Kultura
Sklep Levi'sa, którego nie ma
szczym, Pią, 2006-08-04 13:28 Świat | Blog | KulturaAustralijczyk Callum Morton lubuje się w artystycznej ingerencji w istniejącą architekturę. Stonewash to prawdopodobnie jego najsłynniejszy projekt. Morton wziął na warsztat jedną ze zrujnowanych kamienic Stambułu i zaaranżował na niej fasadę niesitniejącego sklepu Levi'sa . Nowoczesne drzwi, śnieżnobiała farba i słynne logo kłują w oczy. Ten "sklep" jest w tym miejscu tak nierzeczywisty i nieprzystający, że trudno nie zadać sobie pytań o globalizacyjne praktyki wielkich korporacji, które bezrefleksyjnie implementują siebie w miejscach/społeczeństwach zupełnie na to nieprzystosowanych. Niesamowite wrażenie robi widok tego, co jest za szybą sklepu - zamiast poukładanych na półkach spodni, widzimy gruzowisko, które wieczorem podświetlone jest niczym eksluzywny towar. Fantastyczne. O Mortonie z pewnością jeszcze usłyszymy - będzie reprezentował Australię na Biennale w Wenecji w 2007 roku.
Film "Fanatyk" w Infoszopie - benefit na Tomka Wilkoszewskiego
Yak, Śro, 2006-08-02 13:47 KulturaW niedzielę 6 sierpnia o g. 14:00 w Infoszopie przy ul. Targowej 22 w Warszawie zapraszamy na benefit filmowy na Tomka Wilkoszewskiego. Szczegóły kampanii.
Ponieważ benefit wiąże się z tematyką antyfaszystowską, wyświetlimy film pt. "Fanatyk". Wejście: co łaska.
Poniżej recenzja filmu.
"Fanatyk" jest współczesną opowieścią o młodzieńczym buncie nowojorskiego chłopaka - Żyda.
Obdarzony silną osobowością, samodzielnie myślący uczeń jesziwy podczas rozważań nad wersetami Tory traktującymi o boskim żądaniu, by Abraham w imię wiary ofiarował własnego syna Izaaka - Danny Balint, doznaje szoku porażony okrucieństwem Boga. W interpretacji chłopaka przypowieść ta jest dowodem pychy i siły niszczącej ludzką miłość.
Wstrząsające odkrycie prowadzi Dannego do otwartej wojny z Bogiem i co za tym idzie do przeciwstawienia się własnej społeczności, zakwestionowania jej tożsamości religijnej i kulturowej.
W prostej konsekwencji chłopak staje się antysemitą, okrutny jak jego Bóg dołącza do skinheadów. Nienawidzi swoich i pogardza jednocześnie żądnymi krwi osiłkami. Brnie dalej, dzięki swojej inteligencji robi karierę jako ideolog w organizacjach neofaszystowskich.
Prezydent: kartofel czy burak?
Yak, Pią, 2006-07-21 14:26 Blog | KulturaStowarzyszenie Tłumaczy Polskich rozpoczęło ciekawą dyskusję lingwistyczną na temat właściwego tłumaczenia tekstu o polskim prezydencie opublikowanego w niemieckiej gazecie Tageszeitung.
Monika Kokoszycka podkreśla, że środwisko tłumaczy jest w tej sprawie podzielone i dopuszcza kilka interperetacji. Zdaniem części tłumaczy, słowo to należałoby przetłumaczyć jako "burak" jako określenie osoby nieobytej i nieokrzesanej. Inni tłumacze uważają, że tłumaczenie wprost jako "kartofel" może być aluzją do wyglądu Kaczyńskich.
Film w Infoszopie: JAK ŻYĆ
Yak, Czw, 2006-07-20 14:29 KulturaZapraszamy na projekcję do Infoszopu w Warszawie, ul. Targowa 22 w niedziele 23 lipca, godz. 14:00
Opis filmu: Wakacyjny obóz szkoleniowy dla młodych małżeństw, członków ZSMP. Organizowany jest konkurs "Wzorowa rodzina". Jurorzy są anonimowi, przebieg rejestruje kamera filmowa. Codziennie ogłaszane są punkty, jakie poszczególne małżeństwa zdobywają. Schematycznie przeprowadzane egzaminy z wiedzy politycznej, przesłuchiwania dzieci, podpatrywanie, ingerencje w sprawy osobiste i dryl organizacyjny rodzą konflikty, demaskują metody kierownictwa obozu, ujawniają prawdziwe postawy i charaktery.
Artystyczna partyzantka
oski, Wto, 2006-07-11 13:06 Kraj | KulturaJeden z naszych reporterów - Kyn - przespacerował się ulicami Szczecina robiąc zdjęcia twórczości, która nie jest zamknięta w czterech ścianach elitarnej kostnicy. Zrobił kontrkulturową wycieczkę po mieście. Owoce wyprawy można zobaczyć tutaj.
