Świat

Grecja: rząd zakazuje protestów i marnotrawi miliony na policyjne mobilizacje

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W tym tygodniu w Grecji rozpoczął się nowy rok szkolny. Po raz pierwszy uczniowie pójdą do szkół bez podręczników. Co prawda studenci za sprawą swoich protestów i okupacji wywalczyli darmowe podręczniki, ale z powodu cięć budżetowych Organizacja Podręczników Szkolnych (Organisation of School Books) będzie w stanie dostarczyć je dopiero w listopadzie.

Początkiem roku, greckie Ministerstwo Edukacji oznajmiło, że zmuszone będzie zamknąć lub połączyć w większe blisko 100 placówek oświaty, podczas gdy w Grecji nadal jest deficyt kadr nauczycielskich. W związku z częstymi okupacjami i demonstracjami studenckimi przeciwko reformie szkolnictwa, Ministerstwo Edukacji obawia się również podobnych działań i sprzeciwu wśród uczniów liceów i gimnazjów. W związku z tym dyrektorzy liceów otrzymali kilka dni temu dokument z ME zakazujący okupacji placówek oraz publicznych wystąpień o zabarwieniu politycznym.

Karawana Pokoju maszeruje przez Meksyk do Gwatemali

Świat | Militaryzm | Protesty

Setki osób uczestniczą w proteście polegającym na pochodzie ze stolicy Meksyku do granicy z Gwatemalą. Protest jest nazwany Karawaną dla Pokoju wraz ze Sprawiedliwością i Godnością. Jest to protest przeciwko przemocy mającej miejsce w Meksyku związanej z tzw. wojną z narkotykami wywołaną przez administrację prezydenta Felipe Calderona.

Do protestu dołączyli się też Indianie ze stanu Oaxaca, którzy czują się dyskryminowani przez rząd. Jest to druga już edycja tego marszu.

Chile: Strajk generalny służby zdrowia

Świat | Protesty | Strajk

Na dziś i jutro jest planowany strajk generalny służby zdrowia w Chile. Podstawowym powodem jest nie wypełnienie przez ministerstwo zdrowia porozumienia podpisanego ze związkami zawodowymi w listopadzie ubiegłego roku. Strajkujący zapowiedzieli też demonstrację w centrum stolicy kraju Santiago de Chile.

Niezadowolenie jest podsycane tym, że związkowcy podejrzewają rząd od chęć prywatyzacji służby zdrowia.
Prywatyzacja jest jednym z filarów programu prawicowego prezydenta Chile Sebastiana Piñery.

Francja: Eksplozja w zakładzie utylizacji odpadów nuklearnych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Jedna osoba zgi­nę­ła, a wiele zo­sta­ło ran­nych w wy­ni­ku eks­plo­zji pieca, do ja­kiej do­szło dzi­siaj w za­kła­dzie uty­li­za­cji od­pa­dów nu­kle­ar­nych w Mar­co­ule na po­łu­dniu Fran­cji - po­da­ła na stro­nie in­ter­ne­to­wej lo­kal­na ga­ze­ta "Midi Libre". Jest groź­ba wy­cie­ku.

Do wy­pad­ku do­szło tuż przed po­łu­dniem w za­kła­dach Cen­tra­co w Mar­co­ule. Ga­ze­ta po­da­je, że jedna z ran­nych osób jest w sta­nie cięż­kim. Na miej­scu są siły żan­dar­me­rii i stra­ży po­żar­nej. Urząd Bez­pie­czeń­stwa Ją­dro­we­go (ASN) bagatelizuje sprawę.

Organizacje paramilitarne w Kolumbii grożą organizacjom pozarządowym

Świat | Militaryzm

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wyraził swoje zaniepokojenie z powodu pogróżek stosowanych przez kolumbijskie organizacje paramilitarne w stosunku do organizacji pozarządowych. Przedstawicielka organizacji „Red Nacional de Iniciativas por la Paz y contra la Guerra” Ana Teresa Bernal otrzymała pogróżki śmierci od organizacji paramilitarnej „Águilas Negras”.

Ponadto grożono innym przedstawicielom tej i innych organizacji. Adresatami pogróżek stały się głównie organizacje walczące o pokój. Kolumbia to kraj, który jest w stanie wojny domowej z partyzantką marksistowską FARC. Organizacje paramilitarne pod płaszczykiem walki z nimi prowadzą produkcję i przemyt kokainy. Mają one też przemożny wpływ na politykę kraju. Ocenia się, że 30% posłów do parlamentu kolumbijskiego jest powiązanych z organizacjami paramilitarnymi.

