Kultura
chain of readers
satkow, Pon, 2009-07-13 12:28 KulturaVideo: Autonomiczne ruchy społeczne na przykładzie organizacji Indian w Meksyku
Tomasso, Czw, 2009-07-09 19:52 Kraj | Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Represje | UbóstwoMultimedialny wykład „Autonomiczne ruchu społeczne na przykładzie organizacji Indian w Meksyku” oraz wystawy zdjęć Zuzanny Koniarz. Podróżniczka oraz tłumaczka z języka hiszpańskiego podzieliła się swymi doświadczeniami z wizyty w Chiapas w Meksyku.
czas trwania filmu: 1 godz.32 minuty
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania, które odbyło się 21 czerwca 2009 roku (niedziela) w kawiarni fair-trade “Falanster” na ul. Świętego Antoniego we Wrocławiu.
Film ze spotkania w formacie RMVB można również pobrać z naszego serwera. [302 MB]
Zapatystowski caracol nr 2: Oventic
Czytelnik CIA, Pon, 2009-07-06 16:21 Kultura | Miejsca | PublicystykaSłowo od redaktora: Cykl reportaży Glorii Muñoz Ramírez o pięciu zapatystowskich centrach autonomicznych, zwanych także caracoles, został pierwotnie opublikowana w języku hiszpańskim w ramach specjalnego działu ogólnokrajowej gazety meksykańskiej "La Jornada" 19 września 2004 roku Wcześniej opublikowano kilka reportaży autorki ze wspomnianych miejsc. Tłumaczenie poniższe oparte jest na autoryzowanym tłumaczeniu angielskim Laury Carlsen, które ukazało się na stronie Americas Program z okazji 15 rocznicy powstania Zapatystów.
Powinniśmy skorzystać z lekcji, jakiej dostarczają nam konkretne doświadczenia tych społeczności, dotyczące oddolnej demokracji i rozwoju od dołu do góry. Będziemy starać się nadal śledzić ich wysiłki, zwłaszcza jeśli chodzi o najnowszy etap ich oporu względem wrogiego im rządu i grup paramilitarnych.
Kto płacze, kto zarabia na Jacksonie
satkow, Nie, 2009-07-05 13:00 KulturaAltergodzina: Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton” & Genetycznie modyfikowana żywność (mp3)
Tomasso, Pią, 2009-07-03 14:03 Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | KulturaRozmowę z Aliną Synakiewicz z Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”. Rozmawiaano o niedawno sporządzonym przez „Ponton”; raporcie na temat edukacji seksualnej w polskich szkołach.W drugiej części audycji usłyszycie fragment krytycznego wykładu na temat genetycznie modyfikowanej żywności, który miał miejsce w Falansterze 5.06.09 w ramach Festiwalu Fair Trade "WychowaNie Złe".
Altergodzina: Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton” & Genetycznie modyfikowana żywność (mp3)
Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli
przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia,
widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki
"głównego nurtu".
ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei". Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).
Polska wojna narkotykowa
satkow, Sob, 2009-06-27 23:05 KulturaRelacja z "Gramy w piłkę nawet w deszcz"
Czytelnik CIA, Śro, 2009-06-24 13:04 Kraj | Kultura | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistycznyW dniu 20 czerwca odbyła się w Toruniu XI edycja antyfaszystowskiego turnieju Piłkarskiego. Celem imprezy jest popularyzowanie idei i działań antyfaszystowskich oraz integracja środowiska anarchistycznego i antyfaszystowskiego.
W turnieju udział wzięło 21 ekip z całej Polski a także ekipa z Niemiec. W tym roku złamana została coroczna tradycja imprezy i podczas rozgrywek nie padał deszcz:). Całodniowej imprezie towarzyszył piknik antyfaszystowski podczas którego można było zapoznać się z ofertą niezależnych dystrybucji, zjeść smaczne wegańskie jedzenie, napić się piwa, nawiązać kontakty z ludźmi z całej Polski oraz posłuchać muzyki serwowanej przez Tekno Kolektyw. Drużyny charakteryzowały się dużą różnorodnością, od profesjonalnych zawodników z "dużymi ambicjami" po wyluzowane ekipy czerpiące przede wszystkim przyjemność z przebywania na boisku. Poniżej nazwy drużyn biorących udział w turnieju, po których widać humorystyczne podejście do tematu niektórych załóg.
Szybcy, niewyżyci, martwi
satkow, Wto, 2009-06-23 09:54 KulturaRocking in a Free Iran
satkow, Nie, 2009-06-21 10:21 KulturaUSA: 2 miliony dolarów za 24 piosenki
mateusz_, Pią, 2009-06-19 10:26 Świat | Kultura | RepresjeJammie Thomas-Rasset była oskarżona przez korporacje muzyczne o tzw. nielegalne pobieranie i udostępnianie utworów muzycznych w ramach oprogramowania Kazaa w roku 2005. Pierwsza rozprawa odbyła się 2 lata później - kobieta została skazana na zapłacenie w sumie 222 000 USD. Jednak z powodu błędów formalnych, w br. przeprowadzono kolejne postępowanie sądowe.
