Strajk
Związkowcy na kolei grożą strajkiem
Czytelnik CIA, Sob, 2012-12-29 22:17 Kraj | Prawa pracownika | StrajkCzwartego stycznia mają być kontynuowane mediacje pomiędzy kolejowymi związkami zawodowymi, a pracodawcami w sprawie utrzymania na dotychczasowych poziomach ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych - poinformowali w sobotę związkowcy.
Związkowcy na konferencji prasowej 19 grudnia poinformowali, że od 20 listopada do 10 grudnia przeprowadzili w spółkach kolejowych referendum ws. świadczeń przejazdowych na kolei. We wszystkich spółkach referendum okazało się ważne. Przy ponad 60-proc. frekwencji, ponad 95 proc. pracowników opowiedziało się za utrzymaniem świadczeń przejazdowych na dotychczasowym poziomie lub wypłatą rekompensat, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii - za strajkiem.
Jeżeli mediacje pójdą w złym kierunku, to procedury sporu zbiorowego dopuszczają możliwość zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Jeśli mediacje zakończą się protokołem rozbieżności, związki zawodowe mają prawo do strajku. (PAP)
Zobacz też: http://www.rynek-kolejowy.pl/38330/_Coraz_blizej_strajku_wspolkach_Grupy...
Londyn: Strajk maszynistów metra
robotnik miesiąca, Śro, 2012-12-26 16:42 Świat | Prawa pracownika | StrajkCzłonkowie związku zawodowego ASLEF – reprezentującego maszynistów londyńskiego metra rozpoczęli dzisiaj w godzinach porannych strajk. Ponad 90% maszynistów głosowało za strajkiem. Powodem konfliktu pomiędzy maszynistami a zarządem London Underground jest kwestia płacy w dni świąteczne. Członkowie związku od 3 lat próbują wynegocjować dodatki za pracę w dni świąteczne (tzw. Bank Holidays i Boxing Day), lecz wszelkie próby rozmów kończyły się fiaskiem z powodu braku chęci do negocjacji ze strony zarządu.
Związkowcy przygotowali program w którym chętni do pracy w święta będą się zmieniać i dobrowolnie pomiędzy sobą ustalać system zmianowy tak, aby spełniał wymogi zarówno bezpieczeństwa jak i potrzeb mieszkańców Londynu. Jednocześnie pracujący w święta będą otrzymywać dodatek do wynagrodzenia. Zarząd konsekwentnie łamie swoje obietnice i regularnie odkłada rozmowy w czasie.
Włochy: Strajk pracowników szpitala we Florencji
Yak, Wto, 2012-12-25 21:12 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkW dniu 12 grudnia pracownicy szpitala Careggi we Florencji zastrajkowali przeciwko wprowadzeniu nowego grafiku pracy i nowych zasad urlopowych. Zmiany zmuszają pracowników do dużo większej elastyczności. Na zmiany zgodziły się żółte związki CGIL i CISL.
Około 300 pracowników uczestniczyło w demonstracji zwołanej przez związki Cobas i USI-AIT. Około 60 pracowników okupowało lobby w budynku dyrekcji domagając się negocjacji. Pracownicy zostali poinformowani, że CISL wycofało swój podpis pod zgodą na nowe warunki zatrudnienia, co oznacza, że negocjacje będą musiały zostać wznowione. Pikietujący przenieśli się do siedziby regionalnej administracji.
Cobas i USI-AIT zapowiedziały walkę, aż do uchylenia nowych warunków zatrudnienia.
Białystok: Pracownicy Mostostalu od lipca bez pensji
Renegade, Pią, 2012-12-21 16:17 Kraj | Prawa pracownika | StrajkTeren zakładu obwieszony flagami Solidarności. Każdego miesiąca załoga Mostostalu prowadzi jednodniowy strajk. Pracownicy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jak mówi Rafał Kabać, pracownik Mostostalu Białystok - Nic nie chcemy, tylko chcemy swoje pieniądze, to co solidnie zarobimy to chcemy te pieniądze odzyskać.
