Świat

Psy palone żywcem- podpisz petycję!

Świat | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt

W Leśniczanskie (Ukraina) stworzono ruchome krematoria dla zwierząt. Całość jest wprowadzana w „życie” jako program przygotowań do EURO 2012.

Do pieców wrzuca się jeszcze żywe zwierzęta… Ludzie, którym nie jest to obojętne zbierają podpisy pod petycję z żądaniem wstrzymania tego zwyrodnialstwa.

"O zaprzestanie stosowania niehumanitarnych metod rozwiązujących problem ogromnej ilości bezdomnych psów na Ukrainie obrońcy praw zwierząt apelują od lat. Ich prośby nigdy nie były brane pod uwagę, a sytuacja staje się coraz bardziej drastyczna.

Dotychczas psów i kotów władze pozbywały się za pomocą nielegalnej trucizny dithylinum. Zwierzętom wstrzykiwano substancję, która paraliżuje układ oddechowy. Śmierć z uduszenia trwa nawet kilka godzin. Teraz jednak Ukraina ma jeszcze inny pomysł na pozbycie się niechcianych czworonogów.

Nowy sposób jest ponoć „nowocześniejszy” i „bezpieczniejszy dla środowiska”. Zwierzęta są odławiane z ulicy i wkładane do mobilnego krematorium. Mówiąc wprost – wrzucane do rozgrzanego do 9000 C piekarnika i palone żywcem.

Obrońcy zwierząt zwrócili się po pomoc do dyrektora organizacyjnego turnieju Euro 2012 Martina Kallena. Ten publicznie powiedział, że nie pochwala żadnych metod rozwiązania problemu bezdomnych zwierząt, które opierają się na okrucieństwie. Na poważnie nikt się jednak problemem nie zajął. Fakty są takie, że tydzień temu prezydent UEFA Michel Platini odwiedził Ukrainę i wyraził swoje zadowolenie z postępów w pracach nad organizacją mistrzostw.

Ukraińscy aktywiści próbują nagłośnić sprawę – nic więcej nie mogą zrobić. Proponowali bojkot udziału Ukrainy w Euro, ale nic w tej kwestii nie zostało ustalone. Jak na razie za wszelką cenę starają się uratować jak najwięcej psów i kotów wałęsających się po ulicach."

Pod tym linkiem jest petycja.

Potrzeba 500 tys. podpisów.

Meksyk: Połowa narodu w biedzie

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

 Głód dzieci Połowa populacji Meksyku żyje poniżej granicy ubóstwa. Ostatnio w tym państwie północnoamerykańskim pojawiło 12 mln nowych biedaków. Wiele obywateli tego kraju żyje w niedożywieniu. Około 20 mln mieszkańców Meksyku żyje w sytuacji „niedoboru żywności”. Meksyk ma produkt krajowy brutto na mieszkańca wyższy niż Polska. W Meksyku mieszka też najbogatszy człowiek świata Carlos Slim.

Nietrudno zauważyć, że takie rozwarstwienie jest powiązane z tym, że Meksyk jest liderem we wprowadzaniu reform neoliberalnych w Ameryce Łacińskiej, które głównie polegają na spełnianiu życzeń USA. Należy też dodać, że pomimo 20 mln niedożywionych mieszkańców, Meksyk stać jest na prowadzenie wojny z narkotykami, które pochłonęła już ponad 50 tys. istnień ludzkich. (Telesur)

Pakistan: Samoloty szpiegowskie USA zabijają setki ludzi

Świat | Militaryzm

Jak podaje londyńskie Biuro Dziennikarstwa Śledczego, od 2004 r. 775 cywili w tym 173 dzieci zostało zabitych przez amerykańskie samoloty szpiegowskie na terenie Pakistanu. Po opublikowaniu raportu, amerykańska agencja szpiegowska CIA przyznała się, że swoimi samolotami zabiła ogólnie 2050 osób, ale że wszystkie miałby być zaangażowane w konflikt, "wyjątkiem 50 cywilów".

