Świat
Północna Irlandia: Ankieta dotycząca unikania pracy
Yak, Sob, 2011-07-23 12:46 Świat | Prawa pracownikaWedług badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową PricewaterhouseCoopers, aż 65% pracowników w Irlandii Północnej przyznało się do symulowania choroby przynajmniej przez jeden dzień w ciągu minionego roku. Jedna trzecia przyznała się do unikania pracy przez dwa do pięciu dni. To najwyższy wskaźnik w Wielkiej Brytanii. Pracownicy w Szkocji tylko w 51% przypadków przyznali się do takich praktyk, a w Walii wskaźnik ten wynosi 62%.
Najczęstszym sposobem unikania pracy jest symulowanie objawów choroby – kaszlu i kichania, czy symulowanie utraty głosu. 34% pracowników stwierdziło, że stosowało taką taktykę, gdyż praca wpędza ich w depresję i jest zbyt nudna.
Za: wsm.ie
Chile: 20 studentów podjęło strajk głodowy
Yak, Pią, 2011-07-22 16:33 Świat | Edukacja/Prawa dzieckaDwudziestu studentów w Chile podjęło strajk głodowy, domagając się reformy systemu edukacyjnego. Protest rozpoczął się na początku tygodnia. Akcja jest odpowiedzią na ignorowanie postulatów protestujących studentów i okupacji szkół przez rząd.
Strajkujący domagają się zwiększenia nakładów na edukację, wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla studentów i ograniczenia komercjalizacji edukacji. (AP)
USA: Padł nowy rekord liczby nowych ustaw antyaborcyjnych
Yak, Śro, 2011-07-20 16:15 Świat | Prawa kobiet/FeminizmW 2011 r. padł rekord liczby nowych ustaw stanowych ograniczających prawo do aborcji. Jak donosi Guttmacher Institute, organizacja badawcza pro-choice, w pierwszej połowie tego roku, wprowadzono w życie ponad 80 ustaw, które ograniczą dostęp kobiet do aborcji. Poprzedni rekord został ustanowiony w roku 2005, gdy wprowadzono 34 ograniczeń ustawodawczych.
Niektóre z nowo wprowadzonych ustaw zawierają więcej niż jedno utrudnienie. W sumie, instytut naliczył ponad 100 nowych procedur utrudniających dokonania aborcji w 19 stanach. Najczęściej wprowadzanym utrudnieniem jest ograniczenie pokrycia zabiegów aborcyjnych przez obowiązkowe ubezpieczenia planowane przez rząd Obamy (już wcześniej istniał zakaz finansowania zabiegów aborcyjnych z programów Medicaid i Medicare przeznaczonych m.in. dla niezamożnych i niepełnosprawnych). Inne zmiany dotyczą zakazu zdalnej pomocy medycznej, zmiany zasad raportowania i wprowadzania wymogu badania USG przed przeprowadzeniem aborcji. Wprowadzono też rozszerzenie okresów oczekiwania i „doradztwa”.
Kolumbia: Strajk pracowników sektora naftowego - armia wezwana do pacyfikacji
Yak, Śro, 2011-07-20 15:31 Świat | Prawa pracownika | StrajkJak donosi agencja Xinhua, przynajmniej jedna osoba została zabita, a dziesięć rannych we wtorek, gdy pracownicy sektora naftowego starli się z policją w Puerto Gaitan w Kolumbii.
Rzecznik firmy naftowej Pacific Rubiales potwierdził, że protestujący spalili samochody i rozkopali drogi. Pracownicy strajkują od miesiąca, domagając się poprawy swoich warunków pracy. Jak donoszą media, armia została wezwana, by spacyfikować protestujących. Władze wysłały negocjatorów, by rozmawiać o warunkach zakończenia strajku.
Izrael/Palestyna: Aktywiści ruchu Free Gaza deportowani
Yak, Śro, 2011-07-20 14:58 Świat | Militaryzm | RepresjePiętnastu międzynarodowych uczestników ruchu Free Gaza zostało deportowanych w środę z Izraela. Aktywiści wraz z dziennikarzami płynęli na statku Dignite w kierunku Strefy Gazy, gdy na pokład wkroczyły siły izraelskie.
Statek Dignite miał płynąć razem z innymi statkami, które zostały unieruchomione w porcie w Atenach, o czym pisaliśmy już tutaj.
Chile: Strajk pracowników Starbucks
Yak, Wto, 2011-07-19 11:31 Świat | Prawa pracownika | Strajk Bariści w 31 barach w Chile należących do Starbucks zastrajkowali 7 lipca, domagając się kuponów żywnościowych o wartości 100 USD oraz dodatku do pensji dla pracowników z małoletnimi dziećmi. Lista żądań składa się z 25 postulatów. Pensja baristy w Chile wynosi obecnie jedynie 3,30$ za godzinę.
