Świat

Grecja: Parlament przegłosował reformy zgodne z Procesem Bolońskim oraz zniósł autonomię uczelni

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pomimo ulicznych protestów i starć z policją w Atenach, Salonikach, Heraklionie i Patras grecki parlament przegłosował w środę pakiet reform systemu edukacji wyższej, ograniczających znacząco autonomię studentów i pracowników naukowych i znoszących wprowadzony po przywróceniu demokracji w kraju ‘azyl akadamicki’ – prawny zakaz wstępu funkcjonariuszy policji na teren uczelni wyższych.

Przygotowana przez minister edukacji Annę Diamantopoulou reforma wprowadza osoby spoza personelu naukowego do władz uniwersytetów, oraz finansowanie uczelni w oparciu o przygotowany pod dyktando przyszłych pracodawców system ocen. Studentom narzuca określone terminy na ukończenie studiów, odbiera za to gwarancję miejsca na wybranych wykładach i możliwość uczestniczenia w zarządzaniu uczelniami.

Izrael: Rząd próbuje odzyskać inicjatywę w walce z ruchem protestu

Świat | Militaryzm | Protesty | Strajk | Tacy są politycy

Lekarze w Izraelu zakończyli w czwartek swój trwający pięć miesięcy strajk, po tym jak zagwarantowano im znaczne podwyżki płac. Strajk był najdłuższym w historii Izraela. Protestujący lekarze stanowili część ruchu protestu społecznego przeciwko zbyt wysokim cenom żywności i wynajmu mieszkań. Rząd stara się odzyskać inicjatywę dzieląc ruch protestu społecznego i eskalując działania wojenne.

Minister obrony, Ehud Barak, obiecał protestującym, że w ramach zmniejszania obciążeń fiskalnych nałożonych na izraelskich obywateli, zmniejszone zostaną wydatki wojskowe. Nic jednak nie wskazuje na to, że rząd rzeczywiście zamierza wywiązać się ze swoich obietnic. Wojsko izraelskie eskaluje napięcie na granicy z Egiptem, która nie jest już uważana za granicę pokojową. Do eskalacji przyczyniło się zabicie trzech egipskich policjantów przez wojsko izraelskie.

Jednostki wojskowe strzegące granicy otrzymały rozkazy by prowadzić akcje ofensywne, oraz zostaną doposażone w dodatkowy personel i sprzęt.

Strajk generalny w Chile

Świat | Protesty | Strajk

Chilijscy studenci, związkowcy i politycy opozycji zorganizowali dwudniowy, ogólnonarodowy strajk, którego celem jest wymuszenie zmian w składzie rządu. Niektórzy manifestanci rozpoczęli w środę akcję strajkową od płonących barykad i atakowania autobusów.

Ulice Santiago wypełniają się dymem z płonących opon, które posłużyły do budowy barykad i gazem łzawiącym - pisze agencja AP. Uczestnicy protestu planowali marsz ku centrum miasta, ale rząd tego zabronił, powołując się na surowe prawo przeciw tego rodzaju "burzeniu porządku publicznego". Ludzie zaczęli więc obrzucać autobusy kamieniami i podpalać barykady.

USA: Czy kredyty studenckie staną się kolejnym gwoździem do trumny gospodarki USA?

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka

Niezależne studia wskazują na to, że następnym zapalnikiem kolejnych etapów kryzysu ekonomicznego w USA mogą być kredyty studenckie. Aż 7% studentów nie spłaca kredytów zaciągniętych w celu pokrycia gigantycznych kosztów wyższego wykształcenia.

To poziom porównywalny z niespłacaniem kart kredytowych (8,8% klientów) oraz kredytów hipotecznych (9,1%). W tym roku ujawniono, że niespłacone kredyty studenckie wynoszą w sumie 875 miliardów dolarów, czyli więcej niż zadłużenie Amerykanów na kartach kredytowych. Według raportu Institute for College Access and Success – absolwenci uczelni w 2009 r. mieli średnio 24 tys. dolarów długu, czyli o 6% niż rok wcześniej.

Libia: Zachodnie jednostki specjalne uczestniczyły w bitwie o Trypolis

Świat | Militaryzm

Jak podaje serwis Debkafile, brytyjscy, francuscy, jordańscy i katarscy komandosi wzięli wczoraj udział w operacji lądowej mającej na celu przejęcie fortecy Kaddafiego w Trypolisie. Był to pierwszy przypadek użycia sił lądowych przez państwa zachodnie podczas tzw. „arabskiej wiosny”. Pomimo zdobycia fortecy, Kaddafiemu i jego rodzinie udało się uciec za pomocą podziemnych tuneli zaprojektowanych na taką okoliczność.

Siły NATO nie miały prawidłowych danych wywiadowczych na temat podziemnych instalacji w fortecy, które w dużej mierze były odporne na bombardowanie. Podziemne korytarze mają być wystarczająco szerokie, by poruszały się po nich czołgi i prowadzą poza Trypolis.

