Kultura

Kod DaVinci - zmarnowana szansa

Kultura | Publicystyka | Recenzje

Film „Kod DaVinci” miał – wedle przeciwników filmu – stanowić zagrożenie dla kościoła, a wedle jego zwolenników – stanowić interesującą rozrywkę demaskującą machinacje kleru. Film nie jest ani jednym, ani drugim, a do tego jest znacznie przydługi – gdyby skrócić go o godzinę, nadawałby się w sam raz do telewizji.

To szkoda, bo jest w filmie kilka wątków, które naprawdę mogłyby posłużyć za kanwę pasjonującej i wciągającej opowieści. Jednym z takich wątków jest głęboko zakorzeniona w historii kościoła nienawiść i pogarda do cielesności i zmysłowości, zwłaszcza kobiecej. To właśnie skrajny fanatyzm sekt chrześcijańskich jest tym składnikiem dziedzictwa kulturowego tzw. „Zachodu”, który jest odpowiedzialny za trwającą po dziś dzień obłudę obyczajową społeczeństwa. Płciowość nie była kojarzona jako „grzech” i „wina” w wierzeniach Greków i Rzymian. Te kultury troszczyły się jedynie o zachowanie równowagi i unikanie stanów niekorzystnych dla ciała i ducha. Neurotyczne elementy naszej kultury nie pochodzą od starożytnych, ale od kultury niewolników znajdujących się pod wpływem Chrześcijaństwa. Niewolnicy ci – nie posiadając nic – mogli tylko w jeden sposób odzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem: przez wyparcie się własnych pragnień cielesnych. Przez pierwsze wieki swojego istnienia, kościół coraz bardziej fanatyzował się w „jedynie słusznej” i skrajnej interpretacji ewangelii eliminując konkurencyjne doktryny, takie jak Arianizm, Kataryzm, itd… Walka o rząd dusz była tak krwawa, że śmieszne wydają się protesty kościoła o rzekome jego „oczernianie” przez ludzi powołujących się na historię. Historia kościoła jest tak czarna, że naprawdę niewiele już się da „oczernić”.

Film "Jeden dzień w PRL-u" w Infoszopie

Kultura
2006-06-04 14:00

Zapraszamy na film "Jeden dzień w PRL" w Infoszopie przu ul. Targowej 22 w Warszawie, w niedzielę 4 czerwca o g. 14:00

„Jeden dzień w PRL” to próba rekonstrukcji 27 września 1962 roku dnia, w którym z punktu widzenia historii, nic się nie wydarzyło. Film w całości złożony jest z materiałów archiwalnych i jest efektem trzyletnich poszukiwań autora.
„Tego dnia - komentuje reżyser- nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień...”
Maciej J. Drygas - dokumentalista, reżyser filmowy, scenarzysta, absolwent reżyserii moskiewskiej szkoły filmowej, obecnie kierownik pracowni dokumentu radiowego w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Jego najgłośniejsze filmy to uhonorowany w 1991 roku Felixem (najlepszy europejski dokument) film Usłyszcie mój krzyk (poświęcony samospaleniu R. Siwca), Stan nieważkości (1994) i Głos nadziei (2002)

Wrocław: Edukacja - Kultura - Alterglobalizm

Kraj | Kultura
2006-06-03 12:00
2006-06-04 17:00

3-4 czerwca (sobota-niedziela)
WROCŁAW
Browar Mieszczański
ul.Hubska 44-48

Projekt zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ. Treści tego projektu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

PROGRAM FORUM SPOŁECZNEGO MŁODZIEŻY WROCŁAW 2006

WYSTAWY:
- Wilhelm Sasnal - rysunki
- Europejskie Forum Społeczne Ateny 2006 - zdjęcia
- "Tiszert dla Wolności"

WARSZTATY i SPOTKANIA:
- "Wariacje na temat wojny w telewizji" - warsztaty teatralne

Pokaz filmu "Siostry Magdalenki"

Kraj | Kultura
2006-05-26 19:30
2006-05-26 22:00

Nie taki Kościół piękny jak go decydenci malują, czyli...w związku z wizytą papieża zapraszamy na pokaz filmu "Siostry Magdalenki". Zapraszamy na pokaz filmu "Siostry Magdalenki" (The Magdalene Sisters, Wlk. Brytania/Irlandia, 2002). Kontrowersyjny film, oskarżający i skandalizujący Kościół katolicki, opowiada o pełnym upokorzeń życiu i działalności zakonnic ze zgromadzenia sióstr Miłosierdzia.wiecej: http://www.filmweb.pl/FilmDescriptions?id=34890#34890 http://www.imdb.com/title/tt0318411/+ drugi film niespodzianka :)Piątek, 26 maja 2006, godz: 19:30"Czarna Emilka", ul. E. Plater 15

Bike punk fest

Kraj | Kultura
2006-05-26 17:00
2006-05-27 23:00

Już w ten weekend odbędzie się kolejny, tym razem dwudniowy, BIKEPUNKFEST. W tym roku połączony jest z akcją uwalniania rowerów. W newralgicznych miejscach Warszawy pojawią się charakterystyczne zółte rowery na które zawsze będzie można wsiąść i się przejechać. Oby żyły własnym życiem i na stałe wpisały się w przestrzeń miejską!

z tą masą to nie do końca tak... to chochlik chyba.... z tą masą to nie do końca tak... to chochlik chyba....