Stu trzydziestu pracowników od lipca nie dostaje pensji na czas. Pracodawca wypłaca im jedynie część należnych pieniędzy, ale i to z opóźnieniem. Zalega też z opłatami składek do ZUS-u. Jak mówi Jan Chrabołowski, pracownik Mostostalu Białystok - Jak teraz dali za wrzesień kilkaset złotych to jakieś tam święta skromne będą, skromne. A tak cały czas w załodze nerwówka i frustracja.
W hali produkcyjnej panuje mróz, od środy nie ma bieżącej wody. Pracownicy nie mają się komu poskarżyć, bo jak mówią, prezes ich unika. - Niech się właściciel określi, czy prowadzi tę firmę, a jak nie to niech poddaje pod likwidację - mówi Marek Zawadzki, przewodniczący NSZZ Solidarność w Mostostal Białystok. Jak dodaje Wojciech Śledziński, pracownik Mostostalu Białystok - My chcemy pomóc i jeżeli są jakieś problemy to to rozumiemy, ale nie lubimy jak nas się robi w konia.
Derby: Strajk nauczycieli przeciwko prywatyzacji szkoły
robotnik miesiąca, Śro, 2012-12-19 10:57 Świat | Prawa pracownika | StrajkCzłonkowie dwóch największych związków nauczycielskich rozpoczęli we wtorek 18 grudnia 48 godzinny strajk przeciwko planom prywatyzacji szkoły w angielskim mieście Derby. Członkowie związków NUT i NASUWT sprzeciwiają się planom ministerstwa edukacji przekształcenia publicznej placówki Sinfin Community School w prywatną szkołę. Negocjacje pomiędzy nauczycielami a przedstawicielami prywatnego inwestora – Interim – wybranego przez ministerstwo do konwersji szkoły w prywatną placówkę – spełzły na niczym.
Nauczyciele i rodzice którzy stanowczo odrzucają plany prywatyzacyjne, rozpoczęli pikietę przed wejściem do szkoły, która zgromadziłą ponad 50 osób. Członkowie rady nadzorczej firmy Interim powiązani są z prywatnym inwestorem – Greenwood Academies Trust – odpowiedzialnym za prywatyzację 13 szkół w regionie przy jednoczesnym obniżaniu stawek dla nauczycieli i zaniżaniu standardów pracy.
kuriersyndykalistyczny.wordpress.com
Hiszpania: Udane zakończenie strajku w Casa de les Monges
Akai47, Nie, 2012-12-09 18:37 Świat | Prawa pracownika | StrajkPo dwóch miesiącach akcji strajkowej, w której CNT walczyło z pracodawcą - Casa de les Monges w Sabadell, związkowcy uzyskali realizację swoich postulatów. Pracownicy tego ośrodka dla osób chorych i starszych zastrajkowali kiedy obniżono im pensje. Domagali się anulowania obniżki oraz lepszych warunków pracy, w szczególności lepszych warunków BHP.
W końcu, syndykaliści wywalczyli swoje żądania. Pod koniec listopada podpisano porozumienie. Pracodawca będzie także zobowiązany do prowadzenia regularnych spotkań z pracownikami. Pracownicy cieszą się, że mogą zostać na swoich miejscach pracy z nie obniżonymi pensjami, oraz że warunki pracy będą musiały ulec poprawie.
Słowacja: Związki zawodowe torpedują strajk pracowników edukacji
Yak, Śro, 2012-11-28 23:59 Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | StrajkAktualizacja 6 grudnia: Związki zawodowe odrzuciły propozycje rządowe. "Strajk sztafetowy" ma przetoczyć się przez całą Słowację od wschodu na zachód.
Aktualizacja 4 grudnia: W akcji protestacyjnej uczestniczyło około 2 tys. - 3 tys. osób, w tym strajkujących pracowników, uczniów i osób wspierających. Niektóre szkoły zgodziły się kontynuować strajk, a niektóre wycofały się w obawie przed utratą zarobków. Ogólnie przyjęto formułę "strajku sztafetowego", co oznacza, że każdego dnia przynajmniej jedna szkoła nie będzie działać. Pracownicy już informują o próbach zastraszania ze strony władz. Uczniowie aktywnie uczestniczą w proteście.
