Strajk
Turcja: Dziki strajk w szpitalu Uniwersytetu w Ankarze
Akai47, Wto, 2010-09-07 14:09 Świat | Prawa pracownika | StrajkPracownicy jednego z największych szpitali uniweryteckich w Turcji rozpoczęli wczoraj strajk. Pracownicy nie otrzymali pensji za lipiec i dostali tylko połowę pensji za sierpień.
Ok. 700 osób bierze udział w strajku. Pracownicy także domagają się poprawy warunków pracy. Pracownicy są szczególnie krytyczni wobec stosowania podwykonawców w szpitalu.
Francja: Strajk nauczycieli
Czytelnik CIA, Pon, 2010-09-06 22:46 StrajkFrancuscy nauczyciele rozpoczęli strajk przeciwko reformie systemu emerytalnego i redukcjom zatrudnienia w oświacie. Debata nad reformą, uważaną przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego za jeden z najważniejszych aktów jego prezydentury, rozpocznie się w Zgromadzeniu Narodowym we wtorek. Znacznie bardziej masowe strajki odbędą się wtedy.
Dzisiejsza akcja protestacyjna różni się nieco od wtorkowego strajku. Nauczyciele domagają się przede wszystkim większej liczby etatów w szkołach. Od jutra dołączą do znacznie szerszego strajku przeciwko reformie emerytur.
Strajkujący nauczyciele zorganizowali również demonstrację w Paryżu przed siedzibą Sorbony.
Francja: Wielki strajk przeciw reformie systemu emerytalnego
Akai47, Pon, 2010-09-06 22:21 StrajkWe Francji rozpoczął się wielki strajk. Związkowcy protestują przeciwko planom rządu, które zakładają podniesienie minimalnego wieku emerytalnego do 62 lat. Strajk kolei, metra, służby zdrowia, szkół i publicznych mediów rozpoczął się o godzinie 18.00. Jutro odbędzie się ok. 200 demonstracji w całym kraju. Do protestu także przyłączyli się nauczyciele. Ok 30 proc. nauczycieli z liceów nie przyszło dziś do pracy.
Czy będzie strajk w hipermarketach?
Akai47, Pon, 2010-09-06 19:24 StrajkZwiązkowcy Biedronki, Carrefoura, Makro i Reala mają spotkać sie w najbliższą środę w Warszawie. Zaplanowano na jutro rozmowy ostatniej szansy z pracodawcami zostały odwołane więc pracownicy zastanawiają się jak walczyć o swoje prawa. Nie wykluczono, że może dojść do strajku w tych hipermarketach.
Będzie strajk górników
Akai47, Pią, 2010-09-03 21:32 StrajkGornicy z z kopalni Kompanii Węglowej zagłosowali "za" protestem. 92,5 procent pracujących w czasie kiedy odbywało się referendum opowiedziało się za strajkiem. Powodem niezadowolenia są płace, obawa przed zmniejszeniem zatrudnienia i projekt strategii firmy. Zarząd Kompanii Węglowej, uważa że strajk będzie nielegalny, bo sprawy związane ze strategią czy organizacją firmy nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego
Hiszpania: Zemsta pracodawcy na związkowcach CNT
Akai47, Pią, 2010-09-03 09:02 Świat | Prawa pracownika | Represje | Ruch anarchistyczny | StrajkW sierpniu odbyła się seria strajków pracowników służby lotniskowej na lotnisku Prat w Barcelonie. Strajk zorganizowali pracownicy zrzeszeni w CNT w firmie Flightcare. Flightcare to jedna z firm, która obsługuje bagaż i fracht na lotnisku.
Podczas dwutygodniowej serii strajków, pracownicy przerywali pracę do 4 godzin dziennie. Firma Flightcare nie chciała negocjować z pracownikami. Związkowcy domagali się lepszych warunków BHP oraz regularnego czasu pracy, w tym uregulowania systemu zmianowego.
Strajk zakończył się 27 sierpnia. Niestety, w tym tygodniu firma zwolniła kilku pracowników będących członkami CNT. Teraz planowane są akcje solidarnościowe. Związek będzie domagać się przywrócenia ich do pracy. Nie wykluczone, że odbędzie się także nowa akcja strajkowa.
Oświadczenie CNT (w jęz. angielskim)
http://huelgaenflightcarebarcelona.blogspot.com
http://cnt-hospi.blogspot.com/
http://seccionsindicalcntflc.blogspot.com
RPA: Związkowcy bliżej pomyślnego zakończenia strajku
Yak, Wto, 2010-08-31 23:20 Świat | StrajkRząd RPA idzie na większe ustępstwa wobec strajkujących pracowników sektora publicznego. Rząd zgodził się na podwyżki płac w wysokości 7.5% oraz dodatek mieszkaniowy w wysokości 800 Randów (109$). Poprzednio, rząd mówił o "ostatecznej ofercie" w wysokości 7% podwyżki i 700 Randów dodatku mieszkaniowego. Wyjściowe żądania związków mówiły o podwyżkach rzędu 8,6% i dodatku w wysokości 1000 Randów.
