Kultura
Szczecin: Projekcja "Weather Underground"
oski, Wto, 2008-01-22 10:30 Kultura | Militaryzm | Protesty
23.01.2008 (Środa)
godz.18:30
Afterwork Projekcje Filmowe
Alert ul.Śląska 34 Szczecin
Benefit na lokal: 1zł
"THE WEATHER UNDERGROUND"
produkcja: USA (2002)
gatunek: dramat
reżyseria: Sam Green, Bill Siegel
czas trwania: 92 min
Weather Uderground byli radykalnym odłamem antywojennego ruchu studenckiego w Stanach Zjednoczonych. Gdy szeroki ruch społeczny tworzony przez amerykańską młodzież w latach 60-ych zmagał się bezskutecznie z polityką własnego rządu grupa osób odczuwając bezskutecznośc metod pokojowych - postanowiła sięgnąć po przemoc by zatrzymac ludobójstwo trwające w Wietnamie.
Zaczynajac od akcji ulicznych starć z policją pod hasłami "Przenieśmy wojnę do domu" młodzi działacze rozbudowali jednoczesnie strukturę organizacyjną i podziemne zaplecze rozpoczynając ataki bombowe na państwowe placówki i prywatne firmy wspierające imperializm.
Przez ponad dziesięc lat dobrze zakonspirowani i zorganizowani zadawali ciosy amerykańskim elitom władzy. W żadnej z ich akcji nie zginął człowiek ponieważ zawsze uprzedzali o swoim uderzeniu, dzięki czemu można było ewakuowac ludzki.
Weatherman Underground byli amerykańskim odpowiednikiem swoich bratnich organizacji w Europie Zachodniej takich jak brytyjska Angry Brigade, niemiecki RAF, włoskie Czerwone Brygady, francuska Akcja Bezpośrednia, hiszpańskie GRAPO i inne.
Dokument przybliża nam realia walki politycznej w klimacie, której wyrośli późniejsi rewolucjonisci. Mamy szanse popatrzeć na tamte wydarzenia z ich obecnej perspektywy wielu, bowiem przebywa obecnie na wolności działając w ruchach społecznych i prowadząc działalność naukową na uczelniach. Film ukazuje ewolucje ich postawy w latach 60-ych,mechanizmy działalności w podziemiu oraz akcentuje prześladowania czarnej mniejszości w szczególności
Partii Czarnych Panter (patrz:sprawa Mumii Abu Jamala). ( źródło: www.alterkino.glt.pl )
https://cia.media.pl/przyniesc_wojne_do_domu_wywiad_z_dawwnymi_dzialaczam...
Ciekawe filmy do obejrzenia w TV
Tomasso, Pią, 2008-01-18 19:24 Kultura
AlterKino.glt.pl poleca następujące filmy o tematyce spoleczno-politycznej do obejrzenia w telewizji w najbliższym tygodniu.
Sobota [19.01.2008]
12:10 Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas. - film dok. (TVPKultura)
19:10 Dziecko komuny - film dok. (TVPKultura)
20:00 Żołnierze spod Salaminy - dramat hiszpański (Zone Europa)
22:00 Perła w Koronie - dramat (Kino Polska)
23:00 Powstanie talibów - film dok. (National Geographic)
Niedziela [20.01.2008]
13:50 Aryjska para - dramat amerykańsko-angielski (HBO2)
14:35 Żołnierze spod Salaminy - dramat hiszpański (Zone Europa)
15:00 Myszy i ludzie - dramat USA (TCM)
16:15 Jak sprzeniewierzono irackie miliardy - film dok.(Planete)
21:15 Okruchy dnia - dramat angielski (Zone Europa)
22:00 Słowo honoru - dramat kanadyjsko-amerykański (Hallmark)
22:15 Nowy wspaniały świat - film s-f (TVNSiedem)
22:15 Paciorki jednego różańca - dramat polski (Kino Polska)
22:40 Borys Jelcyn bez tajemnic - film dok.(Planete)
00:20 Taki piękny kraj - dramat izraelski (Ale Kino!)
Szczecin: Projekcja " Krwawy Smak Coca-Coli"
oski, Wto, 2008-01-08 09:34 Świat | Kultura | Prawa pracownika | Protesty
.
.
.
.
.
.