Jednocześnie brakuje informacji o stanie negocjacji pomiędzy rządem a oficjalnym związkiem, który nie potwierdził, że będzie popierać postulat 10% podwyżki, co jest żądaniem pracowników. Rząd proponuje podwyżki pod warunkiem zwolnienia 5 tys. tysięcy nauczycieli.
Siedemnaście szkół, które uczestniczy w strajku, utworzyło sieć wymiany informacji i koordynuje swoje działania.
Hiszpania: Strajki i akcje pracowników służby zdrowia
Akai47, Śro, 2012-11-28 20:47 Świat | Prawa pracownika | StrajkOd 26 listopada odbywają się strajki służby zdrowia w Madrycie przeciw prywatyzacji. Pracownicy z innych miast także dołączyli się do strajku. W Saragossie i w kilku szpitalach w stolicy trwają okupacje. W ponad 100 placówkach na północy Madrytu trwają strajki okupacyjne.
Na grudzień zostały zaplanowane kolejne strajki i demonstracje.
Warszawa: Akcja solidarnościowa ZSP ze strajkującą Europą
XaViER, Nie, 2012-11-18 21:23 Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Strajk14 listopada w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim odbyła się akcja solidarnościowa ze strajkującą tego dnia Europą zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski. Obecni byli także członkowie Federacji Anarchistycznej oraz sympatycy. Były także obecne dwie grupy studentów z Hiszpanii.
Zgromadzeni mówili o potrzebie walki, zwłaszcza w obecnych czasach. Uznano, że niski poziom walk pracowniczych w Polsce wynika ze skutków ponad dwudziestoletniej terapii szokowej. Wspomniano także o dużym problemie samobójstw z przyczyn ekonomicznych.
Po proteście, zgromadzeni odwiedzili Ulę, która prowadzi protest głodowy przed ministerstwem w związku z jej eksmisją z mieszkania. W ciągu dnia przeprowadzono także akcje ulotkowe w różnych miejscach pracy znanych z zatrudniania pracowników na śmieciowych warunkach.
Międzynarodowa akcja strajkowa 14 listopada
Akai47, Pią, 2012-11-16 10:22 Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | StrajkAktualizacja 15 listopada 08:00
Akcje trwały cała noc w niektórych miejscach. W Niemczech odbyły się duże manifestacje solidarnościowe.
CNT planuje nowe protesty dziś w Hiszpanii.
Aktualizacja 22:00
Obecnie trwają zamieszki i starcia z policją w Madrycie. Policja zaatakowała ludzi protestujących około parlamentu i giełdy. W Barcelonie też są starcia z policją. To samo się dzieje w Lizbonie, gdzie protest pod parlamentem został zaatakowany przez policję. Demonstrujących zaczęli rzucać w policję butelkami. Walki trwają.
W Rzymie dziś także były starcia z policją. Wielu policjantów zostało rannych. Niestety na razie mamy mało informacji z Portugalii i Włoch. Wiemy tylko, że odbyły się masowe demonstracje w wielu miastach Portugalii, a we Włoszech odbył się 4-godzinowy strajk – w niektórych branżach strajkowano przez cały dzień.
Teksty CNT i MSP o strajkach 14 listopada
Czytelnik CIA, Pon, 2012-11-12 00:25 Publicystyka | StrajkDzień 14 listopada – mobilizacje, strajki generalne, akcje bezpośrednie i międzynarodowa solidarność
Dotykają nas wciąż nowe cięcia budżetowe, których skutkiem jest ciągłe obniżanie poziomu życia pracowników, by osłabić lub całkiem zniszczyć ich zdolność do organizowania się i walki. Zyski są prywatyzowane, a bogaci stają się coraz bogatsi, ale koszty, ryzyko i represje są uspołeczniane!
