Strajk

Londyn: Kolejny strajk pracowników metra

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Wieczorem 28 listopada rozpoczął się 24 godzinny strajk pracowników londyńskiego metra. Był to kolejny z serii strajków zorganizowanych przez związki RMT i TSSA. Batalia o uratowanie ponad 800 miejsc pracy i bezpieczeństwo pasażerów trwa już od dłuższego czasu.

Tym razem podczas strajku zarząd metra nie posunął się do zatrudniania niewykwalifikowanego personelu jako łamistrajków. Strajk sparaliżował sporą część miasta, aczkolwiek związkowcy uruchomili kilka linii metra i część stacji ze względu na warunki pogodowe które zaskoczyły mieszkańców Londynu. Po nowym roku związkowcy zapowiadają strajk, który może trwać nawet 4 dni.

Ukraina: Strajk pracowników zatrudnionych na budowie stadionu we Lwowie

Świat | Prawa pracownika | Strajk

26 listopada ponad setka pracowników zatrudnionych na budowie stadionu we Lwowie rozpoczęła strajk, domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Pracownicy z podwykonawcy Komfortbud, nie otrzymują wynagrodzenia.

W piątek pracownicy chcieli opuścić budowę i zorganizować pikietę na zewnątrz ale ochrona stadionu ich nie wypuściła. Robotnikom grożono zwolnieniem, dlatego nie wszyscy z nich przyłączyli się do strajku.

Generalny wykonawca stadionu jednak twierdzi, że "strajku nie było".

"Nikt nie pikietował. Nigdy w życiu nie pozwoliłbym, aby ktoś pikietował na mojej budowie" - oświadczył Wasyl Ohorodnyk, dyrektor firmy "Altkomkyjiwbud".

Firma Komfortbud obiecała płacić zaległe pensje do 30 listopada.

http://www.pracownik.net.pl/

Portugalia: Strajk generalny

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Dziś w Portugalii trwa strajk generalny przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu. Program zakłada m.in. redukcję płac w sektorze publicznym o 5%, wstrzymanie na rok zatrudniania nowych pracowników w tym sektorze i podwyżkę podatku VAT z 21 do 23 procent. Ostatni strajk generalny w Portugalii odbyl sie w 2007 roku.

Podczasu strajku, policja atakowala pikiete pracownikow poczty ale nie ma informacji na razie o innych incydentach.

Trwa strajk ostrzegawczy w bazie LOT na lotnisku w Warszawie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dzisiaj od 10:00 do 12:00 bedzie trwać strajk ostrzegawczy w którym weźmie udział personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT. Pracownicy załóg zrzeszni w związku ZZPP LOT są w konflikcie zbiorowym z zarządem LOT w sprawie warunków pracy, które pogarszają się.

W wyniku strajku wiele lotów zostanie skierowanych do innych miast. Inne zostaną opóźnione do czasu zakończenia strajku.

Londyn: Strajk pracowników metra

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Dnia 2 listopada w godzinach wieczornych rozpoczął się 24 godzinny strajk pracowników londyńskiego metra. Jest to trzeci 24 godzinny strajk w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Strajk jednogłośnie poparło większość pracowników w referendum strajkowym zwołanym przez związki RMT i TSSA. Jest to kolejny rozdział konfliktu pomiędzy pracownikami a zarządem Transport for London i London Underground Limited, którzy planują zwolnić 800 pracowników i zamknąć 140 punktów sprzedaży biletów.

Menadżerowie i zarząd, znani z wypłacania sobie milionowych bonusów, szukają oszczędności kosztem pracowników i pasażerów. Londyńskie metro obsługuję obecnie dwukrotnie większą ilość pasażerów niż 5 lat temu. Każda redukcja personelu wpłynie negatywnie na jakość usług i bezpieczeństwo podróżnych. Media na czele z burmistrzem Londynu Borisem Johnsonem, szkalują związkowców, próbują skierować przeciw nim mieszkańców Londynu i rozpowszechniają fałszywe informacje zatajając prawdziwe przyczyny strajku. Tylko dzięki stanowczej postawie samych pracowników nie udały się ogłoszone przez TfL pół roku temu plany redukcji personelu.