09.01.2008 (Środa)
godz.18:30
Afterwork Projekcje Filmowe
Alert ul.Śląska 34 Szczecin
"KRWAWY SMAK COCA-COLI"
produkcja: Niemcy (2004) KanalB
gatunek: dokumentalny
Piękne Panie i Mili Panowie,
2008 rok zaskoczył nas Waszą otwartością i wytrzymałością na teorie spiskowe, a przede wszystkim frekwencją pozostawiając na ostatnich seansach przy projektorze największych wyjadaczy filmowych. Tylko najtwardsze sztuki w dość dużej liczbie do końca dźwigały brzemię nieustraszonych sceptyków. Radzi Waszym zainteresowaniem i entuzjazmem prezentujemy tym razem dokument promujący jedną z Kampanii - Killer-Cola. (www.killer-cola.info)
Tym razem zmierzymy się z produkcją niemieckich aktywistów z Kanal B . "Krwawy smak Coca-Coli" jest rekonstrukcją wydarzeń w Kolumbii w latach 1989-2001, kiedy 9 działaczy związkowych, głównie z radykalnego SINALTRAINAL, zostało zamordowanych przez bojówki paramilitarne. Film przedstawia rolę koncernu Coca-Cola w zleceniu tych zabójstw.
Zapraszamy na film i do bojkotu wszystkich produktów Coca-Cola Co. !
źródło: Fight&Fun Service
ALTERGODZINA o podróżach i fotografii społecznie zaangażowanej... [mp3]
Tomasso, Śro, 2008-01-02 23:19 Kraj | Audio | Kultura | Ubóstwo W pierwszej w 2008 roku audycji gościem Altergodziny był Tomasz Grzyb, niezależny fotograf i socjolog specjalizujący się w problematyce stosunków etnicznych i socjologii ubóstwa, który opowiadła o swoich reporterskich podróżach i projektach edukacyjnych realizowanych m.in. w Palestynie i Republice Południowej Afryki, a także o tegorocznej wizycie w Wenezueli, gdzie prowadził dokumentację działalności misji boliwariańskich. Tomasz Grzyb jest autorem strony internetowej:
http://www.tgrzyb.com
ALTERGODZINA o podróżach i fotografii społecznie zaangażowanej (download)
ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" przy współudziale osób z innych organizacji i ruchów społecznych. Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 - we Wrocławiu na 91,3 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).
Internetowy, świąteczny Suplement "Ulicy Wszystkich Świętych"
oski, Wto, 2007-12-25 23:06 Kraj | KulturaJako kolejny suplement do "Ulicy Wszystkich Świętych" pojawił się w Necie tekst Oskara Wilde'a z roku 1880, zatytułowany "Socjalizm a dusza ludzka". Przetłumaczył go jeden z najaktywniejszych ostatnio związanych z miesięcznikiem ludzi - Stanisław Jan.
Wilde broni w nim pozycji indywidualizmu artysty i szuka dróg porozumienia pomiędzy ideologią a sztuką.
SENSACJA! Aktywiści wykradli PRAWDZIWY tekst filmu WŁADCA PIERŚCIENI!
XaViER, Pią, 2007-12-21 18:31 Blog | Ironia/Humor | Kultura | Ruch anarchistycznyPoniżej prezentujemy prawdziwy tekst jaki mieli wypowiadać aktorzy w filmie Władca Pierścieni. Niestety na skutek działania służb specjalnych USA scenariusz został podstępnie zmieniony. Na szczęście aktywistom udało się odzyskać oryginalną treść i umieścić go w filmie w formie napisów.
Część 1
Część 2
Wrocław: Galeria BWA zamieniona w urząd miejski?
Tomasso, Czw, 2007-12-13 08:57 Kraj | KulturaSiedziba Biura Wystaw Artystycznych (Pałac Hatzfeldów), będzie odbudowywany. Prace mają się zakończyć za trzy lata, a w czasie ich trwania galeria będzie musiała wyprowadzić się z budynku. I nie wiadomo, czy do niego wróci. Miasto zdecydowało się na jego odbudowę, bo urzędnicy potrzebują nowych pomieszczeń biurowych. Na odtworzenie dawnej, zabytkowej bryły zgodził się już wojewódzki konserwator zabytków, a pieniądze na odbudowę wpisano w miejski Wieloletni Plan Inwestycyjny.
