Strajk
Kolumbia: Strajk pracowników sektora naftowego - armia wezwana do pacyfikacji
Yak, Śro, 2011-07-20 15:31 Świat | Prawa pracownika | StrajkJak donosi agencja Xinhua, przynajmniej jedna osoba została zabita, a dziesięć rannych we wtorek, gdy pracownicy sektora naftowego starli się z policją w Puerto Gaitan w Kolumbii.
Rzecznik firmy naftowej Pacific Rubiales potwierdził, że protestujący spalili samochody i rozkopali drogi. Pracownicy strajkują od miesiąca, domagając się poprawy swoich warunków pracy. Jak donoszą media, armia została wezwana, by spacyfikować protestujących. Władze wysłały negocjatorów, by rozmawiać o warunkach zakończenia strajku.
Chile: Strajk pracowników Starbucks
Yak, Wto, 2011-07-19 11:31 Świat | Prawa pracownika | Strajk Bariści w 31 barach w Chile należących do Starbucks zastrajkowali 7 lipca, domagając się kuponów żywnościowych o wartości 100 USD oraz dodatku do pensji dla pracowników z małoletnimi dziećmi. Lista żądań składa się z 25 postulatów. Pensja baristy w Chile wynosi obecnie jedynie 3,30$ za godzinę.
Około 200 z 670 pracowników Starbucks w Chile należy do związków zawodowych. Firma skorzystała jednak z łamistrajków i wszystkie lokale pozostały otwarte w dniu strajku. Firma podważyła też statystyki chilijskiego Ministerstwa Pracy dotyczące liczby osób które brały czynny udział w strajku.
Wietnam: Strajk u podwykonawcy Adidasa
Yak, Pon, 2011-07-18 15:54 Świat | Prawa pracownika | Represje | Strajk Według niepotwierdzonych doniesień, w Sajgonie doszło do aresztowań dziesiątków działaczy związkowych po strajku, który odbył się w dniach 21-28 czerwca w fabryce należącej do podwykonawcy Adidasa. W strajku miało wziąć udział nawet 90 tys. pracowników.
Przewinieniem związkowców było rozdawanie ulotek domagających się podwyżek płac. W zeszłym roku, władze skazały 3 osoby na wyroki do 9 lat więzienia za dystrybucję podobnych ulotek. Oficjalne media w Wietnamie całkowicie przemilczały strajk.
Pracownicy domagali się podwyżki dotychczasowej pensji wynoszącej 500 tys. dongów (24 USD) miesięcznie. W dniu 28 czerwca, firma Pou Yuen, należąca do tajwańskiego przedsiębiorcy, uległa i zgodziła się na podwyżkę o 300 tys. dongów i dodatki w wysokości 200 tys. dongów. W dniu 10 sierpnia okaże się, czy firma dotrzyma obietnicy (poprzednio nie zawsze tak było).
Meksyk: Strajk głodowy zwolnionych pracownic Samsunga
Yak, Pon, 2011-07-18 09:25 Świat | Prawa pracownika | Strajk Cztery zwolnione pracownice Samsunga w proteście przeciw postępowaniu swojego pracodawcy zamknęły się w klatkach razem ze swoimi dziećmi i zaszyły sobie usta, deklarując strajk głodowy. Jedna z nich zagroziła nawet, że spali się żywcem.
Madaí Díaz Rodríguez, Sandra Gómez, Lourdes Zamora i Elvira Orozco pracowały w kuchni w firmie Ingeniería Civil, podwykonawcy Samsunga na budowie zakładu wydobycia gazu naturalnego w meksykańskim porcie Manzanillo w stanie Colima. Kobiety padały ofiarą codziennych szykan i brutalnego traktowania ze strony koreańskich szefów. Zmuszano je również do pracy po 12 godzin dziennie, bez dopłat za nadgodziny. Setki pracowników tej firmy traktowanych było w identyczny sposób.
Z powodu poniżających warunków pracy odbyło się już wiele protestów. W zeszłym roku, Madaí Díaz prowadziła już podobny protest przeciwko pobiciom pracowników i arbitralnym zwolnieniom. Po proteście przywrócono ją do pracy. Jednak nadużycia nie zostały zlikwidowane.
