Represje

Kraków: Aktywista nękany przez Straż Miejską

Kraj | Represje

Redaktor portalu poświęconego nadużyciom w policji walczy przed sądem ze Strażą Miejską. Oskarżono go o picie, w miejscu publicznym, nieistniejącej od półtora roku marki piwa.

Od wielu lat Paweł Witkowski prowadzi prace naukowo – badawcze nad zdeprawowaniem i patologią w policji. Jest też redaktorem forum: www.policyjnyserwisinformacyjny.fora.pl W związku z jego działalnością 16 sierpnia 2011 telewizyjna Panorama TVP 2 poprosiła go o udzielenie wywiadu. Rozmowa dotyczyła tematu powszechności fałszowania statystyk policyjnych.

Po nagraniu wraz ze znajomą pan Paweł udał się do pobliskiego parku. Tam zaczepił ich patrol straży miejskiej. Funkcjonariuszka stwierdziła, że widziała jak Paweł Witkowski pił piwo i jako dowód wskazała leżącą nieopodal, porzuconą przez kogoś , pustą puszkę po piwie. Znajoma chcąc zażegnać konfliktową sytuację (funkcjonariuszka straży miejskiej była bardzo agresywna) powiedziała , że jeżeli ta puszka stanowi jakiś problem to ona wyrzuci ją do kosza na śmieci. Tak też po chwili uczyniła, podniosła cudzą puszkę i odniosła ją do kubła na śmieci. Strażniczka wylegitymowała Pawła Witkowskiego, sprawdziła dane przez radiotelefon, po czym rozeszli się.

Chiny: Tajemnicza śmierć chińskiego aktywisty

Świat | Represje

Jak podaje agencja AP chiński aktywista, który spędził w więzieniu 20 lat, powiesił się w szpitalu. Li Wangyang miał odebrać sobie życie rok po wyjściu na wolność. W samobójstwo działacza nie wierzą jednak jego bliscy.

Li miał się powiesić na strzępie tkaniny przywiązanym do szpitalnego okna. Szwagier aktywisty nie wierzy jednak w jego samobójstwo, ponieważ Li nigdy nie wspominał o odebraniu sobie życia, nawet podczas pobytu w więzieniu.

Organizacja Human Rights In China informuje, że 62-letni Li był weteranem walki o prawa pracowników, próbował m.in. utworzyć w Chinach wolne związki zawodowe.

Hiszpania: Walki górników z policją

Świat | Gospodarka | Protesty | Represje

Hiszpańscy górnicy toczą toczą zacięte walki z policją. Protestują przeciwko cięciom w sektorze wydobywczym. Do strajku przyłączyło się 8 000 pracowników 40 kopalń.

Protesty trwają od 23 maja. Wszystko dzieje się w okresie gdy hiszpański rząd zapowiada ograniczenie autonomii gospodarczej Hiszpanii. Kraj jest coraz bardziej zadłużony. Najbardziej obciążony jest oczywiście sektor bankowy.

Hiszpańska gospodarka znajduje się w bardzo złym stanie od kilku lat. Kraj usiłuje zdobyć pieniądze na obligacjach.

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2154402/Spanish-miners-fight-fur...

Chiny: Represje wobec pracowników Foxconn

Świat | Prawa pracownika | Represje

Zeszłej nocy do hotelu robotniczego fabryki Foxconn wkroczyli funkcjonariusze chińskiej bezpieki. Oficjalnym powodem interwencji była "próba zapobiegnięcia drobnym naruszeniom przepisów przez pracowników".

Nie wiadomo do końca z jakiego powodu doszło między bezpieką a pracownikami do konfliktu, co przerodziło się w zamieszki. Brało w nich udział kilka tysięcy robotników. W efekcie, doszło do znacznych zniszczeń na terenie fabryki.

Policja aresztowała kilkudziesięciu pracowników. Foxconn, to jedna z fabryk w której produkuje się sprzęt elektroniczny dla Apple. W maju zeszłego roku podczas protestu zginęło tam dwóch pracowników, a szesnastu zostało rannych.

Polska policja zatrzymała białoruskiego opozycjonistę, który ma być deportowany na Białoruś

Kraj | Represje

Jak podaje telewizja Biełsat opozycjonista Andrej Pyżyk z co prawda niechlubną przeszłością śledczego białoruskiej milicji, został zatrzymany przez polską policję w podwarszawskim Brwinowie. Obecnie prowadzone są czynności przygotowawcze do jego deportacji na Białoruś, która może nastąpić w ciągu 3 do 5 dni.

Andrej Pyżyk uciekł do Polski po tym, jak białoruskie władze zmuszały go do sfabrykowania dowodów przeciwko białoruskiemu opozycjoniście Komarowskiemu. Pyżyk mieszka w Polsce od 4 lat. Wystąpił także z prośbą o status uchodźcy politycznego.