Zdziwiony planami miasta jest Marek Puchała, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych: - Na najbliższe trzy lata mam gotowy program wystawienniczy. Nikt nie zaproponował nam tymczasowej siedziby zastępczej, ani też innej - docelowej.
Szósty numer "Przeglądu Anarchistycznego"
Czytelnik CIA, Nie, 2007-11-25 16:42 Kraj | Kultura | Ruch anarchistycznyUkazał się szósty, jesienno-zimowy numer "Przeglądu Anarchistycznego", pismo do tej pory ukazywało się pod tytułem „Biuletyn Poznańskiej Biblioteki Anarchistycznej”.
Upadek marksizmu w sferze politycznej i kompromitacja praktycznej realizacji idei „dyktatury proletariatu”, pociągnęły za sobą ogromne przeobrażenia na płaszczyźnie kulturowej. Ideolodzy systemu kapitalistycznego, mogli więc ogłosić „koniec historii”, ruch rewolucyjny został wyrugowany nie tylko w sensie fizycznym, zniknął również z ludzkich umysłów. Oczywiście opór wobec brutalnego wyzysku i eksploatacji nie zniknął. Przybiera on jednak formy, które nie mogą zakwestionować globalnej ideologii neoliberalnej. Z jednej strony mamy więc religijny i narodowy fundamentalizm, stanowiące substytuty walki rewolucyjnej, z drugiej pojedyncze wybuchy klasowej wściekłości w postaci zamieszek i strajków. Pasja niszczenia nie przekłada się jednak zawsze na konkretne zmiany społeczne.
Podejmujemy tematykę marksizmu, gdyż na jego przykładzie można w najpełniejszy sposób odpowiedzieć na pytania dotyczące dzisiejszych strategii na rzecz radykalnej zmiany społecznej. Czy marksizm, a szczególnie jego nowoczesne rewizje, mają nam w tym względzie coś do zaproponowania?
Basista zespołu Flipper tłumaczy o co chodzi anarchistom
Akai47, Śro, 2007-11-14 19:06 Blog | KulturaBasista zespołu Flipper, były członek zespołu Nirvana, Krist Novoselic został także dziennikarzem. Choć jest członkiem Partii Demokratycznej, ma dużą sympatię do ruchu anarchistycznego i potrafi ładnie tłumaczyć o co anarchistom chodzi.
Krist nie lubi robić wywiadów o Nirvanie, jednak niedawno jedna stacja zrobiła dokument o najlepszych klipach w historii rocka. Zapytano Krista dlaczego jedna czirliderka w teledysku "Smells Like Teen Spirit" nosiła symbol anarchii. Nie widziałam dokumentu, ale czytałam, że Novoselic powiedział, że chyba zrobił anarchizmowi zupełnie niezłą reklamę.
Muzyczne inspiracje Machnowszczyzną
Vino, Nie, 2007-11-11 12:00 Blog | KulturaCzarne skóry, czapki uchatki, wełniane swetry i szaliki, ucieczka przed radiowozem z motocyklu Ural i zatrzymywana na stopa stara ciężarówka marki ZiŁ. Lecąca para z ust w zimną moskiewską noc. W takim klimacie są nakręcone teledyski anarchopunkowej (lub jak niektórzy określają anarchorokowej) grupy Mongol Shuudan z Moskwy. Przytaczając te kilka kawałków nie chcę się bynajmniej wpasowywać w panujący kult retro, z lekkim uśmieszkiem traktując wygląd i zachowania tych ludzi. Po prostu stwierdziłem, że bedzie to ciekawa sprawa, że warto poznać twórczość opartą na anarchizmie, a jednocześnie tak różną od znanych, zachodnich anarchopunkowców.
Zespół został założony w 1989 roku przez ludzi znających się z ogniska muzycznego w centrum socjalnym w Annino. Jednym z tamtejszych nauczycieli był anarchista pochodzący z krajów nadbałtyckich, który przekazał młodym muzykom anarchistyczną literaturę - pisma Bakunina, Kropotkina i Tołstoja. Mieli styczność również z niebolszewickimi opracowaniami na temat dziejów i idei Machnowszczyzny. Członkowie grupy nie potrafią określić imienia owego nauczyciela, ani jego narodowości - wiadomo, że został po jakimś czasie aresztowany przez KGB za "działalność wywrotową".