Sztuka już dawno opuściła galerie, by stać się częścią codziennego życia. Fragmentem przestrzeni publicznej. Miejscy partyzanci atakują mury, zagadują przechodniów, kreują inne sensy i światy możliwe. Coraz częściej twórczość ich nabiera politycznego wydźwięku. Nie tylko ataki na komercyjne billboardy, ale i słupy, skrzynki czy mury stają się nośnikiem innego przekazu.
Banksy mieszka nie tylko w Anglii.
Rewolucyjne piosenki rewolucyjnego barda
szczym, Wto, 2006-07-04 13:19 artykuły, ciekawe informacje | KulturaDla osób lubujących się w rewolucyjnej poezji polecamy piosenki w wykonaniu Macieja Roszaka. (Broniewski, Brecht itp.)
Więcej informacji znajduje się pod poniższym adresem: robotnicza.republika.pl
Bezpośrednie linki:
Na śmierć rewolucjonisty, piosenka do wiersza Broniewskiego
Zdradzona rewolucja
Rezolucja, do tekstu Bertolda Brechta, fragment
Uwolnij swoje książki! Zapisz się na podaj.net
Yak, Wto, 2006-07-04 10:56 KulturaPowstała nowa bardzo cenna inicjatywa: wymiana przeczytanych książek, które zalegają na półkach i zbierają kurz, a mogą się przydać innym.
Serwis, dostępny pod adresem http://podaj.net szczyci się tym, że użytkownicy dodali do niego już 2 tys. tytułów. Najczęściej dodawane są książki zaliczające się do literatury pięknej oraz fantastyki. Duży wybór mają wielbiciele kryminałów i romansów. W bazie znalazły się też książki dla dzieci i młodzieży, literatura obcojęzyczna oraz podręczniki.
Film "Still we ride" w Infoszopie
zaczek, Sob, 2006-06-24 07:48 KulturaZapraszamy na film "Still we ride" o protestach rowerowych w Nowym Yorku w sierpniu 2004 roku, które przerodziły się w comiesięczną imprezę znaną pod nazwą "Masa Krytyczna".
Film pokazuje atmosferę protestów i chaos spowodowany interwencją policji przeciw legalnej demonstracji i aresztowaniami, oraz opowiada o walce sądowej z zarzutami stawianymi rowerowym aktywistom.
Projekcja w "Infoszopie" ul. Targowa 22 w Warszawie w niedzielę 25 czerwca o godz. 15:00
Oficjalna nagroda dla alternatywnego twórcy
oski, Pią, 2006-06-23 15:55 Kraj | KulturaKapituła Nagrody im. Władysława Hasiora w Zakopanem przyznała jej tegoroczną edycję Jerzemu Jakubów z Kowar. Jakubów, uczeń Józefa Gielniaka, jest najlepszym od lat polskim drzeworytnikiem. Rzeźbi, przeprowadza ekologiczne happeningi i maluje. Od 2001 roku jako grafik związany jest z "Ulicą Wszystkich Świętych", ilustrował też kilka wydanych przez "Ulicę..." książek: "W cukrze arbuza" Brautigana, "zapomniałem cię nazwać" Malika, czy "Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek" "Lele" Przychodzkiego. Wręczenie nagrody odbędzie się 15. lipca.
Jakubów jest też właścicielem wieży ciśnień obok dworca PKP w Kowarach, gdzie mieści się pracownia drzeworytu i muzeum lasek beskidzkich pasterzy, udostępniane chętnym do zwiedzania.
Fot. Jerzy Jakubów i Kacper Przychodzki na szczycie Skalnika.VIII.05
Cenzurowanie artystów – ciąg dalszy
oski, Pią, 2006-06-16 20:42 Kraj | KulturaDyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie zakazał wystawy „Ignorancji”, grafiki przedstawiającej Andrzeja Leppera w cesarskich szatach. Również praca z hasłem: „Spieprzaj dziadu” nie została pokazana publiczności – tym razem zareagował Samorząd Studencki.
Jak powiedziała dla Dziennika Wschodniego Monika Niećko, autorka pracy „Ignorancja”, dyrektor stwierdził: „że Lepper jest teraz wicepremierem i nie wolno go tak przedstawiać. Przecież to hipokryzja, autocenzura i strach."