Pracownicy metra dostają listy poparcia od związków z całego świata jak i od związków najróżniejszych branż z Wielkiej Brytanii. W akcję poparcia zaangażowani są także anarchosyndykaliści z Solidarity Federation/IWA i IWW, którzy wspierali związkowców RMT i TSSA w pikietach informacyjnych.

Strajk generalny w PKP?

Strajk

Komitet Protestacyjno-Strajkowy FZZP PKP, SKK NSZZ "Solidarność" i KKZZ podjął decyzję o uruchomieniu procedury zmierzającej do przeprowadzenia bezterminowego strajku na całej sieci kolejowej.

Już w sierpniu 2009 r. związkowcy domagali się, m.in:

1. Odstąpienia od planów prywatyzacji spółek Grupy bez zapewnienia większościowego udziału Skarbu Państwa i przeznaczenia całości środków uzyskanych w wyniku prywatyzacji na dokapitalizowanie prywatyzowanych spółek;

2. Pełnego oddłużenia spółki PKP S.A. i uregulowania spraw podatkowych w operacjach finansowych między spółkami Grupy i w stosunku do Skarbu Państwa;

Włochy: Strajk imigrantów

Strajk

29 października we Włoszech odbył się generalny strajk imigrantów. Demonstracje odbyły się w Rzymie, Mediolanie, Florencji, Bari, Parmie i w innych miastach. W Villamaggiore pracownicy zorganizowali akcję bezpośrednią przeciw wyzyskowi w kooperatywie CLO. Tam zbudowali barykady i zablokowali wjazd ciężarówek od godziny 05:00.

W akcjach strajkowych wzięło udział kilka tys. pracowników imigrantów.

Francja: Nasilenie protestów przeciw reformie emerytalnej

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji cały czas przeradzaja się w zamieszki. Na ulicach płoną samochody, wybijane są szyby w witrynach sklepów. Protestujący blokują magazyny paliw. W nocy - na rozkaz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy do akcji wkroczyły jednostki antyterrorystyczne - informuje france24.fr. Policji udało się odbić część magazynów, ale jak informuje francuski związek zawodowy CGT, zajmowane i blokowane są kolejne. Wczoraj na jednej trzeciej stacji paliwowych, z powodu protestów i blokad, zabrakło paliwa.

Na ulicach wielu francuskich miast protestują nie tylko związkowcy, ale także licealiści i studenci. Ci ostatni już zbierają się pod parlamentem, w którym jeszcze w tym tygodniu projekt reformy emerytalnej ma zatwierdzić francuski Senat. Zablokowano także dostęp do portu lotniczego Marsylia (Marseille-Provence) w mieście Marignane - informuje "Gazeta Wyborcza". Demonstranci strzegą większości wjazdów do obiektu. Zapowiadają, że nie odstąpią dopóki nie usuną ich siły porządkowe. Na razie jednak nie odwołano żadnego lotu. Demonstranci nie weszli na płytę lotniska. W blokadzie uczestniczą pracownicy Air France,Carrefoura, nauczyciele, pocztowcy, pracownicy przemysłu petrochemicznego i bezrobotni.

Francja: Kolejny dzień masowych protestów

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

 Protest w Marsylii Szósty dzień trwają strajki i protesty we Francji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. W całym kraju wyszło ok. 3,5 mln ludzi (np. 330 tys. w Paryżu, 240 tys. w Marsylii) na ulice. Część branż jest sparaliżowana strajkiem. W niektórych miastach doszło do starć demonstrantów z policją. Według sondaży ponad 70 proc. Francuzów popiera protesty.

- Jestem tutaj by wyrazić całkowity brak zgody na politykę rządu - powiedziała dziennikarzowi Guardiana jedna z protestujących. - To mój piąty raz. Robię to dla siebie i wszystkich mieszkańców tego kraju w sytuacji gdy większość naszych usług publicznych, tak ważnych dla nas tutaj, znika.

