Represje

Chile: Uczniowie i studenci wracają na ulice

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk

 Demonstracja studentów i uczniów W stolicy kraju Santiago de Chile rozpoczął się wczoraj strajk generalny studentów i uczniów przeciwko planom wprowadzenia opłat za wszelkie studia oraz darmową oświatą na wysokim poziomie. Strajk rozpoczął się demonstracją, w której w solidarności uczestniczyło ponad 70 organizacji społecznych wraz z głównym związkiem zawodowym CUT.

Oczywiście nie obyło się bez represji ze strony policji, która postanowiła zakończyć demonstrację siłą, lecz jej wysiłki zostały zniweczone, ponieważ różne grupy poruszały się różnymi trasami. Na ulicy Villa Francia demonstranci nawet zbudowali barykadę przed policją.

Protesty zostały poprzedzone społecznym referendum (bez aprobaty i uczestnictwa władz) w sprawie edukacji w Chile, w którym uczestniczyło 1,5 mln osób. W plebiscycie 88,7% uczestników wyraziło wsparcie dla żądania darmowej edukacji. (Telesur)

[Wall St.] Kolejny przykład dobitnie ukazujący sposób działania policji

Blog | Represje

Polecam ściszenie głośników. Na filmie widać, jak policjant uderza kobietę podczas demonstracji 14 października w Nowym Jorku.

USA: Policja znowu aresztuje pikietujących

Świat | Protesty | Represje

 Akcja policji w Bostonie W Bostonie 141 manifestantów, popierających ruch „Occupy Wall Street” zostało aresztowanych. Rzecznik bostońskiej policji stwierdził, że większość została zatrzymana pod zarzutem „nielegalnego zgromadzenia”. Według świadków zdarzenia policja brutalnie zaatakowała manifestantów. Burmistrz Bostonu oświadczył, że nie będzie tolerował żadnego „obywatelskiego nieposłuszeństwa”.

Tymczasem podczas demonstracji pod bankiem JP Morgan Chase w Nowym Jorku, cztery osoby zostały aresztowane. Jak informowaliśmy wcześniej, ten bank wsparł nowojorską policję sumą 4,6 miliona dolarów.

Informacje o protestach w Stanach Zjednoczonych są blokowane przez media tego kraju. W sondażu opinii publicznej okazało się, że tylko 51% Amerykanów słyszało o jakichś okupacjach w tym kraju.

Na 15 października jest przygotowywane światowe akcje protestacyjne. Jedna z nich ma odbyć się także w Warszawie.

Egipt: Armia atakuje protestujących i próbuje wzniecić wojnę religijną

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje

Demonstracja, w której wzięło udział ok. 10 tys. osób w Kairze w dzielnicy Maspero zakończyła się represjami, w których zostało zabitych 23 uczestników, a 174 zostało rannych. Konfrontacja miała miejsce przed gmachem telewizji publicznej. Wojskowe pojazdy celowo potrącały protestujących. Użyto ostrej amunicji, oraz gazu łzawiącego. Doszło też do poważnych pobić ze strony umundurowanej i nieumundurowanej policji.

Armia zajęła stacje telewizyjne Al-Hurra i 25 January TV i doprowadziła do ich wyłączenia. Publiczna telewizja wzywa do "protestów przeciw Koptom" i do wystąpienia na ulice, by "chronić armię". Armia wyraźnie dąży do wywołania wojny domowej o podłożu religijnym. Powodem demonstracji był atak na koptyjski kościół.

Morderstwo dokonane przez dyrektora więzienia na więźniu?

Kraj | Represje

W Zakładzie Karnym w Sztumie doszło do zabójstwa - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Gdańsk. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 11. Nieoficjalnie wiadomo, że zabójcą jest dyrektor sztumskiego więzienia, Andrzej G., który nożem zaatakował jednego z więźniów. Na razie nie wiadomo nic o motywach działania dyrektora.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk, potwierdza tylko, że w Zakładzie Karnym doszło do jakiegoś zdarzenia, nie potwierdza jednak zabójstwa. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma być wydany jeszcze w niedzielę. Andrzej G. kierował sztumskim Zakładem Karnym od sześciu lat. Z wykształcenia jest psychologiem. (IAR,kk)

USA: Protesty się rozszerzają

Świat | Protesty | Represje

 Protesty w USA W co najmniej 140 miastach Stanów Zjednoczonych trwają protesty w różnej formie przeciwko systemowi polityczno-ekonomicznemu. Miejscem centralnym i zapalnikiem całej sytuacji jest oczywiście okupacja w pobliżu gmachu najbardziej znanej giełdy papierów wartościowych na Wall w Nowym Jorku.