Pierwsze utwory grupy powstały w wyniku fascynacji anarchizmem - odnoszą się w większości do ducha Machnowszczyzny i działań anarchistycznych grup rewolucyjnych. W tekstach są wyraźnie dostrzegalne elementy anarchoindywidualistyczne (patrzcie kawałek "Mama Anarchija"). W utworach wyczuwalna jest wschodnia kultura, z częstymi odniesieniami do matki. Rockowe riffy przeplatane są z ludowymi motywami, tak jak w kawałku Makhno, w którym wokalista wciela się w rolę powstańca niezadowolonego z chwilowego układu machnowców z bolszewikami.
Zespół cały czas gra, jednak nie mają już (pewnie jak większość 40-latków) młodzieńczego zapału. Dziś dla wokalisty i autora tekstów anarchizm jest bardziej poetycką inspiracją, niż zespołem poglądów politycznych. W wywiadzie z 2006 roku stereotypowo stwierdził: "Anarchizm zadziała tylko wtedy, gdy zostanie zaaprobowany na całym świecie. Nie jest możliwe, by działał w jednym państwie. Jest sprawą oczywistą, że jest to idealistyczny i realnie nieosiągalny cel. Więc anarchiści są prawdopodobnie najbardziej romantycznymi ludźmi na świecie.". No cóż... zestarzał się, zarobił na buncie więc tak uważa, wam pozostaje obejżeć klipy przed kilkunastu lat, kiedy to jeszcze chłopaki byli pełni życia i woli walki. Angielskie napisy z pewnością pomogą nierosyjskojęzycznym.
Mama Anarchija:
Makhno:
Dalnaya dorogo:
Queer Fest 2 w Toruniu
Yak, Nie, 2007-11-04 09:36 KulturaWtorek, 13 listopada 2007
14:00 – 18:00; klub „RAFA”; warsztaty antydyskryminacyjne;
prowadzenie: Marta Abramowicz, wiceprezeska KPH;
zainteresowani winni zapisać się u organizatorów przed udziałem w warsztatach.
zapisy pod adresem: qfest@wp.pl
18:00 – 19:00; klub-galeria „eNeRDe”; wernisaż wystawy Jenni Ramme,
polskiej fotograficzki o ponad dziesięcioletnim doświadczeniu.
Wystawy jej prac towarzyszyły kilku krajowym „LadyFestom”.
Jenni Ramme jest chyba najlepiej znana ze swoich zdjęć drag kingów –
takich jak te, które ukazały się w „Gazecie Wyborczej”
(zdjęcie z okładki przedstawiało Niemkę Bridge Markland).
21:00 – 22:30; kino „Orzeł”; seans filmowy;
tegoroczne seanse będą stanowić kontynuację pokazów, j
akie miały miejsce w ramach zeszłorocznego festiwalu
„a million different loves!?” w Łodzi i w Lipsku (październik 2006),
z dodatkiem obrazów pokazanych w trakcie ‘queerotycznego’ FAQ!-Fest,
jaki odbył się w maju 2007 roku w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
Środa, 14 listopada 2007
21:00 – 22:30; kino „Orzeł”; seans filmowy.
Czwartek, 15 listopada 2007
16:00 – 19:00; klub „RAFA”; warsztaty waginalne „Seksualność - perspektywa kobieca”,
prowadzenie: Alicja Długolecka; tylko dla kobiet;
zainteresowane winny zapisać się u organizatorów przed udziałem w warsztatach.
zapisy pod adresem: qfest@wp.pl
Alicja Długolecka jest psycholożką i autorką książki „Pokochałaś kobietę”.
Specjalizuje się w lesbijskich związkach, miłości i seksualności.
Prowadzone przez nią warsztaty waginalne odbywały się już wcześniej
(m.in. w czasie FAQ!Fest) i spotykały się zawsze ze świetnym odbiorem.
UWAGA!
Warsztaty waginalne Alicji Dlugoleckiej nie odbędą się z przyczyn niezależnych od organizatorek/ów
19:00 – 20:30; klub-galeria „eNeRDe”; wykład multimedialny
„Queer core - początki i estetyka ruchu na przykładzie dwóch
czołowych zespołów queer punk: TRIBE 8 oraz PANSY DIVISION”;
prowadzenie: Małgorzata Wodzisławska.