Andrej Pyżyk wygłosił oświadczenie dotyczące fałszowania przez białoruskie organy ścigania dowodów w sprawach więźniów politycznych na Białorusi. Był też jednym z ekspertów w filmie dokumentalnym Biełsatu "Strach w krainie spokoju", który opowiada o wybuchu w mińskim metrze. Film ten został pokazany w TVP1.

Kuwejt: 10 lat więzienia za obrazę proroka Mahometa na Twitterze

Świat | Klerykalizm | Represje | Tacy są politycy

Sąd w Kuwejcie skazał na 10 lat więzienia 26-letniego szyitę, za umieszczenie przez niego na Twitterze komentarzy rzekomo zagrażających bezpieczeństwu państwowemu, obraźliwych dla proroka Mahometa oraz sunnickich władców Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu.

Proces Hamada al- Nakiego rozpoczął się w kwietniu. Nie przyznał się on do winy i twierdził, że nie zamieścił w internecie obraźliwych treści, a ktoś włamał się na jego konto na Twitterze.

Sąd uznał 26-latka za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym obrazy Mahometa i jednej z jego żon Aiszy, naśmiewania się z islamu, wywoływania napięć na tle wyznaniowym, znieważania władców saudyjskich i bahrajńskich oraz niewłaściwego wykorzystywania telefonu komórkowego w celu rozpowszechniania komentarzy. Trybunał wymierzył Nakiemu najwyższą możliwą karę.

Piotr Siuda i Krwawa sobota w Nowoczerkasku, 2 czerwca 1962 r.

Historia | Publicystyka | Represje

W dniu 2 czerwca 2012 r. mija 50 rocznica krwawej soboty w Nowoczerkasku w południowej Rosji, w obwodzie rostowskim. Tego dnia, pracownicy zbuntowali się przeciw drastycznym podwyżkom cen żywności. Bunt zakończył się krwawymi represjami i stłumieniem prawdy o wydarzeniach przez radzieckie władze.

Protesty rozpoczęły się w dniu 1 czerwca. Kiedy władze ZSRR ogłosiły decyzję o podwyżce cen mięsa, mleka i przetworów mlecznych, wybuchły spontaniczne protesty w Moskwie, Leningradzie, Kijowie, Tbilisi i innych miastach. W Nowoczerkasku, zbuntowali się pracownicy fabryki lokomotyw. Protest szybko przekształcił się w strajk. Część pracowników próbowała uwolnić z aresztu zatrzymanych wcześniej kolegów. Wtedy padły pierwsze strzały. Następnie przybyły oddziały wojska, a władza wydała rozkaz strzelania do tłumu. Na miejscu zginęły 24 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Nowy projekt ustawy o policji municypalnej

Kraj | Represje

Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.
Projekt popierają prezydenci największych miast.

Projekt także zakłada, że strażnicy dysponowaliby bezpośrednim dostępem do baz danych, np. o osobach ściganych; mogliby nakładać grzywny w znacznie szerszym niż dotąd zakresie.

Poznań: Proces anarchisty za demonstrację w obronie lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Represje

Nikt nie odpowie za zastraszanie mieszkańców kamienicy u zbiegu ul. Garbary i Estkowskiego. Kłopoty ma tylko anarchista, który stanął w obronie lokatorów. W czwartek zaczął się jego proces. Łukasz Weber stanął w czwartek przed poznańskim sądem.

Jesienią ub.r. nowy właściciel kamienicy chciał się pozbyć lokatorów, nasyłając na nich osiłków w czarnych skórach oraz tajemnicze "ekipy remontowe", które wymontowały okna i drzwi na klatkach schodowych. A potem zapowiadały jeszcze większy "remont".

Kiedy zastraszani lokatorzy zorganizowali pikietę na placu Wolności, zatrzymał się terenowy samochód - kierowca próbował robić zdjęcia protestującym. Gdy kilku demonstrantów ruszyło w jego stronę, terenówka z piskiem opon odjechała.

Chiny, Pekin: Samobójcza śmierć na znak protestu

Świat | Protesty | Represje

Ojciec chłopaka zastrzelonego przez chińskie wojsko podczas pacyfikacji placu Tiananmen popełnił samobójstwo w Pekinie, po ponad 20 latach bezskutecznej walki o zadośćuczynienie za śmierć syna - poinformowała organizacja "Matki Tiananmenu".

Odebrał sobie życie z bólu i bezsilności wobec reżimu, który zamordował jego syna, a tym samym stał się kolejną ofiarą zbrodniczej działalności rządu swojego kraju.

73-letni Ya Weilin został znaleziony martwy w nieużywanym podziemnym garażu pod osiedlem, na którym mieszkał. Jak podała organizacja prawdopodobnie powiesił się w piątek.

Rosja: Kolejne aresztowania demonstrantów

Świat | Protesty | Represje

Policja zatrzymała kilkudziesięciu uczestników antyprezydenckiego protestu jaki odbył się w centrum Moskwy przeciwko Władimirowi Putinowi - poinformowała agencja Reutera.