Najbardziej dotkliwy jest dla władz jednak strajk w przemyśle petrochemicznym. Pod stacjami paliw ustawiają się kolejki. Strajkują m.in. także nauczyciele, pocztowcy, a nawet kierowcy wozów opancerzonych wożących gotówkę do bankomatów i banków.

Walki z policją toczyły się m.in. w podparyskim Nanterre i Lyonie. W Paryżu doszło do dużych blokad w centrum Paryża, choć tym razem było spokojniej niż gdzie indziej.

Francja: Strajk generalny trwa

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

 Pracownicy głosują za strajkiem W dniu 12 października odbył się strajk generalny we Francji. To już trzeci tego typu protest w ciągu 5 tygodniu. Około 3,5 miliona ludzi wyszło wczoraj na ulice, by protestować przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego z 60 do 62 lat dla kobiet i z 65 do 67 lat dla mężczyzn.

Strajk miał bardzo szerokie oddziaływanie. Przykładowo, linie lotnicze Ryanair musiały odwołać 230 lotów. Do strajku przyłączyli się kontrolerzy lotów, kierowcy autobusów i maszyniści, pracownicy rafinerii, liceów, uniwersytetów i sektora energetycznego, dokerzy, pracownicy poczty, meteorolodzy, poborcy podatkowi, nawet policja.

W wielu zakładach pracy zorganizowano plenarne posiedzenia pracowników. Licea przystąpiły do strajku. Według Ministerstwa Edukacji, miało miejsce ponad 230 okupacji szkół przez uczniów i pracowników. Strajk był kontynuowany dziś: tylko 25% pociągów kursowało zgodnie z rozkładem. Powstawały ogromne korki.

Za: www.libcom.org

Francja: Rozpoczął się bezterminowy strajk francuskich kolejarzy

Świat | Prawa pracownika | Strajk

We Francji rozpoczął się w poniedziałek wieczorem strajk pracowników kolei w proteście przeciw rządowej reformie emerytalnej. We wtorek mają do niego dołączyć zatrudnieni w wielu innych branżach sektora publicznego i części prywatnego.

Już po raz trzeci od początku września kolejarze biorą udział w proteście przeciwników reformy emerytalnej, która zakłada podniesienie minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Tym razem jednak - w przeciwieństwie do poprzednich 24-godzinnych strajków 7 i 23 września - pracownicy kolei zapowiadają przedłużenie protestu, jeśli rząd nie pójdzie na ustępstwa.

Od poniedziałku wieczorem kursować ma jedynie co trzeci superszybki pociąg TGV i od 30 do 40 proc. innych połączeń. Mniej zakłócony ma być ruch pociągów międzynarodowych. Zgodnie z rozkładem ma kursować Eurostar łączący Paryż z Londynem. Na trasach łączących Paryż z Brukselą i Amsterdamem ma jeździć około 80 proc. składów.

W czwartek strajk włoski w supermarketach

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Strajk włoski przygotowuje na czwartek w dużych sieciach handlowych sekcja krajowa pracowników handlu Solidarności. Związkowcy protestują przeciw cięciu kosztów pracy , m.in. przez zastępowanie sklepowych załóg pracownikami firm zewnętrznych.

"Skala tego zjawiska zakrawa ostatnio na patologię - pod względem leasingowych form zatrudnienia w handlu wyszliśmy na pierwsze miejsce w Europie. Pracownicy z umowami cywilnoprawnymi pracują już nie za dwóch, a za trzech. Musimy o tym mówić, bo dochodzimy do czerwonej linii " - mówił we wtorek PAP przewodniczący Solidarności handlowców Alfred Bujara.

Zaznaczył, że pracownicy marketów mają już dość niekorzystnych dla nich form zatrudnienia i niskich zarobków . Chcą poinformować opinię publiczną o swojej sytuacji, dlatego w najbliższy czwartek przystąpią do strajku włoskiego - pracując w sposób skrajnie obowiązkowy, zgodnie ze wszystkimi procedurami i rozdając klientom ulotki.

Jak skutecznie prowadzić strajk czynszowy?