Nie należy jednak zapominać, że początkiem tej oddolnej akcji na świecie był madrycki plac Puerta del Sol, gdzie tysiące oburzonych rozpoczęło okupację już wiosną, podobną do tej dzisiejszej w Nowym Jorku i innych miastach USA. Podobnie jak w Madrycie i innych miastach hiszpańskich w Nowym Jorku powołano Zgromadzenie Ogólne zrzeszające uczestników manifestacji.

Chile: Strajk generalny uczniów 19 października

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk

 Represje wobec uczniów. Konfederacja Uczniów Chile (Confech) wezwała do strajku generalnego uczniów przeciwko represjom rządu wobec protestujących uczniów. Podczas ostatniego protestu uczniów 25 osób zostało rannych, a 132 zatrzymane.

Dodatkowym powodem protestu jest projekt ustawy uniemożliwiający demonstracji i zwiększający kary za protesty, choć niektóre z tych przepisów zostały ustanowione za rządów Pinocheta, a teraz represje mają być większe. Podstawowym powodem protestów są jednak plany wprowadzenia pełnej płatności za studia przez prawicowy rząd kraju. (Telesur)

Kolumbia: Dziesiątki rannych po demonstracji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje

Dwadzieścia dwie osoby zostały ranne, a dwanaście zostało zatrzymanych przez policję podczas demonstracji studencko-uczniowskiej przeciwko prywatyzacji szkolnictwa wyższego w Kolumbii. Protesty zbiegły się przesłaniem przez prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa projektu ustawy o prywatyzacji szkolnictwa wyższego do parlamentu.

Protesty odbywały się w miastach Tunja, Cali i Pamplona W mieście Tunja przedstawiciel protestujących Giovanni Páez, że wielu studentów zostało pobitych. (Telesur)

Nowy Jork: Policja bije pikietujących

Świat | Protesty | Represje

 Represje policji na Wall Street. Wczoraj nowojorska policja znowu się posunęła do użycia pałek w celu represji pikietujących przed gmachem najbardziej znanej na świecie giełdy papierów wartościowych na Wall Street w Nowym Jorku. Podczas akcji policji zostało aresztowanych 20 pikietujących.

Brutalność nowojorskiej policji wobec protestujących nie jest przypadkowa, ponieważ jak poinformował nasz czytelnik za stroną banku JP Morgan Chase, tenże bank ofiarował nowojorskiej policji wsparcie wysokości 4,6 miliona dolarów.

Ruch okupacji, który ma swe korzenie w hiszpańskich okupacjach miejsc publicznych zainicjowanych na madryckim Puerta del Sol, w samych Stanach Zjednoczonych rozwinął się na 32 miasta. Według nowojorskiej policji w pikiecie uczestniczy 5 tys osób, lecz protestujący wspominają o 12 tys.

Kolumbia: Tysiące zarzutów pogwałcenia praw człowieka

Świat | Represje | Tacy są politycy

Prokuratury kolumbijskie postawiły już 4634 osobom zarzuty o poważne pogwałcenie praw człowieka z czasów rządów miłującego USA prawicowego prezydenta Alvaro Uribe. Prokuratury oskarżyła 476 polityków, 505 policjantów i wojskowych oraz 178 urzędników. Ponadto prokuratury wyliczyły 352 437 ofiar pogwałcenia praw człowieka. (Telesur)

Nowy Jork: Represje wobec pikietujących

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowanie pikietujących. Co najmniej siedmiuset pikietujących przed gmachem nowojorskiej policji zostało aresztowanych. Oficjalnym zarzutem było „blokowanie ruchu drogowego”. Protest odbywał się przeciwko działaniom policji przeciwko pikietującym przed gmachem najbardziej znanej giełdy papierów wartościowych na świecie mieszczącej się na Wall Street. W solidarności z aresztowanymi protestującymi odbyła się demonstracja licząca około 2 tys. osób pod gmachem nowojorskiej policji.