Ekspozycje przygotowali sami studenci. Była to pożegnalna wystawa studentów V roku wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Polityczni artyści w akcji
oski, Sob, 2006-06-10 15:34 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | KulturaW Gdańsku w nocy z 8 na 9 czerwca dokonano przejęcia komercyjnego billboardu i zamieszczenia na nim informacji społecznej. Przy stacji kolejki SKM Gdańsk-Stocznia rankiem ukazał się ludziom antygiertychowski plakat dedykowany Maciejowi D. oraz Michaelowi Schudrichowi brutalnie napadniętym w ostatnim czasie przez ksenofobicznych bandytów.
Nie trzeba bardzo interesować się polityką, aby dostrzec związki między jawnie ksenofobicznymi i faszyzującymi postawami polskich polityków a ostatnią brutalną napaścią na warszawskiego antyfaszystę Macieja D. Zachowania Romana Giertycha, biorącego udział w ,,paradach normalności'', jego pomysły wprowadzenia do szkół ,,wychowania patriotycznego'', brak należytej reakcji odnośnie faszystowskich pozdrowień i wypowiedzi członków LPR-u oraz próby obrócenia wszystkiego w żart, sprzyjają agresji i ośmielają bandytów – piszą na indymedia.
Absurdalne prawo autorskie
oski, Pią, 2006-06-09 09:32 Kraj | Gospodarka | KulturaMinisterstwo Kultury opracowało projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim. I tak, nowe grupy społeczne staną się przestępcami. Wystarczy, że będą posiadać nagrywarkę CD lub DVD. Zakazane ma być też wytwarzanie i sprzedaż takich sprzętów – karane: dla sprzedawcy trzy lata; dla klienta rok.
Projekt budzi protesty. Jak powiedział dla Życia Warszawy Łukasz Jachowicz, redaktor serwisu 7thguard.net i inicjator listu protestacyjnego w sprawie ustawy, będzie to utrudnienie dostępu do dóbr kulturalnych, kryminalizacja użytkowników komputerów.
Podpisz list protestacyjny w tej sprawie: http://list.7thguard.net
Komentarz na blogu XaViER-a: Koniec wolnej kultury?
Reclaiming the Streets w Santa Cruz
oski, Śro, 2006-06-07 11:53 Świat | Kultura | Protesty3 czerwca dobyła się w Santa Cruz akcja Reclaim The Streets (Odzyskiwanie ulic). Jest to jedna ze strategii ruchu oporu wobec komercjalizacji przestrzeni publicznej oraz zawłaszczaniu miasta przez transport samochodowy, opierająca się na przejęciu przestrzeniu miejskiej przez mieszkańców. Jak głosili organizatorzy: „przejąć ulice i wyzwolić publiczną przestrzeń dla publicznego użytku!”
Akcja, przypominająca spontaniczny karnawał, była otwarta dla wszystkich. Wzięli w niej udział tancerze, artyści, DJ’e, jak i zwykli spacerowicze.
Rzut beretem
Akai47, Sob, 2006-06-03 10:31 Kraj | KulturaArtyści z Pragi rzucali beretami podczas piątkowej akcji ulicznej na Warszawskiej Pradze. Moherowe, filcowe, z antenką. Kilkanaście osób zgromadzonych przed Centrum Handlowym Warszawa Wileńska rzucało beretami - przeszły ul. Targową i Białostocką w kierunku Teatru Wytwórnia (na terenie fabryki wódek Koneser). Akcja była co prawda bardziej absurdalna, niż polityczna, ale wszyscy wiedzieli o co chodzi.
Spotkanie z cyklu Salon Creative Commons
Yak, Pią, 2006-06-02 13:35 Kraj | KulturaOrganizacja Creative Commons Polska (http://creativecommons.pl) zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Salon Creative Commons, pod tytułem “Godzilla czy Przeminęło z wiatrem? Internet a kino” Będziemy rozmawiać o wpływie internetu na kinematografię, innowacyjnych sposobach dystrybucji filmów, zaletach i wadach otwartych modeli dystrybucji filmów.
W czasie spotkania przedstawimy nie pokazywaną dotychczas w Polsce animacje 3D “Elephant’s Dream”, będącą przykładem produkcji i dystrybucji filmu na otwartych zasadach. Pokażemy również polskie filmy amatorskie z kolekcji projektu “Entuzjaści”, których archiwum zostanie niedługo udostępnione online przez Centrum Sztuki Współczesnej.
W dyskusji na temat tworzenia i dystrybucji filmów w epoce internetu wezmą udział Leszek Bogdanowicz - szef projektu telewizji interaktywnej TVP, Łukasz Ronduda - kurator CSW i współtwórca archiwum “Entuzjaści”, Jarosław Jaworski - filmowiec niezależny i współorganizator festiwalu filmu niezależnego TOFFI w Toruniu. Spotkanie poprowadzi Alek Tarkowski, koordynator Creative Commons Polska.
Miejsce spotkania: Klubokawiarnia Chłodna 25
Data: 13 czerwca 2006, godz. 18.00