UWAGA!
WYKŁAD MULTIMEDIALNY "Queer core..." odbędzie się w czw. o godz. 19:00, a nie jak poprzednio informowaliśmy w pt. o godz. 16.00. ZA ZMIANĘ PROGRAMU SERDECZNIE PRZEPRASZAMY.
21:00 – 22:30; kino „Orzeł”; seans filmowy.
Piątek, 16 listopada 2007
14:00 – 17:00; klub-galeria „eNeRDe”;
panel dyskusyjny “Queerowanie Akademii. Osoby nieheteroseksualne w przestrzeni akademickiej".
Udział wezmą:
- dr Błażej Warkocki – krytyk literacki, autor „Homo niewiadomo”,
współautor „Kalendarium życia literackiego 1976-2000”, współredaktor „Homofobii po polsku”, z
ainteresowany kategorią gender i queer we współczesnej literaturze polskiej,
- dr Tomasz Sikora – autor „Virtually Wild: Wilderness, Technology and the Ecology of Mediation”,
współredaktor „Odmian odmieńca”, „Parametrów pożądania” oraz
internetowego pisma naukowego poświęconego studiom queer – „InterAlia”,
- dr Marzena Lizurej – redaktorka internetowego czasopisma naukowo-queerowego „InterAlia”,
obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim pracą „Mit w prozie Olgi Tokarczuk”,
referentka na licznych konferencjach z zakresu gender i queer,
- Agnieszka Weseli – historyczka życia seksualnego, tłumaczka i redaktorka książek oraz filmów,
członkini kolektywu „Kvir Svera”, współorganizuje festiwal FAQ!, Manifę, Ladyfesty, „Dni Równości”,
podczas konferencji w trakcie „QueerFest 2” powie o sadomasochizmie wśród polskich lesbijek.
17:15 – 19:30; salonik artystyczny „Maska”; „RAFALALA Show”;
z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne wejściówki.
wejściówki pod adresem qfest@wp.pl
Rafalala, okrzyknięta „pierwszym polskim transwestytą”,
przedstawia „nieprzyzwoitą historię” prostytutki i gwiazdy porno.
Występ składa się z dwóch części: monodramu Rafalali oraz pokazu filmu
„I Bóg stworzył transwestytę”. Premierowy pokaz „RAFALALA Show”
miał miejsce na deskach stołecznego Teatru Polonia.
Yga Kostrzewa o Rafalali tutaj
Rafalala w internecie tutaj
UWAGA!
RAFALALA Show odbędzie się w pt. o godz. 17.15, a nie jak poprzednio informowaliśmy w so. o godz. 18.00. ZA ZMIANĘ PROGRAMU SERDECZNIE PRZEPRASZAMY.
20:00 - ?; klub-galeria „eNeRDe”; wieczorno-nocna impreza “Niszowy Piątek”, w tym występy i koncerty:
“Edelweiss Piraten” - olsztyńskiej grupy grającej scandi crust punka,
mocnego punka o charakterystycznym, skandynawskim brzmieniu;
“Pinkshot” - polskiej femi gwiazdki, pełnej “pink power”,
grającej głównie electro pink-punk i riot grrrlz muzik,
promującej femi art i wspierającej ideę emancypacji osób LGBT;
“SLUT” - polskiej Djane, surfującej po przebojach z zakresu
queercore, riot grrl, punk, electro, rock’n’roll i ska;
“SLUX” - niemieckiej grupy z Getyngi,
określającej swoją muzykę jako “femocore”,
czyli hałaśliwy i rytmiczny “rock ya ass off-punkrock”.
Sobota, 17 listopada 2007
15:00 – 16:00; klub-galeria „eNeRDe”; wykład o queer kinematografii;
prowadzenie: dr Dagmara Rode (kulturoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego).
16:00 – 17:00; księgarnia „EMPiK”; spotkanie z Anną Laszuk,
dziennikarką, autorką „Dziewczyny wyjdźcie z szafy!”.