Grecja: Związki zawodowe wzywają do strajku generalnego
wiatrak, Pon, 2012-11-05 11:18 Świat | Gospodarka | StrajkW dniach 6 i 7 listopada w Grecji odbędzie się strajk generalny. Strajk ma być reakcją na kolejne plany oszczędnościowe rządu. Parlament ma głosować plan cięć na 13,5 miliarda euro. Jest to duży cios dla rencistów, bezrobotnych i emerytów.
Plan zakłada również większe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach, a także redukcje w służbie zdrowia i niższe premie. Grecki parlament zdążył już przegłosować ustawę, która ułatwia prywatyzację sektora publicznego.
Egipt: Strajk pracowników portowych Dubai Ports World
Yak, Czw, 2012-11-01 01:20 Świat | Prawa pracownika | StrajkPo dwunastu dniach strajku, pracownicy portowi Ain Sokhna Port w Egipcie powrócili do pracy, po tym jak firma Dubai Ports World poszła na szereg ustępstw. Jednak pracownicy nadal domagają się przywrócenia do pracy ośmiu pracowników, którzy zostali zwolnieni za nawoływanie do strajku. Jeden z nich przyjął odszkodowanie finansowe. Zwolnieni pracownicy pracowali w porcie po kilkanaście lat, jednak zarzucono im oficjalnie „niekompetencję”. Pracownicy nie mają wątpliwości, że chodziło tak naprawdę o ich rolę w zorganizowaniu skutecznego strajku.
W dniu 12 października, około 2 tys. pracowników firmy DP-World zaprzestało pracy, całkowicie paraliżując terminal portowy. Około 800 osób na zmianę okupowało teren portu. Pracownicy domagają się stałych umów, pełnego wymiaru pracy, wypłaty zaległych należności, premii okresowych, dodatków za pracę w niebezpiecznych warunkach i poprawy warunków pracy.
Pracownicy ocenili koszt spełnienia ich żądań na około 1,6 miliona USD, jednak firma wolała narazić się na dziesięciokrotnie większe straty, ponosząc konsekwencje strajku. Mass media starały się w tym czasie straszyć rzekomymi groźbami spalenia portu, od których pracownicy jednak się stanowczo odcięli.
Białystok. Akcje solidarnościowe z protestującymi imigrant(k)ami
znienacka, Pon, 2012-10-22 08:50 Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | StrajkW nocy z soboty na niedzielę w Białymstoku miały miejsce akcje solidarnościowe z uchodźczyniami i uchodźcami prowadzącymi strajk głodowy w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Lesznowoli, Białymstoku, Białej Podlaskiej i Przemyślu.
Na murze ośrodka, w którym w zamknięciu przetrzymywane/i są imigrantki i imigranci, przyklejono dwa plakaty. Jeden z nich przywołuje postać Bardiego Kvarchavy, obywatela Gruzji, który strajk głodowy prowadzi już ponad miesiąc i który wobec braku reakcji na jego protest w ubiegły czwartek podciął sobie żyły. Drugi plakat wzywa do zaprzestania prześladowania imigrantek/ów.
Tej samej nocy pomalowany został mur przy głównej bramie podlaskiej siedziby Straży Granicznej w Białymstoku.
Równiez na murze ośrodka w Białej Podlaskiej pojawił się plakat "Żaden człowiek nie jest nielegalny".
Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
XaViER, Pią, 2012-10-19 22:01 Kraj | Prawa pracownika | StrajkKopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przerwały w piątek pracę na całą dobę z powodu zorganizowanego przez związki strajku na tle płacowym oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Według związkowców pozbawiają one młodych górników części uprawnień i są niezgodne z prawem pracy.
Jak informują związkowcy większość załogi poparła strajk i czynnie wzięła w nim udział. Z przedstawionych przez komitet danych wynika, że podczas trzech zmian absencja chorobowo-urlopowa w kopalniach wyniosła 36 proc. i była jedynie nieznacznie wyższa od standardowej średniej absencji w spółce.