Represje

Ateny: Demonstracja brutalnie zaatakowana przez policję

Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W Atenach i Salonikach odbyły się demonstracje upamiętniające powstanie studentów przeciwko dyktaturze w 1973 roku.

Policja zaczęła represje jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji zatrzymując "prewencyjnie" prawie 100 osób. Demonstranci zapowiedzieli, że nie ruszą się dopóki zatrzymani nie zostaną zwolnieni. Wreszcie ok. 17.00 demonstracja ruszyła.

Wtedy policja otoczyła blok anarchistów/antyautorytarystów i niesprowokowana rozpoczęła wściekły atak. W sumie w wyniku starć 100 osób zostało zatrzymanych. 2 studentów jest poważnie rannych, jeden ma pękniętą czaszkę. W czasie manifestacji w atakach na innych demonstrantów wzięli także udział działacze byłej rządzącej partii socjaldemokratycznej PASOK [Zdjęcia].

Zdjęcia z ataku policji.

W Salonikach po spokojnej manifestacji odbyła się dyskusja i impreza muzyczna. W pewnym momencie doszło do krótkotrwałych starć z policją po prowokacji faszystów. Policja użyła dużych ilości gazu łzawiącego, który rozprzestrzenił się po całym centrum miasta

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Solidarności z 11 z Sagady

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

17 listopada odbędzie się Międzynarodowy Dzień Solidarności z anarchistami zatrzymanymi na Filipinach. Prosimy o wsparcie: każdy może zadzwonić, wysłać faks protestacyjny albo podpisać petycję.

14 lutego grupa 11 turystów pojechała na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Kolejni pracownicy zwolnieni za próbę założenia związku

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Firma Impel-Tom z siedzibą w Zielonej Górze pozbawiła pracy kolejnych trzech działaczy Inicjatywy Pracowniczej za to, że przed sądem pracy otwarcie mówili o bezprawnych działaniach pracodawcy wobec ich związku zawodowego.

Na początku 2006 roku pracownicy oddziału kostrzyńskiego firmy Impel Tom (zatrudniającej na terenie województwa lubuskiego ok. 700 pracowników) rozpoczęli walkę o lepsze płace. Kiedy w lutym, pomimo wcześniejszych obietnic, w dalszym ciągu nie otrzymali wyższego wynagrodzenia, postanowili założyć własny związek zawodowy, pierwszy na terenie Impel-Tomu.

Policja na akcji Jedzenie Zamiast Bomb [Poznań]

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

W niedzielę 12 listopada 2006 r. na Dworcu zachodnim w Poznaniu policja zaczepiła aktywistów JZB rozdających, jak co tydzień, darmowe wegańskie posiłki. Po kilku minutach od rozpoczęcia grupa mundurowych zaczęła spisywanie osób wydających ciepłą strawę grupie znajomych i bezdomnych z okolic dworca, którzy co tydzień przychodzą tu by coś zjeść.

Kojelny cios w prawa słuchaczy

Kraj | Represje

7 listopada policja dokonała napadu na rozgłośnię internetowego radia Rebelia. Policja dokonała zaboru ponad 500 płyt z muzyką i 3 komputerów na zlecenie organizacji „zbiorowego zarządzania prawami autorskimi”. Choć nazwy organizacji nie ujawniono, chodzi o jedno ze stowarzyszeń zajmujących się ograniczaniem praw słuchaczy: ZaiKS, ZPAV, STOART lub SAWP.

Pomysłodawcą oraz właścicielem internetowego radia jest 29-letni mieszkaniec Lubartowa - absolwent jednej z wyższych uczelni -od 10 lat związany ze środowiskiem lubelskich radiowców. Marcin M. miał 4 współpracowników. Za wspólne środki zakupili sprzęt oraz wynajęli lokal w centrum Lubartowa. Studio było profesjonalnie wyposażone- stół mikserski, komputery, mikrofony, ściany wygłuszone były wytłaczankami.

Prawo do kontramanifestacji mają tylko NOP i patriotyczne świry

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

W Warszawie rozpoczęły się represje za akcje z 7.10.06. Tego dnia, podczas marszów anty- i prorządowych w Warszawie, 6-osobowa grupa wyskoczyła przed czoło demonstracji LPR i rozwinęła nieprzychylny tej partii transparent. Pięciu z nich ma odpowiadać za "próbę zakłócenia zalegalizowanej demonstracji".(art. 52 par 1 KW). Także pan Zbigniew, który miesiąc temu wziął udział w marszu Platformy Obywatelskiej ma sprawę. Nie jest on członkiem żadnej partii politycznej, ale nie podoba mu się to, co się ostatnio dzieje i wybrał się na marsz.

Marsz neofaszystów w Warszawie, akcja antyfaszystów w Rosji

Kraj | Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj był Dzień Jedności Narodowej w Rosji. W 2005 roku 4 listopada obchodzono w Rosji po raz pierwszy - władza postanowiła stworzyć nacjonalistyczne święto jako alternatywę dla Dnia Rewolucji. W Moskwie przemaszerowały trzy tysiące faszystów, razem z członkami nacjonalistycznej Komunistycznej Partii Rosji. O zgodę na zorganizowanie marszu z okazji pierwszego Dnia Jedności Narodowej, ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z 1612 r. i zakończenia Wielkiej Smuty, wystąpiły do władz miejskich dwie grupy nacjonalistyczne. Chodzi o Euroazjatycki Związek Młodzieży i Ruch przeciw Nielegalnej Imigracji - czyli tych, którzy chcą organizować pogromy w całej Rosji. Ich symbolem jest SS - "Sławianskij Sojuz", czyli Związek Słowiański ze stylizowaną swastyką.