Należy dodać, że większość tych ataków nie ma żadnych podstaw w prawie międzynarodowym. Rząd Pakistanu nie protestuje, bojąc się interwencji na większą skalę, ponieważ to oznaczałoby utratę władzy i instalacje rządu całkowicie posłusznego USA. (Telesur)

ONZ: Miliard głodnych

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

 Głodne dziecko Podczas świętowania światowego dnia żywienia Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała oświadczenie, że aktualnie na naszej planecie żyje ponad miliard głodnych ludzi.
W wyniku podwyższenia cen na żywność, ludzi głodnych przybyło o 70 milionów. Głód dotyczy coraz większej ilości krajów, a wysokie ceny żywności dotykają najbardziej rodzin, które 80% swych wydatków przeznaczają na jedzenie.

Dodano także, że 300 milionów ton jedzenia rocznie marnuje się, a to stanowi jedną trzecią całości żywności produkowanej na świecie. Ta praktyka ma miejsce szczególnie w państwach wysoko uprzemysłowionych.

Państwa uprzemysłowione mogłyby wysyłać część marnowanej żywności do krajów zagrożonych głodem, ale usprawiedliwiają się kosztami. Dziwne jednak, że te same państwa znajdują dużo środków na interwencje wojskowe i na dopłacanie bankrutującym bankom.

15 października protesty ogarnęły cały świat

Świat | Protesty

Wczorajsze protesty w ramach mobilizacji 15 października ogarnęły cały świat. W Europie, Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Ameryce Północnej protestowano w 1000 miejscowości. W Londynie tysiące protestujących próbowały okupować londyńską giełdę. Demonstranci nie mogąc dostać się na giełdę bronioną przez policję, rozpoczęli okupację placu przed katedrą św. Pawła.

W pobliżu Wall Street w Nowym Jorku zgromadziło się ok. 20.000 osób, gdzie w Parku Wolności nadal trwa okupacja (przypomnijmy, że zaczęła się ona kilka tygodni temu od zaledwie kilkuset osób). Podobne okupacje odbyły się w 100 miastach USA. W Brukseli tysiące osób (w tym niektóre przybyłe piechotą z Hiszpanii i innych krajów) protestowały przed instytucjami unijnymi. W Australii ok. 800 osób zebrało się w dzielnicy biznesowej, gdzie mają zamiar prowadzić okupację, by budować ruch i dyskutować. W RPA kilkadziesiąt osób zebrało się w pobliżu giełdy, mimo faktu, że policja uznała zgromadzenie za nielegalne. Na Tajwanie protestowano przed budynkiem World Financial Center w Tajpej. W Tokio protestowało kilkaset osób.

Pracownicy Visteon Cadiz Electonica walczą o swoje miejsca pracy

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

14 października odbyły się demonstracje solidarnościowe z pracownikami Visteon Cadiz Electronica. Firma Visteon chce zamknąć fabrykę i zwolnić prawie 450 osób. Związek anarchosyndykalistyczny CNT działający w zakładzie potępił plan zwolnień grupowych organizuje zgromadzenia pracowników i protesty.

W Jerez de la Frontera CNT zorganizowało akcję pracowników Visteon przeciwko zamknięciu fabryki. Związek w Valladolid także protestował pod inną fabryką Visteon. W Polsce, Związek Syndykalistów Polski protestował przed siedzibą Ford Polska. Rozdawano ulotki opisujące sytuację w zakładzie oraz trwający konflikt ze związkiem. Inne akcje odbyły się we Francji, Norwegii i innych krajach.

Warsztaty "Media dla zrozumienia świata"

Świat
2011-10-15 09:00
2011-10-16 17:30

Warsztaty "Media dla zrozumienia świata"

Niedawno świat obiegły alarmujące informacje i szokujące zdjęcia przedstawiające klęskę głodu w tzw. Rogu Afryki. Skłania to do zastanowienia się w jaki sposób poruszać w mediach tematy trudne i złożone takie jak głód. Jak informować, komentować tak, aby budować zrozumienie i solidarność wśród odbiorców, a nie powielać stereotypy? Czy w prasie, internecie, telewizji czy radiu poza samym problemem można przestawiać propozycje konkretnych działań na rzecz walki z głodem na świecie? Jakie?

Wszystkie osoby zainteresowane wspólnym poszukiwaniem odpowiedzi na powyższe pytania, osoby zainteresowane działalnością dziennikarską /lubi tworzące w mediach, zapraszamy na warsztaty Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, które odbędą się w dniach 15-16 października 2011 w Warszawie.

