Świat
"Marsze dziwek" stają się zjawiskiem globalnym
Yak, Czw, 2011-06-09 20:13 Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty W styczniu b.r. na uczelni w Toronto, pewien policjant poprowadził wykład na temat zapobiegania przestępczości. Poruszył w nim również temat gwałtów. Stwierdził, że kobiety mogą zmniejszyć szansę bycia zgwałconą, jeśli "powstrzymają się od ubierania się jak dziwki". Reakcja studentów była bardzo ostra: nie tylko domagali się natychmiastowych przeprosin, ale też postanowili zorganizować demonstrację przeciw fałszywym przekonaniom, że ofiary gwałtów są same sobie winne i za prawem kobiet do swobodnego ubierania się bez narażania się na ataki o podtekście seksualnym.
W kwietniowej demonstracji w Toronto nazwanej przez organizatorki „marszem dziwek” wzięło udział ponad tysiąc osób. Wkrótce, podobne demonstracje odbyły się w innych miastach w Kanadzie, USA, Australii i Wielkiej Brytanii - w sumie w około stu miastach. W lipcu, planowany jest „Marsz dziwek” w New Delhi.
Uwagi wypowiedziane przez policjanta w Toronto nie są bynajmniej odosobnione. Ankieta przeprowadzona przez Amnesty International w 2005 r. wykazała, że 26% osób w Wielkiej Brytanii uważa, że kobiety są w części lub całkowicie odpowiedzialne za dokonany na nich gwałt, jeśli były ubrane w seksowne lub odsłaniające ciało stroje. Konsekwencją takiego podejścia do zgwałconych kobiet jest fakt, że jedynie 5% gwałtów jest zgłaszanych przez ofiary.
Japonia: Fukushimę uratują kamikadze
Czytelnik CIA, Czw, 2011-06-09 12:35 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątGrupa emerytowanych inżynierów i pracowników zakładów przemysłowych zgłosiła się na ochotnika do pomocy przy naprawie elektrowni w Fukushimie.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest 72-letni p. Yasuteru Yamada. Swój pomysł uzasadnia tym, że statystycznie pozostało mu jeszcze kilkanaście lat życia, więc przyjęcie niebezpiecznej dawki promieniowania, która może przerodzić się w nowotwór za 20-30 lat, nie ma dla niego większego znaczenia. Ponadto uważa on, że sam reprezentuje pokolenie, które promowało energię atomową, więc jego obowiązkiem jest ponieść konsekwencje decyzji podjętych przed latami. Już ok. 270 innych emerytów zadeklarowało chęć przyłączenia się do akcji.
Początkowo pomysł spotkał się ze sceptycyzmem przedstawicieli krajowych władz, które uważały, że nie potrzeba "samobójczych oddziałów". Jednak gdy mimo upływu czasu sytuacja w elektrowni nie ulega poprawie, coraz częściej mówi się o możliwości wpuszczenia emerytów do Fukushimy.
Hiszpania: Obóz namiotowy na Puerta del Sol zniknie do niedzieli
Yak, Czw, 2011-06-09 09:47 Świat | Protesty Protestujący okupujący plac Puerta del Sol w Madrycie postanowili zwinąć obóz namiotowy do niedzieli. Decyzja o zamknięciu obozu została podjęta w środę podczas ogólnego zgromadzenia na placu. Niektórzy jednak nadal chcą pozostać na placu. Na pewno jednak demonstracje i zgromadzenia ludowe będą kontynuowane. Na zakończenie okupacji ma odbyć się wielki wiec.
Okupacja placu trwała trzy tygodnie. Wielu uczestników protestów po raz pierwszy w życiu zaangażowało się w działania polityczne. Protest popiera ponad 70% ludności. Protestujący nie wypracowali jednak listy spójnych żądań wobec władz.
USA: Trzech członków Food Not Bombs aresztowanych na Florydzie
Yak, Śro, 2011-06-08 18:43 Świat | RepresjeTrzech członków grupy Food Not Bombs w Orlando na Florydzie zostało dziś aresztowanych za rozdawanie jedzenia bezdomnym w parku. Według policji, ich przewinieniem było „umyślne pogwałcenie uchwał rady miasta dotyczących zakazu karmienia grup powyżej 25 osób bez zezwolenia”. Według uchwały, każda organizacja może się starać o takie pozwolenie jedynie dwa razy w roku dla konkretnego miejsca.
