Strajk
Guantanamo: Trwa strajk głodowy więźniów
wiatrak, Sob, 2013-06-01 09:17 Świat | Dyskryminacja | Represje | Strajk106 na 166 więźniów amerykańskiego więzienia w Guantanamo na Kubie przystąpiło do głodówki. Protestują przeciw brutalnemu traktowaniu.
Najbardziej wycieńczeni są obecnie przymusowo karmieni za pomocą rurek wtykanych w nos. Wielu z nich przebywa na Karaibach bez żadnych zarzutów ani nadziei na jakikolwiek proces już od lat.
Tortury i znęcanie się nad bezprawnie przetrzymywanymi więźniami są, jak twierdzą ich adwokaci, na porządku dziennym. Amnesty International już w 2005 roku w swoim raporcie określiła obóz w Guantanamo jako „Gułag naszych czasów”, a rok później ONZ wezwała do jego zamknięcia.
Nowy Kurier Syndykalistyczny
robotnik miesiąca, Czw, 2013-05-30 21:01 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkPo długiej przerwie ukazał się piąty numer pisma pracowniczego "Kurier Syndykalistyczny". Pismo ma lekko zmienioną formę, zwiększoną ilość stron i zwiększony nakład. Jest to darmowe pismo tworzone przez pracowników dla pracowników. Jesteśmy emigracją zarobkową pracującą na terytorium Wielkiej Brytanii, której bliskie są idee anarchosyndykalizmu i samoorganizacji pracowniczej.
Poprzez aktywny udział w walkach pracowniczych chcemy dotrzeć z naszymi ideami do polskojęzycznych imigrantów zarobkowych. Współpracujemy również z brytyjskimi organizacjami i związkami dążącymi do samorządności pracowniczej (Solidarity Federation, Industrial Workers Of The World). Jesteśmy przeciwnikami dzielenia ludzi ze względu na rasę czy naród, dlatego bliskie są nam idee internacjonalizmu. Zapraszamy wszystkich czytelników; zarówno ogranizacje jak i pojedyńcze osoby do bliższej współpracy – zarówno przy redagowaniu naszego pisma, jego kolportażu jak i na płaszczyźnie samych walk pracowniczych.
Kuwejt: Zwycięstwo pracowników sektora paliwowego
robotnik miesiąca, Sob, 2013-05-25 14:23 Świat | Prawa pracownika | StrajkPonad tysiąc pracowników państwowej firmy Oil Sector Services Company (OSSO) brało udział w 4 dniowym strajku żądając podwyżek dla wszystkich pracowników i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Pomimo gróźb i prób zastraszenia pracowników przez zarząd firmy, związkowcy zrezszeni w Konfederacji Pracowników Przemysłu Pertrochemicznego (będącego częścią federacji IndustriALL Global Union) nie ulegli naciskom i konsekwentnie kontynuowali strajk.
Po czterech dniach zarząd poddał się naciskom pracowników i podpisał umowę ze związkiem zgadzając się na postulaty strajkujących. Jest to zwycięstwo o większym znaczeniu – ponieważ w autorytarnie rządzonym Kuwejcie strajki pracowników sektora paliwowego były zawsze brutalnie tłumione w zarodku.
Słowacja: więzienie za strajk
Akai47, Pią, 2013-05-24 07:37 Świat | Represje | StrajkPo burzliwej debacie w parlamencie deputowani rządzącej partii lewicowej SMER-SD przeforsowali nowelizację kodeksu karnego, która pozwoli skazać lekarzy na pięć lat więzienia, jeśli będą strajkowali po ogłoszeniu w szpitalach stanu wyjątkowego.
Znowelizowany kodeks przewiduje, że jeśli w przypadku fiaska rozmów związkowców z rządem w szpitalach zostanie ogłoszony stan wyjątkowy, lekarz nie może kontynuować strajku pod groźbą kary pięciu lat więzienia, 10-letniego zakazu wykonywania zawodu i grzywny w wysokości 3300 euro.