W ciągu dwóch dni skupimy się na tematach głodu i ubóstwa oraz realizacji prawa do żywności – suwerenności żywnościowej, która jest odpowiedzią na długofalowy kryzys żywnościowy.

Podczas warsztatu będziesz miał/a szansę:

- zadać pytania praktykowi - Adamowi Leszczyńskiemu, dziennikarzowi od lat piszącemu o globalnym Południu

- zrozumieć przyczyny głodu na świecie;

- dowiedzieć się co oznacza respektowanie prawa do żywności i na czym polega suwerenność żywnościowa;

- podyskutować o najlepszych sposobach rzetelnego informowania o krajach globalnego Południa (krajach rozwijających się) w mediach

- wypróbować praktyczne narzędzie pomocne w pracy dziennikarskiej - Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących globalnego Południa

- poznać punkt widzenia ludzi i organizacji z krajów globalnego Południa na omawiane tematy

- omówić możliwości współpracy z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności w nowo-rozwijanych mediach organizacji.

Po warsztatach uczestnicy/czki będą mogli wolontaryjnie współpracować z IGO, wprowadzając nabyte umiejętności w życie.

Zgłoszenia teraz!

Formularz zgłoszeniowy, plan warsztatów oraz informacje organizacyjne dostępne są tu:
http://igo.org.pl/aktualnosci/rolnictwo-i-handel/199-formularzzgoszeniow...

USA: Policja znowu aresztuje pikietujących

Świat | Protesty | Represje

 Akcja policji w Bostonie W Bostonie 141 manifestantów, popierających ruch „Occupy Wall Street” zostało aresztowanych. Rzecznik bostońskiej policji stwierdził, że większość została zatrzymana pod zarzutem „nielegalnego zgromadzenia”. Według świadków zdarzenia policja brutalnie zaatakowała manifestantów. Burmistrz Bostonu oświadczył, że nie będzie tolerował żadnego „obywatelskiego nieposłuszeństwa”.

Tymczasem podczas demonstracji pod bankiem JP Morgan Chase w Nowym Jorku, cztery osoby zostały aresztowane. Jak informowaliśmy wcześniej, ten bank wsparł nowojorską policję sumą 4,6 miliona dolarów.

Informacje o protestach w Stanach Zjednoczonych są blokowane przez media tego kraju. W sondażu opinii publicznej okazało się, że tylko 51% Amerykanów słyszało o jakichś okupacjach w tym kraju.

Na 15 października jest przygotowywane światowe akcje protestacyjne. Jedna z nich ma odbyć się także w Warszawie.

Wielka Brytania: Miliony dzieci w ubóstwie

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

 Kolejka do urzedu pracy Instytut Badań Podatkowych Wielkiej Brytanii (IFS) podał, że 2,8 mln dzieci w tym kraju żyje w absolutnym ubóstwie. Absolutne ubóstwo jest określane na podstawie dochodów i dotyczy rodzin, których dochód znajduje się poniżej 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Instytut przyznał, że średnie dochody ludności zmalały o 7% pod koniec minionej dekady. IFS zauważył również, że rząd brytyjski nie spełnił celów postawionych przed nim w ustawie o redukcji biedy wśród dzieci.

Ponadto zauważa się, że sytuacja prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu, z powodu planów redukcji miejsc pracy w sektorze publicznym o 490 tys. osób. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom 8,1%, co jest najwyższym wynikiem w XXI w. w tym kraju. (Telesur)

Grecja: Pieniądze są... ale tylko dla banku

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Proton Bank otrzyma z funduszu utworzonego przez rząd grecki dotacje pozwalające na jego uratowanie. Jest to pierwszy bank grecki, który otrzyma taką pomoc.