Związki zawodowe konsultują teraz propozycje rządu ze swoimi członkami i mają dać odpowiedź w środę. Wtedy też może się zakończyć strajk.
Strajkujący pracownicy sektora publicznego (a jest ich około 1,3 miliona), to głównie nauczyciele, pielęgniarki i urzędnicy, którzy osiągają dochody ledwie powyżej poziomu ubóstwa.
Nauczyciele we Wrocławiu grożą strajkiem
mari.s, Pon, 2010-08-30 11:41 Kraj | Prawa pracownika | StrajkWe Wrocławiu nauczyciele grożą we wrześniu strajkiem, nawet generalnym. Przyczyna bezpośrednią jest dodanie do pensum kolejnej obowiązkowej godziny indywidualnej pomocy uczniom, jednak bez wzrostu wynagrodzenia. To już druga tego typu "darmowa" godzina lekcyjna. Tegoroczna podwyżka dla nauczycieli wyniesie w tym roku ledwie 7%.
Nauczyciele chcą także zwrócić uwagę, że indywidualne podejście do ucznia nie jest możliwe w 30-osobowych klasach. Protestują też przeciwko brakowi dialogu z Ministerstwem i Wydziałem Oświaty oraz niedoborom środków na remonty sal gimnastycznych i dachów we wrocławskich szkołach. Finanse łatane są cięciami wydatków na energię elektryczną i cieplną oraz artykuły biurowe.
RPA: Związki zawodowe łączą się w akcji solidarnościowej
Yak, Sob, 2010-08-28 21:35 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Górnicy w RPA mają zamiar dołączyć do potężnego strajku pracowników sektora publicznego. W piątek, przedstawiciele National Union of Mineworkers zagrozili dołączeniem do strajku w przyszłym tygodniu, jeśli rząd nie spełni żądań płacowych pracowników sektora publicznego.
“Jesteśmy wściekli, że uprzywilejowani mogą sobie pozwolić na wysyłanie swoich dzieci do szkół zagranicą, a nasze dzieci stają się dziećmi ulicy” – napisano w oświadczeniu związku. „NUM w pełni popiera strajk pracowników sektora publicznego. Zamierzamy upewnić się, że w czwartek w przyszłym tygodniu, każda kopalnia, każda budowa i każda elektrownia przyłączy się do strajku w różny sposób.”
W ciągu ostatnich tygodni strajkujący pracownicy sektora publicznego spowodowali zamknięcie szkół i szpitali. Pracownicy domagają się podwyżki płac o ponad 8% oraz dodatków mieszkaniowych w wysokości 1000 randów. Rząd oferuje 7% podwyżki i 630 randów na dodatki mieszkaniowe.
Rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy na spełnienie żądań pracowników i nakazał lekarzom i pielęgniarkom wojskowym przejęcie szpitali.
Jednak żołnierze również zapowiedzieli, że odmówią wykonywania pracy, w akcji solidarnościowej z protestującymi. "Nie chcemy być postrzegani jako łamistrajki” - powiedział rzecznik związku pracowników obrony SA National Defence Union (Sandu).
http://libcom.org/news/miners-join-south-african-public-sector-strike-27...
http://www.timeslive.co.za/local/article622657.ece/Soldiers-threaten-to-...
Strajk podlaskich kolejarzy
Akai47, Sob, 2010-08-28 08:16 StrajkPodlascy kolejarze zapowiedzieli strajk na 2 września, swój sprzeciw wyrażą blokadą torów. Jednak nie chcą zdradzić miejsca działań, bo obawiają się, że policja może im w tym przeszkodzić.
Przyczyną protestu jest likwidacja i przeniesienie siedziby PKP Cargo z Białegostoku do Warszawy oraz przeniesienie oddziału Zakładu Linii Kolejowych do Siedlec.W związku z tymi zmianami pracę utraci 300 - 400 osób, a w najgorszym przypadku nawet 800.
Blokada torów będzie pierwszym etapem protestów.
Chile: Strajk 80 000 pracowników sektora publicznego
Czytelnik CIA, Pią, 2010-08-27 08:24 Strajk80 000 pracowników sektora publicznego w Chile uczestniczyło w czwartek w strajku protestacyjnym przeciwko redukcjom zatrudnienia prowadzonym przez administrację konserwatywnego prezydenta Sebastiana Pinery.
Od chwili objęcia władzy po socjalistce Michelle Bachelet w marcu tego roku polityka redukcji zapowiedziana przez Pinerę doprowadziła do zwolnienia 2 500 pracowników sektora publicznego.
Chilijskie związki zawodowe przypomniały, że Pinera zapowiedział ograniczenie się do redukcji i zmian jedynie na stanowiskach obsadzanych tradycyjnie "z klucza politycznego".
PAP
Grecja: Wojsko przeciwko strajkującym kierowcom ciężarówek do transportu paliw
Tomasso, Pią, 2010-07-30 21:29 Świat | Gospodarka | Militaryzm | Strajk | Tacy są politycy Grecki rząd zdecydował o wykorzystaniu armii i marynarki jako łamistrajków w walce z strajkującymi od pięciu dni kierowcami ciężarówek do transportu paliw. W piątek kierowcy odrzucili "rozkaz" rządu do powrotu do pracy i nie zamierzają ustąpić. W czwartek rząd wydał nadzwyczajny rozkaz powrotu do pracy dla kierowców. Karą za nie podporządkowanie się ma być między innymi areszt.