Strajk w TVP
Akai47, Pią, 2013-05-24 07:28 Kraj | Prawa pracownika | StrajkWizja i sześć innych telewizyjnych związków zawodowych przeprowadzi dwugodzinny strajk przeciwko planom restrukturyzacji w spółce. TVP zamierza przenieść większość swoich pracowników twórczych do firmy zewnętrznej.
Związki zorganizowali spotkanie aby mówić o sytuacji w siedzibie SDP. Spotkanie miało się odbyć w gmachu TVP, ale związkowcy nie dostali na nie zgody. Na spotkaniu nie pojawili się ani dyrektor kadr ani prezes telewizji Juliusz Braun.
Wiele kontrowersji wzbudziła też informacja o zaproszeniu do rozmów o przejęciu pracowników spółki firmy Work Service należącej do byłego senatora PO Tomasza Misiaka. Polityk był antybohaterem afery związanej z likwidacją stoczni. Zdobył kontrakt na obsługę zwalnianych stoczniowców, po tym jak sam pracował nad ustawą o likwidacji stoczni. Teraz jego firma była jedną z trzech zaproszonych do rozmów na temat restrukturyzacji w TVP.
Wspieraj pracowników Capgemini!
Akai47, Śro, 2013-05-22 21:35 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkPracownicy Capgemini w Hiszpanii postanowili strajkować od 23 maja jeśli firma nie zrezygnuje z planów zwolnienia 370 pracowników. Niestety, główne związki działające w firmie, CCOO oraz UGT, odwołały strajk bez zgody pracowników, kilka godzin przed otwartym zgromadzeniem pracowników. Nie wiadomo, co będzie dalej, ale wielu pracowników nadal chce podjąć działania.
Nasi koledzy ze związku CNT-AIT w Capgemini zapowiadają kontynuację ich akcji. Proszą także o wsparcie w formie wysyłania protestów do firmy Capgemini.
Możesz wysłać protest do firmy za pomocą formularza elektronicznego.
DO HISZPAŃSKIEJ FILIALI | DO FRANCUSKIEJ SIEDZIBY
Solidarność naszą bronią!
Pracownicy TVP zamierzają strajkować przeciw umowom śmieciowym
Yak, Sob, 2013-05-18 09:23 Kraj | Prawa pracownika | StrajkPracownicy TVP zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Twórczych TVP Wizja, jednym z trzech działających w telewizji publicznej, skrytykowali plany zarządu TVP polegające na wprowadzeniu śmieciowych warunków zatrudnienia.
– Sytuacja jest dramatyczna, propozycja zarządu TVP oznacza ni mniej, ni więcej likwidację twórczego charakteru TVP i zamianę tej instytucji w urząd. Jak bowiem inaczej traktować przekazanie dziennikarzy do podmiotu zewnętrznego – mówi „Rz" Mariusz Jeliński, rzecznik prasowy ZZ Wizja. Po roku wszyscy przeniesieni do zewnętrznego podmiotu mogą z dnia na dzień stracić pracę. – Nie rozumiem, dlaczego zarząd nie restrukturyzuje spółki, oddając na zewnątrz usługi finansowe, księgowe czy kadrowe – stwierdza.
Najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek Wizja ogłosi pogotowie strajkowe, co oznacza otwarcie negocjacji z zarządem na temat proponowanych zmian. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, możliwy jest też strajk. (RP.pl)
Niemcy: Strajk pracowników Amazona
Yak, Śro, 2013-05-15 22:25 Świat | Prawa pracownika | StrajkPracownicy Amazona w Niemczech przeprowadzili swój pierwszy strajk, walcząc m.in. o lepsze wynagrodzenia. Jednodniowy strajk odbył się w dwóch dużych centrach dystrybucyjnych w Bad Hersfeld i Lipsku. Związkowcy domagają się wynagrodzeń w oparciu o porozumienia zbiorowe branży detalicznej i wysyłkowej. Szef niemieckiego oddziału Amazona odrzucił te żądania, pod pretekstem, że pracownicy Amazona pracują w branży logistycznej, a nie wysyłkowej.