Głównym celem organizowanego przez nas festiwalu jest dobra zabawa. Jednak chcemy się również przyczynić do promowania roweru jako środka komunikacji w mieście. W tym celu, w piątek 26 maja, przed startem i w czasie majowej Masy Krytycznej, przeprowadzimy akcję 'uwalniania' rowerów - zostawimy złożone przez nas rowery w newraligicznych i ruchliwych punktach Warszawy, po to aby były spontanicznie używane do poruszania się po mieście. Będą one cały czas dostępne dla tych, którzy chcieliby gdzieś na nich podjechać. Wystarczy wsiąść, przejechać się na rowerze i zostawić go na ulicy dla kogoś innego. Tych rowerów się nie zapina, nie bierze do domu, nie kradnie. Na zawsze mają być w obiegu i używane przez każego kto potrzebuje gdzieś dojechać.

Pokaz filmów o Czeczenii

Świat | Kultura
2006-05-21 15:00
2006-05-21 18:00

W niedzielę 21 maja o godz. 15:00 w Infoszopie przy ul. Targowej 22 (róg Kijowskiej) w Warszawie zapraszamy na pokaz filmów:

"Cena Prawdy" 2001 r. (58 min.)
"Czeczenia: brudna wojna" 2005 r. (49 min.)

Wstęp wolny. Prowadzimy jednocześnie zbiórkę leków, zabawek, oraz książek dla uchodźców z Czeczenii przebywających w ośrodkach dla uchodźców w Warszawie.

Biała Podlaska - otwarcie squotu

Kultura
2006-05-20 17:00
2006-05-20 23:00

20.V.2006 (sobota) Odbędzie się w Białej Podlaskiej otwarcie SQUOTu „ZAKAŹNY”
W programie m.in.
- Wystawa fotografii pod tytułem „10 lat rozbratu”
- Wystawa rysunków pod tytułem „ Czarne jest piękne”
- Pokaz capoeira
- Pokaz Fire Show

Start planowany jest na godzinę 17.00
(wstęp wolny)

więcej info: against1@poczta.onet.pl

Film "Zapach raju" w Infoszopie

Kultura
2006-05-16 19:00
2006-05-16 21:00

Infoszop ul. Targowa 22 w Warszawie. Wtorek 16 maja. Start g. 19

Ekranizacja życia i wielkiej miłości Karen Mogens i Nielsa Vestenberga.

Pod koniec lat 50. oboje wyjechali z Europy, aby gdzieś w świecie odnaleźć swój zakątek raju. Osiedlili się na wyspach Costa Rica, gdzie w harmonii z natura i nowym otoczeniem prowadzili prace badawcze nad lasami i środowiskiem wyspy. W obronie naturalnych terenów i jej rdzennych mieszkańców publikowali międzynarodowy biuletyn poświęcony wyspie i jej przyrodzie. Walka o zachowanie "zakątka raju", jak nazywali wyspę, zakończyła się dla Nielsa tragicznie.

Program radio Kanaba

Kultura
2006-05-13 15:00
2006-05-13 17:00

Esencja muzyki w radiu:
Co sobotę i niedzielę dla każdego coś miłego
I tak po godzinie zaczynając od soboty od 15 :
15-16 Zion Train - znany zagraniczny projekt dla mnie : dubowe elktro reggae . Będzie zaprezentowny koncert tego zespołu. Mówią o nich,że ich muzyka jest jak beat serca , raz szybszy raz wolniejszy, jak w życiu. Ciekawostka to to,iż w utworze "Legalize it" - wokalistka spiewa ( w pewnym momencie) po polsku. Dla mnie najbardziej zakręcony album warty przesłuchania, polecam.
16-17 Guernica Y Luno. Pomorski projekt związnay z ruchem anarcho - punks (na jednej z prezentowanych płyt grali tez kawałek z hip-hopowym projektem. Nieistniejąca juz kapela gra energiczną muzykę z ambitnymi i porywającymi tekstami, które jednoczyły scenę niezależną ich utwory są : sorry za porównanie, " jak hymny ". Będą utwory "Nie będziesz szedł sam" "Hymn miłości" a także "Wojna z miastem" i wiele znanych kawałków.Muzyczna gęsia skórka gwarantowana.

WOLNOŚĆ NA ZAWSZE

Kultura | Publicystyka | Recenzje

V jak Vendetta to tytuł książki/ komiksu Alana Moore’a. V jest historią anarchisty, który walczy z faszystowskim reżimem o wolność opartą na anarchistycznych zasadach. Bohater książki nie tylko wzywa naród do walki o wolność, ale chce zniszczyć państwo i zastąpić je społecznym anarchizmem.

Oczywiście w Hollywoodzkiej wersji powieści wolność jest traktowana jako ideał, tylko nie ma słowa o formie tej wolności. W popularnej kulturze, rzadko zdarza się zobaczyć pozytywną charakteryzację anarchistów – raczej anarchista jest traktowany jako bandyta, a anarchia jako chaos (np. w Mada Maxie). Ale w rzeczywistości anarchizm polega
na budowaniu organizacji życia bez państwa, bez przymusu, z gwarancją równości i wolności.

W oryginalnej wersji jest jasne, że faszystowska polityka rządu ma na celu lepszą kontrolę nad ludźmi i służy realizacji interesów kręgów biznesowych. W wersji filmowej nie ma nic o ciemnej stronie biznesu, o której przecież wspomina wiele nieradykalnych filmów.

Autor książki Alan Moore określił scenariusz filmu jako „gówniany” i nie chciał, żeby w filmie figurowało jego nazwisko. Tak czasami się zdarza, kiedy ktoś kupuje prawo do twojego dzieła – może zostać dowolnie zmienione. Niestety nie przetłumaczono oryginalnej powieści „V” na język polski, choć ci, którzy czytają po angielsku mogą znaleźć treść tej powieści na wikipedii lub obejrzeć stronę www.aforanarchy.com.

Kanał XML