Jak wcześniej informowaliśmy, pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejski rząd grecki wprowadza drakońskie cięcia budżetowe. Ocenia się, że w wyniku dotychczasowych redukcji tylko w sektorze publicznym straciły pracę setki tysięcy ludzi. Rząd planuje liczne prywatyzacje w celu załatania dziury budżetowej. Tymczasem okazuje się, że pieniądze są, ale po to, żeby tratować bank. (Telesur)

USA: Politycy grają kartą wojny handlowej z Chinami

Świat | Gospodarka | Militaryzm | Tacy są politycy

We wtorek, Senat przegłosował ustawę zaproponowaną przez senatora Sherroda Browna z Ohio, która nakłada na rząd obowiązek wypowiedzenia wojny walutowej Chinom. Wielu komentatorów postrzega ustawę jako próbę odwrócenia uwagi społeczeństwa od realnych przyczyn kryzysu ekonomicznego, w obliczu rosnących protestów na Wall Street i w całym kraju.

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie prześcigali się w ostrych oskarżeniach skierowanych przeciw Chinom, starając się zrzucić odpowiedzialność za kryzys z barków amerykańskich banków. Senator Brown zlekceważył ostrzeżenia o katastrofalnych konsekwencjach wojny handlowej dla światowej gospodarki twierdząc: „Już od 10 lat jesteśmy w stanie wojny handlowej – i nie idzie ona nam zbyt dobrze”. Również prezes rady nadzorczej Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, oskarżył politykę walutową Chin o „spowalnianie odbudowy globalnej ekonomii”. Prezydent Obama oskarżył Chiny o „agresywne wykorzystywanie międzynarodowego systemu finansowego”.

Meksyk: Prezydent pod trybunał za zbrodnie wojenne

Świat | Militaryzm

Dzisiaj organizacje społeczne z Meksyku zamierzają złożyć w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze pozew przeciwko prezydentowi kraju Felipe Calderonowi za zbrodnie wojenne podczas tzw. wojny przeciwko narkotykom.

Prawnicy ujawnili treść swego pozwu. Pozew mówi, że proceder rozpoczął się „wraz z wojną przeciwko handlowi i produkcji narkotyków, 11 grudnia 2006 r., czego wynikiem jest stan wyjątkowy w Meksyku, a w wyniku kryzysu humanitarnego najbardziej dramatycznego w historii kraju zginęło już ponad 50 tys, 250 tys, osób zostało przesiedlonych i 10 tys. zaginęło (...) Istnieje permanentne naruszanie praw człowieka wśród ludności cywilnej, a w szczególności wśród grup najbardziej bezbronnych takich jak: kobiety, imigranci, które są bezustannie prześladowane przez władze i przestępczość zorganizowaną.”

Kolumbia: Strajk generalny studentów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk

 Protest studentów kolumbijskich Tysiące studentów kolumbijskich rozpoczęło strajk generalny, ciągły, aż do odwołania przeciwko reformie edukacji autorstwa prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa.

Strajk spowodował paraliż siedmiu państwowych uniwersytetów. Ze strajkiem solidaryzuja się także kolumbijskie związki zawodowe.

Reforma edukacji przewiduje prywatyzację uniwersytetów. (Telesur)

Honduras: Walka o ziemię – 44 zabitych

Świat | Gospodarka | Militaryzm | Ubóstwo

 Wojna o ziemię Wojna o ziemię zdolną do użytkowania na północy Hondurasu w departamencie Colón w rejonie Bajo Aguán pochłonęła już 44 ofiary śmiertelne.

Rolnicy z tego rejonu walczą o dostęp do ziemi możliwej do kultywacji, a należącej do państwa. Państwo nie chce oddać w użytkowanie Ziemi, ponieważ przeciwko temu są Stany Zjednoczone, które w pobliżu mają swoja bazę wojskową, a teren jest strategiczny z punktu widzenia wojska. Są również podejrzenia, że ziemię chce się sprzedać lub oddać wielkim posiadaczom należącym de facto do oligarchii rządzącej krajem.

Prawicowy prezydent postanowił wysłać na teren konfliktu dodatkowo 600 żołnierzy. (Telesur)

ONZ: Setki tysięcy kobiet jest sprzedawanych

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Przedstawicielka Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) Silvia Pimentel ujawniła podczas konferencji prasowej w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, że od 700 tys do 2 mln kobiet i dzieci jest sprzedawanych tylko w okresie jednego roku. Na konferencji padały stwierdzenia, że przemoc wobec kobiet jest „wszechobecna”. (Telesur)

Kanał XML