afganistanu w 2005 i wpadł w depresję. Od tego czasu leczył się u psychologa i zażywał lekarstwa antydepresyjne. Został zwolniony z wojska, ale nadal był w rezerwie. Poprawiło mu się życie i ożenił się 4 miesiące temu.

W grudniu dostał wezwanie. Miał pojechać do Iraku i miał pojawić się w Fort Benning 14 stycznia. Bardzo to przeżył, bo nie chciał wrócić do wojska. Wpadł w panikę i zdecydował zabarykadować się w domku na wsi. Jego rodzina zachowała się bardzo naiwnie. Martwili się, że on chciał popełnić samobójstwo, więc wezwali policję. W rezultacie policja urządziła oblężenie chaty w stylu wojskowym w dzień Bożego Narodzenia. Po 14 godzinach policja zdecydowała się puścić gaz i wziąć budynek siłą, ale widząc to, Dean poddał się. Kiedy pojawił się w drzwiach, policjanci go zastrzelili. Policja twierdzi, że był uzbrojony.

FSB próbuje rozbić ANTIFĘ w Rosji

Świat | Represje

W ostatnich dniach rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (dawne KGB) zaczęła szereg represji skierowanych przeciwko działaczom ANTIFY i ogólnie osobom zaangażowanym w bojowy opór wobec nazizmu. W St. Petersburgu trzy osoby otrzymały administracyjny zakaz opuszczania miasta. W ich sprawach toczy się kilka postępowań - chodzi m.in. o ataki na nazistowskie demonstracje. W Moskwie nagle ruszyły z miejsca wszystkie stare sprawy przeciwko antyfaszystom, a w tych zamkniętych nagle znaleziono nowe "dowody". Przeciwko 5 osobom zostały postawione zarzuty o "stworzenie i udział w organizacji przestępczej" - wszyscy obecnie się ukrywają. Więcej informacji wkrótce.

Obdżektor uwięziony w Turcji

Świat | Militaryzm | Represje

22 grudnia obdżektor sumienia Halil Savda został aresztowany w Corlu, gdzie stawił się na swoją rozprawę o uchylanie się od służby wojskowej. Aresztowano go pod pozorem, że istnieje niebezpieczeństwo jego ucieczki.

Halil był już skazany w 2004 roku na 3 miesiące więzienia za „uporczywe nieposłuszeństwo” wobec rozkazów wojskowych. 13 sierpnia b.r. apelacyjny sąd wojskowy anulował ten wyrok i zarządził ponowną rozprawę. Halil został aresztowany, gdy udał się na tą rozprawę.

Halil podkreśla, że dla niego bycie obdżektorem sumienia nie jest działaniem indywidualnym, ale ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tego, jak niesprawiedliwe jest zmuszanie ludzi do służenia w armii - w organizacji, której głównym celem jest przemoc i dla której nie powinno być miejsca w wolnym społeczeństwie.

Holandia: żołnierz skazany za odmowę służby w Afganistanie

Świat | Militaryzm | Represje

24-letni żołnierz został skazany na 2 miesiące więzienia w Holandii za odmowę pełnienia służby wojskowej w Afganistanie.
Prokurator żądał aż 4 miesięcy pozbawienia wolności.

Powoli narasta również sprzeciw amerykańskich żołnierzy. Choć oficjalnie podawane liczby Obdżektorów Sumienia są dość niskie, działający w Oakland w Kalifornii Komitet Obdżektorów Sumienia informuje, że otrzymuje dziesiątki tysięcy telefonów rocznie od żołnierzy, którzy chcą się dowiedzieć, jakie są konsekwencje dezercji i jakie mają możliwości uniknięcia walki w Iraku i Afganistanie.

Oprócz masowych demonstracji pokojowych, opór żołnierzy amerykańskich w Wietnamie był jedną z przyczyn zakończenia wojny w Wietnamie.

Wiadomości z Oaxaca

Świat | Represje

Mexico Solidarity Network informuje o ostatnich wydarzeniach w Oaxaca.
Po półtoramiesięcznej okupacji historycznego centrum miasta Oaxaca, policja federalna wycofała większość swoich sił 16 grudnia. W ich miejsce weszła lokalna policja. Część sił federalnych nadal stacjonuje wokół centrum. Tego samego dnia federalne i lokalne władze postanowiły uwolnić 43 więźniów politycznych. Wielu z tych którzy opuścili więzienie federalne w Nayarit miało ślady tortur, a na ich ubraniach widoczne były plamy z krwi. Pięć dni później więzienie opuściło 16 członków Ludowego Zgromadzenia Mieszkańców Oaxaca (APPO). Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, która wyniosła w sumie 52 mln pesos. W więzieniach przebywa wciąż ponad 100 osób związanych z APPO, nie licząc dziesiątki zaginionych.

Strajk głodowy greckich anarchistów

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Dwóch greckich anarchistów siedzących w areszcie od czasu zadym 6 maja na Europejskim Forum Ekonomicznym prowadzi strajk głodowy, domagając się zwolnienia z więzienia. Tarasios Zadorozniy głoduje już 25 dzień i obecnie przebywa w szpitalu. Gerasimos Kiriakopoulos prowadzi głodówkę od 9 dni.