Uchwała została przegłosowana w 2006 r. w wyniku skarg mieszkańców na grupę Food Not Bombs, która od 2005 r. rozdawała jedzenie dwa razy w tygodniu. Grupa zaskarżyła uchwałę do sądu, ale Sąd Apelacyjny orzekł w kwietniu, że uchwała nie ogranicza praw konstytucyjnych.
Keith McHenry, jeden z założycieli grupy, oznajmił, że Food Not Bombs nadal zamierza rozdawać żywność potrzebującym, bez oglądania się na zezwolenia.
Chiny: Katastrofa ekologiczna w Hangzhou
MarcheVa, Wto, 2011-06-07 11:35 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątZ soboty na niedzielę do jednej z rzek, która zaopatruje w wodę miasto Hangzhou oraz jego okolice, dostało się 20 ton żrącego fenolu. Cysterna z tą niezwykle żrącą substancją miała wypadek przez który przewróciła się. Fenol przedostał się do rzeki w wyniku opadów deszczu, które zmyły go do rzeki Xin'an. Miasto Hangzhou zostało odcięte od bieżącej wody.
Mieszkańcy przedmieść wykupują ze sklepów zapasy wody, jednak już wiadomo, że nie wystarczy jej na zbyt długo. Podczas odbywającej się akcji ratunkowej w niewyjaśnionych okolicznościach zginął jeden z ratowników. Władze zamknęły oczyszczalnię ścieków i wypuściły dodatkową wodę z pobliskich zbiorników retencyjnych , aby rozcieńczyć stężenie fenolu. W poniedziałek wieczorem stężenie chemikaliów w wodzie, w pobliżu miejsca wypadku było nadal 900 razy większe niż dopuszczalne.
Świat bez szans na rozbrojenie nuklearnego zagrożenia
Renegade, Wto, 2011-06-07 09:53 Świat | MilitaryzmPonad 5 tys. głowic nuklearych jest bezustannie gotowych do użycia. Blisko 2 tys. Utrzymywanych jest w stanie gotowości - wynika z raportu Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
Osiem mocarstw nuklearnych: Wielka Brytania, Chiny, Francja, Indie, Izrael, Pakistan, Rosja i USA - posiada ponad 20 500 głowic bojowych. Wiadomo, że w styczniu 2011 r. Rosja miała 11 tys. głowic nuklearnych, a USA 2150. Według ekspertów z SIPRI w najblizszym okresie nie ma szans na rozbrojenie. Nowe systemy broni jądrowej wdraża bowiem aż pieć krajów: Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i USA. Natomiast Indie i Pakistan "zwiększają możliwości produkcji materiałów rozszczepialnych".
Z raportu wynika również, że Korea Północna wyprodukowała już wystarczającą ilość plutonu do budowy niewielkiej liczby głowic nuklearnych.
To wszystko może sprawić, że wkróce świat dotknie wojna nuklearna - ostrzegają eksperci.
Macedonia: Protesty po zabiciu przez policję 23-letniego mężczyzny
Yak, Wto, 2011-06-07 00:12 Świat | Protesty | Represje Wczoraj w stolicy Macedonii, Skopie, policyjne siły specjalne pobiły na śmierć 23-letniego mężczyznę za to, że próbował rzucić puszką w premiera podczas wiecu świętującego zwycięstwo rządzącej partii w wyborach. Choć obecnych było wielu świadków, większość mass-mediów zwlekała z podaniem wiadomości. Dziennikarze, nie mogąc opublikować informacji, doprowadzili do przecieku na Facebooka.
Wiadomość spowodowała reakcję tłumów. Zorganizowano demonstrację w parku w centrum miasta. Zebrani domagali się rozwiązania jednostek specjalnych. Doszło do blokady najpopularniejszego deptaka w mieście. Protesty będą kontynuowane.