Turcja zmierza do konfrontacji z Izraelem o złoża gazu i ropy

Świat | Militaryzm

Jak informuje serwis Debkafile, napięcie pomiędzy władzami Turcji i Izraela wciąż rośnie. W dniu 8 września, turecki premier Tayyip Erdogan ogłosił, że tureckie okręty wojenne będą w przyszłości eskortować statki przewożące pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Zdecydowane działanie marynarki wojennej może doprowadzić do przerwania blokady morskiej Gazy.

Przyczyną zaangażowania sił tureckich są złoża gazu i ropy znajdujące się u wybrzeży Izraela. Według Debki, Turcja próbuje przejąć kontrolę nad tymi zasobami, co zdaniem analityków doprowadzi do konfrontacji militarnej. Egipska marynarka wojenna przystąpiła już do wspólnych manewrów na obszarze wschodniego Morza Śródziemnego.

Anglia: Obóz niewolniczej pracy w Leighton Buzzard

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo

W niedzielę brytyjska policja w Leighton Buzzard we wschodniej Anglii uwolniła 24 mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli zmuszani do niewolniczej pracy. Są wśród nich Anglicy, Polacy i Rumuni. Funkcjonariusze dokonali nalotu na kemping, gdzie uwięzieni mężczyźni byli przetrzymywani w "ciasnych i brudnych pomieszczeniach".

- Sądzimy, że niektórzy (spośród 24 mężczyzn) mieszkali i pracowali faktycznie w niewolniczych warunkach w okresie od kilku tygodni aż do 15 lat - cytuje BBC naczelnego komisarza policji Bedfordshire Seana O'Neila.

Trzech zabitych w protestach w Egipcie

Świat | Militaryzm | Protesty

Troje ludzi zostało zabitych i ponad tysiąc rannych podczas protestów w Egipcie, które trwają od piątku w stolicy kraju Kairze. Protesty rozpoczęły się na placu Tahrir. Ludność domagała spełnienia postulatów, które były zgłaszane jeszcze przed obaleniem prezydenta Mubaraka.

Potem protesty przeniosły się pod ambasadę Izraela. Tłum chciał wziąć siłą placówkę dyplomatyczną. Obrona sił porządkowych ambasady, z której ewakuowano wcześniej personel, zakończyła się krwawo.

Rosja: Putin dostał nagrodę "Złotego kleszcza"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rosyjscy ekolodzy przyznali premierowi Władimirowi Putinowi nagrodę "Złotego kleszcza" oraz tytuł "Wróg Bajkału". Ich zdaniem działania szefa rosyjskiego rządu doprowadzą do nieodwracalnych zniszczeń w ekosferze jeziora. Nagrodę "Złotego kleszcza" przyznaje rosyjski oddział Greenpeace.

Działacze tej organizacji mają za złe premierowi, że zgodził się na otwarcie Bajkalskiego Zakładu Celulozowo - Papierniczego, który swoje chemiczne odpady wyrzuca bezpośrednio do jeziora. Na dnie Bajkału, obok rury ściekowej płetwonurkowie Greenpeace zamontowali tabliczkę z nazwiskiem Władimira Putina i rekomendowali szefowi rządu aby osobiście zszedł pod wodę i przekonał się jakie zniszczenia powodują opady z zakładu papierniczego.

Czarnoskórzy uchodźcy nie mogą wydostać się z południa Libii

Świat | Dyskryminacja | Ubóstwo

Czarnoskórzy mieszkańcy Libii, są dyskryminowani przez nowe władze. Pisaliśmy już o tym wcześniej. Światowy Program Żywnościowy ONZ (World Food Programme) podaje, że w Libii istnieją strefy zagrożone głodem i że tymi strefami są właśnie miejsca zamieszkałe przez czarnoskórą mniejszość. Nowe władze Libii stosują wobec tej grupy odpowiedzialność zbiorową, oskarżając czarnoskórych o to, że byli najemnikami Kaddafiego.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji informuje, że 700 tys. czarnoskórych mieszkańców czeka na możliwość emigracji w mieście Sheba na południu Libii. Miasto jest nadal kontrolowane przez siły wierne Kaddafiemu. Miasto jest otoczone i nie ma możliwości przekroczenia granicy Czadu lub Nigru.