USA: Korporacja Boeing sądzona za łamanie prawa do strajku
Yak, Czw, 2011-07-14 15:53 Świat | Prawa pracownika | Strajk | Tacy są politycy Politycy Partii Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych usiłują zdławić proces sądowy wytoczony korporacji Boeing za to, że przeniosła produkcję Boeinga 787 ze stanu Waszyngton do Południowej Karoliny. Proces został wytoczony korporacji przez Krajową Radę Pracy (National Labor Relations Bard - NLRB) , agencję rządową której celem jest m.in. badanie nadużyć praw pracowniczych. NLRB zarzuca Boeingowi, że firma przeniosła produkcję do Południowej Karoliny tylko i wyłącznie ze względu na duże ryzyko strajków, które zdarzają się co kilka lat w fabryce w Puget Sound w stanie Waszyngton.
Takie działanie jest nielegalne z punktu widzenia Wagner Act, ustawy wprowadzonej w 1935 w czasie Wielkiego Kryzysu, która zabrania pracodawcom działać na rzecz ograniczenia prawa pracowników do prowadzenia działań mających na celu negocjację porozumień zbiorowych i pomoc wzajemną pracowników. NLRB zacytowało w swoim pozwie długą listę wyroków, które potwierdzały taką interpretację. W dniu 30 czerwca, sąd odrzucił wniosek prawników Boeinga, by umorzyć postępowanie.
Republikanie z Południowej Karoliny starają się ukręcić łeb sprawie. Chcą, by ta kwestia stała się jednym z ważnych tematów nadchodzącej kampanii wyborczej. Tezą ekstremistów rynkowych jest to, że działania NLRB są przejawem „przerostu wpływów państwa” i „są sprzeczne z najgłębszymi przekonaniami Partii Republikańskiej”. Jak na razie, prezydent Obama oświadczył, że nie zamierza się wtrącać w działania agencji rządowej.
Indonezja: Strajk górników we Freeport
Yak, Śro, 2011-07-13 08:53 Świat | Prawa pracownika | Strajk W poniedziałek 4 lipca rozpoczął się strajk pracowników kopalni we Freeport w prowincji Papua należącej do Indonezji. Strajkujący domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych kolegów i podwyżki płac o 100%. Drugiego dnia strajku doszło do okupacji punktu kontrolnego w Kuala Kencana.
Pracownicy domagają się podwyżki płac z półtora dolara za godzinę do 3 dolarów za godzinę. Według pracowników, obcokrajowcy pracujący dla firmy Freeport McMoran otrzymują około 15 dolarów na godzinę.
Za libcom.org
Strajk przewozów regionalnych zapowiedziany na 5 lipca
Yak, Nie, 2011-07-03 14:25 Kraj | Protesty | StrajkNa wtorek 5 lipca zapowiedziany jest strajk pracowników Przewozów Regionalnych. Związkowcy przygotowują się do dwugodzinnego protestu. Domagają się głównie podwyżki płac.
Strajk ostrzegawczy miałby się odbyć we wtorek między godz. 7 a 9 rano i polegałby na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek powiedział PAP, że związkowcom zależy, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. Dlatego pociągi nie będą zatrzymywane w polu, a na stacjach węzłowych, gdzie mają się odbywać akcje protestacyjne.
J30 - strajki przeciwko cięciom w sektorze publicznym w Wielkiej Brytanii
Kurka nioska, Czw, 2011-06-30 19:50 Świat | Protesty | StrajkPonad 11 000 szkół w całym kraju zostało zamkniętych lub odwołały dzisiejsze zajęcia w wyniku strajków dotyczących cięć w sektorze publicznym. Akcje protestacyjne dotknęły ponad dwa miliony uczniów. Michael Gove, sekretarz edukacji, stwierdził, że jedna czwarta szkół została zamknięta i powiedział, że strajki były „rozczarowujące i niepotrzebne”.
Jedna piąta urzędników wyszła na ulice, jak stwierdził rząd. Francis Maude, minister Urzędu Rady Ministrów, rzekł: „Dzisiejszy dzień pokazał, że duża większość ciężko pracujących pracowników publicznego sektora nie popiera dzisiejszego przedwczesnego strajku i poszła dzisiaj do pracy”. Mark Serwotka ze związku Publicznych i Komercyjnych Usług powiedział, że frekwencja mogła sprawić Maude w „szok jego życia”, a wsparcie było najlepsze „od dziesięciu lat”.