Trwający od pięciu dni strajk to sprzeciw wobec planów rządu do zreformowania sektora transportowego. Głównym przedmiotem sporu jest znacząca obniżka cen licencji dla kierowców i firm spedycyjnych, prowadząca do zamierzonej liberalizacji rynku. Kierowcy ciężarówek argumentują, że skoro oni ponieśli już gigantyczne koszty wejścia na rynek uiszczając opłaty licencyjne państwo powinno oddać im pieniądze jeśli chce dopuścić do tego zawodu każdego. Najbardziej zdeterminowani do walki z tymi planami są kierowcy cystern paliwowych. Grecki rząd jest jednak uzależniony od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Grecja: Strajk kierowców ciężarówek - rząd grozi masowymi aresztowaniami
Yak, Czw, 2010-07-29 21:57 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Strajk Dziś w Atenach, doszło do starć greckich kierowców ciężarówek z policją. Mija właśnie czwarty dzień ogólnokrajowego strajku kierowców. Rząd wydał kierowcom nakaz powrotu do pracy (coś w rodzaju cywilnego poboru), grożąc odebraniem licencji i aresztowaniami. Kierowcy jednak masowo zignorowali nakaz. W całym kraju brakuje paliwa na stacjach benzynowych, a supermarkety przeżywają poważne problemy zaopatrzeniowe.
Od poniedziałku, tysiące kierowców blokują autostrady i inne drogi w proteście przeciwko reformom narzuconym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w szczególności przeciwko wymuszonej deregulacji rynku transportowego w Grecji. Dotychczas system był ściśle regulowany: kierowcy musieli kupować licencje za 200-400 tys. euro, gdyż rząd od lat nie wydawał nowych licencji. Według rządowego planu, licencje wydawane indywidualnym kierowcom mają zostać zastąpione licencjami wydawanymi wyłącznie dużym firmom. Licencje zakupione dotychczas przez indywidualnych kierowców stracą nagle na wartości, rynek pracy dla kierowców zostanie dotknięty wyścigiem na dno, pod względem płac i standardów pracy.
Dziś rano, pod Ministerstwem Transportu odbyła się demonstracja kierowców. Policja ostrzelała demonstrantów nabojami z gazem łzawiącym.
Od czasów końca dyktatury wojskowej, Rządy Grecji już trzy razy odwoływali się do nakazu powrotu do pracy: w 1979 r. wobec pracowników banków, w 1986 wobec kontrolerów lotu, oraz w 2006 r. wobec dokerów.
Strajki w Iranie: skuteczna broń pracowników
Yak, Czw, 2010-07-22 22:13 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Piekarze w kurdyjskim mieście Saghez zastrajkowali 16 czerwca b.r. o podwyżki płac i stałe umowy. Pracownicy wydali komunikat, w którym stwierdzili, że przedstawiciele związku pracodawców zniechęcają do zawierania porozumień zbiorowych z pracownikami i odmawiają wypłaty wynagrodzeń. Protestujący przypomnieli również, że są objęci przepisami o corocznej indeksacji płac zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.
Urząd pracy i burmistrz stali po stronie pracodawców. Burmistrz przekazał piekarzom informację, że nie są objęci prawem pracy, co dało pretekst pracodawcom do nie podnoszenia płac, a nawet zupełnej odmowy wypłacania wynagrodzeń. Pracownicy wyznaczyli władzom miasta termin ostateczny na 15 czerwca spełnienia żądań płacowych. Po tym terminie, mieli rozpocząć strajk. Tak też się stało.
Po kilku dniach strajku, władze miasta zaczęły negocjować. W dniu 19 czerwca, podpisano porozumienie zbiorowe o podwyżkach wynagrodzeń, pomiędzy stowarzyszeniem pracodawców, związkiem zawodowym piekarzy i władzami kurdyjskiego regionu.
W tym samym czasie, dziesiątki pracowników budowy tamy w Sanandaj - również w irańskim Kurdystanie - również uczestniczyło w strajku. Budowlańcy protestowali z powodu niepłaconych od miesięcy wynagrodzeń. Niektórzy z nich zostali zwolnieni z pracy nie otrzymawszy wynagrodzenia.
Chiny: Zakończył się strajk u dostawcy Hondy: pracownicy dostali podwyżki
Akai47, Czw, 2010-07-22 21:42 StrajkPracownicy chińskiego dostawcy części dla Honda Motor Co powrócili w czwartek do pracy kończąc 10-dniowy strajk. Protest zakończył się po wynegocjowaniu przez pracowników 45-procentowej podwyżki, do 1.420 juanów (210 dolarów) miesięcznie, z wcześniejszych 980 juanów. Pracownicy w zatrudniającej około 200 osób fabryki Atsumitec dostaną również dwumiesięczną premię, jeżeli zakład wypracuje zysk, oraz miesięczny dodatek w wysokości 250 juanów, powiedział wspomniany pracownik.