W akcie solidarności z ich protestem anarchiści dokonali ataków ładunkami zapalającymi na 9 banków w Atenach, Pireusie i Salonikach.
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_artic...0/12/2006_77994

Atakowane są też komisariaty policji, do tego stopnia iż greckie władze planują przed tymi budynkami budowę specjalnych betonowych barier mających zamykać ulice i blokować łatwy dostęp do komisariatów.

Grecka strona o akcjach solidarnosciowych : http://www.geocities.com/may6solidarity/

Potrzebna jest solidarność międzynarodowa!

Uniewinnieni od zarzutu "obrazy tureckości"

Świat | Represje

Czterech Turków zostało uniewinnionych od zarzutu "obrazy tureckości" z powodu przetłumaczenia książki Noama Chomskyego "Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media".

Artykuł 301 tureckiego Kodeksu Karnego jest wykorzystywany przeciwko pisarzom i publicystom. Stawiano zarzuty z tego artykułu m.in. Orhanowi Pamukowi czy Elifowi Shafakowi.

Uwolnienie filipińskich działaczy FNB

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W środę zostali zwolnieni działacze Food Not Bombs z Filipin zatrzymani 10 miesięcy temu w związku z podejrzeniem, jakoby byli członkami Nowej Armii Ludowej. O zatrzymaniu ich pisaliśmy już wcześniej.

Regionalny sąd prowincji Benguet oddalił zarzuty z braku dowodów. Pod petycją o ich uwolnienie podpisało się 2.000 filipińczyków i osób spoza granic tego kraju.

Rosja: Manifestacja "Prawdy nie da się zabić!"

Świat | Represje

Dziś w Moskwie odbyła się manifestacja upamiętniająca zamordowanych dziennikarzy. Ok. 300 osób przybyło na demonstrację. Ludzie odczytali nazwiska wszystkich 211 dziennikarzy zamordowanych w Rosji w latach 1991-2006.

Zamieszki w Kopenhadze

Protesty | Represje

Demonstracja w obronie skłotu i centrum kulturalnego Ungdomshuset zakończyła się zamieszkami po tym, jak policja zaczęła zatrzymywać niektórych demonstrantów pod pretekstem zasłaniania twarzy, co jest w Danii nielegalne. Aktywiści obrzucili policjantów butelkami i petardami. Policja odpowiedziała ogromnymi ilościami gazu łzawiącego. Kilka osób straciło przytomność w wyniku zatrucia gazem. Kilka osób zostało rannych w wyniku przejechania przez opancerzony wóz policyjny. Zostało zatrzymanych kilkaset osób.

25 lat od zamordowania przez władze górników w kopalni Wujek

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Minęło 25 lat od krwawej pacyfikacji robotników w katowickiej kopalni "Wujek" przez pseudo-robotniczą władzę. W 1981 roku jednostka specjalna milicji pacyfikująca strajk okupacyjny użyła broni z ostrą amunicją, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników, a 21 zostało rannych.

Stanisław Płatek, przewodniczący komitetu strajkowego podczas pacyfikacji kopalni Wujek, powiedział na antenie Programu I Polskiego Radia, że nikt nie spodziewał się tego, że milicja będzie strzelać do protestujących. Przypomniał, że poszkodowani górnicy otrzymują kilkakrotnie niższe emerytury i renty niż autorzy stanu wojennego.

Zapatyści wzywają do akcji solidarnościowych z Oaxaca

Protesty | Represje

Zapatyści wydali komunikat w którym wzywają do podejmowania akcji solidarnościowych 22 grudnia z mieszkańcami meksykańskiego stanu Oaxaca.

"Atak na naszych braci i nasze siostry z Oaxaca nie może zostać zignorowany przez tych, którzy na całym świecie walczą o wolność, demokrację i sprawiedliwość. Dlatego też EZLN wzywa wszystkich uczciwych ludzi w Meksyku i na całym świecie do przeprowadzania akcji solidarnościowych i nagłaśniania postulatów: odnalezienia "zaginionych", uwolnienia aresztowanych, opuszczenia stanu Oaxaca przez gubernatora i siły rządowe oraz ukarania winnych morderstw, tortur i gwałtów." - czytamy w wydanym oświadczeniu zapatystów.

O sytuacji w Oaxaca pisaliśmy już wcześniej.

Rozstrzeliwać za przemyt narkotyków ?

Świat | Represje

Każdy cudzoziemiec wwożący narkotyki na Białoruś powinien być publicznie rozstrzelany, a Białorusin skazany na dożywocie - taki pomysł wysunął poseł Wiktor Kuczinski podczas wczorajszej debaty w parlamencie nad prezydenckim dekretem "O dodatkowych sposobach państwowej ochrony dzieci w rodzinach z problemami". Zdaniem posła z uzależnieniami należy walczyć np. poprzez sterylizację alkoholików i narkomanów.

Nagroda dla Milinkiewicza, Kazulin umiera z głodu

Świat | Represje

Dziś Aleksander Milinkiewicz – nazywany w mediach liderem demokratycznej opozycji na Białorusi – odebrał nagrodę Sacharowa, przyznawaną „osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniem” którzy „dają świadectwo odwagi w obronie praw człowieka i wolności słowa.” Wraz z nagrodą otrzymał czek wartości 50 000 euro.

W mediach słowem nie wspomniano o drugim liderze białoruskich sił opozycyjnych – Aleksandrze Kazulinie – który od 20 października prowadzi głodówkę w więzieniu, w którym odbywa karę 5,5 roku pozbawienia wolności z zorganizowanie demonstracji przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

Kanał XML