20:00 - ?; klub-galeria „eNeRDe”; impreza „Mainstreamowa Sobota”, w tym:
dwugodzinny występ drag queens (ŻAKLINA oraz DARUMA) i drag kings ze
specjalnym udziałem jedynej polskiej grupy dragkingowej – „Da Boyz”
koncert polskiej grupy „Yummy Cake”, grającej electro – power- pop,
której znakami charakterystycznymi są specyficzny blichtr, białe pudle i biała,
błyszcząca limuzyna; brzmienie „YC” opiera się na mocnym basie i wyraźnym
rytmie połączonych z wyrazistym i melodycznym wokalem.
party „pod dyrekcją” Sonarssona, rodowitego toruńskiego DJ’a i producenta muzycznego,
specjalizującego się w muzyce electro-house i tech-house,
rezydenta warszawskiego klubu „Tomba-Tomba”; support: DJ Ossito (Warszawa).
Niedziela, 18 listopada 2007
10:00 – 18:00; klub „RAFA”; warsztaty dotyczące coming outu;
prowadzenie: dr Katarzyna Bojarska;
zainteresowani winni zapisać się u organizatorów przed udziałem w warsztatach.
zapisy pod adresem: qfest@wp.pl
Katarzyna Bojarska jest doktorką psychologii klinicznej z Uniwersytetu Gdańskiego
i jedną z niewielu krajowych specjalistek w zakresie homofobii.
Pomimo młodego wieku jest częstym i szanowanym gościem paneli dyskusyjnych
oraz konferencji naukowych związanych z problematyką LGBT.
18:00 – 20:00; klub-galeria „eNeRDe”; wykład o sztuce post-feministycznej
„W co się bawią dziewczyny, czyli fala za falą”);
prowadzenie: Ewa Tatar (krytyczka sztuki z Krakowa).
20:00 – 21:30; klub-galeria „eNeRDe”; wernisaż wystawy Tomka Kawszyna
Tomek Kawszyn jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Jego pierwsza większa wystawa sięga 1989 roku.
Seminarium: Myślenie i kapitalizm cz. III – Przemoc
pankin, Pią, 2007-10-26 16:17 Kraj | KulturaSeminarium jest kontynuacją dotychczasowego cyklu spotkań pod hasłem „Myślenie i kapitalizm”. Tym razem zajmiemy się problematyką przemocy. Przejmując Foucaultowski postulat, zgodnie z którym myślenie powinno być przede wszystkim diagnozą aktualności, spróbujemy zastanowić się nad tym, czym jest przemoc dzisiaj, albo raczej: jakie są jej uprzywilejowane miejsca i sposoby manifestacji. Czy da się wskazać jakąś ogólną formę, ekonomię przemocy charakterystyczną dla świata kapitalizmu, różną od form, jakie przybierała ona gdzie indziej? Czy obecne mutacje kapitalizmu pociągają za sobą również przemiany w obrębie owej ekonomii przemocy?
Bardziej niż klasyczna typologia będą nas interesować swoiste miejsca i tryby, w jakich występują akty przemocy, np. ich estetyzacja czy militaryzacja, ich produkcja i dyfuzja. To właśnie one wyznaczą też rytm naszych spotkań, podzielonych na większe bloki tematyczne, odsyłające, kolejno, do kwestii dyskursu, wojny oraz sztuki. Jednak zanim zapuścimy się w te trzy konkretne obszary, będziemy musieli skonfrontować się z zasadniczym problemem natury teoretycznej: w jaki sposób „przemoc” staje się istotną kategorią analityczną?
Diagnoza tego, co aktualne, nie dokonuje się, rzecz jasna, w teoretycznej próżni. Myśl współczesna na wiele sposobów mierzyła się i wciąż mierzy z problemem przemocy. Wystarczy znów wspomnieć Michela Foucaulta, z jego teorią władzy jako sieci „stosunków sił”, Jacquesa Derridę (i jego spór z Walterem Benjaminem o „siłę prawa”), Carla Schmitta i Giogrio Agambena (jako teoretyków „stanu wyjątkowego”) Pierre’a Bourdieu (konstruującego pojęcie przemocy symbolicznej) czy Jeana Baudrillarda (jako badacza współczesnej ikonosfery, a także tego, który podjął próbę uchwycenia „ducha terroryzmu”). Poza klasykami (wśród których znaleźć się mogą zarówno Nietzsche i Marks, jak i marszałek Foch albo T. E. Lawrence) będą to nasze główne inspiracje i punkty odniesienia – przewodnicy po nowym obszarze, na który wkraczamy po ogólnym wprowadzeniu w krąg filozoficznych zagadnień związanych z figurą kapitalizmu (rok akademicki 2005/2006) i zbadaniu kwestii ideologii (2006/2007).