Wbrew temu, czego się spodziewano, były niewiele korków i chaosu na lotniskach pomimo strajku pracowników granicznych.
Wyspa Heraklion, Chania, Grecja: Zniszczone i okupowane biura rzadzacej parti PASOK glosujacej za pakietem oszczednosciowym
Vegan, Czw, 2011-06-30 04:40 Świat | StrajkNa Krecie w miastach Heraklion (stolica) i Chania biura Mlodziezowki "Fall" partii PASOK zostaly zniszczone i okupowane, biura rzadzacej parti PASOK, ktora przeglosowala pakiet oszczednosciowy podczas generalnego strajku w Grecji. Wideo przytoczone jest wiadomością z "Kontra chanel" ukazuje co wydarzyło się na wyspie.
Thessaloniki, Greece: General Strike direct report
Vegan, Śro, 2011-06-29 21:54 English | Strajk
Watch the video alterthess.gr the current strike in Thessaloniki.
Video:
http://alterthess.gr/content/%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CF%84...
View video documentary by masked cops with iron bars that come and go from the chains of riot police after 4:00 minutes.
Video:
http://alterthess.gr/content/%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BD...
Continue today on the second day of protests across the country for 48-hour strike vote in view of the medium. Concentrations are organized in all cities by the GSEE, ADEDY, primary societies and unions. Thousands of people are expected to descend on squares and streets of the country.
The molds will alterthess.gr concentrations and marches in Thessaloniki, Athens, Larissa and other cities.
Saloniki, Ateny: 48-godzinny Strajk Generalny
Vegan, Śro, 2011-06-29 00:30 Świat | Protesty | Strajk We wtorek w Salonikach od 10 rano zbierali sie uczestnicy i uczestniczki strajku generalnego. Setki potem tysiace ludzi wypelnilo glowna ulice Egnatijas w wiekszosci anarchos-syndykalisci z wolnego zwiazku zawodowego ESE, liczni sklotersi/skloterki oraz niezrzeszeni anarchisci/anarchistki. Licznie wstawila sie lewica rewolucyjna anty-autorytarna.
Przemarsz rozpoczal sie, a do niego w miedzyczasie dolaczyla demonstracja Oburzonych idaca spod Bialej Wiezy z miasteczka namiotowego (protestujacego od 5 tygodni przeciw kryzysowi oraz Realna/Bezposrednia Demokracja) oraz mieszkancy Salonik caly czas powiekszajac demonstracje. Po drodze przemarsz napotkal liczna autorytarna lewice na przeciw, ktora jak juz ma w zwyczaju idzie swoja droga, lecz tez nie jest mile widziana u anty-autorytastow. Przez kilka godzin w upale przemarsz zamienil sie w przejecie wiekszych ulic centrum. Policja nie prowokowala bedaca liczna reprezentacja broniacych wladzy. Demonstracja przeszla pod Ministersto Regionu Macedonii (polnocnej czesci Grecji). Na demonstracji byli tez liczni robotnicy, protestujacy przeciw elekrowniom atomowym, ktorzy na zakonczenie demonstracji zajeli, podjeli sie okupacji panstwowego zarzadu woda, ktory ma byc sprywatyzowany.
Wielka Brytania: Pracownicy londyńskiego metra przywróceni do pracy w wyniku groźby strajku
Yak, Nie, 2011-06-26 20:16 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Pracownicy londyńskiego metra zrzeszeni w związku RMT odwołali planowany strajk po tym, jak zarząd zgodził się przywrócić do pracy zwolnionego maszynistę, a trzech innych zwolnionych pracowników zatrudnił na innych stanowiskach. Głównym celem strajku było uzyskanie przywrócenia do pracy dla czterech maszynistów, którzy zostali zwolnieni za udział w poprzednich strajkach w październiku 2010 r. (wtedy chodziło o walkę z redukcjami).
Początkowo, zarząd nie chciał słyszeć o przywróceniu do pracy Thomasa, aktywnego działacza związkowego z 30-letnim stażem pracy. Zaproponowano mu nawet odszkodowanie w wysokości 75 tys. funtów za odstąpienie od żądań, ale Thomas nie przyjął tej oferty. W zeszłą środę, sąd pracy orzekł, że Thomas został niesłusznie zwolniony. Następnego dnia, dyrekcja metra ustąpiła i zgodziła się przywrócić go do pracy, choć sąd tego nie nakazał. Sądy w Wielkiej Brytanii prawie nigdy nie nakazują przywrócenia do pracy niesłusznie zwolnionych pracowników - nakazując zamiast tego wypłatę odszkodowań.