Atak został spowolniony przez opór dywizji pancernej wiernej Kaddafiemu. Francja i Wielka Brytania nie ośmieliła się użyć swoich helikopterów Apache na terenie miejskim, choć zdaniem Debkafile helikoptery od dawna stacjonują na terenie Libii.

Włochy: Strajk generalny przeciwko cięciom socjalnym

Świat | Strajk

Związki zawodowe we Włoszech ogłosiły strajk generalny 6 września na znak protestu przeciwko planowi oszczędnościowemu przyjętemu 12 sierpnia w trybie pilnym przez rząd. Strajk potrwa osiem godzin i ma objąć cały kraj.

Plan rządowy zakłada zmiany w kodeksie pracy w celu łatwiejszego zwalniania z pracy oraz podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 65 lat w roku 2016. Cięcia budżetowe mają wynieść 45,5 mld euro w ciągu dwóch lat. Rząd zamierza też zredukować o 50 000 liczbę stanowisk w sferze budżetowej. Plan cięć ma być zatwierdzony przez włoski parlament do połowy października. (PAP)

USA: Trzęsienie ziemi na wschodnim wybrzeżu - elektrownie jądrowe na razie bez awarii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Reaktor jądrowy North Anna w stanie Virginia został automatycznie wyłączony w wyniku trzęsienia ziemi o mocy 5,8 stopni w skali Richtera. Według informacji podawanych przez amerykańskie władze, oba reaktory zostały bezpiecznie wyłączone, a generatory uruchomiły się bez awarii - co było warunkiem uniknięcia katastrofy podobnej do tej, która wydarzyła się w Fukushimie.

Organizacja Climate Central sporządziła mapkę USA z naniesioną lokalizacją elektrowni jądrowych, w zestawieniu z prawdopodobieństwem wystąpienia trzęsień ziemi, oraz historycznymi trzęsieniami ziemi zanotowanymi w danym miejscu. Mapka dostępna jest poniżej.

Przeczytaj też: Nuklearny koszmar Ameryki

Wielka Brytania gotowa do okupacji Libii "w razie anarchii"

Świat | Militaryzm

Brytyjski premier David Cameron powiedział, że armia Wielkiej Brytanii jest gotowa, by “w razie anarchii” udzielić bratniej pomocy Libii. Dwustu brytyjskich żołnierzy stacjonujących na Cyprze czeka na rozkazy wyjazdu. Dodatkowo, do operacji mogłoby się włączyć 600 Royal Marines.

Libia: Notowanie europejskich firm naftowych rosną

Świat | Gospodarka

Choć nie zakończyła się jeszcze walka o Trypolis, koncerny naftowe już konkurują ze sobą, który z nich będzie mieć największe wpływy w Libii. Faworytem jest w tej chwili włoski koncern ENI. Rebelianci podkreślają, że chętnie podpiszą kontrakty z firmami z Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Natomiast firmy rosyjskie, chińskie i brazylijskie będą miały kłopoty, w związku z pośrednim lub bezpośrednim wspieraniem przez dyplomację tych krajów reżimu Kaddafiego.

Notowania akcji firm europejskich – ENI, OMV i TOTAL wzrosły o 3-5% na wieść o sukcesach rebeliantów. Personel ENI już jest w kraju i pracuje nad oszacowaniem napraw potrzebnych do ponownego uruchomienia infrastruktury naftowej w Libii.

Wielka Brytania: Sieć Argos zwolniła pracownika za narzekanie na Facebooku

Świat | Prawa pracownika

Mężczyzna chory na raka został zwolniony z sieci handlowej Argos w Wielkiej Brytanii po tym, jak opublikował na swoim profilu na Facebooku kilka komentarzy na temat swojej pracy. Po zakończonym urlopie napisał: „Po świetnych wakacjach muszę wracać do pracy – co za beznadzieja”. Wpis zobaczyło 89 jego przyjaciół na FB.

Według przedstawicieli firmy Argos, wpisy na FB stanowiły „poważne naruszenie obowiązków pracownika”. Stało się tak pomimo, iż mężczyzna nie wymienił nazwy firmy. Pracownik został zwolniony w trybie dyscyplinarnym.

Firma Argos jest największą siecią handlową w Wielkiej Brytanii i Irlandii, do której należy ponad 800 sklepów.

Libia: w Trypolisie wrze

Świat

Powstańcy zdobywający kolejne części Trypolisu zbliżyli się do umocnionych pozycji zwolenników Muammara Kadafiego w Bab al-Azizija, gdzie przypuszczalnie ukrywa się także sam dyktator. Telewizja Al-Dżazira pokazała dzisiaj gęsty dym unoszący się nad fortecą.