Strajk głodowy w bazie Guantanamo

Świat | Militaryzm | Represje | Strajk

Jedyny obywatel brytyjski Shaker Aamer trzymany 10 lat bez żadnego wyroku w amerykańskiej bazie w kubańskiej prowincji Guantanamo, podjął strajk głodowy w proteście przeciwko nieludzkiemu traktowaniu. Aamer wnosi od trzech lat bezskutecznie o uwolnienie lub „sprawiedliwy i jawny sąd”. „Nieludzkie traktowanie ma miejsce m.in. w szpitalu i szczególnie się je stosuje w stosunku do tych, którzy prowadzą strajk głodowy” - stwierdza Shaker Aamer.

Baza w Guantamo istnieje bez zgody rządu i ludności kubańskiej. Jest ona pozostałością sprzed rewolucji kubańskiej. Początkowo służyła jako prowokacja w cele wywołania agresji wojsk kubańskich. Agresja taka byłaby interpretowana jako agresję na USA i byłaby idealnym pretekstem do wszczęcia wojny z Kubą. Wojska kubańskie jednak bazy nie zajęły.
W 2009 r. administracja George'a Busha, który dzisiaj jest w pewnych miejscach na Ziemi za zbrodnie wojenne, przekształciła bazę w tajne więzienie, gdzie odbywały się m.in. tortury więźniów. Przetrzymuje się tam więźniów bez wyroku i procesu, łamiąc konwencje międzynarodowe o prawach człowieka.

W Hondurasie mordują opozycjonistów

Świat | Represje

W ostatnim czasie w bardzo tajemniczych okolicznościach w Hondurasie zginęło dwóch czołowych opozycjonistów. Najpierw zginął przewodniczący Narodowego Frontu Oporu Ludowego (Frente Nacional de Resistencia Popular) Emoo Sadloo.
Następnie zabito czołowego członka Szerokiego Frontu Oporu Ludowego (Frente Amplio de la Resistencia de Popular) Medardo Floresa.

Niewiele osób w Hondurasie ma wątpliwości, że te zbrodnie mają charakter czysto polityczny. O dokonanie ich podejrzewa się grupy związane z obecną władzą oraz z oligarchię odpowiedzialną za zamach stanu w 2009 r., który został przeprowadzony we współpracy wojska i dyplomacji USA.

Turcja: Protesty mieszkańców przeciw budowie elektrowni

Świat | Protesty

W dniu 5 września, mieszkańcy wioski Yaykil, położonej w Północnej Anatolii zbudowali wraz z działaczami ekologicznymi barykady na drogach wiodących do wioski. W ten sposób zablokowali dostęp ekipom budowlanym. Mieszkańcy protestują przeciw budowie w ich sąsiedztwie elektrowni geotermalnej.

Policja zaatakowała protestujących gazem, armatkami wodnymi i pałkami. Aktywiści odpowiedzieli na atak rzucając kamieniami. Podczas ataku, kilka budynków i pomieszczeń gospodarczych zajęło się ogniem. W sumie, 25 aktywistów i 4 policjantów zostało rannych. Wieczorem, policja przeprowadziła naloty na domy działaczy. Sześć osób zostało aresztowanych. W nocy z 5 na 6 września doszło do spalenia maszyny budowlanej w ramach akcji sabotażowej.

Film z wydarzeń dostępny jest poniżej.

Kolumbia: Protesty studentów i nauczycieli przeciw reformom edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Inspirując się protestami w Chile, kolumbijscy studenci wyszli na ulice, protestując przeciw prywatyzacji edukacji. Związki zawodowe nauczycieli zorganizowały w tym samym czasie protest przeciw zmianom systemu świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli.

W Chile od trzech miesięcy trwają podobne protesty, w których społeczeństwo domaga się bezpłatnego dostępu do wyższych uczelni. Niezadowolenie w Kolumbii zaczęło się nasilać d marca, gdy kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos zaproponował ustawę, która zakłada częściową prywatyzację edukacji. Pod wpływem protestów, oznajmił jednak, że projekt ustawy nie zostanie przekazany do Parlamentu.

Szturm policji na licealistów w Chile

Świat | Protesty | Represje

Pokojowa demonstracja licealistów w stolicy kraju Santiago de Chile zakończyła się szturmem policji. Policja zaatakowała grupę sześciuset osób armatkami wodnymi. Jak twierdzą świadkowie, odbyło się to bez żadnej prowokacji ze strony uczniów.

Protest odbył się przeciwko planom rządu prawicowego prezydenta Sebastiána Piñery wprowadzenia płatności za studia. Jest to kolejny akt represji policji wobec protestujących w Chile. Kilkanaście dni temu podczas demonstracji został zabity, najprawdopodobniej przez policję, czternastolatek.

Kanał XML