W Bad Hersfeld pracuje ponad 3 tys. pracowników, a w Lipsku około 2 tys. Godzinowa stawka w Lipsku wynosi 9.30 euro przez pierwszy rok, 10 euro po roku zatrudnienia. Związkowcy domagają się zastosowania minimalnej płacy branży detalicznej, która wynosi 10.66 euro. Pracownicy zakładu w Bad Hersfeld pracownicy domagają się podwyżki z 9.83 euro do 12 euro za godzinę. Niemcy są największym rynkiem dla Amazona, z roczną sprzedażą w wysokości ponad 6.5 miliarda euro.
Włochy: Zwycięstwo pracowników szpitala San Raffaele
Akai47, Śro, 2013-05-15 13:13 Świat | Prawa pracownika | StrajkO strajku pracowników szpitala San Raffaele zrzeszonych w związkach USI-AIT oraz USB pisaliśmy już na CIA. Mamy przyjemność informować, że dwa dni póżniej, o godz. 7:00, podpisano porozumienie. Szpital zrezygnował ze zwolnienia 244 pracowników, a 66 pracowników, którzy dostali już wypowiedzenie, nie zostanie zwolnionych. Ich wypowiedzenia zostaną anulowane.
Niestety, nadal będzie obowiązywać 9% obniżenie pensji - szpital nie zmienił decyzji w tej sprawie. Dlatego, nasi koledzy z USI-AIT nie są do końca zadowoleni, chociaż zmiana decyzji o zwolenieniach jest dużym zwycięstwem dla pracowników szpitala, którzy walczyli, a nie poddali się jak pracownicy związków głównego nurtu.
Porozumienie nadal musi zostać ratyfikowane na generalnym zgromadzeniu pracowników szpitala w dniu jutrzejszym.
Grecja: Rząd ogłosił mobilizację nauczycieli, by uniknąć strajku
Yak, Pon, 2013-05-13 17:10 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | StrajkRząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja. To dzień, w którym zaczynają się egzaminy, które otwierają absolwentom drogę na wyższe uczelnie.
Ogłoszony w dzienniku ustaw dekret o "przymusowej mobilizacji przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy. Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: "Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku".
Włochy: Strajk w obronie pracowników służby zdrowia
Akai47, Czw, 2013-05-09 11:17 Świat | Prawa pracownika | StrajkW dniu 8 maja odbył się 24-godzinny strajk pracowników różnych szpitali w regionie Lombardii we Włoszech. Strajk był początkowo zorganizowany przez pracowników szpitala San Raffaele w Mediolanie zrzeszonych w związkach USI-AIT oraz USB. Jednak do strajku dołączyły inne związki z innych szpitali, które solidaryzowały się z pracownikami San Raffaele wiedząc, że taki sam los może ich spotkać, jeśli nie będą walczyć razem. Pracownicy ze związków CUB i COBAS dołączyli do strajku.
Pracownicy San Raffale walczą przeciw zwolnieniem w szpitalu. Dyrekcja planuje zwolnić 244 pracowników. Miesiąc temu, wyglądało na to, że doszło do porozumienia w tej sprawie, jednak szpitał zaczął zwalniać - 66 osób już straciło pracę. Strajkujący pracownicy próbowali wejść do budynku władz lokalnych, ale napotkali tam duże siły policyjne.
Skąd się wzięło święto 1 maja?
Czytelnik CIA, Śro, 2013-05-01 10:01 Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny | StrajkObumierająca Federacja Zorganizowanych Związków Zawodowych i Robotniczych uchwaliła na zjeździe 1884 roku dwie rezolucje, które miały daleko sięgający wpływ na amerykański ruch robotniczy. Jedna doprowadziła do ustanowienia obchodzonego w USA, świata pracy, druga - do ustanowienia święta majowego.