O wczorajszych akcjach w Rosji anarchiści wiedzieli wcześniej. Natomiast, nikt nie mógł się spodziewać, że to święto będzie obchodzone także w Polsce.

Cenzura na świecie

Świat | Represje

Organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała coroczny raport o wolności prasy. Polska plasuje się na 58. miejscu. Od czasów pierwszego raportu w 2002 roku Polska systematycznie spada na liście (z pozycji 30. i wskaźnika 7,50 do pozycji 58. ze wskaźnikiem 14,00). Na pierwszym miejscu (ze wskaźnikiem 0,50) lokują się Finlandia, Islandia, Irlandia i Holandia. W krajach tych nie ma gróźb wobec reporterów, dziennikarze nie są poddawani represjom ze strony władz.

Ubiegłoroczny lider, Dania , dziś uzyskał pozycję 19. Ma to związek z publikacją karykatur Mahometa, których autorzy byli szykanowani. Sprawa karykatur przyczyniła się także do represji wobec dziennikarzy w Jemenie, Indiach, Indonezji, Algierii i Jordanii. Rosja jest najdalszym na liście krajem europejskim (miejsce 147) – prezydent Putin nie ukrywa zresztą, że wolność słowa nigdy nie była mu na rękę.

Terror mafii audio-wizualnej nasila się

Kraj | Represje

W zeszły poniedziałek w Stalowej Woli policja i prokuratura przeprowadziły nalot na siedzibę sieci osiedlowej Stowarzyszenia Interblock. W sieci tej znajduje się około 800 komputerów. Policjanci nakazali wszystkim pracownikom wyłączyć telefony komórkowe oraz trzymać ręce przy sobie. Policja wtargnęła także do 9 mieszkań, których lokatorzy korzystali z sieci osiedlowej i udostępniali w niej pliki. Przynajmniej kilku osobom zostały zarekwirowane komputery.

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem poszli do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania..

Wolność dla 11 z Sagady!

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Szukali partyzantów Nowej Armii Ludowej. Turyści wyglądali inaczej – byli punkami, anarchistami i działaczami Food Not Bombs – więc policja ich zatrzymała – i trzyma ich już 9 miesięcy.

Byli torturowani, bo policja nadal myśli, że są partyzantami. Pojawiła się też informacja, że ktoś w więzieniu chciał zabić dwóch z nich i nawet wynajęli mordercę, który potem odmówił wykonania zadania.

Uczniowie popierają strajk nauczycieli w Grecji – masowe okupacje szkół i represje anarchistów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Nauczyciele w Grecji strajkują od 6 tygodni. Niektórzy z nich wrócili do pracy po tym, jak uczniowie okupowali ponad 900 szkół w kraju. Uczniowie walczą nie tylko z systemem, ale czasami nawet były incydenty z rodzicami, którzy próbowali wyciągnąć ich z akcji.

W Grecji jest związek wszystkich służb cywilnych, który popierał strajk – tak więc inni pracownicy przyłączyli się do protestu. W środę 25 października odbył się duży protest w Atenach. Po demonstracji policja zaatakowała anarchistów bez powodu. Pobiła i aresztowała dwie osoby. Kilka osób musiało zostać hospitalizowanych.

Rząd USA terroryzuje nastoletnich przeciwników wojny

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Jak informuje Dziennik Internautów, nastoletnia blogerka - przeciwniczka wojny w Iraku, została zatrzymana przez agentów specjalnych USA za opublikowanie wiosną br., na swoim blogu, fotografii prezydenta USA z podpisem "Kill Bush" (zabij Busha) i sztyletem wbitym w rękę prezydenta.
Nie uchroniło jej przed najściem nawet to, że usunęła wpis z bloga, gdy dowiedziała się, że to jest niezgodne z prawem.

Czternastolatkę agenci nawiedzili w szkole, wyprowadzili z klasy i poddali przesłuchaniu, podczas którego tak skutecznie ją sterroryzowali, że rozpłakała się. Rodziców poinformowali jednak, że przesłuchają ją dopiero w domu. Po prostestach, agenci odstąpili od dalszych działań.

DI informuje także, że Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) ma zamiar inwestować w oprogramowanie, którego celem będzie inwigilacja światowej prasy pod kątem przychylności publikacji do USA.

Policmajster Nowego Jorku w Warszawie

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Kazimierz Marcinkiewicz spotkał się dziś z Rudolphem Guiliani, byłym burmistrzem Nowego Jorku, znanym z wprowadzenia zasad państwa policyjnego na ulicach tego miasta.

W walce z przestępczością usprawniliśmy życie mieszkańcom Nowego Jorku, poprawiliśmy jakość ich codziennego funkcjonowania. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo publiczne - za najmniejsze przestępstwo wymierzaliśmy stosowną karę - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie Giuliani, uzasadniając w ten sposób wprowadzony przez siebie reżim rasistowskiej represji.

Josh Wolf nadal siedzi

Świat | Represje

O sprawie Joshua Wolfa – dziennikarza skazanego za to, że nie chciał udostępnić sądowi swoich nagrań wideo pisaliśmy już tutaj.

Jego sprawą zajął się sąd wyższej instancji, który uznał, powołując się na precedensowe orzeczenie amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1972 roku (Branzburg v. Hayes), że każdy winien stawić się przed Wielką Ławą Przysięgłych (również dziennikarz), jeśli zostanie wezwany. Josh nadal przebywa w więzieniu.

Kanał XML