Seminarium jest otwarte dla wszystkich chętnych.
Benjamin Cope, Mateusz Falkowski, Michał Herer, Aleksandra Hirszfeld, Marcin Pańków. IFiS PAN, Collegium Civitas. Seminarium w rytmie dwutygodniowym.
Pierwsze spotkanie: 30 października, wtorek, godz. 18.30, Pałac Kultury i Nauki, XII piętro, sala nr 1225
J.K.Rowling do fanów: Kwestionujcie autorytety i władzę.
Vino, Pon, 2007-10-22 12:00 Świat | KulturaPodczas trasy promującej najnowszy, a zarazem ostatni tom przygód Harrego Pottera, autorka cyklu - J.K. Rowling stwierdziła, że w jej książkach toczy się "długa walka o tolerancję". Podczas spotkań zachęcała fanów i fanki przygód młodego czarodzieja do "kwestionowania autorytetów i władzy".
Do ciekawego wyznania doszło podczas autorskiego wieczorku z fanami w Carnegie Hall w piątek 19 października. Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem przez autorkę fragmentu ostatniej książki "Harry Potter and the Deathly Hallows", potem przyszedł czas na rozmowę. Rowling została zapytana przez młodego fana, czy Dumbledore znajdzie "prawdziwą miłość", na co autorka odpowiedziała "Dumbledore jest gejem" - po tym oświadczeniu niektórym zaparło dech w piersiach, część zaczęła klaskać. Trzeba dodać, że spekulacje na temat seksualności dyrektora Hogwartu pojawiły się na licznych forach internetowych.
Recenzja: Film „Niebezpieczna Kultura”
Akai47, Sob, 2007-10-13 21:45 Kultura | Publicystyka | Represje | TechnikaW języku angielskim słowo „kultura” znaczy „kultura” ale także „bakterie”. Nie ma więc bardziej odpowiedniej nazwy dla filmu o politycznym artyście, który ma kłopot z FBI ponieważ miał w domu bakterie, które chciał wykorzystać w wystawie poświęconej GMO.
Film jest historią sprawy profesora Uniwersytetu w Buffalo i artysty Steve Kurtza. Kurtz jest jednym z członków Critical Art Ensemble. Zajmuje się m.in. „bio-art”. (Więcej o Critical Art. Ensemble można przeczytać tu: http://www.obieg.pl/text/lr_sjrp.php. O projektach Critical Art Ensemble związanych z biotechnologią, więcej można dowiedzieć się tu: http://www.critical-art.net/biotech/index.html ) Kurtz przygotowywał się do wystawy, na której widzowie mogliby sprawdzić czy jedzenie zostało zmodyfikowane genetycznie. W tym celu potrzebne mu były bakterie, które wykorzystuje się w takich eksperymentach. Kolega Kurtza, znany biogenetyk, kupił dla niego te bakterie przez internet, gdzie może je kupić każdy.
Tuż przed otwarciem wystawy żona artysty zmarła na atak serca podczas snu. Kurtz wezwał pomoc i jak zwykle w takich sytuacjach w jego domu pojawiła się policja. W tym tragicznym momencie nie przyszło mu do głowy, że policja, widząc bakterie na jego biurku, może zacząć podejrzewać go o terroryzm.
Film jest dokumentalny choć czasami w roli Kurtza i jego żony występują aktorzy. Choć wizualnie film to nic specjalnego, scenariusz jest dość ciekawy i temat jest ważny, dlatego krytycy byli pod wrażeniem. Film pokazywano na różnych festiwalach filmowych gdzie spotykał się z pozytywną oceną. Polecam ten film, jeśli macie szansę go obejrzeć. Jeszcze jedna projekcja filmu odbędzie się w ramach festiwalu filmowego w poniedziałek 15.10 o godz. 18:30 w Kinotece.
Dla tych, którzy czytają po angielsku, polecam także książki napisane przez The Critical Art Ensemble. Książki te zostały wydane przez anarchistów i radykalnych autonomistów z wydawnictwa „Autonomedia” bez praw autorskich. Możecie pobierać wszystkie książki w formie PDF za darmo.