18 maja 1882 roku założyciel i sekretarz generalny Bractwa Cieśli i Stolarzy, socjalista Peter J. McGuire, na wiecu Centralnego Związku Robotniczego w Nowym Jorku zgłosił następującą rezolucję: "powinien być ustalony dzień jako święto, w którym odbywałyby się pochody na ulicach miasta". Zaproponował on pierwszy poniedziałek września, ponieważ "przypadałoby ono w najprzyjemniejszej porze roku, między 4 lipca a dniem Świętem Dziękczynienia i wypełniłoby wielką lukę w kalendarzu ustawowych świąt".
Darłowo: Strajk głodowy w obronie szkoły zakończony
Yak, Nie, 2013-04-28 07:51 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | StrajkPo 22 dniach zakończył się strajk głodowy prowadzony w Urzędzie Gminy Darłowo w obronie publicznego Zespołu Szkół w Dąbkach. Gdy głodujące kobiety opuszczały w piątek urząd, kilka kilometrów dalej, w hali gimnastycznej Zespołu Szkół Społecznych w Jeżyczkach, podczas nadzwyczajnych obrad Rady Gminy, ważył się los szkoły w Dąbkach.
Rezultaty sesji nie były jednak takie, jakich oczekiwałyby protestujące. Radni uznali, że likwidacja została przegłosowana zgodnie z prawem. W kolejnym głosowaniu radni głosami zatwierdzili pozytywnie rozpatrzenie oferty Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach, które chce prowadzić szkołę w Dąbkach jako społeczną (osiem głosów "za", dwa "przeciw", pięciu radnych wstrzymało się od głosu). Kolejną uchwałą przekazano stowarzyszeniu nieruchomości szkoły wraz z wyposażeniem.
Chile: Strajk generalny górników
robotnik miesiąca, Śro, 2013-04-10 18:56 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkWe wtorek 9 kwietnia górnicy kopalni miedzi w całym Chile rozpoczęli strajk generalny. Dwie federacje związków górniczych (Federación de Trabajadores del Cobre – FTC i Federación Minera de Chile - FMC) sektora prywatnego i państwowego połączyły siły i zorganizowały strajk i demonstracje górników.
Żądania górników dotyczą równych emerytur dla wszystkich górników zarówno sektora publicznego jak i prywatnego. Domagają się przejęcia przez sektor publiczny wszystkich kopalni miedzi i litu w kraju z rąk prywatnych korporacji bezwzględnie eksploatujących zasoby i ludzi. Górnicy chcą by dochody generowane przez ten sektor służyły wspieraniu darmowej edukacji i służby zdrowia. Domagają się również funduszu dla wszystkich pracowników cierpiących na schorzenia zawodowe i godnych emerytur dla mieszkańców Chile. Kolejnym żądaniem jest, aby kopalnie zaadoptowały normy pracy zgodne ze standardami Światowej Organizacji Pracy.
Rosja: Strajk włoski pediatrów w Iżewsku
Yak, Nie, 2013-04-07 20:43 Świat | Protesty | StrajkW dniu drugiego kwietnia pracownicy instytucji pediatrycznych w Iżewsku, w republice Udmurtii, rozpoczęli strajk włoski. W strajku uczestniczyło 67 lekarzy i pielęgniarek w przychodni dla dzieci, w tym członkowie alternatywnego związku zawodowego „Dejstwije”. Protest polegał na pracy „wedle instrukcji”, drobiazgowo przestrzegając wszystkich zasad. Pediatrzy poświęcali małym pacjentom tyle czasu ile wymagają normy, czyli od 13 do 20 minut, zamiast jak dotąd 5-6 minut, co było wymuszone przez okoliczności.
Jednym z celów strajku było pokazanie, urzędnikom rządowym i przywódcom Udmurtii i Rosji w jak katastrofalnym stanie znajduje się państwowa służba zdrowia i katastrofalnej sytuacji w sektorze zdrowia publicznego. Miało unaocznić nadmierne obciążenie personelu, zarówno pod względem ilości pacjentów, jak i liczby obowiązków, oraz nieznośną zarówno dla pacjentów jak i dla lekarzy sytuację, wynikającą z wieloletnich kłamstw i zaniedbań władz.