Protestujący ubrani byli na biało. Kolor ten jest symbolem walki o uczciwe wybory i odsunięcie od władzy Władimira Putina. Demonstranci spacerowali wzdłuż murów Kremla, a następnie udali się w kierunku Starego Arbatu, gdzie zaatakowała ich policja. Jak podaje agencja Interfax zatrzymano 35 osób.

W centrum Moskwy protestowali także obrońcy praw homoseksualistów. Doszło do próby zakłócenia demonstracji przez prawosławnych aktywistów. Ten protest także zakończył się atakiem policji, która aresztowała około 40 osób.

Rosja: Aresztowano 18-letniego aktywistę

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

27 maja, około 18:30 w Moskwie na ulicy Fadeeva został aresztowany 18-letni Alexander Dukhonin, działacz społeczny, uczestnik "Camp OkkupayAbay" oraz kampania na rzecz ochrony lasów Tsagovskogo w Żukowskiego. Zatrzymany został pod zarzutem opóźniania czynności sprawdzających tożsamość.

W późniejszym komunikacie podano, że został zatrzymany na podstawie art . 212, § 3 kodeksu karnego (wezwanie do zamieszek), i 318, część 1 kodeksu karnego (przemoc wobec przedstawiciela władz) w związku z wydarzeniami z 6 maja na terenie Bagna.

Według słów adwokata, Alexander przyznał się do udziału w rajdzie na 6 maja, ale powiedział, że żadnego z zarzucanych czynów nie popełnił. Alexandera odwiedził członek Komisji Nadzoru Publicznych zajmujący się przestrzeganiem praw człowieka w miejscach zatrzymań.

Znajomi zatrzymanych poinformował, że nocą doszło do próby przeprowadzenia przeszukania mieszkania Alexandra, ale policja nie była w stanie dostać się do środka.

Węgry: Fidesz chce zmian w prawie karnym

Świat | Represje | Tacy są politycy

Postrzegany za "konserwtywno-lewicujący" rząd Viktora Orbana, który w rzeczywistości współpracuje z polską Platformą Obywatelską chce radyklanych zmian w prawie karnym. Proponowanym zmianom sprzeciwia się węgierski rzecznik praw obywatelskich.

Projekt jest reakcją na wzrost przestępczości wśród niepełnoletnich. Rząd chce dawać wyższe wyroki za mniejsze przestępstwa bez prowadzenia jakichkolwiek działań zapobiegawczych.

Rząd chce również zaprzestać karania za spowodowanie śmierci w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Chce także wprowadzenia przymusowego leczenia na czas nieokreślony i zwiększenie maksymalnego okresu odbywania kary.

Trudno powiedzieć w kogo dokładnie mają uderzać przepisy.

Azerbejdżan, Baku: Policja aresztuje uczestników antyrządowych demonstracji

Świat | Protesty | Represje

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, na dzień przed finałem konkursu piosenki Eurowizji, który odbędzie się właśnie w stolicy tego kraju, odbyła się antyrządowa demonstracja. Policja zatrzymała kilkudziesięciu uczestników manifestacji.

25 osób zostało odciągniętych przez policję na bok, gdy zebrały się niedaleko miejsca, gdzie w sobotę ma odbywać się finał Eurowizji. Policja zatrzymała demonstrantów za wznoszenie wolnościowych haseł, wpychając ich do stojących nieopodal autokarów.

W poniedziałek policja uniemożliwiła przeprowadzenie opozycyjnej demonstracji. W środę setki młodych Azerbejdżan demonstrowały w centrum Baku na znak protestu przeciwko łamaniu w ich kraju praw człowieka. W czwartek podczas manifestacji przed siedzibą telewizji publicznej w stolicy Azerbejdżanu zatrzymano trzydziestu pięciu aktywistów opozycji.

Grecja: Policjanci i naziści znowu zaatakowali

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Kilkudziesięciu policjantów próbowało się wedrzeć do siedziby jednej z greckich partii lewicowych - Socjalistycznej Partii Robotniczej - SEK.

Incydent nastąpił po tym, jak dziennikarz lewicowej gazety "Solidarność Pracownicza" sfotografował policyjną akcję zatrzymania i przeszukania człowieka na ulicy, podczas której policjanci zachowywali się agresywnie, karząc zatrzymanemu rozebrać się na ulicy włącznie z bielizną. Zatrzymany był imigrantem. Grecka policja kojarzona jest ze szczególną brutalnością wobec osób takiego pochodzenia.

Policjanci usiłowali zatrzymać dziennikarza, prawdopodobnie chcąc odebrać mu aparat fotograficzny. Zdołał on jednak schronić się w siedzibie SEK, a obecni tam działacze partii zablokowali drzwi.

Kanał XML