Około 200 z 670 pracowników Starbucks w Chile należy do związków zawodowych. Firma skorzystała jednak z łamistrajków i wszystkie lokale pozostały otwarte w dniu strajku. Firma podważyła też statystyki chilijskiego Ministerstwa Pracy dotyczące liczby osób które brały czynny udział w strajku.
Japonia: Pracownicy tymczasowi w Fukushimie
Yak, Wto, 2011-07-19 08:40 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownikaBez sprzętu ochronnego, bez przeszkolenia, na krótki okres - tak zatrudniała pracowników firma zarządzająca elektrownią Fukushima. Raport na ten temat opublikowała agencja Reuters. Tacy pracownicy werbowani są m.in. w okolicach Kamagasaki w Osace, wśród byłych więźniów i osób z uzależnieniami.
Raport oparto na wywiadach z ludźmi z branży, przedstawicielami agencji rządowych i byłymi pracownikami siłowni. To, co mówią, przeczy opinii o doskonałej japońskiej organizacji i wyjątkowym bezpieczeństwie elektrowni atomowych.
Oszczędzający na wszystkim operatorzy siłowni zaczęli zlecać najtrudniejsze i niebezpieczniejsze prace firmom zewnętrznym. Podwykonawcy - w przypadku Tepco chodzi o duże firmy budowlane - mieli z kolei własnych podwykonawców. Ci preferowali tanią siłę roboczą. (gazeta.pl)
Wietnam: Strajk u podwykonawcy Adidasa
Yak, Pon, 2011-07-18 15:54 Świat | Prawa pracownika | Represje | Strajk Według niepotwierdzonych doniesień, w Sajgonie doszło do aresztowań dziesiątków działaczy związkowych po strajku, który odbył się w dniach 21-28 czerwca w fabryce należącej do podwykonawcy Adidasa. W strajku miało wziąć udział nawet 90 tys. pracowników.
Przewinieniem związkowców było rozdawanie ulotek domagających się podwyżek płac. W zeszłym roku, władze skazały 3 osoby na wyroki do 9 lat więzienia za dystrybucję podobnych ulotek. Oficjalne media w Wietnamie całkowicie przemilczały strajk.
Pracownicy domagali się podwyżki dotychczasowej pensji wynoszącej 500 tys. dongów (24 USD) miesięcznie. W dniu 28 czerwca, firma Pou Yuen, należąca do tajwańskiego przedsiębiorcy, uległa i zgodziła się na podwyżkę o 300 tys. dongów i dodatki w wysokości 200 tys. dongów. W dniu 10 sierpnia okaże się, czy firma dotrzyma obietnicy (poprzednio nie zawsze tak było).
San Francisco: Policja zabija w kolejce miejskiej
Yak, Pon, 2011-07-18 13:43 Świat | Represje W sobotę, policja w San Francisco zastrzeliła 19-latka, strzelając do niego 10 razy. Chłopak uciekał, gdyż jechał na gapę w kolejce MUNI. Wbrew zeznaniom dziesiątków świadków, policja twierdzi, że zabity pierwszy rozpoczął wymianę ognia.
Zdarzenie spowodowało dwie spontaniczne demonstracje wściekłości w dzielnicach Bayview i Mission. Doszło do konfrontacji z policją. Tłum obrzucił policję butelkami, a następnie zaczął niszczyć bankomaty, witryny banków, kosze na śmieci i radiowozy. Około pierwszej nad ranem, tłum rozproszył się. Nikogo nie aresztowano.
Zaledwie dwa tygodnie wcześniej, policja zastrzeliła bezdomnego mężczyznę na stacji kolejki BART. Reakcją na tę zbrodnie była blokada kolejki przez około 100 osób, która na trzy godziny całkowicie wyłączyła kolejkę z ruchu. (Za: Infoshop.org)
Meksyk: Strajk głodowy zwolnionych pracownic Samsunga
Yak, Pon, 2011-07-18 09:25 Świat | Prawa pracownika | Strajk Cztery zwolnione pracownice Samsunga w proteście przeciw postępowaniu swojego pracodawcy zamknęły się w klatkach razem ze swoimi dziećmi i zaszyły sobie usta, deklarując strajk głodowy. Jedna z nich zagroziła nawet, że spali się żywcem.
Madaí Díaz Rodríguez, Sandra Gómez, Lourdes Zamora i Elvira Orozco pracowały w kuchni w firmie Ingeniería Civil, podwykonawcy Samsunga na budowie zakładu wydobycia gazu naturalnego w meksykańskim porcie Manzanillo w stanie Colima. Kobiety padały ofiarą codziennych szykan i brutalnego traktowania ze strony koreańskich szefów. Zmuszano je również do pracy po 12 godzin dziennie, bez dopłat za nadgodziny. Setki pracowników tej firmy traktowanych było w identyczny sposób.
Z powodu poniżających warunków pracy odbyło się już wiele protestów. W zeszłym roku, Madaí Díaz prowadziła już podobny protest przeciwko pobiciom pracowników i arbitralnym zwolnieniom. Po proteście przywrócono ją do pracy. Jednak nadużycia nie zostały zlikwidowane.