Syria: W starciach zginęło 120 osób
MarcheVa, Pon, 2011-06-06 22:12 Świat | Protesty | Represje W mieście Dżisr al-Szugur w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii protestujący dokonali ataku na posterunek sił bezpieczeństwa w tym mieście. Otworzono ogień do protestujących. W ataku zginęły 82 osoby. W sumie w samym tym mieście zginęło już 120 ludzi.
Jak podała państwowa telewizja, uzbrojone grupy dokonały "masakry" w rejonie Dżisr al-Szugur. Według niej, rebelianci zaatakowali policję i siły bezpieczeństwa, wysadzili w powietrze urząd pocztowy, podpalili budynki administracji rządowej oraz kaleczyli zwłoki zabitych. Mieszkańcy miasta postanowili stawić czynny opór uciskającej ich władzy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do protestujących przyłączają się dezerterujący z wojska żołnierze.
Egipt: Godzina policyjna została zniesiona
MarcheVa, Pon, 2011-06-06 16:11 ŚwiatRada Najwyższa Sił Zbrojnych, która przejęła władzę w Egipcie, podjęła decyzję o zniesieniu od 15 czerwca nocnej godziny policyjnej, którą wprowadzono podczas najbardziej zaciętych walk ulicznych przeciwko dyktaturze prezydenta Mubaraka.
Godzinę policyjną od godz. 18 do 7 rano wprowadzono 28 stycznia, gdy Mubarak był jeszcze u władzy. Potem kilkakrotnie ją skracano i obecnie obowiązuje od 2 do 5 w nocy. Armia chce w ten sposób pokazać ludziom , że Egipt wraca do "normalności" .
Anonymous atakują Iran
Czytelnik CIA, Pon, 2011-06-06 14:54 ŚwiatAnonymous, anarchistyczny kolektyw włamywaczy-aktywistów przejął kontrolę nad irańskimi serwerami rządowymi. Ofiarą ataku padł serwis irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oprócz zablokowania dostępu do serwisów (co Anonymous robią za pomocą wysycenia łącz śmieciowym ruchem), tym razem zamaskowani aktywiści przejęli kontrolę nad serwerami i uzyskali dostęp do zapisanych na nich danych, w tym poczty irańskiego MSZ.
To kolejny krok w ofensywie Anonimów przeciwko Iranowi która ma upamiętnić konflikt o wyniki irańskich wyborów prezydenckich z 2009 i krwawe zdławienie społecznych protestów oskarżajacych rząd o sfałszowanie wyników.
Botswana: Trwa stajk generalny sektora publicznego
Akai47, Pon, 2011-06-06 11:19 Świat | Protesty | StrajkOd 18 kwietnia, ok. 100 tys. pracowników budżetówki strajkuje w Botswanie. Pracownicy domagali się podwyżki o 16 proc. W odpowiedzi, rząd stwierdził, że jeśli strajkują, nikt nie otrzyma wypłat. Dodatkowo, zwolniono 1500 osób.
W dniach 13-16 maja doszło do zamieszek z policją. 13 maja, studenci i uczniowie, którzy wspierali swoich strajkujących nauczycieli zostali zaatakowani przez policję. Po wystąpieniu związkowców z 16 maja, aresztowano jednego z liderów związkowych.
W zeszłym tygodniu rząd zaoferował 3 proc. podwyżki, jednak związki nadal strajkują, domagając się wypłaty pensji podczas strajku oraz przywrócenia do pracy 1500 zwolnionych pracowników.
Związki także domagają się, aby ci pracownicy, którzy zarabiają najmniej dostali największe podwyżki - czyli o 12 proc. więcej.
Argentyna: Firma Claro zwolniła pracowników, po tym jak związek domagał się wzrostu pensji
Akai47, Pon, 2011-06-06 09:50 Świat | Prawa pracownika | Zwolnienia3 czerwca, pracownicy biura Claro w Buenos Aires, którzy pracowali w kancelarii przyjmującej i rozsyłającej korespondencję, przyszli do pracy i zastali zamknięte biuro. Inni pracownicy firmy przyszli, aby wspierać swoich kolegów i domagać się wyjaśnienia. Pracowników wpuszczono tylko po to, by im wytłumaczyć, że są zwolnieni, ponieważ usługi pocztowe w firmie będzie wykonywać zewnętrzna firma outsourcingowa.