Lokatorzy | Publicystyka | Strajk

Utrudnianie eksmisji za długi

Aby skutecznie prowadzić Strajk Czynszowy, a jak najmniej narażać się na kłopot związany z eksmisją za niepłacenie czynszu, należy wiedzieć o następujących faktach:

Wypowiedzenie najmu przez właściciela (miasto, lub kamienicznika) może nastąpić jeśli lokator zalega trzy pełne okresy płatności i został uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu.

Nawet po wypowiedzeniu umowy najmu nie ma konieczności wyprowadzania się z zajmowanego lokalu. Właściciel musi najpierw uzyskać wyrok eksmisji w sądzie.

W przypadku windykacji należności od lokatora, właściciel musi najpierw przeprowadzić sprawę windykacyjną w sądzie i uzyskać tytuł wykonawczy do konkretnej kwoty zadłużenia. W takim przypadku obroną może być pozew przeciwegzekucyjny, który może wstrzymać ewentualne działania komornika jeśli część lub całość zadłużenia została spłacona.

Tak więc zmniejszenie regularności wpłacania czynszu i zmniejszenie jego wysokości (tzw. "samodzielna obniżka czynszu") będą bardzo trudne do zwalczania dla właścicieli - zwłaszcza jeśli do Strajku Czynszowego przyłączą się wszyscy sąsiedzi.

Należy jednak uważać na możliwość naliczania karnych odsetek i podwyższonego czynszu za bezumowne zajmowanie lokalu, w przypadku gdy zostanie wypowiedziana umowa najmu.

Zajmowanie pustostanów

W przypadku eksmisji lub bezdomności niektórzy lokatorzy wprowadzają się do pustostanów, których listę prowadzą różne organizacje społeczne, np. tutaj: http://lokatorzy.info.pl/zglos-pustostan/#comments

Należy przy tym pamiętać, że przestępstwem jest jedynie włamanie się do lokalu (do czego nikt nie namawia na stronach internetowych, by nie zostać oskarżonym o nawoływanie do popełnienia przestępstwa). Aby czyn był karalny, muszą istnieć tzw. "znamiona" przestępstwa: czyli wyłamany zamek, uszkodzone zawiasy, itp., lub zeznania świadków. Jeśli drzwi do lokalu nie były zamknięte, a nikt w nim nie przebywa - nie może być mowy o "włamaniu".

Samo mieszkanie w lokalu bez umowy najmu nie jest przestępstwem.

Także w przypadku eksmisji z lokalu zajmowanego bez umowy najmu, konieczny jest wyrok sądu orzekający o eksmisji.

http://strajkczynszowy.pl/

Uzasadnienie protestu: http://strajkczynszowy.pl/protest-czynszowy-mieszkancow-warszawy/

Kanada: Aktor wspiera strajk podczas festiwalu filmowego w Toronto

Świat | Strajk

Pracownicy dwóch hoteli - Royal York oraz Hyatt Regency w Toronto - rozpoczęli akcję strajkową podczas znanego festiwalu filmowego. Niektórzy aktorzy wsparali strajkujących. Martin Sheen dołączył do pikietujących i oświadczył, że będzie namawiać aktorów, by wypisali się z hotelu lub odwołali swoje rezerwacje.

Według mediów, aktorzy już zaczęli to robić to, by wyrazić swoje poparcie dla pracowników. Związek aktorów ACTRA także wspierał strajkujących.

Pracownicy hotelu protestują, gdyż nie zgadzają się na nowe kontrakty, które zmniejszają liczbę godzin pracy i oferują gorsze warunki.

Hiszpania: Strajk górników i starcia z policją

Świat | Protesty | Strajk

Ok. 800 górników w Hiszpanii podjęło strajk z powodu niewypłaconych pensji. W Leonie, ok. 500 osób strajkuje. Odbyły się różne akcje protestacyjne. Grupa górników okupuje kopalnię.

Dziś, górnicy zablokowali autostradę do Galicji w miejscowości San Román de Bembibre w Leonie. Doszło tam do starć z policją. W Teruel w Aragonie trwa okupacja Ratusza.

Wideo z protestów: 1 | 2 | 3

Kanał XML