Chiny: strajk 4 tys. pracowników fabryki torebek
Alan, Czw, 2011-06-23 11:47 Świat | Prawa pracownika | StrajkPonad 4 tysiące pracowników fabryki damskich torebek w prowincji Guangdong na południu Chin przystąpiło w poniedziałek do strajku, domagając się lepszych warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń.
Według prasy robotnicy zarabiają 1 100 juanów (118 euro) miesięcznie za 8 godzin pracy dziennie. Robotnicy protestowali przeciwko "bardzo ciężkim warunkom pracy". Skarżyli się, że muszą pracować 12 godzin dziennie, a przerwa na pójście do toalety przysługuje im tylko co 4 godziny. Wodę wolno im pić tylko podczas przerwy.
Na zewnątrz zakładów rozmieszczono znaczne siły policji. Robotnicy twierdzą, że funkcjonariusze sił bezpieczeństwa pobili co najmniej jedną kobietę i jednego mężczyznę. Jeden z robotników powiedział agencji AFP, że w czwartek wznowiono produkcję.
Pracownicy zakładów Simone w Meishan produkują torebki dla znanych marek, takich jak DKNY, Burberry, Kate Spade czy Coach. Jest to firma z kapitałem południowokoreańskim.
Zwycięstwo pracowników Christianapolu
Akai47, Wto, 2011-06-21 14:03 Prawa pracownika | Protesty | StrajkStrajkująca załoga Fabryki Mebli Tapicerowanych Christianapol w Łowyniu podpisała w ubiegłym tygodniu porozumienie z szefostwem firmy. W trwającym dwa dni strajku wzięło udział ok. 1000 osób.
Podczas pierwszego spotkania z reprezentantem niemieckich właścicieli firmy z przedstawicielami załogi, pracownicy zażądali wzrostu płac i przywrócenia bezpłatnego dowozu do zakładu. W odpowiedzi usłyszeli, że o podwyżce nie ma ma mowy, a finansowanie dowozu jest możliwe, ale za pieniądze z funduszu socjalnego. Właściciel zagroził również, że jeśli produkcja nie ruszy, co osiem godzin będzie zwalniał 20 osób, bo protest uznaje za nielegalny. Załoga jednak się nie ugięła i w trzecim dniu strajku doszło do podpisania porozumienia, właściciele spółki zgodzili się na opracowanie nowego regulaminu wynagrodzeń i przywrócenie bezpłatnych dowozów do pracy. Nie będą też wyciągane żadne konsekwencji wobec strajkujących.
Przeciętna płaca w fabryce była ok. 1200 zł. Wielu pracowników dostaje ok. tysiąc zł na rękę. Pracownicy domagali się podwyżek pensji o 4 zł na każdej ze stawek.
Strajk głodowy na Bałtyku
AZAZEL911, Wto, 2011-06-21 10:58 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkAkcja na statkach i platformach. Załogi platform oraz holowników należących do firmy Lotos Petrobaltic S.A. odmówiły przyjęcia obiadu. To protest przeciwko planowanej restrukturyzacji floty firmy - donosi PAP.
Pracodawcy postanowili zwolnić 50 osób, oraz podzlecić im pracę w nowej spółce zarejestrowanej na Cyprze, na o wiele gorszych warunkach. Jest to stały proceder polegający na przenoszeniu przenoszenie pracowników do spółek podwykonawczych, co pociąga za sobą pozbawianie ich stałych kontraktów, świadczeń zdrowotnych i przenoszenia na nich ryzyka zmian w nakładzie pracy. Pracownicy na niestałych kontraktach zwykle nie otrzymują dopłat za nadgodziny w takim samym wymiarze jak pracownicy stali, albo wcale. Załodze statków przedstawiono już Program Dobrowolnych Odejść. Jeśli pracownicy nie przystaną na warunki zapisane w PDO, grożą im zwolnienia zbiorowe.
W akcji wzięli udział wszyscy pracownicy platformy wiertniczej "Petrobaltic", platformy eksploatacyjnej "Baltic Beta" oraz holowników "Bazalt" i "Granit". 97 osób zapowiada kontynuację głodówki.