To jasne, że chodzi o represję związkowców. W firmie działają koledzy z anarchistycznego związku FORA, a kancelaria była jedynym działem firmy, w której działał związek. Niedawno, pracownicy zaczęli domagać się podwyżek.
FORA zapowiada akcje protestacyjne przeciw zwolnieniom oraz antyzwiązkowej polityce pracodawcy.
Niemcy: Represje wobec aktywistów protestujących przeciw konferencji ministrów spraw wewnętrznych
Yak, Nie, 2011-06-05 22:18 Świat | RepresjeW nocy z 25 na 26 maja, dwie osoby zostały aresztowane we Frankfurcie nad Menem pod zarzutem malowania sprayem haseł przeciwko konferencji ministrów spraw wewnętrznych, która ma się odbyć w czerwcu w tym mieście.
Aresztowanie odbyło się w wyjątkowo brutalny sposób. Jeden z podejrzanych został umyślnie potrącony przez samochód należący do policji. Policjant ubrany po cywilnemu wielokrotnie uderzył jego głową w ziemię, co spowodowało urazy twarzy i złamanie palca. Przez wiele godzin nikt nie zajął się tymi obrażeniami.
Po dokonaniu aresztu, dziesięciu policjantów wdarło się do mieszkania ofiary. Podczas przeszukania, policjanci stwierdzili, że nie chodzi o przeszukanie związane z farbami do malowania haseł, ale że szukają czegokolwiek, co mogłoby obciążyć mieszkańców. Policja nie kryła się z informacją, że „górze nie podoba się mobilizacja przeciw konferencji ministrów”.
Jemen: Prezydent Saleh uciekł do Arabii Saudyjskiej
Yak, Nie, 2011-06-05 17:53 Świat Prezydent Jemenu Ali Abdullah Saleh wyjechał z kraju pod pozorem „problemów zdrowotnych”. Wraz z całą rodziną przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. Władzę przejął były wiceprezydent. To wydarzenie spowodowało euforię tłumów, jednak walki pomiędzy siłami lojalnymi wobec rządu, a milicjami plemiennymi nadal trwają. Zawieszenie broni wynegocjowane w sobotę trwało jedynie kilka godzin.
Prozachodnia opozycja nie przyłączyła się jednak do wybuchu ogólnej radości, gdyż obawia się wzrostu znaczenia sił plemiennych. To działania zbrojne klanów doprowadziły do ucieczki prezydenta, a nie pokojowe protesty opozycji.
Gospodarka Jemenu znajduje się teraz w bardzo trudnej sytuacji. Brakuje dewiz, co sprawia, że koszt importu żywności wciąż wzrasta. Jemen importuje 20% zbóż i dużą część innych podstawowych produktów żywnościowych, jak cukier.
Hiszpania: Demonstracja CNT-AIT przeciwko reformom antypracowniczym
Akai47, Nie, 2011-06-05 11:58 Świat | Prawa pracownika | Protesty 4 czerwca odbyła się w Madrycie manifestacja CNT-AIT przeciw reformom antypracowniczym. Głównym powodem protestu są zmiany w prawie dotyczącym porozumień zbiorowych. Planowane zmiany będą oznaczać, że pracodawcy będą mogli łatwiej obniżać pensje, wprowadzać więcej elastycznych miejsc pracy oraz zmieniać warunki pracy na niekorzyść pracowników.
Oprócz tego, reforma pozwala na rozszerzenie zastosowania tzw. "Ubezpieczenia u pracodawcy", czyli ubezpieczania zdrowotnego pracowników bezpośrednio u pracodawcy, a nie w u zewnętrznego ubezpieczyciela. Według CNT, wprowadzenie takiej formy ubezpieczenia uzależnia pracownika od uznaniowości pracodawcy. Pracodawca zyskuje w ten sposób większy wpływ na uznanie (lub nie) zwolnienia chorobowego.
Kilka tysięcy osób wzięło udział w demonstracji. CNT oświadczyło, że będzie kontynuować swoje mobilizacje przeciwko antypracowniczej polityce rządu i zachęca wszystkich przeciwników kapitalizmu do jak najsilniejszego wsparcia tej walki właśnie teraz.