Uczestnik demonstracji Robert Cammiso stwierdził, że protest nie był „przeciwko nowojorskiej policji. To była manifestacja 99% przeciwko niewspółmiernej władzy 1%”. Przedstawiciele nowojorskiej policji zasygnalizowali, że zatrzymanie będą przebywać w areszcie 24 godziny do postawienia zarzutów w sądzie. (Telesur)

W Polsce były tajne więzienia CIA

Kraj | Represje | Tacy są politycy

W Polsce istniały tajne więzienia CIA. – Wiemy, kto był tu przetrzymywany. Wiemy, jakie metody przesłuchań były stosowane – powiedział w ekskluzywnym wywiadzie Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg.

Komisarz twierdzi, że wiedza o tym co się stało, ma „wyjątkowe znaczenie” i wierzy, że wkrótce będą wyniki śledztwa. – Przestudiowałem wartościowe informacje, które mamy i jest jasne, że w Polsce były tajne więzienia CIA między grudniem 2002 i wrześniem 2003 roku. Wiemy, kto był tu przetrzymywany, wiemy jakie metody przesłuchań były stosowane. Można je określić jako tortury i ważne, aby takie wnioski wyciągnąć z polskiego śledztwa. Mamy na to dowody – wyjaśnia Hammarberg i dodaje, że w innym wypadku wynikiem dochodzenia będzie bezkarność.

Włochy: 11 rannych w wyniku zdławienia demonstracji

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje

Podczas demonstracji przeciw ksenofobii, która odbyła się w Wenecji, 11 demonstrantów zostało rannych w wyniku brutalnej interwencji policji.

Demonstranci protestowali przeciwko antyemigracyjnej polityce rządu centralnego Silvio Berlusconiego, jak i przeciwko podobnej polityce administracji lokalnej zdominowanej przez Ligę Północy. (Telesur)

Nowy Jork: Pikieta pod Wall Street ponownie brutalnie zdławiona

Świat | Protesty | Represje

Ponad stu pikietujących pod gmachem giełdy papierów wartościowych na Wall Street w Nowym zostało aresztowanych przez policję. Pikieta wznowiła swoją działalność po uprzednim usunięciu przez policję. Do likwidacji ostatniej pikiety użyto siły fizycznej w tym paraliżującej broni elektrycznej.

Protestujący zostali aresztowani pod zarzutem „obstrukcji wobec administracji rządowej w przypadek napaści na policjanta”. Ponadto niektórych pikietujących władze zamierzają oskarżyć o „obstrukcję ruchu publicznego”, jak również „o fotografowanie i krytykowanie funkcjonariuszy policji”.

Niemniej jednak nowojorscy protestujący się nie poddają i zamierzają dołączyć do podobnych protestów w Phoenix, Montrealu, Cleveland, Atlancie, Kansas City, Dallas, Orlando i Miami. (Telesur)

Nowy Jork: Atak policji na protestujących

Blog | Represje

W sobotę i w niedzielę setki policjantów zaatakowały aktywistów protestujących na Union Square w Nowym Jorku. Policja użyła gazu pieprzowego na dużą skalę. Jednak rzecznik policji zaprzecza, by nowojorska policja w ogóle posiadała na wyposażeniu gaz pieprzowy. Uczestnicy demonstracji byli również aresztowani za filmowanie policjantów w akcji. Pomimo to, wiele zdjęć z interwencji zostało opublikowanych. Zdjęcia są dość wymowne. Ogółem, aresztowano około 80 osób.

Więcej zdjęć i filmów:

http://www.buzzfeed.com/mjs538/violent-pictures-from-occupy-wall-street-...
http://www.buzzfeed.com/chrismenning/nypd-makes-arrests-at-occupy-wall-s...

Kanał XML