Syria: protesty i dziesiątki zabitych
Renegade, Sob, 2011-07-16 17:14 Świat | ProtestyPonad milion osób protestowało w Syrii przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Wojsko i policja wierne reżimowi zabiły co najmniej 32 cywilów. Tylko w mieście Hama na ulice wyszło ponad 500 tys. ludzi. W demonstracji w Dajr az-Zaur wzięło udział około 350 tysięcy osób - powiedział Rami Abdel Rahman z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH). Jego zdaniem to ważny sygnał dla władz, że ruch mimo krwawych represji narasta.
Chiny: Ogromny wyciek ropy do morza
Renegade, Sob, 2011-07-16 17:12 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątWyciek ropy naftowej w Zatoce Bo Hai u chińskich wybrzeży Morza Żółtego zanieczyścił wody morskie na powierzchni ponad 4200 kilometrów kwadratowych - stooq.com cytuje chińskie media. Do katastrofy ekologicznej doprowadziła równoległa awaria na 3 platformach naftowych, których operatorem jest amerykański koncern ConocoPhillips i chiński państwowy koncern CNOOC.
Pierwsze doniesienia o "niewielkim" wycieku pojawiały się już w czerwcu. Zadziała cenzura i chińskie biuro do spraw morza (SOA) mówiło jedynie o zanieczyszczeniu kilkuset kilometrów kwadratowych morza. SOA sprecyzowało właśnie, że "poważnie zanieczyszczonych" jest 840 km kwadratowych, a na obszarze 3400 km kwadratowych wokół tej strefy wody również uległy skażeniu. Chińskie władze nakazały wstrzymanie wydobycia ropy na platformach.
Japonia: awaria elektrowni atomowej
Renegade, Sob, 2011-07-16 17:10 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątW japońskiej elektrowni atomowej OHI wyłączono jeden z reaktorów. Przyczyną jest - jak określili pracownicy siłowni - "awaria techniczna”. Wiadomo, że w zbiorniku bezpieczeństwa, który zawiera kwas borowy, spadło ciśnienie. Specjaliści nie znają jeszcze przyczyny usterki. Zarząd firmy Kansai Electric Power Company, która zarządza elektrownią nie wie kiedy zostanie on ponownie uruchomiony.
USA: Korporacja Boeing sądzona za łamanie prawa do strajku
Yak, Czw, 2011-07-14 15:53 Świat | Prawa pracownika | Strajk | Tacy są politycy Politycy Partii Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych usiłują zdławić proces sądowy wytoczony korporacji Boeing za to, że przeniosła produkcję Boeinga 787 ze stanu Waszyngton do Południowej Karoliny. Proces został wytoczony korporacji przez Krajową Radę Pracy (National Labor Relations Bard - NLRB) , agencję rządową której celem jest m.in. badanie nadużyć praw pracowniczych. NLRB zarzuca Boeingowi, że firma przeniosła produkcję do Południowej Karoliny tylko i wyłącznie ze względu na duże ryzyko strajków, które zdarzają się co kilka lat w fabryce w Puget Sound w stanie Waszyngton.
Takie działanie jest nielegalne z punktu widzenia Wagner Act, ustawy wprowadzonej w 1935 w czasie Wielkiego Kryzysu, która zabrania pracodawcom działać na rzecz ograniczenia prawa pracowników do prowadzenia działań mających na celu negocjację porozumień zbiorowych i pomoc wzajemną pracowników. NLRB zacytowało w swoim pozwie długą listę wyroków, które potwierdzały taką interpretację. W dniu 30 czerwca, sąd odrzucił wniosek prawników Boeinga, by umorzyć postępowanie.
Republikanie z Południowej Karoliny starają się ukręcić łeb sprawie. Chcą, by ta kwestia stała się jednym z ważnych tematów nadchodzącej kampanii wyborczej. Tezą ekstremistów rynkowych jest to, że działania NLRB są przejawem „przerostu wpływów państwa” i „są sprzeczne z najgłębszymi przekonaniami Partii Republikańskiej”. Jak na razie, prezydent Obama oświadczył, że nie zamierza się wtrącać w działania agencji rządowej.
Indonezja: Strajk górników we Freeport
Yak, Śro, 2011-07-13 08:53 Świat | Prawa pracownika | Strajk W poniedziałek 4 lipca rozpoczął się strajk pracowników kopalni we Freeport w prowincji Papua należącej do Indonezji. Strajkujący domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych kolegów i podwyżki płac o 100%. Drugiego dnia strajku doszło do okupacji punktu kontrolnego w Kuala Kencana.
Pracownicy domagają się podwyżki płac z półtora dolara za godzinę do 3 dolarów za godzinę. Według pracowników, obcokrajowcy pracujący dla firmy Freeport McMoran otrzymują około 15 dolarów na godzinę.
Za libcom.org