Reporterzy informują na bieżąco o walkach w okolicy umocnionych pozycji zwolenników Kadafiego w Bab al- Azizija w Trypolisie. Gęsty dym unosi się nad miastem a powstańcy powoli przebijają się w kierunku bram fortecy wypierając żołnierzy lojalnych wobec Muammara Kadafiego.

Walki toczą się również w innych częściach miasta, m.in. w okolicy hotelu Rixos- siedzibie zagranicznych dziennikarzy. Na dachach w centrum Trypolisu koczują najemnicy z bronią snajperską strzelając do losowo wybranych osób, także do cywili. Większość terytorium stolicy kontrolują już w tej chwili powstańcy.

USA: Kandydat na radnego wzywa do mordowania nielegalnych imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Tacy są politycy

Kandydat do Rady Miasta w Kennewick w stanie Waszyngton zdobył głosy posługując się hasłem, iż nielegalni imigranci powinni być rozstrzeliwani, jeśli odmówią opuszczenia miasta. Loren Nichols zdobył w ten sposób 400 głosów, czyli 26% głosów we wstępnych wyborach, co dało mu drugą pozycję na liście wyborczej.

Nichols powiedział w wywiadzie dla pracy, że nielegalni imigranci przekraczający granicę powinni być zastrzeleni na miejscu, a ci którzy nie posłuchają ultimatum i nie opuszczą Kennewick mają zostać skazani na karę śmierci. „Nielegalna okupacja naszego miasta przez nielegalnych obcych stanowi gwałt na Kennewick” – powiedział Nichols.

Nowy Jork: Blokada eksmisji 82-letniej staruszki na Brooklynie

Świat | Lokatorzy | Protesty

W piątek, około 100 osób blokowało eksmisję 82-letniej Mary Lee Ward z jej mieszkania na Brooklynie w Nowym Jorku. Wobec takiego oporu, policja postanowiła odwołać eksmisję, a władze miasta rozpoczęły negocjacje.

Mary Lee Ward mieszkała w swoim domu przez 44 lata. Padła ofiarą oszustwa hipotecznego. Po otrzymaniu pożyczki w wysokości 1200 dolarów, odsetki i kary spowodowały, że jej dług wzrósł do 200 tys. dolarów. Pożyczkodawca (Delta Funding) został zamknięty przez władze stanu za oszustwa finansowe.

Organizacja Organize 4 Occupation (O4O) postanowiła wesprzeć Mary Lee Ward i dokonała mobilizacji lokalnych mieszkańców i innych organizacji, dzięki czemu blokada zakończyła się powodzeniem. Wynegocjowano kilkutygodniowy okres zawieszenia eksmisji, w trakcie którego będą prowadzone dalsze rozmowy mające na celu spowodowanie, by Mary Lee nie utraciła domu.

Indie: Strajk pracowników byłej fabryki Visteona

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Około 425 pracowników zakładu produkującego części samochodowe Comstar Automotive Technologies w prowincji Tamil Nadu od 10 dniu prowadzi strajk okupacyjny. Domagają się uznania ich związku i rozmów w sprawie przedłużenia porozumienia zbiorowego dotyczącego wysokości płac, które zakończyło się w marcu.

W firmie pracuje około 490 stałych pracowników i 350 pracowników tymczasowych. Comstar Automotive dostarcza komponenty takie jak rozruszniki i alternatory producentom samochodów i lekkich pojazdów dostawczych. Firma ma status dostawcy dla Forda, Volvo i Taty. Dawniej należała do firmy Visteon i powstała w 1998 r., by dostarczać części europejskim fabrykom Forda.

Wielka Brytania: IWW wywalczyła podwyżki dla sprzątaczy z londyńskiego City

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Po trwającej od kilku miesięcy kampanii na rzecz oficjalnego uznania organizacji związku zawodowego IWW, zrzeszającego sprzątaczy zatrudnionych w potężnej korporacji LCC dostarczającej usług firmom z londyńskiego City a następnie w sprawie zagwarantowania jej pracownikom podwyżek płac i poszanowania ich praw związkowych, w dniu planowanej przez IWW pikiety koncern uznał żądania związkowców i podpisał porozumienie z protestującymi związkowcami.

Związkowcy z IWW, pracujący dla LCC między innymi w najnowszym i najdroższym londyńskim biurowcu – położonym przy Bishopsgate Heron Tower – otrzymają tak zwaną ‘londyńską płacę minimalną’ – 8.30 funta na godzinę – z wyrównaniem od maja tego roku. Firma zobowiązała się również do zwiększenia zatrudnienia tak, by zniknął problem przeciążenia sprzątaczy pracą, i poniechania w przyszłości antyzwiązkowych praktyk, w tym bezzasadnego zwalniania z pracy związkowych aktywistów. W związku z porozumieniem, londyńska organizacja sprzątaczy IWW odwołała planowaną na piątek demonstrację przed Heron Tower.

Kanał XML