Tym razem sędzia okazał się być mniej "wyrozumiały". Wedle nowego wyroku, kobieta ma zapłacić firmom nagraniowym 1,92 mln USD, co przekłada się na 80 000 USD za każdą z 24 pobranych piosenek, które były przedmiotem rozprawy. Wyrok jest tym bardziej szokujący, że prawdziwa cena jednego utworu wynosi... 99 centów. Mimo to, wyrok mógłby być jeszcze wyższy. Według amerykańskiego prawa federalnego, kara za nielegalne udostępnienei jednego utworu może wynieść do 150 000 USD. Thomas-Rasset utrzymuje, że sama nie pobierała, ani nie udostępniała żadnych plików, nie wyklucza jednak, że mogły to robić jej dzieci. Jednak korporacje doszły do takiego wniosku (i potwierdził to sąd) na podstawie... nicka jakiego rzekomo używała w programie Kaaza, a jakim powszechnie podpisuje się w Internecie. Jak stwierdził adwokat Joe Sibley, na takiej podstawie można skazać każdego. Ostrzegł sędziów, że "[Korporacje] przyjdą również po was, tak jak przyszli po tereastarr [wspomniany nick]". Przedstawicielka RIAA (organizacja zrzeszająca amerykańskich wydawców muzyki), mówi, że oskarżyciele "są zadowoleni, iż sąd uznał, że oskarżona kłamie" i "potraktował sprawę poważnie".
Ostatnie takie muzyczne lato
satkow, Wto, 2009-06-16 21:22 KulturaNowe publikacje w Trojce
Vino, Pią, 2009-06-12 22:39 Kraj | Kultura | Ruch anarchistycznyNakładem Oficyny Trojka w ramach serii historycznej ukazały się dwie nowe publikacje: "Bakunin i Marks. Anatomia sporu w I Międzynarodówce" Mariusza Olszewskiego oraz "Ruch Społeczeństwa Alternatywnego 1983-1991" - zbiór publikacji i dokumentów poświęconych RSA. Poniżej krótkie opisy rzeczonych pozycji:
Mariusz Olszewski "Bakunin i Marks. Anatomia sporu w I Międzynarodówce"
Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników założone 28 września 1864 roku w Londynie odegrało ogromną rolę w formowaniu się międzynarodowego ruchu robotniczego. Poza realizacją celów praktycznych takich jak: koordynacja działalności organizacji robotniczych z różnych krajów świata, pomoc dla strajkujących i walczących o prawa robotnicze, Międzynarodówka stała się ważnym forum, na którym starły się koncepcje i strategie ruchów rewolucyjnych uformowane po klęsce Wiosny Ludów 1848 r.
Najbardziej znanym konfliktem w jej łonie, który był również najważniejszą przyczyną jej upadku, było starcie Karola Marksa i Michała Bakunina. Spór ten, mimo że w dużej mierze niezwykle personalny, dotyczył kwestii zasadniczych, takich jak: stosunek do władzy, strategia walki, sposób organizacji ruchu społecznego.
Can You Give It....
satkow, Wto, 2009-06-09 15:22 KulturaFrancja: Policja zamyka sieć BitTorrent
Tomasso, Pon, 2009-06-08 19:54 Świat | Kultura | Represje | TechnikaW zeszłym tygodniu policja współpracująca z wojskiem i grupą antypiracką zamknęła jeden z największych trackerów sieci BitTorrent we Francji. SnowTigers posiadał ponad 250 tysięcy użytkowników i to niestety były jego ostatnie chwile w sieci.
W zeszły wtorek policja wraz ze stowarzyszeniem antypirackim ALPA (Association Against Audiovisual Piracy) wtargnęła do siedzib SnowTigersa, zlokalizowanych w Paryżu i Tuluzie. Aresztowanych zostało 10 administratorów oraz przejęto 21 serwerów.
AlterKino.org: Ziemia kobiet
Tomasso, Pon, 2009-06-08 19:51 Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | UbóstwoFilm "Tierra de Mujeres", czyli "Ziemia kobiet" to opowieść o rdzennych mieszkankach Chiapas i ich walce o godne życie. Bycie autochtonem w stanie Chiapas w Meksyku oznacza biedę i dyskryminacje ze względu na ubiór, język, muzykę, tradycje i kulturę. Sytuacja ta jest jeszcze cięższa, jeżeli jesteś rdzenną mieszkanką tego terytorium, ponieważ kobiety pozbawiane są praw nawet w obrębie swoich własnych społeczności.
"My rdzenne mieszkanki Chiapas nie mamy dostępu do dobrej żywności, mieszkań, opieki zdrowotnej, edukacji. Nie ma dla nas programów pomocowych, nie działa opieka społeczna...popadamy w ubóstwo i nędze...' - słowa skierowane przez Komandantke Esther do Meksykańskiego Kongresu Narodowego - 28 marzec, 2001r.
Wybuch powstania zorganizowany przez EZLN (Zapatystowską Armie Wyzwolenia Narodowego) 1 stycznia 1994 roku był punktem zwrotnym przynajmniej dla kobiet Zapatystowskich. Kobiety z Chiapas zaczęły się organizować w kooperatywy. Powstawały np religijne grupy kobiece, projekty teatralne...mieszkanki Chiapas po raz pierwszy od dawna czuły się upodmiotowione, zaczęły panować nad swoim własnym życiem. Krok po kroku kobiety wiejskiej razem z nauczycielkami, lekarkami, rozwódkami, rzemieślniczkami walczą o lepszą przyszłość dla wszystkich- każda na miarę swoich własnych możliwości.
Ziemia Kobiet - to opowieść o kobietach, o ich życiu, problemach, strachu jaki im towarzyszy na codzień i nadziejach na lepszą przyszłość.